bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 04:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dikkat EksikliğiDikkat Eksikliği TedavisiDikkat Eksikliği Nasıl GiderilirDikkat Eksikliği Belirtileri

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Çabuk sinirlenmekaşırı kızgınlık herkes için bir sorun olabilir ancak bu problem Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan insanlar için daha yoğun yaşanır.


DEHB'li kişiler uyaranlara daha hassas oldukları için aşırı tepki verebilir ve hayatın tüm alanlarında ilişkileri etkileyebilen öfke nöbetleri kronik duruma gelebilir.

DEHB'liler hayatın her alanında karşılarına çıkabilecek olan küçük hayal kırıklıklarından reddedilmekten ve eleştirilerden kolaylıkla etkilenirler ve bu da aşırı tepki vermelerine neden olur. Kolayca üzülebilen ve rahatlıkla depresif ruh haline girebilen DEHB'liler için öfke nöbetleri ciddi sonuçlar doğurmakla birlikte kronik hale de gelebilir. Öfkeyi kontrol altına alamamak profesyonel sosyal ve özel yaşamda ilişkileri olumsuz etkiler kişinin özgüveni azalır ve bu nedenle kişi sosyal yalnızlaşmaya sürüklenir.

Her insan kızgınlık hissedebilir sorun duygunun kendisinde değil kişinin duyguyu ifade etme şeklindedir. DEHB'li kişiler bu sorunu olmayan kişilerin aksine bir karara varmak için yeterince uzun beklemeden harekete geçerler. Bu durum da insanların onları sorumsuz çocuksu olarak görmelerine ve yargılamalarına neden olur. DEHBka; tepkilerin sağlıklı verilebilmesi yönünde DEHB'li kişilere yardımcı oluyor.

DEHBka bu rahatsızlığa sahip kişilerin çevrelerine ve durumlara nasıl tepki verdiklerini gözlemlemelerini ve iç dünyalarında hissettikleri kızgınlık utanç kendilerini başarısız görme duygularının farkına varmalarını sağlıyor. Sonraki aşamada duygularını doğru kelimelerle açıklayabilme ve kızgınlıkla başa çıkma becerilerini geliştirme üzerine çalışıyor. En önemlisi de bunları yaparken beyindeki biyolojik durumun ani öfke patlamalarına sebep olduğunu hatırlatırken küçük adımlarla ilerleme bilincine sahip olmalarını sağlıyor. Bu sayede DEHB'li kişiler; beklentilerini küçültüp basitleştirirken kendileri ve çevrelerine karşı bakış açılarını olumlu yönde geliştiriyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka): sadece yetişkinlerin değil tüm DEHB'li bireylerin "Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu" rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar psikiyatrisiler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor .


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-05-2012, 01:46   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 derse kekndini verememe

merhaba ben üniversite öğrencisiyim sözzel derslere kendimi veremiyorum dikkatim hemen başka yere dağılıyo bundam kurtulmam için ne yapmalıyım böyyle olduğunun bi hocamz bile farkına vardı:(bende bu durumdan utanıyorum herkes rahat rahat sözel ders çalışıyo bende korkarak yaklaşıyorum bunun için yaZIN PSİKLİYATRİYE gidicem ama sınav kadar napmalıuyım nasıl kendimi vermeliyim 1 hafta sonra sınavlarım başlıyo bana yardımcı olabilirmisiniz


 

Alt 14-12-2012, 09:43   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

MERABA.. benım ciddi derecede bi dikkat dağınıklığım var. bu yüzden süreklı basarısız oluyorum . Kafam süreklı dağınık hep yorgun artık cümle kurarken bıle zoranıyorum dıyebılırım. ne yapmam gerek bunu nasıl engelleyebılırım ? yardımcı olurmusunuz ?


 
Alt 15-01-2013, 10:06   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya arkadaslar siz sorunlarınızı yazdınız ama cevap alabildinizmi bunlar sadece kendi reklamlarını yapyolar


 
Alt 23-02-2013, 12:48   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Arkadaslar en güzel cözüm hıpnoz tedevısı cocuklugunuza kadar ınıp bunu basarıyorlar benım panık atak rahatsızlıgm vardı doktorlara gıdıyordum ılac tedavısı verılıyordu ama gecmıyordu bır daha olmadı tavsıyee derım


 
Alt 04-08-2015, 10:48   #6 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

dikkat eksikliği ameliyatla tedavisi olan bir hastalık mıdır ?


hareketmove isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 06-04-2016, 04:29   #7 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

İzmir Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kapsamlı bir değerlendirme sonucunda belirlenebilecek bir problemdir. Dikkati dağınık olan veya fazla hareketli olan her çocuk dikkat eksikliği hiperakvitie bozukluğu tanısı almaz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi edilebilen bir sorundur ve son zamanlarda daha iyi tanınmaya başlamıştır. Çocuğunun yaşadığı dikkat sorunu nedeniyle başvuran ebeveynlerin sayısı giderek artmaktadır. Dikkat eksikliğinin anne-babalar tarafından fark edilebilmesi ve zamanında tedaviye başvurulması çok önemlidir.

> Çocukta dikkat eksikliği özellikle eğitim hayatının başlamasıyla belirgin hale gelir.

> Okul öncesi dönemde de her şeyden çabuk sıkılan bu çocuklar oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalamayı tercih ederler.

> Okulun başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı ilgisizdirler.

> Ödev yapmayı sevmez anne/baba ve öğretmenin zoruyla ödev yaparlar. Ödevleri yapmakta hayli zorlanırlar.

> Masanın başına oturamaz otursalar dahi çeşitli bahaneler uydurarak (tuvalete gitme su içme gibi) sık sık masa başından kalkarlar.

> Anne /babayı ders çalışırken sürekli yanlarında isterler.

> Üzerine aldıkları bir işi bitirmekte zorlanırlar bir işi bitirmeden hemen diğerine geçerler.

> Kendileriyle konuşulduğunda sanki konuşanı dinlemiyormuş görüntüsü verirler. Bir komutu birkaç defa söyledikten sonra yerine getirirler.

> Sınıfta dersi takip etmedikleri gözlenir.

> Dışarıdan gelen uyarılarla hemen dikkatleri dağılır.

> Ders dışı işlerle fazlaca ilgilenir elindeki kalem defter ve oyuncak gibi malzemeyle uğraşır dersi takip edemezler.

> Derste sıkılmaları nedeniyle sınıfın dikkatini ve huzurunu bozacak davranışlar sergileyebilirler. (derste konuşma arkadaşlarına laf atma ve garip sesler çıkarma gibi).

> Okuma ve yazma kaliteleri yaşıtlarından kötü defter düzeni ve yazıları bozuk olabilir.

> Okurken sık hata yapabilir ve cümlenin sonunda kelime uydurmalarına rastlanabilir.

> Unutkandırlar. Sınıfta sık sık eşya unutur kaybederler. İyi öğrendiklerini düşündüğünüz bir bilgiyi de çabuk unutabilirler.

> Kendilerine uygun bir çalışma düzeni ve sistemi geliştiremezler.

> Okuma ve yazmayı genellikle sevmezler. Ders kitabı okumanın yanında hikaye ve roman türü kitapları okumaya karşı da isteksizdirler.


Yaşanan tüm bu öğrenme zorluklarına sınavlarda dikkatsizce yapılan hatalar eklenir. Sabırsızlıkları nedeniyle soruları hızlıca okuma tam okumama ve yanlış okumalara sık rastlanır. Bu nedenle çok iyi bildikleri bir soruyu dahi yanlış cevaplayabilirler. Test sınavlarında çeldiricilere kolaylıkla kanarlar. Özellikle ilkokula başladığı yıllarda sınav kağıdını öncelikle vermeyi marifet sayarlar. Sonunda bilgileri ve bildiklerinden daha azı oranında not alırlar.

Dikkat eksikliği okul öncesi dönemde pek fark edilmeyebilir. Ancak bu çocukların bir kısmı ders dışı işlerde de çabuk sıkılma belirtileri gösterirler. Zeka düzeyi iyi olan ve ek olarak özel öğrenme güçlüğü olmayan çocuklar ilkokulun 3.ve 4.sınıflarına kadar derslerde sorun yaşamayabilirler. Çalışmadıkları ve dersi iyi takip etmedikleri halde notları kötü olmayabilir. Derslerin ağırlaşmasıyla birlikte başarıda ciddi düşüşler yaşanmaya başlanır.

Ev içinde günlük yapmaları gereken işler konusunda sorumluluk almak istemezler. Genellikle dağınıktırlar ve kurallardan hoşlanmazlar.Play attention adlı NASA patentli program dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan 6 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı oluyor

'Play attention' Amerika'da ve birçok Avrupa ülkesindeki kliniklerde özel hastanelerde ve evlerde kullanılan NASA patentli bir program. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan 6 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı oluyor. İlaçsız eğitimsel bir tedavi programı olan play attention'ın sistemin başarısı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Ayrıca NASA'da astronotların olimpiyat takımlarında sporcuların hava kuvvetlerinde pilotların dikkat seviyelerini arttırmak için kullanılıyor. Haftada 2-3 gün 45-50 dakikalık bir eğitim ile 2 ay sonunda değişiklikler görülmeye başlanıyor. Ödevleri zamanında bitirmeyi dikkati dağıtmadan çalışmayı gündüz ve rüyalarını azaltmayı öğreten programın ayrıntılarınıLUKE SKYWALKER GİBİ
Programda yapılan uygulama sayesinde kişilerin dikkat düzeyleri ekranda görülebiyor. Bu "body wave" denen bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde geribildirim alınıyor ve konsantrasyon ile öğrenme daha da kolaylaşıyor.

İşin sırrı ise Play Attention'ın dikkat ve odaklanma ile ilgili beyin dalgalarını izleyen kola takılan cihazında gizli. Eğlenceli video oyunlarını kontrol etmek için beyin gücünüzü kullanıyorsunuz. Harry Potter veya Star Wars'taki Luke Skywalker gib düşünce gücünüzle nesneleri oynatabildiğinizi hayal edin. Play Attention ile zihniniz bir oyun kumandası veya bilgisayar faresi gibi oluyor aynı zamanda gerekli becerileri öğreten oyunlarla davranışlarınızı geliştiriyorsunuz. Eğlenceli oyunları önemli öğrenme becerilerini kolaylaştırıyor.

İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİYOR


Konsantrasyon öğrenme için çok önemli. Bu sistem de odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmakla beraber dikkatin dağılmasını engellemek hafızayı ve görsel organizasyon becerisini artırmak görevleri bitirmek yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Hiperaktivite kıpırdanmalar yüksek sesle seslenmeler veya diğer dikkat dağıtıcı davranışlar play attention oyunlarının durmasına sebep oluyor. Dikkat ve davranışlar birbirine bağlanmışlardır ve davranış şekillendirme programı ile kolayca doğru davranışlar öğrenilebilir. Odaklanma eksikliği bilgiyi öğrenmeyi güçleştirip çocuklarımızın okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Play attention sınavlarda dikkati toplamayı sınıfta

öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı da öğretiyor. Okuduğunu anlamayı artırarak hafızayı güçlendiriyor ve bu sayede öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca çocukların sosyal ilişkilerinin de gelişmesini sağlayarak öğretmen ve arkadaşlarıyla da ilişkilerini güçlendiriyor.

Türkiye'de 4 yıldır uygulanıyor

NASA tarafından pilot ve astronotlar için geliştirilen bu teknoloji daha sonra 1996 yılında Amerikalı bir eğitimci tarafından özellikle dikkat eksikliği-hiperaktivite sorunu yaşayan öğrencilere yönelik kullanıldı ve çocukların dikkat eksikliğinden ötürü yaşadıkları problemlere yönelik play attention eğitim paketi hazırlandı. Şu anda Amerika'da 600'ün üzerinde okulda pek çok evde psikolojik danışmanlık merkezinde ve hastanelerde kullanılıyor. Play Attention Türkiye ise 4 yıl önce İstanbul'da kuruldu. Şu anda İzmirliler için Alsancak'ta da bir merkez bulunuyor.


Haftada minimum 2 kez


Eğitim süresi kişinin başlangıçtaki dikkat düzeyine göre değişiyor. Ama ortalamaya göre dikkatini güçlendirmeye ihtiyaç duyan bir bireyin ortalama 30 seans gelmesi gerekiyor. Eğer dikkat eksikliği tanısı almış bir kişiyse 40-50 seans sürüyor. Bu aynı spor yapmak gibi. Amaç ise beyin kaslarını güçlendirmek. Bu yüzden de düzenli antrenman gerekiyor. Haftada minimum 2 sefer 60 dakika uygulamaların yapılması şart. Eğitim tamamlandığında dikkat eksikliği ortadan kalkıyor. Ama tıpkı antibiyotik gibi... Yarım kalmamalı. Bu bisiklete binmeyi öğrenmek gibi kullandıkça gelişiyor. Aynı şekilde; dikkati odaklamayı bir kere öğrenmek yeterli. Derslerde evde birey odaklandıkça sistem devreye girecektir..


YÜZDE 90 ORANINDA BAŞARI


İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi (Saygın Coaching & Consulting) olarak ’ya Play Attention’u getirdiklerini söyleyen Cemal KONDU “İzmir’de yeni yeni yaygınlaşan dikkat geliştirme teknolojisi düzenli bir şekilde uygulandığında dikkati gözle görülür şekilde geliştiriyor ve kalıcı hale geliyor. Aileler yan etkilerinden dolayı ilaç kullanmak istemiyorlar bu nedenle uzun vadede etkili olması için Attention’u tavsiye ediyorum. Yurt genelinde yapılan çalışmalarda düzenli uygulanan kişilerin yüzde 90 oranında fayda gördüğü tespit edilmiştir. 6 yaş ve üzeri herkese uygulanan bir yöntem. Burada çocuklar bilgisayara dokunmadan bilgisayarı kontrol etmeyi öğreniyorlar. Cihazın sinyalleri ile çalışan eğitici ve öğretici bilgisayar oyunlarından oluşur. Play Attention ile çocuklar klavye mouse ve joystick olmadan sadece düşünceleri ve odaklanmaları ile oyun oynarlar. Hem eğlenip hem de dikkatlerini toplamayı öğreniyorlar. Aileler yan etkilerinden dolayı ilaç kullanmak istemiyorlar bu nedenle uzun vadede etkili olması için Attention’u tavsiye ediyorum” dedi.

Play Attention diğer video oyunlarından nasıl farklıdır?

Ebeveynler çocuklarının video oyunlarında dikkatlerini dağıtmadan saatlerce vakit geçirebildiklerini görürler. Bunun sebebi oyunlarda kullanılan grafiklerin duyular için çok uyarıcı olmasıdır. Bu oyunlara DEHB’li olanlar dahil her çocuk dikkatini verebilir. Ancak sınıftaki öğretmenin o oyunlarda olduğu kadar dikkat çekici ve uyarıcı olması mümkün değildir. Play Attention video oyunlarında olduğu gibi el-göz koordinasyonu gerektirmemektedir. Play Attention düşük uyaran gereken oyunlarını kullanıcının sadece dikkatini vererek oynayabilmesini sağlar. Oyunu gerçekte kontrol eden öğrencinin beyin dalgalarıdır. Öğrencinin zihni oyun kumandası ya da bilgisayar faresi olur. Oyunların etkileşimli yazılımı dikkat seviyelerini kontrol etmeye yardım eden bir araçtır.Play Attention oynamak için kaç yaşında olmak gerekir?

Play Attention 5 yaştan yetişkin yaşa kadar kullanılmasını tavsiye eder. 5 yaştan küçük olanlar kullanabilir ancak sonuç almak daha uzun sürer.Hangi sıklıkla ve ne kadar süreyle Play Attention?ı kullanmalıyız?


Öğrencinin haftada minimum 2 maksimum 4 defa 30-40 dakikalık oturumda Play Attention’ı kullanmasını tavsiye ederiz. 10 seneden fazladır elde ettiğimiz veriler ortalama 40 oturumun kalıcı değişimler getirdiğini göstermektedir. Bu öğrenciye göre değişiklik gösterebilir.


Eğitimi erken bırakırsam ne olur?

Gelişim gösterirsiniz ancak kalıcı beceri kazanımı için 40 oturum tavsiye edilir.


Öğrenilmiş davranışlar eve ve okula transfer edilebiliyor mu?
Evet. Transfer daha fazla görev zamanı gelişmiş özgüven gelişmiş dikkat ve odaklanma daha iyi akademik performans gelişmiş sosyal etkileşim azalmış dürtüsel davranışlar ve daha iyi okuma-anlama becerisini içerir. Ayrıca öğrencinin evde ödevlerini izleyen Dikkat Monitörü programını da sunuyoruz. Koç yardımı ve öğretmen-ebeveyn pekiştirenleri transferin gerçekleşmesini kolaylaştırır.


Play Attention?ı kimler kullanır?


Zeka puanı 65 ve üzeri olan dikkat sorunu yaşayan çocuk ve yetişkinlerin kullanması tavsiye edilir.


Play Attention gözleri çok yorar mı?

Hayır. Play Attention beyin gücünü kullanır. Kol bandındaki sensörler odaklanmayı ve bilişsel işlemleri gösteren beyin dalgalarını izler. Bu sensörler kullanıcının sadece dikkatiyle ekran karakterlerini hareket ettirmesini sağlar.


Play Attention için hangi araştırmalar yapıldı?


Bu teknoloji yaklaşık 25 senedir araştırılmakta ve kullanılmaktadır. Play Attention NASA’nın astronotlara değişik durumlarla uyum sağlamalarını öğretmek için kullandığı teknolojiden ilham alınarak geliştirilmiştir. Son 4 senede müşterilerimize uygulanan anketlerde %91 memnuniyet tespit edilmiştir. Üniversitelerle araştırmalarımız devam etmektedir ve bir sonuç ortaya çıktığında bunları yayınlamaktayız. Ayrıca Play Attention’nın eğitim kalitesine katkı sağladığından emin olmak için binlerce kullanıcı verisini izlemekteyiz.Konu sayginnlp tarafından (06-04-2016 Saat 04:36 ) değiştirilmiştir..
sayginnlp isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilebilir? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yetişkinlerde dikkat dağınıklığı, yetişkinlerde dikkat dağınıklığı nasıl giderilir, yetişkinlerde dikkat dağınıklığı tedavisi, dikkat dağınıklığı nasıl önlenir, yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi, yetişkinlerde dikkat eksikliği nasıl giderilir, dikkat eksikliği nasıl düzelir, yetişkinlerde dikkat dağınıklığı nasıl tedavi edilir, dikkat dağınıklığı nasıl düzeltilir, dikkat dağınıklığı nasıl engellenir, dikkat dağılması nasıl önlenir, dikkat dağınıklığı nasıl düzelir, yetişkinlerde dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir, yetişkinlerde dikkat bozukluğu nasıl giderilir, dikkat dağınıklığını nasıl önlenir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dikkat Eksikliği Sendromu Nedir? - Dikkat Eksikliği Sendromu Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 08:17
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu daywest Çocuk Psikolojisi 0 04-03-2010 01:48
Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi? Mahperver İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 11-02-2010 01:53
Dikkat eksikliği olumsuz etkiliyor Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 07-05-2008 03:50
Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bakimli Bayan Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 04-04-2008 01:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats