bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2011, 05:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı Kişilik bozukluğu tedavisiBağımlı Kişilik bozukluğu testiBağımlı Kişilik bozukluğu nedirBağımlı Kişilik bozukluğu belirtileriBağımlı Kişilik bozukluğu tedavi

Bağımlı Kişilik bozukluğu; insanların kendisini terk edeceği korkusuna neden olacak şekilde aşırı düzeyde başkalarının varlığına ihtiyaç duymasıdır..


Aşağıdaki belirtilerden enaz beşinin varlığıyla birlikte erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan uysal adeta başkalarının kuyruğu gibi olmaya ve insanların kendisini terk edeceği korkusuna neden olacak şekilde aşırı düzeyde başkalarının varlığına ihtiyaç duyma ile seyreden kişilik bozukluğu durumudur.

1-Başka kişilerden fikir öneri destek almadığında ufak şeylerde bile karar vermekte zorlanma

2-Hayatin pek çok farklı alanlarında sorumluluk sahibi olmak ve bunları gerçekleştirmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarlar.

3-Diğerleriyle ayni doğrultuda düşünmese bile onların tepkilerini çekerim ya da dostluklarını yitiririm diye farklı görüşte olduğunu ifade edememe

4-Planlarını hayata geçirme ya da kendine karsı güvensizliğinden bir isi kendi basına gerçekleştirmekte güçlük hissetme.

5-Etrafındakilerin yanında olup kendine destek vermesi için akla gelmeyecek ve uygunsuz şeyleri bile yapmaya çalışmak.

6-Kendi basına bir şeyler yapamayacağı kendini idare edemeyeceği seklindeki yoğun endişeleri nedeniyle yalnız basına kaldığında kendini çaresiz huzursuz ya da rahatsız hisseder.

7-Kendini güvende ve rahat hissettiği yakın bir arkadaşlık ahbaplıkdostluk ilişkisi herhangi bir nedenle bittiğinde hemen kendine bakim ve destek sağlayacak başka birilerini aramaya baslar.

8-Kafası kendi basına yapayalnız ve yardımsız bir durumda bırakılacağı seklinde yoğun endişeler ile doludur.

En ufak kararları ve seçimlerini bile başkalarına danışmadan alamazlar ( yiyip içecekleri şeyler giyecekleri giysiler gibi her konuda ) Pasif kalmaya eğilimlidirler. Sorumluluk almak birsele başlamak herhangi bir aktivitede rol almak için başkalarının destek ve yardımını isterler.

Kararları konusunda es anne-baba ve dostlarının küçük çocuğu gibi hareket edip bağımlı hissederler kendi kararlarını onların vermelerini isterler. Onların istek ve davranışlarına kendilerinden uzaklaşabilecekleri endişeleriyle karsı gelemez tepki gösteremez kızamazlar. Bağlantıyı korumak için aşırı tavizler verirler. Bu uğurda sözel fiziksel cinsel tacizlere boyun eğebilirler. Çevrelerinde isleri kendilerinden iyi yapacak başkalarının olduğu düşüncesi ile ise başlamayıp beklemeyi yeğlerler. Dışarıya kendilerini aciz beceriksiz güçsüz yetersiz olarak sunarlar. Başka bir kişinin sorumluluğu ve etkisi altındayken ise yeterli bir çalışma gösterebilirler. Yalnızca tek kalmamak için önemli gördükleri kişilerin yanından ayrılmazlar onları izlerler.

Çoğunlukla kötümser bir bakış acısına sahiptirler. Kendi özellikleri varlıkları ya da becerilerini değersiz görmeye meyillidirler. Kendilerine hakaret anlamında aşağılayıcı yönde kendilerini yargılarlar. En ufak bir olumsuzluğu eleştiriyi temel alarak bu düşüncelerini desteklemeye çalışırlar.Karar aşamalarında huzursuz tedirgin sinirli hissederler. Çevresel ilişkileri bağımlı oldukları az sayıda kişi ile kısıtlıdır.

Beraberinde görülen bozukluklar arasında depresif bozukluklar uyum bozuklukları yaygın anksiyete bozukluğu kişilik bozuklukları ( özellikle sınırda çekingen ve histrionik k.b.) gelmektedir.

Öz bildirim ölçeği verilerek yapılan bir araştırma sonuçlarına göre % 15 oranında bu rahatsızlığa rastlanmıştır. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha çok tanı konmaktadır. Ailenin en küçük çocuğunda rastlanma olasılığının daha çok olduğu gözlenmiştir.

Oluş sebepleri:

Aşırı müdahaleci evhamlı anne- babanın çocuğun bağımsız ve hakkini arayan davranışlarını eleştirici ve cezalandırıcı bir şekilde baskılamaları ile oluştuğu düşünülmektedir. Çocuk sonraları özgürlüğün ailesinin sevgi ve desteğini kaybetmeye yol açacağını düşünmekte ve onlara yapışmaktadır. Gene ayni şekilde annenin aşırı kollayıcılığı da bu duruma zemin hazırlamaktadır. Bağımlı kişilik uzun sureli vücutsal hastalıklar ve çocuklukta sevgi eksikliği yasayanlarda da belirgin olarak fazla görülmektedir. Bu kişilerin aile yapılarında duyguların ifade edilişi kısıtlıdır ve çocuk üzerinde yüksek düzeyde kontrol bulunmaktadır.

Tedaviye gerilim depresif ve vücutsal yakınmalar ile başvururlar.Bireysel terapiden fayda görürler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bağımlı kişilik bozukluğu testi, bağımlı kişilik bozukluğu pdf, kişilik bozukluğu testi, bağımlı kişilik nedir, bağımlı kişilik bozukluğu nedir, çekingen kişilik bozukluğu testi, kişilik bozuklukları testi, bagımlı kişilik nedir, histrionik kişilik bozukluğu nedir, histrionik kişilik bozukluğu testi, antisosyal kişilik bozukluğu testi, kişilik bozukluğu testleri, borderline kişilik bozukluğu testi, kişisel bozukluk testi, narsistik kişilik bozukluğu pdf,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kişilik Bozukluğu Nedir? elif Psikoloji 0 29-04-2011 05:38
Kişilik Bozuklukları - Antisosyal kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 04:32
Borderline - Kişilik bozukluğu nedir? Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 12:56
Bağımlı kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:42
Antisosyal kişilik bozukluğu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats