bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2011, 11:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Trikotilomani Nedir Nedenleri Nelerdir?

Trikotilomani Nedir Nedenleri Nelerdir?

Trikotilomani belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını sürekli koparma davranışıdır.

Trikotilomani ilk kez 1889 yılında saçlarını tutamlar halinde koparan ve bir tür alopesi olarak değerlendirilen bir hastanın incelenmesi sonucu dermatolog Hallopeau tarafından tanımlanmış ruhsal bir bozukluktur (Swedo 1993). Trikotilomani eski Yunanca bir sözcük olup "saç koparıyorum" anlamına gelmektedir (Swedo 1993). Günümüzde trikotilomani belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını tekrarlayan bir tarzda kopardığı saç koparma öncesinde gerginlik duyumunun saç koparırken haz almanın görüldüğü bir bozukluk olarak tanımlanmakta; DSM-IV'te (APA 1994) 'Başka Bir Yerde Sınıflandırılmamış İmpuls Kontrol Bozuklukları' ICD-10'da (WHO 1992) ise 'Alışkanlık ve Dürtü Bozuklukları' tanı grubu içinde yer almaktadır. Trikotilomani hastalarında en sık saç koparmanın daha seyrek olarak da kaş kirpik sakal-bıyık koltukaltı ve kasık gibi bedenin çeşitli bölgelerinden kıl koparmanın görüldüğü bildirilmektedir.

En çok yolunan vücut bölgesi saçlardır. Kılın olduğu bütün bölgeler başa göre daha nadir de olsa yolunur. Kaşlardan kasık bölgelerinden koltuk altından göğüslerinden kollarından tüy yolanlar vardır. Geçen yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırmada 2500 üniversite öğrencisi incelenmiş her 200 öğrenciden birinde kıl koparma hastalığı tespit edilmiştir. Hatta bazı araştırmalarda nüfusun %4’ünün hastalık derecesinde kendi tüylerini yolduğu bildirilmiştir. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 17’dir. Ancak okul öncesi dönemde bile başlayabilmektedir. Kızlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülür.

DSM-IV’e göre trikotillomaninin esas özelliği fark edilir saç kaybıyla sonuçlanan saçların tekrarlayıcı olarak çekilip kopartılmasıdır. Diğer klinik semptomlar arasında saçları çekmeden önce artan gerilim hissi saç koparıldıktan sonra haz doyum ve rahatlama vardır.

Trikotilomanlar kıllarını ‘bilerek’ yolarlar. Sonra da seyrekleşen saçlarına parlayan kafa derilerine üzülüp dururlar. İrade devre dışı kalmıştır bu hastalıkta. Tüylerini yolmadan önce giderek artan bir gerilim hissi yaşarlar yolduktan sonra da bir rahatlama hatta bazen zevk duyarlar.

Evet bazen bu saç yolma işi insana zevk bile verebilir. Bu işten zevk alınması kesinlikle kel kalmaktan hoşlanıldığı anlamına gelmez. Kişi kendini kel yapar ama kelliğine gözyaşı dökmekten de geri kalmaz. Kumarbazın hayatını mahveden iptilasından zevk almasına benzetilebilir trikotilomani.

Kıllarını yiyenlerle bile zaman zaman karşılaşırız. Kafasında çıplaklaşan alanlar oluştuğu için kendinden nefret eden trikotiloman kıl yemekten büyük bir utanç duyar. Tat falan aldığını da zannetmeyin kıldan. Ama dedik ya bu hastalıkta irade devre dışı kalmıştır. Bazen mide veya bağırsak duvarına yapışan kıl topakları sertleşip taşlaşırlar karın ağrılarına bulantıya kusmaya kötü ağız kokusuna iştahsızlığa kabızlık veya ishale midede gaza hatta kanamaya yol açarlar.

Takıntı hastası el yıkama ihtiyacına kapıları bacaları kontrol etme isteğine sayma arzusuna direnemez veya direnirse de büyük bir azap çeker. Kıl koparma hastası da tüyünü yolma dürtüsüyle mücadele edemez. Ancak trikotilomanlar genellikle farkında olmadan otomatik olarak kıl koparırlar. Halbuki takıntı hastaları el yıkarken yoldan dönüp kapıyı kapatıp kapatmadıklarına tekrar tekrar bakarken plaka numaralarını toplayıp bölerken başından sonuna kadar ne yaptıklarının farkındadırlar. Bazı trikotilomanlar kıl koparmaktan bir parça da olsa zevk alırlar takıntı hastaları ise yaptıkları ‘merasimlerden’ en ufak bir haz duymazlar.

Saç yolma hastalığında da beynin iç bölgelerinde ‘bazal gangliyonlar’ adı verilen bir grup gri alanın hastalandığı tespit edilmiştir. Takıntı hastalığında da alın bölgemiz ve bazal gangliyonlar rahatsızlanmıştır. Ancak takıntıları gidermekte çok etkili olan ilaçlar tüy koparmayı aynı başarıyla önleyemezler. Demek ki bu iki hastalık birbiriyle akraba ama yine de farklı iki hastalıktır.

Kıl Koparmak Hastalık Mıdır?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Saç Hastalıkları Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Oya Oğuz ''özel bir hastalık grubu'' olarak nitelendirdiği ''kıl koparma'' hastalığının daha çok genç erişkinlerde görüldüğünü belirterek beraberinde gelen görüntü bozukluğunun da birtakım ruhsal bozukluklara neden olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Oğuz hastalığı ''tike'' benzeterek ''Bu çok özel bir hastalık grubu ve genç erişkinlerde daha çok görülüyor'' dedi. Bu hastalıkta kişilerin bazı bölgelerdeki kıllarla oynama ya da koparma alışkanlığı edindiğini anlatan Prof. Dr. Oğuz ''Bu saç kaş kirpik bıyık ya da koltukaltı kılı olabilir. Ancak saç çok daha yaygın koparılıyor. Genelde de bölgesel koparma olabilir. Mesela bıyığın bir bölümü saçın ön ya da yan bölümü'' diye konuştu.

Kopartılan kılların bazen yutulduğuna da dikkati çeken Prof. Dr. Oğuz ''Deride sürekli aynı bölgeye tekrarlanan travma ve çekmeler bir sonra dönüşümsüz bir kayıp yapabilir. O yüzden erken tanınmasında fayda var'' dedi.

Hastaların bir bölümü özellikle de ailesiyle birlikte yaşayanların bu durumu dikkati çekme ya da ilgi odağı oluşturabilme aracı olarak kullanabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Oğuz bu durumu hastaya olduğu gibi aileye de kabul ettirebilmek açısından zorluklar bulunduğunu söyledi.

Hastalığın baskılansa da bir süre sonra tekrar ortaya çıkabildiğini dile getiren Prof. Dr. Oğuz kişinin eylemin zararlı sonuçlarını bilmesine rağmen kendisini bunu yapmaktan alıkoyamadığını bildirdi. Prof. Dr. Oğuz şunları kaydetti:

''Kıl koparma alışkanlığı bir gerginliğin belirtisi olabilir. Bu davranış öncesi bir tür gerginlik hissedip saçı ya da kılı koparınca bir rahatlamaya dönüşmesi şeklinde bir durum ortaya çıkıyor. Burada nederide hastalık ya da gerisinde çoğunluklu ruhsal bir tablo var. Ancakgörüntü bozukluğu oluştuğu için bunun sonucunda birtakım ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilir. O yüzden erken teşhiste yarar var. Genelde bu tür hastaları psikiyatriste biz sevk ederiz. İlk yıllarda fark edilirse hem ruhsal yönden psikiyatrik yardımla alışkanlık hem de birtakım yardımcı tedavi olanaklarıyla saç büyümesi hızlandırılır.''

Hastalık için mutlaka dermatologlara gidilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oya Oğuz ''Saçta çok sık görülen mantar ve enfeksiyon hastalıklarının sonuçlarıyla karıştırılabildiği için özel bir tablo olduğunu ancak dermatologlar anlayabilir'' dedi.

Trikotilomani Hastalığı Konusunda Prof. Bengi Semerci ise şunları söylüyor:

Kızdığımızda öfkelendiğimizde ya da sıkıldığımızda bu duygularımızın şiddetini belirtmek için “saçlarımı yoldum” ya da “bana saçlarımı yoldurdu” deriz. Çoğu zaman öylesine söylediğimiz bu söz aslında çok bilinmeyen bir ruhsal rahatsızlığı tarif etmektedir. Göze çarpar derecede saç kaybıyla sonlanacak şekilde kişinin kendi saçlarını tekrar tekrar yolmasına trikotillomani denir. Bu terim 1889’da Fransız bir dermatoloji doktoru tarafından “karşı konulamayan saç yolma dürtüsü”nü belirtmek için kullanılmamıştır. Psikiyatri hastalığı olarak dürtü bozuklukları başlığı altında sınıflanır. Eğer kişi saç yolma dürtüsünü ertelemeye ya da durdurmaya çalışırsa gittikçe artan oranda gerginlik hisseder. Saçlarını yolduğunda ise bir haz rahatlama ve doyum duygusu yaşar. Herhangi bir cilt hastalığına bağlı olmayan bu durum ilerledikçe kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir hal alır.

Başlangıçta çok nadir görüldüğü düşünülen “saç yolma”nın aslında yaklaşık her yüz kişiden dördünde olduğu farkedilmiştir. Bazen erken yaşlarda başlarkadın ve erkeklerde aynı oranda görülür ve iyileşme oranı daha fazladır. Bazen de geç yaşlarda başlar kadınlarda daha sıktır ve süreğen bir durum halini alabilir. Dürtü kontrol bozukluğu olarak adlandırılmakla beraber bir çeşit takıntı olduğu ve obsesif kompülsif bozuklukla benzerlikler gösterdiği bilinmektedir. Bazen kıl yolma sadece saçla kalmaz. Buna başta kirpikler olmak üzere kaşlar da eklenebilir.

Stresli durumlarda saç kaş ve kirpik yolmalar artmaktadır. Ailelerin birinci çocuklarında daha sık görülmesi kıskançlığın hastalığın başlamasında etkili olduğunu düşündürmektedir. Yine ailesel bazı özelliklerden söz edilebilir. Aşırı mükemmelliyetçi eleştirici annelere karşınedilgen duygularını belli etmeyen babalar bu hastaların ailelerinde ki sık rastlanan bulgulardandır.

Herhangi bir stresli yaşam olayından sonra başlama sık rastlanmakla birlikte hastalığın oluşması genellikle uzun yıllar almaktadır. Çocukluk ve gençlikte genellikle ders çalışma sırasında başlayan saç çekmeler izlenir. Bunu kirpik ve kaşlar izler. Saç ya da diğer kılların koparılmasıyla bir gerginlikte kurtulma rahatlama söz konusu olmakla birlikte hastalar ağrı ya da acıdan bahsetmemektedirler. Kimi zaman kaşıntı duruma eşlik edebilir. Bulgular çoğunlukla kişi yalnız olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de bunun bir sorun olduğunun anlaşılması ve tedavi arayışları gecikmektedir. Bu davranışlara tırnak yeme parmak emme veya sallanma gibi davranışlar eşlik etmektedir. Bunun yanısıra diğer ruhsal bozukluklar da birlikte görülebilir. Depresyonu gözardı etmemek gerekir. Sıkıntı stres yaratacak her türlü durum saçlarınızı yolmanıza neden olabilir.

Saç kirpik ya da kaşların yolunması bir süre sonra bu kılların geri gelmemesi sonucunu doğurmaktadır. Saçsızkirpiksiz ya da kaşsız olmak görüntü olarak ek sorunlara yol açacağı gibi “niçin” sorusuna yanıt vermek de yorucu ve streslidir. Zaman geçtikçe sorunu çözmek zorlaşır. Genellikle sorunun çözümü kuaförlerde arandığından süre uzamaktadır. Sosyal yaşam için oldukça engelleyici ve sıkıntı verici bir durum olması nedeniyle bu sorunla yaşamak zorunda kalanlar tedavide gecikmiş olanlar bir çok ülkede siteler kurarak sorunlarını paylaşmakta ve çözüm aramaktadırlar. Kendinizde ya da çocuğunuzda benzer durum fark ettiğinizde hemen bir psikiyatri uzmanına başvurmak ve nedenini öğrenmek gerekir. Tedavisinde altta yatan nedenin ve eşlik eden durumların tanınması ve giderilmesi ilk iştir. Davranışçı yöntemler adı verilen tedavi yöntemi uzun sürmekle birlikte etkili olmaktadır. Ayrıca bazı antidepresan ilaçların tedavi edici etkisi bilinmektedir.

Kızdığımızda üzüldüğümüzde öfkelendiğimizde sadece söz olarak “saçımızı yolmak” etkili bir cümle olabilir. Yinede bu sözün altındaki gerçeği unutmamakta sözde kalmayıp eyleme geçtiğinde bir hastalık olduğunu anımsamak gerekir. Bölgesel olarak saçsız kalmış bir başla şarkılara şiirler konu olmuş güzellik ve çekicilik simgesi kaş ve kirpiklerimizi yitirmiş bir şekilde yaşamanın hoş olmayacağı bir gerçek. Bu nedenle en baştan tedbir almakta yarar var. Hele yaşadığımız ülkede bunca saç yolduracak haber olay ve gerçekler varken.
Kaynak: KLİNİK PSİKİYATRİ bengisemerci.com


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-07-2013, 04:14   #2 (permalink)
Misafirhyhyhyhyhyhyhy
Avatar Yok
 
Standart asasasaassasasaassaassa

İnsan acı çekmekten zevk alır mı?Bazı kimselerin ben acı çekmekten zevk alıyorum gibi artistlik yapmak amacıyla söylediği şeylere inanmayın.Yalan bunlar.Madem acı çekmekten zevk alıyorsun zevkini doruğa çıkar yani kendini yak narkozsuz ameliyata gir.Değil mi?Her şeyin çaresi var.İnsan iradi davrandımı saç yolmayı da bırakır.Heralde sigara bırakmaktan daha kolaydır ya da alkol internet bağımlılığı gibi.


 

Alt 11-10-2014, 02:16   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart ne yapmaliyim

Ben sacimi yolmuyorum ama sacimla cok oynuyorum daginik oldugu zaman ve oynarken cikan saclari elimde biriktiriyorum ya atiyorum yada atacak yer yoksa arka cebime dolduruyorum


 
Alt 05-02-2017, 02:31   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Ben 1 günün çok büyük bir kısmında durmadan saçlarımla oynuyorum bu durum ilk tırnak yemekle başladı küçüklüğümden beri hep tırnak yedim lisede acıoje kullanarak bıraktım tırnak yemeyi fakat onu bırakır bırakmaz saçlarımla oynamaya ve koparmaya başladım yan tarafında farkedilir şekilde boşluklar oluştu bunu kimse farketmez zannediyordum çünkü ben bile farkında değildim ama arkadaşlarım bana neden böyle yapıyorsun dediklerinde kendime hakim olmaya çalışsamda hakim olamadım kafamın bir bölümünde saçlarım aşırı derecede kısa ve bunu durduramıyorum annem saçınla oynama eline başka bişey al dediği zaman ona kızıyorum çünkü elimde başka bişeyle oynamak saçımla oynamak kadar zevk vermiyor bana kendime oynama saçınla desem dahi bu en fazla 2 dakika sürüyor ders çalışırken durmadan saçımla oynuyorum sınav sırasında da elim saçıma gidiyor bu durum bana dalgınlık yaşatıyor ve büyük vakit kayıpları yaşıyorum nasıl engel olacağım hakkında en ufak bir fikrim yok çünkü hiçbir şeyin bunu engelleyemeyeceğini düşünüyorum


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Trikotilomani Nedir Nedenleri Nelerdir?

Trikotilomani Nedir Nedenleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: saçla oynama hastalığı, sürekli saçla oynamak, saçla oynamak, saçla oynama takıntısı, saçlarla oynama hastalığı, sürekli saçla oynamak psikoloji, saçla oynama alışkanlığı, saç oynama hastalığı, saçla oynama tiki, saçla oynamak ne anlama gelir, saçla oynamak psikoloji, saçla oynama hastalığının tedavisi, psikolojide saçla oynamak, sürekli saçla oynama hastalığı, saç oynama alışkanlığı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aft Nedir? - Aft Hakkında - Aft Çıkmasının Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:10
Dil Paslanması Nedir? - Dil Paslanmasının Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 07:32
Wilson Hastalığı Nedir? - Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 01:39
Kaşıntı nedir? Nedenleri nelerdir? Я Allerji ve Alerji Çeşitleri 1 13-02-2011 04:18
Multipl skleroz nedir? Belirleri ve nedenleri nelerdir? Я Sağlığımız 0 17-10-2010 10:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats