bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 04:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki EtkisiBoşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

BOŞANMANIN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR

Sorunlu evliliklerde özellikle çocuk olduktan sonra boşanmaya karar vermek ve bu kararı sağlıklı uygulamak çok zordur.

Zaman zaman çocuklarımızın bu karara vereceği tepkiden ürktüğümüz ya da olumsuz etkilenmelerinden korktuğumuz için böyle evlilikleri nihayetlendirmek yerine devamı yoluna gitmeyi tercih ederiz.Yolunda gitmeyen bir evliliğin devamının tercihi de aslında çocuklarımız üzerinde beklediğimiz olumlu geri dönüşlere sahip olmayabilirkarşılıklı geçinemezlik durumuna sahip insanlarında çocuklarını gerektiği kadar sakin ve sevgi saygı anlamında doyuma ulaşabilir bir ev ortamı hazırlamaları da pek olanaklı olmayacaktır..

Birey olarak mutsuz ve yolunda gitmeyen şeyleri yaşamaya çalışmak anne yada baba olarak çocuğumuz yaşamındaki rolümüzü de mutsuz yada olumsuz kılacaktır.Ama sağlıksız ve iyi düşünülmeden verilen boşanma kararları da yine aynı şekilde çocukların sağlıklı gelişimlerini olumsuz kılar.Bu yüzdendir ki boşanma bir anda verilebilecek ani bir kara değildireşlerin beraber karar vermeleri ve yine bu kararlar doğrultusunda istikrarlı hareket etmeleri beklenir.

Karşılıklı anlaşmalarla ve yeterince düşünülerek alınmış boşanma kararlarında dahi unutmamak gerekir ki çocuklar bu karardan en az anne ve babalar kadar etkilenirler.çünkü çocuklar her zaman anne ve babalarının birbirlerinin birada olmalarını ve birbirlerini ve birbirlerini sevmelerini isterler.Yoğunlukla bu kararı öğrendikten sonra yalnız kalacaklarını ve anne babalarını kaybedecekleri hissine kapılırlar.Bu yüzden çocuklara boşanma gerçekleşse dahi anne ve babasını kaybetmeyeceğini ve ebeveynlerden birini evi terk etmesi durumunun gündeme gelmesinin çocuğun yaşamındaki rolünü bırakacağı anlamına gelmediğini net olarak açıklayın ve bunu destekler şekilde davranın.

Zaten çocuk için alışılması ve baş edilmesi yeterince zor olan bu süreçte çocuğun yaşamını oluşturan düzende çok fazla değişiklik yapmayın. Mümkünse çocuk her zaman yaşadığı evde devam ettiği okulda yaşamını sürdürsün.Yeni birey ve okul değişikliği ve yeni insanların sorgulamaları çocuk için işi daha içinden çıkılmaz kılacaktır. Çocuğun yaşamında üç süreklilik bulunduğunu bilmeniz gerekir.

-Bedenin sürekliliği
-Duygusal yaşamın sürekliliği
-Toplumsal süreklilik

Evden ayrılan ebeveynin yokluğu çocukta özlem yaratacaktır ki çocuklarınızın yaşadıklarından etkilenmiyorlarmış gibi gözükmelerine izin vermeyin.Çocuk çoğu zaman bu derin sarsıntıyı anlatabilecek sözsel ifadeyi bulamayabilir ve kendini bu konuda konuşabilecek ailedeki diğer bireyler kadar yetkili hissedebilsinler diye onları teşvik edin ve kelimelerle ifade edebilmelerinde onlara yardımcı olun.

Dürüst davranmak işe yaracaktır.Bu süreci başından sonuna kadar hissettiklerinizi ve yaşadıklarını açıklayacak ve onun anlayabildiği kelimelerle anlatın .Daha sonra oluşması olası sizi suçlama yada terkedilmişlik hissini yaşatmamanızda yardımcı olacaktır.

Ve belki en önemli olanları çocuklarınıza ayrıldığınız eşinizi kötülemeyin .VE ASLA ÇOCUKLARINIZI TERK ETMEYİN EŞİNİZLE HER NE YAŞAMIŞ OLURSANIZ OLUN BU ÇOCUĞUNUZUN SUÇU DEĞİL VE KAÇ YAŞINA GELMİŞ OLURSA OLSUN ÇOCUĞUNUZ SİZE HER ZAMAN İHTİYAÇ DUYACAKTIR


Boşanmanın Çocuklara Etkisi Nedir?

Boşanma hiç kuşkusuz çocukların başına gelebilecek en sarsıcı olaylardan birisi ve potansiyel olarak onların gelişmelerini ciddi bir biçimde etkileyecek bir dizi değişikliği de beraberinde getirmektedir. “Potansiyel bir durumdur çünkü boşanmış bir ailenin bireyi olarak yaşamak kaçınılmaz olarak çocuklara zarar veren bir durum değildir. Önemli olan anne ve babanın evliliklerinin sona ermesini nasıl karşıladıkları boşanmadan sonra hayatlarını ve ilişkilerini nasıl sürdükleri ve çocukları ile ilgilenmeye devam etmeleridir. 1 yılda 1 milyondan fazla çocuk anne baba boşanması ya da ayrılığı yaşamaktadır. Boşanmaya karşı çocukların tepkilerinin varlığının farkında oluşun artmasıyla 1960’lardan bu konu üzerine bir çok araştırma yapılmıştır.

1975’ten bu yana boşanmalar yılda 1milyonu aştı.
Bugün yapılan iki evlilikten biri boşanma ile sonuçlanacak
1983’te doğan çocukların %45’nin anne babası boşanacak. %35’inin anne babası tekrar evlenecek %20’sinin anne ya da babası ikinci eşinden de ayrılacak.
Evliliklerin yarısı ilk 7 yıl içerisinde sona eriyor. Buna göre 1980’lerde doğmuş çocukların aşağı yukarı üçte biri 18 yaşına gelmeden tek ebeveynli bir evde yaşayacak.

Bu istatistiksel veriler boşanmanın ciddi bir sosyal sorun olduğunu şüphe götürmez bir tarzda kanıtlamaktadır. Ancak boşanmayı iyi ya da kötünün karşıtlığı olarak görmek çok basit bir yaklaşım olur.

Boşanma ile ilgili düşündürücü gerçeklerin ve anne babası boşanmış çocukların gelişimle ilgili ve psikolojik sorunlar yaşamak açısından diğer çocuklardan daha fazla risk altında olduğuna dair artan verilerin ışığı altında giderek daha fazla çift aileyi dağıtmanın doğru olup olmayacağını sorgulamaktadır. Bazıları en azından çocuklar büyüyüp evden ayrılana kadar kişisel isteklerini bir kenara atıp evliliği sürdürmeyi düşünebilir. Boşanmayı karşı tarafın istediği durumlarda eşler karşı tarafın önüne istatistikleri koyarak karşı tarafta suçluluk duyguları uyandırıp fikrini değiştirmeyi deneyebilir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki; sadece çocukların iyiliği için bir arada kalmanın çok nadir işe yaradığıdır. Bazen birarada kalmak çocuklara anlaşamayan eşlerin boşanmasından daha çok zarar verebilmektedir. Kasıtlı sessiz kalmalardan sürekli bağrış çağrışlardan fiziksel şiddet göstermeye kadar çeşitli anlaşmazlık tezahürlerine şahit olmuş çocuklar boşanmış aile çocuklarından daha uyumsuzdur. Kısacası bazen bir evlilik sorununu çözmenin tek yolu evliliği sona erdirmek olabilir.

Günümüzde evliliklerin sona ermesi sık rastlanır bir olay olduğu için bir çok çocuk- çok küçük olanlar hariç- boşanma kelimesini bilmektedirler. Eğer evliliğiniz bir süredir gergin ve mutsuzsa çocuklarınızın birşeylerin yolunda gitmediğinin farkında olmaları büyük bir olasılıktır. Kavganın-özellikle fiziksel şiddet ve alkolizm- bol olduğu ailelerde çocuklar farkında olmadan anne babalarının ruhsal durumlarını okumayı öğrenirler. Kızgın ya da mutsuz bir ebeveyne yaklaşmak için en doğru zamanı çeşitli ayrıntılardan yola çıkarak bulabilirler. Aynı şekilde ne zaman ortada olmamaları gerektiğini de bilirler. Boşanma hakkında az çok bir şeyler bilmek ve sürekli anne-babanın kavgasına tanık olmak bile birçok çocuğu anne babasının ayrılıyor ya da boşanıyor olduğu haberine hazırlamaz. Olay patladığı zaman ki bu çoğu kez anne ya da babanın evden ayrılması ile kanıtlanır bir çok çocuk gerçekten sarsılır. Eğer çocuk anne ve babasının kavgalarından uzak tutulmuşsa daha da büyük bir şok yaşar. İstismar eden biri bile olsa bir ebeveynden ayrı olmak çocukları dehşete düşürür. Çocuğun aileyi terk etmiş olan ebeveyni özlemesi doğaldır. Ebeveynin ayrılmış olması çocukların bağlılık duygularını yok etmez.

Amato ve Keith (1991) boşanmış ailelerin çocuklarıyla ilgili yapılan 92 çalışmanın metaanalizini yapmışlardır. Boşanma sırasında çocuğun yaşının çocuğun psikolojik ve sosyal uyum ve anne-baba ile ilişkilerine üzerine en anlamlı etki eden faktör olduğunu saptamışlardır. Her çocuğun gelişim hızı aynı olmasa da aynı yaş grubundaki çocuklar benzer özellikler taşır. Ailenin dağılması aynı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da bir çok değişik duygusal tepkiye yol açar. Çocuklar bu duyguları ilerideki yaşamlarının çeşitli aşamalarında tekrar tekrar yaşayabilirler. İçinde bulundukları yaşa göre bazı duygular öne çıkar diğerleri geri planda kalıp ilerki yaşlarda tekrar yoğunluk kazanır.Konu daywest tarafından (09-06-2011 Saat 09:25 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boşanma ile ilgili slayt, aile boşanması nedir ve çocuk üzerindeki etkisi, boşanma ve çocuk slayt, boşanmanın cocuklar üzerindeki etkisi, boşanma ppt, boşanmış aile çocukları ppt, boşanma ile ilgili slaytlar, boşanma ve çocuk üzerindeki etkileri ppt, evlenme bosanma ve ailenin surekliligi, dinin kültürümüz üzerindeki etkileri slaytdinin kültürümüz üzerindeki etkileri slaytdinin kültürümüz üzerindeki etkileri slayt, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi kısaca, dinin kültürümüz üzerindeki etkileri nelerdir, boşanma ile ilgili sunumlar, evlenme boşanma ve ailenin sürekliliği, boşanmanın çoçuklar üzerindeki etkileri kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İklimin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? elif Biyoloji 21 14-11-2016 07:23
Kapitülasyonlar ve Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Tarih 1 15-10-2014 05:38
Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Tarih 2 23-09-2014 02:04
İklimin İnsan ve Çevre Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Coğrafya 2 17-10-2012 03:44
Radyasyonun canlılar üzerindeki etkileri nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-10-2010 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats