bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Ramazan ve Oruç

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-08-2011, 01:33   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ramazan’ın son on günü hakkında

RAMAZAN’IN SON ON GÜNÜ HAKKINDA

Ashabdan bazıları rüyalarında Kadir gecesinin Ramazan’ın son yedi gecesinde bulunduğunu gördüler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem [sav]:

“ Rüyalarınızın Kadir gecesinin Ramazanın son yedi gecesinde bulunduğuna ilişkin olduğunu görüyorum. Buna göre Kadir gecesine kavuşmak isteyen onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!” [Buhari Teravih namazı No:2017; Müslim SıyamNo:1169.]


Resul-i Ekrem [sav] Ramazan ayında Kadir gecesinin faziletini elde etmek için araştırıyordu. Bir keresinde Ramazan ayının ilk on gününde itikafa girmişti. Sonra Ramazan’ın ikinci on gününde aramış ve bu şekilde birkaç kere yapmıştı. Sonunda Kadir gecesinin Ramazan’ın son on gününde aranması konusunda karar kılmış ve son on günde araştırılmasını emretmişti. Konuyla ilgili olarak Hz. Aişe’den [r.an] rivayet edilen bir hadis şöyledir:


“ Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın.” [Buhari Teravih namazı No:2017; Müslim SıyamNo:1169.]


Buhari’nin bir rivayetinde de şöyledir: “Ramazan’ın son on gününün tek gecelerinde arayın.” Bu manada birçok hadis vardır.


Hz. Ebu Bekir [r.a] diyor ki: “Ben Resul-i Ekrem [sav]’den Kadir gecesinin Ramazan ayının son on günü dışında her hangi bir zamanda araştırılmasına dair bir şey duymadım. Resul-i Ekrem [sav] şöyle buyurdu:


“ Kadir gecesini Ramazan’ın bitimine ya dokuz ya yedi ya beş ya üç gece kala ya da son gecesinde arayın” [Ahmed b. Hanbel MÜsned5/3639; TirmiziSavmNo:794.]


Hz. Ebu Bekir [r.a] Ramazan’ın ilk yirmi gününde senenin diğer günlerinde kıldığı kadar namaz kılıyordu. Son on gün girdiğinde çok fazla ibadet etmeye başlıyordu. Hz. Ebu Bekir [r.a] Kadir gecesinin Ramazan’ın son yedi gecesinde araştırılmasını emretti.


Ebu Zerr [r.a] anlatıyor: “İnsanlara Kadir gecesinin ne zaman olduğunu sorardım. Bir gün Resul-i Ekrem [sav]’e dedim ki:


-Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesi Ramazan ayında mı yoksa başka bir ayda mı? O [sav]:


-Ramazan ayındadır dedi. Ben:


-Kadir gecesi nebiler hayatta iken olur onların vefatı ile birlikte kaldırılır mı yoksa kıyamete kadar devam edecek mi diye sorduğumda:


-Kıyamete kadar devam edecek cevabını verdi. Ben:


-Ramazan’ın hangi gecesinde dedim. O [sav]:


-Onu ilk on gün ve son on günde arayın buyurdu. Bu kez:


-Hangi on günde diye sordum. Resul-i Ekrem [sav]:


-Son on günde. Bundan sonra bana bu konuyla ilgili başka soru sorma dedi. Sonra Resul-i Ekrem [sav] konuşmaya devam etti. Ben bir boşluk bulup tekrar:


-Ey Allah’ın Resulü! Senin üzerindeki hakkım için söyler misin son on günün hangisinde dedim. Bunun üzerine Resul-i Ekrem [sav] bana o kadar sinirlendi ki o zamana kadar bana hiçbir sohbetimizde öyle sinirlenmemişti. Sonra dedi ki:


-Son yedi günden birinde arayın. Bundan sonra bana daha bu konuyla ilgili soru sorma! ”[ Ahmed b. Hanbel Müsned 5/171; İbn Hıbban Sahih5/274; Hakim Müstedrek1/437.]


Bu hadise göre Kadir gecesi Ramazan ayının son yedi gecesinden birindedir.


Ayın yirmi üçünün hangi gün olduğu konusunda görüş ayrılığı vardır. Kimileri son yedi günün başlangıcının ayın yirmi üçü olduğunu söylemişlerdir. Bilal’den [r.a] rivayet edilen ve bu görüşü destekleyen bir hadis şöyledir:


“ Ramazan’ın yirmi üçü son yedi günün başlangıcıdır.” [Buhari8/153No:4470.]


İmam-ı Malik [rah] şöyle demiştir: “Diyorum ki -Allah en iyisini bilir- Ramazan’ın son dokuz gününün başlangıcı ayın yirmi biridir. Son beş gününün başlangıcı ayın yirmi beşidir.” Abdulmelik b. Habib [rah] imam-ı Malik’in bu sözünü şöyle yorumlamıştır: “Bu Ramazan ayının noksan hesaplanmasına göredir.”


Eyüb es-Sehtayani [rah] Ramazan’ın yirmi üç ve yirmi dördüncü gecelerinde gusül alır kokular sürünür ve şöyle derdi: “Yirmi üçüncü gece Medinelilerin gecesidir. Yirmi dördünce gece ise bizlerin gecesidir. Yani Basralıların.”


Kimileri de Ramazan’ın son yedi gününün başlangıcının ayın yirmi dördü olduğunu söylemişler ve özellikle yirmi dördüncü gecede daha fazla ibadet etmişlerdir. Hz. Enes [r.a] ve Hz. Hasan’ın [r.a] da bu görüşü savunanlardan olduğu rivayet edilmiştir. Yine bir rivayete göre Hasan [r.a] şöyle demiştir: “Yirmi sene boyunca Ramazan’ın yirmi dördüncü gecesinde güneşin doğuşunu takip ettim ve Güneş’in bu günde ışığının olmadığını gördüm.” İbni Abbas’tan [r.a] da bu şekilde bir rivayet vardır.


Ebu Zerr [r.a] ve Said el-Hudri [r.a] Ramazan ayını tam olarak hesaplamışlar ve son yedi günün başlangıcının ayın yirmi dördü olduğu görüşünü savunmuşlardır. Bu görüşü savunan daha birçok kimse vardır.


Resul-i Ekrem [sav]’den son yedi günün başlangıcının ayın yirmi üçü olduğu rivayeti de vardır. Cabir [r.a] diyor ki:” Abdullah b. Üneys Resul-i Ekrem [sav]’e Kadir gecesinin hangi gün olduğunu sordu. Bu soruyu sorduğunda Ramazan ayından yirmi iki gece bitmişti. O [sav] da:


“Kadir gecesini bu aydan geride kalan bu yedi günden birinde arayın!” [Mecmauz-Zevaid3/175.]buyurdu.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-08-2011, 01:34   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ramazanın son on gününü
Ramazanın son on gününü Peygamber (sav);


(Ve âhiruhû itkun minen-nâr) "Müslüman kulların mü'min kulların Ramazana hürmet eden Ramazanda gayret eden kulların cehennemden azad olma zamanı." diye tarif ediyor. Yâni cehennemlik olacak suçları olduğu halde Ramazan bereketiyle affolup cehenneme düşmekten kurtulup Allah tarafından bağışlanıp cehennemden azad olacakları zaman...


Onun için bu son on günde gayreti daha da arttırmak lâzım! Bütün müslüman kardeşlerimizin bütün dinleyicilerimin daha çok bir gayrete gelmesi lâzım!.. Biliyorsunuz yarışın da sonuna doğru yarışçılar gayretlerini daha da arttırırlar. Birinci olmak için bütün kuvvetlerini güçlerini ortaya dökerler iyice hızlanırlar. Siz de öyle yapın; Ramazan bitmek üzere azaldı diye gayretlerinizi arttırın!..Bu ayda yapılan iyiliklerin ibadetlerin hayırların mükâfatı çok büyük olduğu için mümkünse zekâtlarınızı bu ayda vermeye çalışın! Çünkü bu ay çıktıktan sonra verseniz alacağınız sevaptan bu ayda verdiğiniz zaman alacağınız sevap hadis-i şeriflere göre yetmiş kat daha fazla... Hayrât ü hasenâtınızı ibadet ve taatinizi iyice arttırın! Çünkü bu ayda bereket var her şey kat kat fazla veriliyor.


Bir de bayram günü müslümanların vacib olan fitreleri vardır. Fakirlere fitre sadakasını vermesi gerekiyor. Onu da önceden verebilirler. Çünkü tam bayram namazı telâşı içinde asıl fakiri bulup da gönlünün huzuru ile tamam buna vereyim diye verecek insan bulmakta güçlük çekilebilir. Onu da bir kaç gün önceden vermenizi hatırlatmak istiyorum.Önümüzdeki cumaya kadarki haftayı şöyle göz önüne getirecek olursak sevgili dinleyiciler bu hafta içinde üç önemli zaman var gün ve gece var:


Birisi pazarı pazartesiye bağlayan gece Kadir gecesi olarak değerlendireceğimiz ibadet edeceğimiz gece...


İkincisi bayramın arefesi akşamı yâni ertesi gün bayram olacak gece... Bu da sevabı çok fazla olan gecelerden birisidir. Peygamber Efendimiz beş gün sayıyor. Bir yıl içinde ihya edilmesi çok sevaplı olan beş günden birisi bayram gecesi... Onun için onu da unutmayalım.


Artık ramazan bitti ertesi gün bayram teravih de yok diye insanlar gaflete düşebilirler ve o geceyi ihya etmeyebilirler. Bir önceki gecede terâvih var sahur var kalkıyor. O gün teravih de yok sahur da yok diye uyuyup kalmasınlar. Gafletle vakit geçirmesinler. Bayram gecesini yâni arefeyi bayrama bağlayan geceyi güzel değerlendirsinler diye de onu hatırlatmak istiyorum. Önemli bir şey...Tabii bir de bayram günü var. Müslümanlar için iki büyük bayram var. Birisi oruçtan sonra Ramazanın bayramı birisi de kurbanın bayramı o iki ay on gün sonra olacak. Bugünlerde bizde bir taraftan Kadir gecesi bayram yaklaşıyor diye biraz sevinç var. Ama bir taraftan da Ramazan gidiyor diye bir mahzunluk insanın içine çöküyor.


Onbir ayın sultanı sevapların bu kadar çok olduğu ay bizim halimizi bir hayli değiştirmişti. Ne güzel oruç tutuyorduk teravihlere camiye gidiyorduk cemaate devam ediyorduk. Ne güzel Kur'an-ı Kerim'i çok okuyorduk. Sabah kalkıyorduk teheccüd namazı kılıyorduk. Sabah namazlarını camide kılıyorduk... Ondan ayrılmanın tabii biraz da burukluğu var.


Allah-u Teàlâ Hazretleri nice nice Ramazanlara sıhhat afiyetle ulaştırsın. Sıhhat afiyetle Ramazanları ihyâ etmeyi nasib eylesin...


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ramazan’ın son on günü hakkında

Ramazan’ın son on günü hakkında konusu, Dini Bilgiler / Ramazan ve Oruç forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ramazan günü ağız dolusu kusan veya ihtilam olan kimse, orucum bozuldu sanarak yiyip Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 04:35
Ramazan’da Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmak Gerekir? elif Sağlığımız 0 17-03-2011 05:17
Ramazan’daki hedeflerimiz neler olmalı? nurküllü Dini Bilgiler 0 09-08-2010 12:07
Ramazan’ın hikmetlerinden haberimiz var mı? nurküllü Dini Bilgiler 0 09-08-2010 12:04
Öğretmenler Günü Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats