bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-09-2010, 11:11   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Liyezon Psikiyatrisi Nedir?


Liyezon psikiyatrisi fiziksel hastalığı olan ya da cerahi girişim uygulanan hastalarda görülen ruhsal kriz ve hastalıkların araştırılması tanısı tedavisi izlenmesi ve önlenmesine dönük hizmet sunan özelleşmiş bir psikiyatri disiplinidir.
Liyezon psikiyatrisi fiziksel hastalığı olan ya da cerahi girişim uygulanan hastalarda görülen ruhsal kriz ve hastalıkların araştırılması tanısı tedavisi izlenmesi ve önlenmesine dönük hizmet sunan özelleşmiş bir psikiyatri disiplinidir. Tıbbi tedavi ve bakım ile psikiyatrik-psikososyal bakımı bütünleştirir. Her fiziksel hastalık ve tedavi girişimi krize yol açar. Sıkıntıdan kayıp tepkisine gelecek endişesine yetersizlik duygusuna özürlülük kaygısına dek çeşitli çatışmalara yol açar. Hastalık bedeni olduğu kadar duyguları düşünceleri ilişkileri etkiler. Hastalığa etkilenen organa hastalığın özelliklerine ve hastanın içinde bulunduğu ortama göre değişen çeşitli kaygılar ve tepkiler görülür (matem panik inkar suçluluk vb...).
Fiziksel hastalıklar ve ameliyatlarda gelişen ruhsal tepkiler zaman zaman günlük işlevlerimizi kişilerarası ilişkilerimizi uyku-iştah gibi bedensel fonksiyonlarımızı olumsuz etkileyebilir. Bu tepkiler bâsit uyum güçlüğünden acil müdahale gerektiren psikiyatrik tablolara (ölüm düşünceleri zihinsel karışıklık ... gibi) kadar uzanabilir. Bu psikiyatrik tepkilerin gelişmesinde sinir sisteminde geçici biyolojik değişiklikler hastanın kişilik yapısı duygudurumu ve çevresel faktörler rol oynar. Fiziksel hastalıklarda ve ameliyatlarda gelişen davranışsal ve ruhsal sorunlar tedaviye uyumu yaşam kalitesini tedavi ve bakım sürecini hastalığın seyrini iyleşmeyi tedaviye cevabı olumsuz etkiler. Hastalığın seyrini hastalığa uyum ve iyleşmeyi olumsuz etkileyen ruhsal-davranışsal tepkiler uygun psikolojik yaklaşım erken işbirliği ve zamanında tedavi ile engellenebilir veya düzeltilebilir. Konsültasyon-liyezon psikiyatrisi fiziksel hastalıklar ve cerahi girişimlerin psikiyatrisi olup genel ve geleneksel psikiyatriden ileri bir üst uzmanlık alanıdır.
Kalp hastalıkları ve kardiyak cerahi girişimlerinde ortaya çıkan psikolojik durumların tanı ve tedavisi ile uğraşan psikokardiyoloji'de liyezon psikiyatrisi bilim dalı hizmet yelpazesi içinde bir alt disiplindir.
Heyacanlar ve ruhsal zorlanmaların kalbe etkisini hepimiz biliriz Günlük yaşantıda üzüntü öfke heyecan ve gerginliğini kalp ve damar sistemindeki etkisini ve yansımasını (çarpıntı nefes darlanması tansiyon yükselmesi ateş kasması vs.) hepimiz yaşarız.
Psikolojik ve davranışsal faktörler sempatoadrenal sistem aracılığıya doğrudan kalbi etkiler. Ailesel yatkınlık sigara kullanımı hipertansiyon kolesterol yüksekliği yanında günümüz insanlarında gittikçe yaygınlaşan A-tipi davranış özellikleri de kalp hastalığı gelişimindeki risk faktörlerindendir. Hırslı zamanla yarışan yüksek başarı dürtüsü olan kızgınlık ve öfkesi ile baş etme güçlüğü çeken kişilik özellikleri bu davranış kalıbının esasını oluşturmaktadır.


Koroner arter hastalığından kalp enfarktüsüne ve koroner by-pass cerahisine kadar uzanan yelpazede görülen belli başlı psikolojik krizler yardım ve tedavi gerektiren durumların başlıcaları şunlardır:
 • Kaygı ve panik halleri
 • Depresyon
 • Hastalığa ve tedaviye uyum güçlükleri (inkar tedaviyi reddetme uyku ve iştah bozuklukarı)
 • Nöropsikolojik bozukluklar (bilinç ve yönelim bozuklukları) · Kişilik değişiklikleri
 • Psikoseksüel sorunlar
 • Riskli davranışların sürdürülmesi (sigara diyete uymama)
Hastanın ameliyata psikolojik yönden hazırlanması ameliyat sonrası psikolojik bakım sağalması ve taburculuk sonrası psikolojik destek ve takibi; bütüncül bakım ve tedavinin ayrılmaz parçasıdır. Kalbin beynin ve psikolojik durumun birlikte yeni yaşama hazırlanması birbirini tamamlar. Tıbbi cerrahi ve psikolojik hizmet bir bütün oluşturur.Psikolojik danışmanlık ve destek gerektiren belirti ve bulgular
 • Sıkıntı Çökkünlük ve Zihinsel karışıklık
 • Uykusuzluk Kabus görme ve Gece sık uyanma
 • Umutsuzluk çaresizlik suçluluk duygu ve düşünceleri
 • Uyum güçlüğü
 • Uygun tedaviye rağmen yakınmalarının devam ediyor olması
 • Hastalık ve tedavi süreciyle baş etme güçlükleri
 • Sosyal geri çekilme ve Panik halleri
 • İsteksizlik ve Hevessizlik
 • Bellek bozukluğu
 • İlgi alanı daralması
 • Kişilik değişiklikleri
 • İnkar tedaviyi red
 • Matem tepkileri
 • Yaşam ideallerinin yok olması ve Mesleki işlevlerden uzaklaşma
 • Zevk duygusunda istek ilgi ve etkinliklerde azalma
 • Düşünce ve dikkat bozuklukları
 • Sürekli kaygı karamsarlık
 • Riskli davranışların devam etmesi
 • Geleceğe dönük plan yapamama
Ortaya çıkan ruhsal krizlerin uyum güçlüklerinin uygun tedavisi ve olumsuz alışkanlıkların (diyet sigara içki kullanımı) düzeltilmesine yönelik ilaç tedavilerin yanında sıklıkla medikal psikoterapötik davranışsal (gevşeme egzersizleri) ve psikososyal tedavi ve destek programları vardır.
Bu psikolojik destek ve tedavi programlarında sinir sistemini düzenleyen ilaçların verilmesi yanında; kişiye duygularını ve kaygılarını ifade edebilmesinde stresle başetme statejilerinin geliştirilmesinde yardımcı olunur aile ilişkileri alınır değişen rollere uyumun geliştirilmesi yeni duruma uyuma yardımcı olunur. Yeni ilgi uğraş beklenti duygusal yatırım yaratıcılık alanlarının geliştirilmesi desteklenir. Hastalıktan hayata bilinçle duygu ile umutla fiziksel-ruhsal-çevresel uyumun sağlanması sağlık ve mutluluğun gerçekleşmesini sağlayacaktır. Daha deneyimli donanımlı umut dolu mutlu (yeni) bir yaşam başlayacaktır.

Psikolojik tedavi destek ve danışmalık hastane içinde tedavi görürken ameliyat öncesi ameliyat sonrası ve taburculuğu takiben tıbbi tedavi ve bakımla birlikte; işbirliği ve eşgüdümle ekiple işbirliği içinde sürdürülür.
Ekip olarak hepimiz; bilimin güven ve sevginin en yüksek değerler olduğu inanç ve gururu ile sağlık ve mutluluk için...


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Liyezon Psikiyatrisi Nedir?

Liyezon Psikiyatrisi Nedir? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: liyezon ne demek, liyezon psikiyatrisi, liyezon nedir, liyezon, liyezon psikiyatri, konsültasyon liyezon psikiyatrisi nedir, liyezon ne demektir, konsültasyon liyezon psikiyatrisi, liyezon psikiyatrisi nedir, liyazon ne demek, ameliyat sonrası psikolojik sorunlar, liyezon psikiyatri nedir, konsültasyon liyezon nedir, liyezon psikiyatrisi tedavisi, liyazon,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats