bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 05:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kişilik Bozukluğu Haakında Bilgiler

Kişilik Bozukluğu Haakında Bilgiler

Kişilik Bozukluğu çeşitleri
Kişilik Bozukluğu açıklamaları
Kişilik Bozukluğu hakkında bilgi


Derin olarak yerleşmiş olan sosyal kalıplara uymayan yaygın ısrarlı uyumsuz davranış örüntüsüdür.

Genelde yaşamın çeşitli dönemlerinde uzun süreli zorlukların etkisiyle olur. Kendilerini karşısındakinin yerine koymakta zorlanırlar. Görülme sıklığı %6-9 oranındadır. Kişilik bozuklukları ilk bulgularını 15-20 yaş arası gösterir. Kadın-erkek oranı eşittir. Kişilik bozuklukları bir çok nedene bağlı olarak gelişir.

Tedavisinde psikanaliz psikoterapi ilaç tedavisi kullanılır. Başarı oranı düşüktür.
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Diğer insanlardan kötü niyetli hareketler bekleme eğilimindedirler. Şüphecilik ve güvensizlik temel belirtileridir. Toplumda %1-2 oranında görülür. Erkeklerde daha fazladır.
Tedavide ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte kullanılır.
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Sosyal ortamdan uzaklaşmanın izole yaşantının olduğu kişilik yapısıdır. Duygularını ifade edemezler. Genelde tek bir etkinlikte bulunurlar. Yakın arkadaşlıkları ve sırdaşları yoktur. Toplumda %7 oranında görülür. Erkeklerde daha sıktır. Tedavide ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılır.
Şizotipal Kişilik Bozukluğu
Davranış düşünce duygulanım konuşma ve görünümde bir çok gariplik ve egzantriklikler vardır. Alınganlık fikirleri olağandışı yaşantıları kuşkuculuk acayip düşünce biçimi belirgindir. Toplumda %3 oranında görülür. %10'u intihar girişiminde bulunur. Şizofreniye dönüşmesi olasıdır. İlaç tedavisi ve psikoterapi tedavide kullanılır.
Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Başkalarına hak tanımayan uyumsuz davranışların olduğu kişilik yapısıdır. Suç işleme eğilimi sürekli yalan söyleme dürtüsellik kavgacılık sorumsuzluk vicdan azabı çekmeme temel bulgularıdır. Tam genellikle 18 yaşından sonra oluşur. 30'lu yaşlardan sonra kendiliğinden düzelme olabilir. Tedavisi zordur. Madde bağımlılığı riski yüksektir.
Borderline (Sınır) Kişilik Bozukluğu
Ayrışma-bireyselleşme sorunları duygulanımı denetleme sorunları ile ilgili belirtiler ve yoğun kişisel bağlılıklar temelde görülebilir. Terk edilmeye karşı aşırı korku duyma hep-hiç yasasıyla davranması kimlik karmaşası kendine zarar verici davranışlar sürekli boşluk hissi öfke patlamaları gibi belirtiler görülür. Toplumda %2 oranında görülür. Kadınlarda daha sıktır. Genelde annelerinde de bu bozukluk vardır. İleri yaşlarda düzelme olabilir. Genelde 40 yaşından önce tanı konulur. Psikoterapi temel tedavi şeklidir. Ek ilaç tedavisi de kullanılır.
Histrionik Kişilik Bozukluğu
Dramatik duygusal etkileyici davranış kalıplarının olduğu bozukluktur. İlgi odağı olma beklentisi baştan çıkarıcı davranma fiziki görünümüne aşırı dikkat ve insanları kullanma gösteriş başkalarından kolay etkilenme ön plandadır. %2-3 oranında görülür. Kadınlarda daha yaygındır.
Baştan çıkarıcı özelliğe karşın cinsellikten korkma temel bulgudur. Psikoterapi temel tedavi şeklidir.
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Kendini beğenme ve öz saygı ile aşırı ilgilenmenin olduğu bozukluktur. Üstünlük duygusu beğenilme gereksinimi kendini karşısındakinin yerine koyamama küstahlık temel belirtileridir.
Temelde anne ile çatışmalar yatar. Tedavisi zordur. Psikoterapi kullanılır.
Çekingen (Kaçıngan) Kişilik Bozukluğu
Çekingen ve utangaç kişilik yapısı belirgindir. Kaçınganlık yakın ilişkiler kuramama eleştirilmeye aşırı duyarlılık beceriksiz-küçük görüldüğünü düşünme sosyal etkinliklere katılmama temel belirtileridir.

Toplumda %1 oranında görülür. Temelde anababa eleştirilerinin etkisi büyüktür. Psikoterapi özellikle grup terapisi tedavide kullanılır. Yaygın etkilenmemiş durumlarda "Sosyal Fobi" tanısıyla tedavi edilir.
Bağımlı Kişilik Bozukluğu
Bağımlı ve boyun eğen kişilik yapısı belirgindir. Başkalarından öğüt ve destek alma ihtiyacı sorumluluk alamama muhalefet edememe inisiyatif kullanamama tek başına kalamama temel bulgularıdır. Kadınlarda sıktır. Temelde ayrılık kaygısı/bunaltısı vardır. Psikoterapi tedavide kullanılır.
Saplantı-Zorlantılı (Obsesif-Kompulsif) Kişilik Bozukluğu
Mükemmelcilik ve esnek olamama belirgindir. Ayrıntılar üzerinde aşırı uğraşma işin bitirilmesini zorlaştıran bir mükemmelcilik eskimiş veya değersiz şeyleri saklama cimrilik katılık ve inatçılık hakimdir. Erkeklerde daha yaygındır. Ailesel geçiş olasılığı vardır. İlaç tedavisi ve psikoterapi tedavide kullanılır.
Pasif-Agresif (Edilgen-Saldırgan) Kişilik Bozukluğu
Gizli bir şekilde bilerek engelleyici erteleyici inatçı ve yetersiz olmayla belirgin bozukluktur. Pasif direnç somurtkanlık ve kavgacılık otoriteye karşı çıkma şanssızlığından yakınma temel bulgularıdır. Temelde anababada benzer problemler vardır. Psikoterapi yararlıdır.
Depresif (Çökkün) Kişilik Bozukluğu
Karamsar zevk alamayan görev sorumluluğu olan özgüvensiz ve kronik olarak mutsuz kişilerdir. Keder mutsuzluk keyifsizlik kendini küçük görme düşünceli ve endişeli yapı kötümser pişmanlık duymaya eğilim temel belirtileridir.

Erken dönemde ana/baba kaybı anababa yetersizliği temelde yatan sorundur. İlaç ve psikoterapi yararlıdır.
Sadistik Kişilik Bozukluğu
İlişkilerine acımasız veya küçük düşürücü davranış hakimdir. Adli olgularda yaygındır. Sıklıkla anababa kötüye kullanımı vardır.
Kendine Zarar Verici (Yenilgin) Kişilik Bozukluğu
Kişiler yaşamlarını kötü sonuçlara yönlendirirler yardımı veya iyi sonuçları reddederler iyi sonuçlara doyumsuz yanıt verirler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kişilik Bozukluğu Haakında Bilgiler

Kişilik Bozukluğu Haakında Bilgiler konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
şizotipal kişilik bozukluğu daywest Psikoloji 1 16-03-2010 11:39
Kişilik Bozuklukları - Antisosyal kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 04:32
Bağımlı kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:42
Antisosyal kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:42
Obsesif Kişilik Bozukluğu gizem Psikoloji 0 27-06-2008 04:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats