bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Ramazan ve Oruç

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-08-2011, 03:24   #21 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


SİVAS’IN TEL HELVASI


Sivas’ta eski ramazan günlerinde uzun emeklerle ortaya çıkarılan tel helva¸ artık unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yerini alıyor.

Kentte ramazan akşamlarında eşin dostun eğlence amacıyla bir araya gelerek yaptığı tel helva¸ bugünlerde unutulmaya yüz tuttu. Yakın akrabalar veya komşuların bir araya gelmesiyle zahmetlice hazırlanan tel helva¸ işi bilen kişilerin komutlarıyla hazırlanırdı. Tel helva eski günler kadar olmasa da bugün yine sevilerek yapılan bir tatlı türü.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-08-2011, 03:25   #22 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


BURSA’DA HACİVAT-KARAGÖZ GÖSTERİLERİ


Bursa’da¸ Karagöz ile Hacivat gösterileri¸ eskisi kadar ilgi görmese de hala geleneksel ramazan eğlencelerinin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Türkiye¸ hatta dünya genelinde çok sevilen ve beğeni toplayan Hacivat ve Karagöz’ün doğuş hikâyelerine ilişkin bir çok rivayet bulunuyor. Gölge oyunu tekniğinin Türk halk kültüründe “Karagöz” olarak ne zaman ortaya çıktığına dair değişik görüşler bulunmakla beraber genelde Karagöz ve Hacivat’ın Bursa’da yaşamış gerçek karakterler olduğu ve 14. yüzyılda Orhan Camii inşaatında çalıştıkları görüşü kabul görüyor.

Bursa’daki ramazan eğlencelerinin değişmeyen karakterleri arasında yer alan¸ 19. ve 20. yüzyılların başında ramazan ayında tüm hanlarda hem eğlendirmek hem de sosyal mesaj vermek amacıyla oynatılan ve seyirci rekoru kıran Karagöz ve Hacivat oyunları¸ son yıllarda sadece belediyelerin ramazan etkinliklerinde yer alan eğlenceden öteye geçmiyor.

İftar ile sahur arasında geçen zamana çok önem verilen Bursa’da teravih namazı için büyük camilere gitme¸ camilerin mahyalarla süslenmesi gelenekleri hala sürerken¸ geçmiş yıllarda Pınarbaşı¸ Tophane gibi kentin en eski yerleşim bölgelerindeki kahvehanelerde teravihten sahur yemeğine kadar devam eden eğlence fasılları ise unutulan gelenekler arasında bulunuyor.

Kentte 20. yüzyılın ortalarına kadar süren ramazan ayında “hali vakti yerinde olan” kişilerin¸ evlerinin bahçelerine kurdukları sofralarda fakirlere iftar yemeği verme¸ kentteki 6 külliyenin aşevinde “ben açım” diyenlerin doyurulması geleneği de yerini¸ belediyelerin verdikleri iftar yemeklerine bırakmış görünüyor.

Bursa’da yaz aylarına denk gelen ramazan aylarında¸ Uludağ’dan buz ve kar getirerek suları soğutup içme geleneği de “beyaz cennet”te bu mevsimde kar bulmanın imkansız hale gelmesine yenik düştü.

Bursa’da¸ 20. yüzyılın başlarına kadar ramazanın ilk gününde yapılan¸ “11 ayın sultanı” olarak kabul edilen kutsal ayın gelişinin geleneksel bir yöntemle tüm kente duyurulmasını amaçlayan “ateş yakılması” geleneği de¸ günümüzde unutulan ramazan gelenekleri arasında yer alıyor.

Bu gelenekte¸ “gökyüzünde hilalin görüldüğü an” başladığı kabul edilen ramazan ayından bir hafta önce¸ Uludağ’da¸ ayın gökyüzünde en net görüldüğü yer olan Bakacak Tepesi’ne çıkarak çadır kuran dönemin yöneticileri ve vatandaşlar¸ akşamları izledikleri gökyüzünde ilk hilali görünce duman çıkacak şekilde tepede ateş yakar. Ateşin dumanını gören Tophane Tepesi’ndeki görevliler de top atışıyla ramazan ayının geldiğini tüm kente ilan ederler. Günümüzde bu geleneğin yerine Tophane semtinde her akşam iftarda ramazan topu atılıyor.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-08-2011, 03:26   #23 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


KÜTAHYA’DA “KÜPECİK” GELENEĞİ


“Küpecik”¸ Kütahya’da hala devam eden bir ramazan geleneği. Ramazan ayı akşamlarında aynı mahallede ya da sokakta oturan çocuklar¸ 5-6 kişilik gruplar oluşturarak kapı kapı dolaşırlar. Evlerin zillerini çalan çocuklar¸ “küpecik” manisini okuyarak bahşiş isterler. Ev sahipleri de gelen çocuklara ya ikramda bulunur ya da bahşiş olarak para verir. Çocuklar da aralarında topladıkları paralarla mahalle bakkalından yiyecek alarak aralarında paylaşırlar.

Çocukların kapı kapı dolaşarak okudukları “Küpecik” manisi şöyle:

Heey! küpecik¸ küpecik¸

Yağdan¸ baldan küpecik.

Yağ olmazsa bal olsun¸

Ev sahibi sağ olsun.


Ev sahibi¸ evde misin?

Evde değil dağda mısın?

Dağda yılan kışlasın

Allah çocuğunuzu bağışlasın.


Al yanaklı yenge!

Merdimandan in de gel!

Sarı yirmibeşliği¸

Al da gel¸ al da gel!


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-08-2011, 03:27   #24 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


YALOVA “SAHUR MANİLERİ”


Sahur vaktini insanlara haber vermek için sokaklarda davul çalarak gezen gençlerin söyledikleri Yalova’ya ilişkin maniler bulunurmuş.

Eskiden özellikle köylerde Ramazan geceleri topluca gezip davul çalarak¸ Yalova’ya ve Ramazana özgü maniler söyleyen gençler vardı. Artık bu gelenekte yok olmaya yüz tuttu.
İşte Yalova’ya özel Ramazan Manisi

Ne uyursun uyursun

Uyku da ne bulursun

Al abdesti kıl namazı

Belki cennetlik olursun.


Sabahtır ezana bak

Kalbini bozana bak

Azrail’in ne suçu var

Defteri yazana bak.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-08-2011, 03:29   #25 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


Diş Kirası

Günümüzde unutulan geleneklerden biri de diş kirası...

Osmanlı döneminde zengin köşk veya konaklarda iftara davet edilen misafirlerin yanında fakir halk içinde sofralar hazırlanır çat kapı gelen Allah misafiri geri çevrilmez içeriye alınırdı. İftarın verildiği köşk veya konak ziyafet evi halini alırdı iftar sofralarda tabiri yerindeyse kuş sütü hariç her şey bulunurdu. Misafirler iftarını yapıp teraviye gitmek üzereyken hane sahibi tarafından kadife keseler içerisinde gümüş tabaklar kehribar tesbihler oltu taşlı ağızlıklar gümüş yüzükler.. diş kirası olarak hediye edilirdi. Fakir fukaraya ise hane sahibinin zenginliği ve cömertliğine bağlı olarak içinde gümüş akçe veya altın paralar bir kadife kese içerisinde diş kirası olarak verilirdi. Yemeğini bitirenler diş kiralarını aldıktan sonra "Kesenize bereket" "Allah daha çok versin" "Ziyade olsun" gibi dualarla konaktan ayrılırlardı.
“Diş kirası” denilen bu hediyenin zarif gerekçesi davetlilerin o gece zahmet edip gelerek hane sahibinin sevap kazanmasına vesile olmasıdır.
Tabii işin aslı bu vesile ile muhtaçlara yardımda bulunmak onları sevindirmektir.
Fatih dönemi sadrazamlarından Mahmut Paşa bu konuda çok güzel örnek olmuştur. Mahmut Paşa Ramazan ayı geldiğinde kesenin ağzını açar konağında verdiği iftar ziyafetleri dillere destandır. Paşanın sofrasında oruç açanlar “diş kirasına” ilaveten her akşam mutlaka ikram edilen nohutlu pilavın gelmesini dört gözle beklerdi. Dişlerine takılma ihtimali olan sert bir sahte nohut yakalama ümidiyle...
Bu sahte nohut konusu da çok enteresandır. Çünkü Paşa kazanlarda pilav pişirilirken pilavın içine nohut biçimi verilmiş altınlar atardı.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-08-2011, 04:20   #26 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


SAKARYA’DA “GULUGURSA”


Sakarya’daki köylerde ramazan da misafirlere “gulugursa” adlı tatlı ikram edilir. Gulugursa için önce ince bir yufka hazırlanıyor. İçine kırılmış ceviz serpiştirilen yufka sağdan ve soldan toplanıp büzüştürülüyor. Tepsiye yerleştirilen yufka küçük parçalar halinde kesiliyor ve üzerine tereyağı dökülerek fırında kurutuluyor. Gulugursa bez torbalarda saklanıyor ve ihtiyaç duyulduğunda üzerine şerbet dökülerek ikram ediliyor. Sakarya’da 10-20 haneli olan köylerde imam bulunmadığı için ramazanda teravih namazı kıldırması için “ramazanlık imam” tutulur. Ramazanlık imamın ücreti köylünün ürettiği mahsulden verilir. İmamın yemek ihtiyacı ve köy odasına gelen misafirlerine ikramı da köylüler tarafından sırayla karşılanır.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-08-2011, 04:21   #27 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri

AFYON KEBABI


Afyonkarahisar’ın markalaşmış “Afyon mermeri” “Afyon kaymağı” “Afyon sucuğu” “Afyon lokumu” gibi ürünleri arasında yer alan “Afyon kebabı” da yörenin en çok tüketilen yemekleri arasında bulunuyor. Afyon kebabı dana etinin en yumuşak kısımlarından yapılıyor. Kendi suyuyla haşlanan dana eti küçük bir çukur tabağın içine konulduktan sonra pidelerle üzeri kapatılıyor. Bir süre bu şekilde ısıtılan et ve pide geniş bir tabağa ters bırakılarak yanına pilav ve nohutlu patlıcan musakka konularak servise hazır hale getiriliyor.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 04-08-2011, 08:04   #28 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
nurküllü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri


KAYSERİ’DE ARABAŞI YEMEĞİ


Kayseri’de özellikle ramazan aylarında yapılan arabaşı adlı yemek¸ bir çok aileyi bir araya getirerek sohbet etme fırsatı yaratıyor.

Bazı yörelerde “Arabaşı” olarak adlandırılan¸ arabaşı¸ tavuk¸ hindi veya kaz etinin¸ kemiklerinden ayrılıp kavrulmuş un ile yapılan çorbasının¸ muhallebi kıvamında un ve su ile pişirilen hamurun birlikte yendiği¸ çok eski bir yemek olarak biliniyor.

Ramazan aylarında arabaşı¸ mutlaka birden fazla ailenin davet edilmesiyle¸ hep birlikte yenilen bir yemek olma özelliğini koruyor. Bir araya gelen aileler¸ ev sahibinin hazırladığı arabaşı sofrası etrafında toplanıp¸ hoşça vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Arabaşı yenilirken¸ çorbaya hamuru düşüren cezalı sayılıyor ve arabaşını yapacak kişi olarak ilan ediliyor.

Ramazan ayında ayrıca sahurun habercisi olan davulculara¸ evde hazırlanan kete¸ katmer gibi yiyeceklerden ikram edilmesi de gelenek olarak sürüyor.

Belediyelerin ve bazı alışveriş merkezlerinin sundukları Hacivat-Karagöz oyunları¸ cambaz ve illüzyon gösterileri de özellikle çocukların ilgisini çekiyor.

Arabaşı genellikle uzun kış gecelerinde içilir bu gelenek halada sürüyor yöremizde ne kadar kalabalık olursa okadar zevkli olur
Ramazanda sadece çorbası yapılır iftarda hamursuz olarak içilir hamur şişirir ramazanda


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri

Anadoluda Unutulan Ramazan Gelenekleri konusu, Dini Bilgiler / Ramazan ve Oruç forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Kimlerdir? elif Tarih 13 01-01-2017 01:58
Demir Çağ Anadoluda Ölü Gömme Gelenekleri elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:51
Anadoluda Kurulan Uygarlıklarda Kültür ve Medeniyet Nasıldı? elif Tarih 0 07-02-2011 04:03
Unutulan SIR... asuman İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 2 21-08-2009 01:07
Unutulan SIR... asuman İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 2 07-06-2009 12:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats