bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Ramazan ve Oruç

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2011, 02:18   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ramazan bayramının önemi nedir?

Ramazan bayramının müslümanlar için önemi - Ramazan bayramı neden kutlanır - Ramazan bayramının özellikleri - Ramazan bayramının önemi

Bilindiği gibi halk arasında “üç aylar” olarak anılan “Recebü’l-ferd” “Şa’bânü’l-muazzam” ve “Ramazanü’l-mübarek” aylarının İslam dininde önemli bir yeri vardır. İçerisinde “Regaib” ve “Mirac” kandillerinin bulunduğu ve Adem (a.s.)’den beri kıymetli olan Recep ayı ile “Berat” kandilinin bulunduğu Şaban ayından sonra onbir ayın sultanı diye dabir edilen Ramazan ayı gelmektedir.

İctimai Yardımlaşma ve Dayanışma

Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Çocuklar gençler olgunlar ve yaşlılar gruplar halinde camilere doluşurlar büyük bir huşu içerisinde namazlarını kılarlar. Bayram namazından sonra bütün müslümanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlar daha sonra aile büyükleri eş-dost akraba ve komşuları ziyaret ederek büyüklerin ellerini öperek dualarını alırlar.

Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Yine dini bayramlarımızdaki güzel adetlerimiziden biri de; yetimler fakirler garipler ve çocukların sevindirilmesi yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi ictimai yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Ramazan bayramında fakirlere sadaka-ı fıtır verilmesi kurban bayramında ise akrabaya ve komşulara kurban dağıtılması kadar hikmetlidir.

Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
Müslümanlar bu bayramda özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-07-2011, 02:20   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ramazan Bayramının Anlam Ve Önemi
Ramazan Bayramının Anlam Nedir
Ramazan Bayramının Anlam Ve Önemi Nelerdir?


Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu sevgi ve saygı hislerinin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.

Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü'minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur'ân'lar Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.Ramazan Bayramının mü'minler arasında ayrı bir yeri vardır.

Çünkü Ramazan Bayramı hergün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle özellikle Ramazan'ın yaz mevsimine denk geldiğinde sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan mü'minler sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlar.

RAMAZAN BAYRAMI
Müslümanların iki büyük bayramından biri. Ramazan ayında tutulan bir aylık orucun bitiminde Şevval ayının ilk üç günü müslümanların bayram günleridir. Ramazan bayramına o gün fıtır sadakası verilmesinden dolayı "Fıtır bayramı" adı da verilmektedir.

Resulullah (s.a.s) Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendigi iki bayramları vardı. Hz. Peygamber Medinelilere özgü olan cahiliye izleri taşıyan bu bayramların yerine bütün müslümanların sevinip eğleneceği İslâm'ın iki bayramını onlara haber verdi: "Allahu Teâlâ size kutladığınız bu iki bayramın yerine daha hayırlısını Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti" (Sünen-i Ebû Dâvud Salat 239). Bayram Ramazan çıkıp bayramın başladığı Şevval hilalini görmekle havanın bulutlu olması durumunda da Ramazan'ı otuz gün tutmakla başlar. Ramazan'ın yirmi dokuzunda hilal görünürse ertesi gün Şevval'in biridir ve bayram yapılır (Sünen-i Ebû Dâvud 3/306).

Ramazan bayramı bir aylık oruçtan sonra yeme-içmenin ve her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri hediyeleştikleri; çocuklarin fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği; kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı; bütün bunlarla birlikte Allah'a karşı da sorumluluklarının bilinciyle topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç günleridir. Ramazan bayramında yapılması vâcib olan fıtır sadakası vermek bayram namazı kılmak gibi ibadetlerin yanında sünnet müstehab olanları da vardır. Ramazan'ın ilk gününde oruç tutmak ise haramdır.

Ramazan bayramı sabahı erken kalkıp bayramın canlılığını hissetmek diğer günlerden farklı bir gün olduğunu görmek cünüp olsun olmasın guslederek temiz (mümkünse yeni) elbiseler giymek pis kokulu yiyeceklerden uzak durmak ağzı misvaklayıp fırçalamak güzel kokular sürünmek saçı-sakalı tırnakları ve vücudun diğer yerlerindeki kılları sünnete uygun bir şekilde temizleyip düzene koymak İslâm'ın adabından olan güzel şeylerdir ve müstehabtır. Ayrıca fertlerin birbirine karşı diğer günlerden daha fazla güleryüzlü davranması neşeli görünmek topluca bayram namazına gitmek; namazdan önce varsa hurma hurma yoksa tatlı bir şey yemek; bunun da bir üç beş gibi tekli olmasina dikkat etmek; namaza giderken Allah'ı zikretmek karşılaşılan müslüman kardeşlerle selamlaşip bayram sevincini paylaşmak bu günü daha bir anlamli kılacak davranışlardır ve Hz. Peygamber'in sünnetleridir. Yakın akrabaların birbirini ziyaret edip sorması ihtiyaç içinde olanlara yardımcı olunması gerekir. Ana-babayı unutmamak hiç olmazsa bayram günlerinde kendilerini ziyaret edip gönüllerini almak müslüman evlatların terketmemesi gereken dinî bir yükümlülüktür.

Zengin olunsun fakir olunsun bayram gününde güç yettiğince sadaka vermek daha fazla müslümanla karşılaşıp sevinci paylaşmak için namaza gidilen yoldan gelmeyip başka bir yoldan dönmek sünnettir. Sadakalarin dışında üzerlerine vâcib olan müslümanlar bayram namazından önce "fitre" adı verilen fıtır sadakalarını verirler. Şâfiî Mâlikî ve Hanbelîlere göre sadaka-i fıtır farz Hanefi mezhebine göre vâcibdir (Tecrid-i Sarih Tercümesi 367). Bayram namazından sonra müslümanların birbirleriyle bayramlaşıp musâfaha yapmaları kucaklaşmaları İslâm'ın hoş karşiladığı güzel geleneklerdir.

Sabah namazından sonra bayram namazına kadar hiç bir namaz kılınmaz. Bu konuda İbn Abbâs'tan gelen bir rivâyet şöyledir: "Nebiyyi Ekrem (s.a.s) fıtır bayramı günü yalnız iki rekât kıldırıp ondan evvel de sonra da hiç bir namaz kılmadı..." (Tecrid-i Sarih Tercümesi III 174).

Bayram namazının cami-mescid gibi kapalı yerler yerine açık alanda geniş ve düz bir meydanda kılınması sünnettir. Medine'ye bin arşın uzaklıkta bir yer vardı ki buraya "Musallâ" adı verilmişti. Bayram namazları da burada kılınırdı. Ebû Saîd el-Hudrî diyor ki: "Resulullah fıtır bayramı ile kurban bayramı günlerinde Musallâ'ya çıkardı. İlk başladığı şey namaz olurdu. Sonra namazdan çıkıp cemaat saflarında otururken ayakta onlara dönüp vaaz eder ve istediklerini tavsiyede bulunurdu. Abdullah b. Sâib şöyle anlatır: "Resulullah (s.a.s) ile bayram namazında bulundum. Namazı bitirince; Biz hutbe okuyacağız dinlemek isteyen otursun dinlesin gitmek isteyen de gidebilir" buyurdu (Ebu Davud II 225).

Bayram namazlarında ezan okunmaz. Bu konuyla ilgili pek çok hadis vardır. Ancak halkın namazı kaçırmaması için çağrı yapılabileceği yönünde mürsel hadisler de vardır. Örneğin "Resulullah bayramlarda essalâtü câmiah (Topluca namaz kılmaya buyrunuz) diye nidâ etmeyi müezzine emir buyurmuşlardır... Dolayısıyla bu rivâyeti kabul edip 'namaza gelin' gibi sözlerle namaza çağırmak mekruh olmaz. Ancak "Hayyaalessalah gibi ezan cümleleriyle nidâ edilirse bu mekruh olur" (Tecrid-i Sarih III 181) diyen âlimler de vardır.

Kadınların bayram namazına gidip gidemeyecekleri konusunda da farklı görüşler vardır. Peygamberimiz zamanında kadınların bayram namazına gittikleri bir çok sahih hadisle sabit olmuş bir gerçektir. Hattâ şu hadis hayizlı kadınların dahi namaza durmamak şartıyla namaz yerine gidebileceklerini göstermektedir: Ümmü Atiyye'nin bildirdiğine göre "Taze kocaya varmamış kızlara hattâ hayızlı olanlara varıncaya kadar bütün kadınlar namazgaha çıkar o günün bereketinden nasiplenmek ümidiyle erkeklerle birlikte tekbir getirir onlarla beraber dua ederlerdi. Yalnız hayızlı olanlar Musallanın haricinde kalıp cemaatin tekbir ve dualarında hazır bulunurlar (namaza katılmazlardı)" (Tecrid-i Sarih III 183). Diğer bir rivâyette İbn Abbas diyor ki: "Resulullah kadınların hutbeyi işitmediklerini düşünerek Bilâl'i alip onların yanına geldi onlara vaaz ederek sadaka vermelerini emretti. Kadınlar küpesini yüzüğünü Bilâl'in eteğine atıyorlardı" (Sünen-i Ebu Dâvud Salat 239241). Bütün bunlara rağmen ahlak ve namusa verilen değerin azaldığı fitne ve fesadın yaygınlaştığı ortamlarda kadınların cemaate katılmayıp evlerinde durmaları İslâm'ın ruhuna daha uygundur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ramazan bayramının önemi nedir?

Ramazan bayramının önemi nedir? konusu, Dini Bilgiler / Ramazan ve Oruç forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ramazan bayramının önemi, ramazan bayramının önemi kısaca, ramazan bayramının anlam ve önemi, ramazan bayramının önemi nedir kısaca, ramazan bayramı anlam ve önemi kısaca, ramazan bayramı müslümanlar için neden önemlidir, ramazan bayramı niçin önemlidir, muslumanlar icin ramazan bayraminin anlam ve onemi, ramazan bayramının önemi ve anlamı, ramazan bayraminin anlam ve onemi, ramazan bayramının önemi nedir, ramazan bayramının müslümanlar için önemi, ramazan bayramı müslümanlar için neden önemlidir kısaca yaz, ramazan bayramı ve kurban bayraminin önemi nedir, ramazan bayraminin cocuklar icin onemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diş Sağlığının Önemi Nedir? elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 22-02-2017 10:20
Fotosentezin Önemi Nedir? elif Biyoloji 1 20-04-2014 09:57
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Göbek Bağının Önemi Nedir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:57
Uşi Antlaşması ve Önemi Nedir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats