bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Saç Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-04-2009, 10:40   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saç, Saç Boyaları ve Genel Bilgiler

SAĞLIKLI SAÇIN YAPISI
Saçı oluşturan 5 temel element vardır:
Protein %83-%87
Nem %3
Tuz
Şeker
Yağ Asidi
Saç canlı bir organizma olmadığı için bu elementler korunmalıdır.
Saçın ve cildin ideal pH seviyesi pH 45 – 55 arası olmalıdır.
Saçın merkezi meduladır. Saçın büyük bölümünü korteks yapar. Korteksteki fibriller saçın gücünden ve elastikiyetinden sorumludur. Saçın dış yüzü kütikül kortekse ne kadar sıkı sarılmışa o kadar iyi bir koruma söz konusudur.

Saçın Kimyasal Yapısı karbon : 45 oksijen : 28 azot : 15 hidrojen: 7 sülfür : 5 Saçın ana yapısı keratindir. Saç Büyümesinin 3 Fazı
Anagen Fazı Gelişme Evresi Matrix hücreleri saçın gövde ve kılıfını oluşturmak için hızlıca bölünürler. 3-8 yıl sürer saç sürekli uzar sağlıklı ve sağlamdır. Katagen Fazı Duraklama Evresi Saç yapan hücreler hücre çoğalmasını durdurur. Saç folüküleri orijinal boyunun 1/3 üne kadar kısalır ve yüzeye doğru hareket eder. 2-3 hafta sürer.
Telogen Fazı Zayıflama Evresi Saç dökülür saç folükülü derinin derinliklerine doğru seçilir. Süresi 2-4 aydır. Saç Kökünün Beslenmesi Saç kökündeki matriks hücreleri kan akımı yoluyla beslenirler. Saç büyümesi için esansiyel olan önemli mikro-besinler; B grubu vitaminler proteinler ve amino asidlerdir. Hasarlı Saçın Yapısı Kütikül kapalı ve düzgündür. içerisi iyi korunmaktadır. kütikül açılmıştır ve kaba yapıdadır. Zarar verici maddeler içeri girebilir. Kütikül geniş bir şekilde açılmış ve kırılmıştır.


KİMYASAL BOYALAR
Üç ana kimyasal boya vardır: Direkt Boyalar Kalıcı Boyalar Ton Sür Ton Boyalar.
Direkt boyalar saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler. Boya negatif saç pozitif yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler. Bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermez ancak saçta yansımalar sağlar.
Etkileri birkaç (genellikle 6-8) şampuanlamadan sonra hafifler. Oksidasyon bazlı boyalardan daha iyi tolere edilirler.
Kalıcı boyalar olarak bilinen oksidasyon bazlı boyalar saç teline nüfuz eder. Bunlar saçın ve özellikle saça rengini veren melaninin yapısını değiştirir. Bu boyalar iki bileşik ile iş birliği halinde etkilerini gösterir: oksijenli su (oksidan) ve amonyak (alkalin). Amonyak saç teline kimyasal boyanın girmesine izin verecek şekilde saçın kabuğunu açar. Kabuklar açıldıktan sonra amonyak uçar. Oksijenli su ise saç telinin içindeki doğal renk hücrelerini değiştirerek boyaların birleşip görünebilir olmasına izin verir.
Bu boyalar beyaz saçların tamamen kapanmasına izin verdiği gibi saç rengine yapılacak açma veya koyultma gibi kökten renk değişimleri için de uygundur. Dayanıklılıkları ise uzun sürelidir.
Ton sür ton olarak adlandırılan boyalar ise yukarıda anlatılan direkt boyalar ve oksidasyon bazlı boyaların ortalarında bir yerde bulunur. Amonyak içermezler ama oksijenli su içerirler.
Saç kabuğunun açılıp boyanın tutunması için amonyak yerine aynı işlevi gören farklı bir molekül kullanılmaktadır. Yani bu tür boyalarda da saç teli kabuğunun hemen altı boyayı tutar. Bu da ton sür ton boyamanın direkt boyalardan fazla ama oksidasyon bazlı boyalardan daha az dayanması anlamına gelir. Ton sür ton boyalar %50’ye varan oranlarda beyaz saçları örter ve yaklaşık 24 şampuanlama içinde de hafifler.


DOĞAL BOYALAR
Doğal Boyalar saçı kuvvetlendirir. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır. Kınanın avantajı çivit papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika Orta Doğu ve Hindistan’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.
Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.
Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır.
Doğal boyaların özelliği sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşir.
Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesini sağlar.
Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanır. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa uygulama süresinin kısa tutulması gerekir.
Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.
BOYALAR SAÇI BOZAR MI?
Evet özellikle saç telinin yapısını değiştirerek boyayan bazı kimyasal boyalar uzun dönemde saçınıza zarar verebilir. Bunlar direkt boyalar ile ton sür ton boyalardır.
Özellikle kokusu yüzünden amonyak kötü bilinir. Oysa uçucu olma özelliği nedeniyle en az agresif olan iyi bir alkalindir. Gerçekten de amonyak saça kendini sabitlemez. İşlevini bitirdiğinde uçar. Oysa etanolamin gibi kullanılan bazı diğer alkalinlerde durum böyle değildir. Bunlar hiçbir koku vermezler ancak saç elyafına yapışıp kalırlar.
Amonyak kokusunu sevmeyenler için bu kokuyu örten parfümlerle üretilmiş krem biçiminde boyalar bulunmaktadır.
BOYALARIN SAĞLIĞA ZARARI VAR MIDIR?
Oksidasyon bazlı boyalara kıyasla direkt ve doğal boyalar daha az alerjiye neden olur. Alerji vakalarının çoğu doğrudan boya maddesiyle ilgilidir. (Bu nedenle ev kullanıcılarına hararetle tavsiye edilen şey tüm saça boya uygulamadan önce küçük bir bölgede boyayı denemeleridir.) Kuaförler de benzer şekilde uygulama yapar.
ALERJİ RİSKİ
Boya ürünleri mutlaka önceden test edilir. Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha hassas olabilir ve yapılan testlere rağmen ürün bu insanlarda alerjiye neden olabilir. Testler 1986 tarihinden beri hayvanların üzerinde değil hücrelerin üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu testler insan vücudunun hassasiyetleri üzerine dayandırılmıştır. Bio-kimyagerler hücresel değişiklik veya mutasyonların olup olmadığını araştırır. Bu testler bitirildiğinde insan derisi üzerinde yapılan testlere geçilir. Bunlar hammadde üzerinde yapılmaktadır. Bu da tahriş oranında fikir yürütülebilmesine izin verir.
Kına da alerjiye sebep olabilir özellikle doğal olmayan “kara kına”. Kara kınada alerjiye neden olan doğal kınaya karıştırılmış bakır oksit veya kurşun tuzudur. Bu moleküller saç için zararlıdır. Kara kınada göz ardı edilmemesi gereken bir alerji ve zehirlenme riski vardır. Kurşun tuzları saça sabitlenir. Bu nedenlerle bahsi geçen bir boyamanın üzerine kalıcı yeni bir boya uygulamak da sakıncalıdır; çünkü saçı yakma tehlikesi bulunur. Kimyasal boyaların prospektüslerinde üreticilerin ürünlerinin metalik tuzlar içeren bir boyayla boyanmış saçlara uygulanmaması için talimatları vardır.
KUAFÖRDE Mİ EVDE Mİ BOYAMALI?
Kuaförde kullanılan boyalar piyasada satılanlardan çok farklı değildir. En büyük fark boyada kullanılan temel aktif maddelerin konsantrasyon oranlarındadır.
Kuaförlerde doğal olarak eve oranla daha geniş bir renk ve çeşitleme imkanı bulunmaktadır. Yöntemler de farklılık gösterebilir çünkü kuaförler farklı nüanslarla karışımlar elde edebilir.
Üreticilerin sadece profesyoneller için ürettikleri ve dolayısıyla sadece kuaför salonlarında bulunabilen ve uygulanabilen boyaları vardır.
Kendi saçınıza uyarlanmış kişiselleştirilmiş bir boyama istiyorsanız en iyi çözüm bir kuaför salonuna gitmeniz olacaktır. Özellikle de ilk kez boya yaptıracaksanız veya iki ton arasında kararsızsanız.
Kaynak:ntvmsnbc.com


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saç, Saç Boyaları ve Genel Bilgiler

Saç, Saç Boyaları ve Genel Bilgiler konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Saç Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: saç boyama ne kadar sürer, element saç boyası, kına alerji yaparmı, saç boyası ne kadar sürer, hint kınası alerji yaparmı, saç boyaları hakkında bilgi, bitkisel saç boyası alerji yaparmı, kina alerjisi, kına alerjisi, saç boyatmak ne kadar sürer, sac boyalari hakkinda bilgi, saç boyaları hakkında bilgiler, bitkisel boya alerji yaparmı, boya evreleri, saç boyamak ne kadar sürer,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fobi ve fobiler hakkında genel bilgiler Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 04:26
Stres hakkında genel bilgiler Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:13
Akil Hastaliklari Hakkında Genel Bilgiler Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 12:46
Saç Dökülmesi Hakkında Genel Bilgiler Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 06:59
Gebelik ile ilgili genel bilgiler Bakimliyiz Gebelik 0 07-03-2008 03:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats