bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Ramazan ve Oruç

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2011, 02:43   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Orucun Nefis Terbiyesi Bakımından Faydaları Nelerdir?

Orucun Nefis Terbiyesi Bakımından Faydaları Nelerdir?

İnsan nefsi kendisini hür ve serbest ister kendisine hiç karışanı olmadan dilediği tarzda hareket etmeyi fıtrî olarak arzular. Mahiyetindeki âcizlik ve zayıflığı kusur ve hatâları hiçbir vakit görmeye yanaşmaz. Hadsiz nimetlerle beslenip yaşatıldığını terbiye olunduğunu asla düşünmek istemez. Üstelik servet ve iktidarı da varsa gaflet içinde ilâhî nimetleri gâsıbâne ve hırsızcasına hayvan gibi tutar. Âdeta demirden bir vücudu ölümsüz bir hayatı varmış gibi bütün varlığıyla dünyaya sarılır birçok kötü ahlâk ve günahlar içinde yuvarlanıp gider.

İşte Ramazan-ı şerîf'te tutulan oruç en zengininden en fakirine en gafilinden en mütemerridine kadar herkese nefsinin gerçek mahiyetini gösterir. Hiç kimsenin kendi nefsine mâlik olmadığını; Allah'ın izni ve emri olmadan hiçbir şey yapılamayacağını hatırlatır. Oruç sayesinde nefsin ne derece zayıf ve âciz olduğu demirden sanılan vücudun ise ne kadar çürük ve dayanıksız bulunduğu bütün çıplaklığıyla ortaya çıkar. Nefsinin gerçek mahiyetini bu şekilde görüp idrâk eden insan artık başıboşluğu serseriliği nefsine itimat ve gururu bir tarafa bırakarak hakikî vazifesi olan şükür ve kulluk görevini omuzlarına yüklenip; kötü ahlâktan günah ve sefahetlerden vazgeçer.
Orucun Nefsin Fir'avunluk Damarını Kırmasına Bakan Faydası

İnsandaki nefs-i emmâre Rabbini tanımak O'nun emirlerine boyun eğmek istemez. Fir'avn gibi bizzat kendisi rablık ve ilâhlık dâvasında bulunur. Nefsin bu damarını açlıktan başka hiçbir şekilde kırmak mümkün değildir.

İşte Ramazan orucu doğrudan doğruya nefsin fir'avunluk cephesine darbe vurup kırar; ona za'fını ve fakrını hissettirerek Allah'ın âciz bir kulu olduğunu bildirir.

Rivayete göre Cenâb-ı Hak nefse:

- Ben kimim sen kimsin? diye sormuş. Nefis de:

- Ben benim sen sensin! diye cevab vermiş. Bunun üzerine Allah ona azab vermiş Cehenneme atmış sonra yine sormuş:

- Ben kimim sen kimsin?

Nefsin cevabı aynı olmuş:

- Ben benim sen sensin!

Hangi azâbı verdiyse nefis gurur ve enaniyetinden vazgeçmemiş. Nihayet uzun süre aç bırakarak bir nevi oruç tutturmuş sonra tekrar sormuş:

- Ben kimim sen kimsin?

Nefis bu sefer şu cevabı vermiş:

- Sen benim Rabb-i Rahîmimsin bense senin âciz bir kulun...
Orucun Kur'ân-ı Kerîm'in Nüzûlüne Bakan Faydası

Oruç ayı olan Ramazan ayı Kur'ân-ı Hakîmin Resûl-i Ekrem'e (asm) indirilmeye başlandığı mübarek bir aydır. İlâhî vahyin ilk lemeân etmeye hidâyet nurlarını saçmaya başladığı böyle ulvi ve yüce bir aya insanların ne çok hürmet etmeleri gerektiği ve bu İlâhî hâtırayı kalb ve gönüllerinde devamlı olarak yaşatmalarının ne derece zaruret olduğu apaçık ortadadır.

İşte oruç ibâdetinin bu ayda farz kılınmasının bir hikmeti de budur.

Oruç ibâdeti Kur'ân'ın ruhu ve dâvetiyle hedef ve gayesiyle ve indirilmesindeki İlâhî hikmetle son derece mütenasibdir. Kur'an bizatihî hidâyet ve nurdur. İnsanları takvâ ve merhamete adâlet ve eşitliğe iyi muamele ve muaşerete doğruluğa ihlâsa nefsin hile ve desiselerinden temizlenmeye teşvik eder. Oruç ve onun hikmeti de böyledir. Çünkü oruç da insanları doğruluğa ihlâsa iyiliğe nefis terbiyesine merhamete yöneltir. Nefsi sabra güçlük ve meşakkatlere katlanmaya karşılaşılacak her türlü zorlukları yenmek ve engelleri aşmak için gereken dikkat ve metanete sevk eder.

Kısacası oruç Kur'an ayı olan Ramazan ayına en lâyık bir ibâdettir ve Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlünün sene-i devriyesini tes'îd ve ihyâ mahiyetinde büyük bir mânevî festivaldir.
Orucun İnsanın Uhrevî Kazancına Bakan Faydası

İnsanoğlu bu dünyaya âhireti için ziraat ve ticaret etmeye gelmiştir. Oruç ayı olan Ramazan-ı Şerîf ise insanın bu uhrevî ticaret ve ziraati için en bereketli bir zamandır. Çünkü Ramazan-ı şerîf'te işlenen amellerin sevabı bire bindir. Kur'ân-ı Hakîm'in herbir harfinin sevabı hadîslerin bildirdiğine göre on hasene iken Ramazan-ı şerîf'te herbir harfin sevabı on değil bin ve Âyete'l-Kürsî gibi bâzı âyetlerin herbir harfi binler ve Ramazan-ı şerîfin Cumalarında daha fazla olur. Ve Kadir gecesinde de 30 bine kadar çıkar.

Bu bakımdan Ramazan-ı şerîf âhiret ticareti için çok kârlı bir pazar; uhrevî hâsılat için gayet bereketli bir zemindir. Cenâb-ı Hakkın Rububiyet saltanatına karşı beşerî ubudiyetin resmî geçiş yaptığı parlak ve kudsî bir bayram hükmündedir.

Gerçekten de Ramazan-ı şerîf bu fâni dünyada fâni ömür içinde kısa bir hayatta bâkî bir ömür ve uzun bir hayatı kazanmaya en büyük vesiledir.

İşte böyle kudsî bir bayram veya kârlı bir pazarda insanın oruç tutmak suretiyle yemek içmek gibi süflî meşguliyetlerini nefsin heves ve zevklerini muvakkaten terk etmesi ne derece lüzumlu fıtrî tam yerinde bir vazife olduğunu artık siz düşününüz...
Orucun Beden Sağlığına Bakan Faydaları

Orucun beden sağlığına yaptığı müsbet te'sir ve faydaları şöylece sıralayabiliriz:

* Oruç sıhhatın anahtarıdır. Bir yıl çeşitli yemeklerle ve içilen meşrubatla yorulan yıpranan sindirim organlarımıza dinlenme toparlanma güç ve kuvvet kazanma imkânları hazırlar. Devamlı çalışan bir makinanın muayyen zamanlarda nasıl bakıma ihtiyacı var ise bunun gibi yorulan sindirim organlarımızın da hiç olmazsa senede bir ay dinlenmeye ve bakıma ihtiyacı vardır. Bunu da en iyi şekilde oruç ibâdeti yapmaktadır.

* Oruç vücudun açlığa susuzluğa karşı mukavemetini de arttırır. İnsana dayanıklılık ve tahammül gücü kazandırır.

* Oruç ömrü de uzatır. Çünkü o sıhhatın devamını ve gençlik çağının uzamasını te'min edebilir. Uzun yaşayan bir hasta tıp nazarında uzun ömürlü sayılmaz. Uzun ömür vücûdun dinç ve sağlam kalması demektir.

Oruç aynı zamanda çalışan kimseler için sıhhat ve rahatlık kaynağıdır. Çünkü orucun verdiği hafiflik ve rahatlık sâyesinde iç organlarımız yediğimiz günlere nisbetle çok daha rahat çalışırlar. Bu rahat çalışma bütün bedenimizde bir hafiflik ve zindelik meydana getirir. Ramazan günlerinde kendimizi kuş gibi hafif hissedişimizin sebebi orucun verdiği bu zindeliktir.

Oruçlu olan kimse günde iki defa yemek yer: Birisi iftarda diğeri de sahurda. Bugün modern tıbbın öngördüğü yaşama tarzında da yemek öğünü ikidir. Çünkü ikiden fazla yemek öğünleri hem bedenimize zarar vermekte hem de zaman kaybına sebeb olmaktadır. Öğle yemeği te'siriyle vücudumuz kuvvetini ve canlılığını kaybeder tenbelleşip uyuşur. Böyle bir bedenle işe başladığımızda randıman yarı yarıya düşecektir. Halbuki mide boş iken beden daima hafif kalır. Çalışmasına aynı âhenkle devam eder.

Aslında iftar ve sahurda aşırı yemek mideyi tıkabasa doldurmak da doğru değildir. Çünkü o takdirde beden ve ruha dinlenme rahatlama imkânı vücut fabrikasına yıllık bakım ve tamir fırsatı verilmemiş oruçtan beklenen netice ve fayda da te'min edilememiş olur.

Orucun vücut sağlığı açısından taşıdığı önemi Peygamberimiz hadîs-i şerîflerinde şu şekilde beyan buyurmuşlardır:

"Oruç tutun! Vücudunuz sağlam (ve sıhhatli) olsun."

"Her şey'in bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı da oruçtur."

Yani zekâtı vermek nasıl malı ve malın pisliğini giderip temizliyorsa oruç da vücudu temizleyip vücuttaki zehirleri fazlalıkları bertaraf eder; insanı hastalıklardan kurtarır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Orucun Nefis Terbiyesi Bakımından Faydaları Nelerdir?

Orucun Nefis Terbiyesi Bakımından Faydaları Nelerdir? konusu, Dini Bilgiler / Ramazan ve Oruç forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: oruç ve nefis terbiyesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir? - Gülmenin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 1 17-10-2014 11:34
Orucun Ruh Sağlığına Faydaları Nelerdir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 02:41
Dilbilgisi Bakımından Anlatım Bozuklukları Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 05:06
Orucun Sıhhatinin Şartları Nelerdir? Я Dini Bilgiler 0 20-08-2010 07:14
Her Nefis elif İlahiler 0 14-07-2008 11:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats