bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2010, 11:26   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Menopoz psikolojisine acil müdahale...Yaşam kalitesini azaltıyor?

Menopoz öncesi dönemde başlayan 5 yıl sürebilen ruhsal sorunlar zamanında müdahale edilmediğinde klinik depresyona dönüşebiliyor. Menopozdaki kadınların ruhsal sorunlarının tedavisinde hormonlar ve antidepresanlar birlikte kullanılıyor. Uzmanlar kadınlara bu dönemde sosyal ve mesleki kimliklerini de korumalarını öneriyorlar.
Kadınların ömrünün üçte birini kapsayan menopozdaki ruhsal ve fiziksel sorunların başarıyla çözümlenmesi hem bireysel hem de toplumsal açıdan büyük önem taşıyor. Menopoza giriş yaşı dünya genelinde 51 iken ülkemizde bu yaş 46-48 arası kabul ediliyor. Dişiliğin mimari olan östrojen hormonu aynı zamanda kadınları ciddi sağlık sorunlarından da koruyucu bir özelliğe sahip. Bu yüzden de kadınlar erkeklere oranla sağlık açısından her zaman şanslı sayılıyorlar. Ancak menopoz sonrasında östrojen üretimi olmadığından kadınlar bu koruyucu etkiden yoksun kalıyor.
Bu erken dönemde görülen şikayetler kadın yaşamını zorlaştıracak boyutlara ulaşıyor. Nedenler arasında östrojenin kan düzeyindeki azalma ve son zamanlarda progesteron androjen gibi diğer hormonların da etkisinden söz ediliyor.
Psikolojik sorunlar
Daha önceden düşük benlik saygısı ve yaşantısından yeterince hoşnut olmama gibi psikolojik zorluklar yaşayan kadınlar menopozdan daha çok etkileniyor. Menopoz psikolojik olarak çocuk doğurma ve büyütme yeteneğinin kaybı olarak yaşanıyor.
Psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Ece Orhon şöyle konuşuyor:
“Östrojen eksikliği direkt olarak psikolojik bozulmaya yol açmaz. Bu hormonun azalması ateş basmaları uyuşmalar gece ve gündüz terlemeleri şişkinlikler baş dönmesi denge bozuklukları çarpıntı gibi birçok otonom sinir sistemi yolu ile ifade edilen şikayetlere yol açar. Bunları yaşayan kadın da duygusal zayıflama iç sıkıntıları karamsarlık isteksizlik ve birçok konuda memnuniyetsizlik hali baş gösterebilir. Her kadında ruhsal sorunlar görülmez. Kadının kişiliği özgüveni meşguliyetleri çalışıp çalışmaması ile direkt ilişkilidir. Özgüveni olan geçirdiği dönem özelliklerini tanıyan işi gücü mesleği ve gerçek meşguliyetleri olan kadınlarda ciddi ruhsal sorunlar başka tıbbi ortaya çıkarıcı nedenler de yoksa görülmez.”
Klinik depresyon riski
Gerek bedensel gerekse ruhsal bir çok şikayeti bir arada yaşayan kadının bireysel sosyal iş yaşantısındaki üretkenliği etkileniyor. Bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu dönemdeki şikayetlerin menopoza girmeden önceki yıllardan da başlayabildiğini belirten Psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Ece Orhon ”Menopoza girdikten sonra 4-5 yıla kadar yaşanabilir. Uzman yardımı gereken durumlarda yardım alınmazsa ruhsal sorunlar klinik depresyona dönüşebilir” uyarısında bulunuyor ve ekliyor:
Kadınların öncelikle jinekologlar ve psikiyatristler tarafından bilgilendirilmeleri ve bu dönemin özelliklerinin anlatılması doğru bir yaklaşımdır. Ruhsal sorunlar önce değerlendirilip depresyon aşamasına gelinip gelinmediğinin tanısı konulur. Destekleyici özgüveni yükseltici bu yeni dönemi planlayıcı yaklaşım ve programlar yapılır. Eğer tanı klinik depresyon ise mutlaka ilaç tedavisi gereklidir. En az 6 ay süren bu tedavi yalnız ilaç uygulaması ile olmamalıdır. Kadının benlik saygısını ve özgüvenini yükseltici destekleyici psikoterapotik yaklaşım gereklidir.”
Hormon ve antidepresanların ortak kullanımı
Menopoz döneminde vücutta eksilen östrojenin yerine konulması olarak tanımlanan HRT tedavileri günümüzde kişinin risklerine göre özel olarak planlanıyor. Yapılan araştırmalarda menopozdaki depresyona girmiş kadınlarda düşük doz östrojen ve antidepresan ilaçların birlikte kullanımının başarılı sonuç verdiğinin gözlendiğini belirten Doç. Dr. Orhon şöyle devam ediyor:
“Hormonların doğal olanları tercih edilmelidir. Antidepresanlarla düşük doz östrojenin birbirlerinin etkilerini arttırdığını ve kadınların şikayetlerinde düzelme olduğu görülüyor. Yaşam sevinci hayata bağlılığını arttırıcı yaklaşım gereklidir. Kadın hayata dört elle sarılmalıdır. Bugüne kadar görevlerini en iyi şekilde yapmış olmanın huzuruna yılların deneyimini birikimlerini katmalıdır. Artık kendisi için daha çok zaman ayırmalı ve önceden isteyip de yapamadıkları gündeme gelmelidir. Üretkenliğini kendisine yaptığı yatırımları hayata geçirmelidir. Sosyal ve mesleki kimliği mutlaka korunmalıdır. Yaşam biçiminde kendisine olan saygısını üretkenliğini koruyan ve çalışmayı sürdüren kadın artık huzurlu ve mutlu bir döneme geçmiş olmaktadır.
Menopoza girmeden önce alınacak tedbirler içinde en önemlisi menopoz öncesi tıbbi ve ruhsal hazırlıkların doğru ve yeterli olarak yapılmasıdır. Bu dönemin hayatın normal bir diğer dönemi olduğunu sadece doğurganlığın sonlandığını ve bunun getirdiği rahatlamayı da hatırlamalıdır. Ayrıca yaşam deneyimlerinin getirdiği bilgilerle duygu ve düşüncelerinde olgunlaşmanın yaşandığı haz verici doyumlu ve özgür bir dönemdir.”
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Menopoz psikolojisine acil müdahale...Yaşam kalitesini azaltıyor?

Menopoz psikolojisine acil müdahale...Yaşam kalitesini azaltıyor? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Acil xrapunzer Bahçe Bakımı ve Çiçekler 2 05-03-2010 12:00
acil sibelcetin Elbiseler ve Günlük Giysiler 0 17-03-2009 05:47
Elde edilen embriyoların sayısı ve kalitesini etkileyen faktörler nelerdir? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 04:54
Renklerin Insan Psikolojisine Etkileri gizem Psikoloji 0 29-06-2008 02:06
Cep telefonu, sperm kalitesini düşürüyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 10:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.