bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 04:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşkın Yedi Hali Var!

Aşkın Yedi Hali Var!

Aşkın Yedi Hali Var!

Tarih boyunca romancılar şairler düşünürler ve sanatçılar aşktan ilham aldı. Aşk hakkında sayısız eser yazıldı yazılmaya devam ediliyor. Fakat aşk yalnızca sanatçıların konusu değil. Bilim insanları da son 50 yıldır sistematik şekilde aykı inceliyor. Psikologlar âşık olmanın insan duygu düşünce ve davranışındaki etkilerini daha iyi anlamak için modeller geliştirirken; nörologlar aşkın psikobiyolojik kökenini keşfetmek adına önemli deneyler yapıyor. Bilim insanlarla hayvanları kıyaslayarak’hangi organik süreçler aşkın doğasını idare ediyor’ sorusuna yanıt vermeye çalışıyor.

“Artık günümüzde aşk bilimi üzerine kitaplar yazıyor sempozyumlar düzenliyor hale geldik” diyen Psikolog Orhan Öztürk aşkın 7 tipi olduğunu söylüyor. Öztürk “Aşkın 7 hali”nin yüzlerce aşk kuramından yalnızca biri olduğunu da belirtiyor ve aşkın türleri hakkında şunları söylüyor:

“Platonik aşklar patolojik (hastalıklı) aşklar karasevda gibi durumlar haricinde aşk iki kişi arasında yaşanan ortak bir süreç. Aynı âşıklar gibi aşklar da doğuyor büyüyor şekil değiştiriyor ve ölüyor. Bu aşklarda üç farklı özellik ve bu özelliklerin birbiriyle ilişkisi 7 aşk tipini ortaya çıkarıyor. Bu üç özellik şöyle sıralanıyor: Yakınlık Tutku ve Bağlılık. 7 aşk tipini daha iyi anlayabilmek için bu üç temel özelliğin daha detaylı bilinmesi gerekiyor.

Yakınlık: Taraflar arasında kurulan karşılıklı duygusal bağ olarak ifade ediliyor. Yakınlık özelliği sayesinde ilişkide sıcaklık samimiyet duygusal destek iletişim anlayış huzur beraber geçirilen zamandan keyif alma durumları gelişiyor.

Tutku: Tutku aşkın psikofizyolojik boyutu olarak tarif ediliyor. Heyecanlanma sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi kalp çarpıntısı genel bir uyarılmışlık hali enerji artışı erotizm fiziksel çekicilik dikkatin sevgiliye odaklanması ve takıntılı şekilde sevgiliyi düşünme gibi özelliklerle kendini belli ediyor.

Bağlılık: Çiftler arasındaki karşılıklı bağımlılık her şeye rağmen birlikte olmayı isteme ortak bir hayat hedefi oluşturma ve sürdürme özelliği olarak açıklanıyor.

Psikolog Orhan Öztürk'e göre işte bu üç temel özellikten her birinin tek başına veya diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor. Öztürk aşkın hallerinin özelliklerini ise şöyle özetliyor:

SADECE “BAĞLILIK” (BOŞ AŞK)

Tutku ve yakınlığın olmadığı sadece hayat birlikteliğinin olduğu beraberliklerdir. Bu durum özellikle görücü usulü ile evlenme ve beşik kertmeliğin yaygın oluğu toplumlarda (ve tabii ki ülkemizde) sıklıkla görülüyor. Bu tip 'boş aşk'lar ilerleyen dönemlerde diğer özelliklerin etkilenmesiyle şekil değiştirebiliyor; aynı şekilde dolu aşklar da zamanla tutku ve yakınlık boyutunu yitirip ‘boş aşk’a dönüşebiliyor.

SADECE “TUTKU” (DELİ DOLU AŞK)

Genelde çoğu aşığın ilk planda ve en heyecanlı hissettiği cicim aylarının deli dolu yaşandığı desteğini erotizm ve cinsellikten alan aşk. Yakınlık özelliği de geliştiğinde bu deli dolu aşklar romantik aşklara evrimleşiyor; aksi taktirde yakınlığın ve bağlılığın olmadığı durumlarda genellikle kısa sürüyor. Bu kişiler birkaç gün veya hafta evli kalıp hemen boşanma davası açabiliyor ya da 40'lı yaşlarında beşinci eşinden de ayrılabiliyorlar.

SADECE “YAKINLIK” (ARKADAŞÇA AŞK)

Yakınlık ve hoşlanma dışında tutku içermeyen uzun süreli olmayan aşklar. Bu tip aşkta taraflar genellikle partnerlerine ilişkin cinsel çekim hissetmezler. Arkadaşça aşklarda kısa süreli iyi anlaşma “kardeş gibi sevme” geçici heves bittiğinde hemen unutma ama hatırlandığında saygı duyma gibi hallere sıklıkla rastlanıyor.

“YAKINLIK” VE “TUTKU” (ROMANTİK AŞK)

Hem fiziksel çekimin hem de ruhani çekimin yoğun hissedildiği aşklar. Romantik aşklarda duygu yoğunluğu ve sevilen kişinin arzulanması ilişkinin dolu dolu hissedilmesine sebep oluyor. Geçmişteki unutulmayan aşk deneyimleri genellikle bu tip aşklardan kaynaklanıyor. Ancak ne fiziksel çekicilik ne de yakınlık hissi ilişkinin kalıcı olması açısından tek başına yeterli olmuyor.

“YAKINLIK” VE “BAĞLILIK” (DOSTLUĞUN PAYLAŞILDIĞI AŞK)


Çiftlerin birbirine yoğun yakınlık hissettiği saygı ve sevgi çerçevesi içinde her türlü duygusal ve düşünsel paylaşımın engellenmeden yaşandığı ancak fiziksel çekimin olmadığı aşklar. Uzun yıllar evli kalıp hiç münakaşa etmeyen dışarıdan bakıldığında resmiyet görünümünün belirleyici olduğu dengeli ve tutarlı birliktelikler sıklıkla bu tip birlikteliklerde görülüyor.

Zamanla arzu ve fiziksel çekimin azaldığını hisseden çiftler de dostluğun paylaşıldığı aşk evrenine geçiş yapabiliyor. Bu tip durumlarda sadakatsizliklere de sıklıkla rastlanıyor. “Eşimi çok seviyorum ama artık bir şey hissetmiyorum” veya “30 sene beraberlikten sonra artık çekim hissedemiyorum” tarzı ifadelerin bulunduğu bu aşklar kimi zaman aşırı kıskançlıklara da gebedir.

“BAĞLILIK” VE “TUTKU” (ARZU DOLU AŞK )

Beraberliği ve evliliği uzun süre devam ettirmenin altındaki temel dürtünün 'arzu' olduğu aşklar. Yakınlık faktörünün olmaması bu tip ilişkilerde ihtilafların ve tartışmaların belirgin olmasına yol açıyor çünkü taraflar genellikle anlayışsız bencil yapıcı iletişim becerilerinden yoksun ve sabırsız oluyorlar.

“TUTKU” “YAKINLIK” VE “BAĞLILIK” (EKSİKSİZ AŞK)

Her üç boyutun da tamam olduğu ideal aşklar. “Mükemmel çift ruh ikizi hayatımın aşkı” ve benzeri tanımlamaların yapılabilmesi için tutku yakınlık ve bağlılık boyutlarının eksiksiz şekilde beraber bulunması zorunlu sayılıyor. Eksiksiz aşk âşıklara müthiş bir ilişki deneyimi sunuyor. Eksiksiz aşkı elde etmenin zor ancak devam ettirmen daha da zor olduğu biliniyor. İlişkiyi canlı tutmak için çaba sarf etmek özverili olmak etkili ve empatik iletişim sağlamak sürprizlere açık olmak cinsel açıdan aktif olmak saygı ve anlayışı her şeyden üstün tutmak gerekiyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşkın Yedi Hali Var!

Aşkın Yedi Hali Var! konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aşkın En Güzel Hali gece gözlüm Güzel Bayan Resimleri 3 14-08-2010 03:51
Aşkın En Saf Hali.. nurküllü Komik Resimler 4 07-04-2010 10:23
Aşkın SeN HaLi.... ada44 Flashlar ve Animasyonlar 0 18-01-2009 01:03
Journey ile aşkın şık hali Bakimliyiz Markalar ve Mağazalar 1 25-03-2008 04:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats