bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Saç Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2009, 06:18   #1 (permalink)
 
salon beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saç Yolma bir hastalıktır

Saç Yolma bir hastalıktır

Saç Yolma bir hastalıktır Kızdığımızda ökelendiğimizde ya da sıkıldığımızda bu duygularımızın şiddetini belirtmek için "saçlarımı yoldum" ya da "bana saçlarımı yoldurdu" deriz. Çoğu zaman öylesine söylediğimiz bu söz aslında çok bilinmeyen bir ruhsal rahatsızlığını tarif etmektedir. Göze çarpar derecede saç kaybıyla sonlanacak şekilde kişinin kendi saçlarını tekrar tekrar yolmasına trikotillomani denir. Bu terim 1889'da Fransız bir dermatoloji doktoru tarafından "karşı konulamayan saç yolma dürtüsü"nü belirtmek için kullanılmıştır. Psikiyatri hastalığı olarak dürtü bozuklukları başlığı altında sınıflanır.
YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLER

Eğer kişi saç yolma dürtüsünü ertelemeye ya da durdurmaya çalışırsa gittikçe artan oranda gerginlik hisseder. Saçlarını yolduğunda ise bir haz rahatlama ve doyum duygusu yaşar. Herhangi bir cilt hastalığına bağlı olmayan bu durum ilerledikçe kişinin yaşamını olumsuz etkileleyen bir hal alır. Başlangıçta çok nadir görüldüğü düşünülen 'saç yolma'nın aslında yaklaşık her yüz kişiden dördünde olduğu farkedilmiştir. Bazen erken yaşlarda başlar kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür ve iyileşme oranı daha fazladır. Bazen de geç yaşlarda başlar kadınlarda daha sıktır ve süreğen bir durum halini alabilir. Dürtü kontrol bozukluğu olarak adlandırılamakla beraber bir çeşit takıntı olduğu ve obsesif kompülsif bozuklukla benzerlikler gösterdiği bilinmektedir. Bazen kıl yolma sadece saçla kalmaz. Buna başta kirpikler olmak üzere kaşlar da eklenebilir.
STRESE GÖRE ARTAR

Stresli durumlarda saç kaş ve kirpik yolmalar artmaktadır. Ailelerin birinci çocuklarında daha sık görülmesi kıskançlığın hastalığın başlamasında etkili olduğunu düşündürmektedir. Yine ailesel bazı özelliklerden söz edilebilir. Aşırı mükemmelliyetçi eleştirici annelere karşın edilgen duygularını belli etmeyen babalar bu hastaların ailelerinde ki sık rastlanan bulgulardandır. Herhangi bir stresli yaşam olayından sonra başlama sık rastlanmakla birlikte hastalığın oluşması genellikle uzun yıllar almaktadır. Çocukluk ve gençlikte genellikle ders çalışma sırasında başlayan saç çekmeleri kirpik ve kaşlar izler. Saç ya da diğer kılların koparılmasıyla bir gerginlikten kurtulma rahatlama söz konusu olmakla birlikte hastalar ağrı ya da acıdan bahsetmemektedir. Kimi zaman kaşıntı bu duruma eşlik edebilir. Bulgular çoğunlukla kişi yalnız olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de bunun bir sorun olduğunun anlaşılması ve tedavi arayışları gecikmektedir. Bu davranışlara tırnak yeme parmak emme veya sallanma gibi davranışlar eşlik etmektedir. Bunun yanı sıra diğer ruhsal bozukluklar da birlikte görülebilir. Depresyonu gözardı etmemek gerekir. Sıkıntı stres yaratacak her türlü durum saçlarınızı yolmanıza neden olabilir.
ORTAK ÇÖZÜM ARAYIŞI

Saç kirpik ya da kaşların yolunması bir süre sonra bu kılların geri gelmemesi sonucunu doğurmaktadır. Saçsız kirpiksiz ya da kaşsız olmak görüntü olarak ek sorunlara yol açacağı gibi "niçin" sorusuna yanıt vermek de yorucu ve streslidir. Zaman geçtikçe sorunu çözmek zorlaşır. Genellikle sorunun çözümü kuaförlerde arandığından süre uzamaktadır. Sosyal yaşam için oldukça engelleyici ve sıkıntı verici bir durum olaması nedeniyle bu sorunla yaşamak zorunda kalanlar ve tedavide gecikmiş olanlar birçok ülkede siteler kurarak sorunlarını paylaşmakta ve çözüm aramaktadır. Kişinin kendinde ya da çocuğunda benzer bir durum fark etmesi durumunda hemen bir psikiyatri uzmanına başvurması ve nedenini öğrenmesi gerekir. Tedavisinde altta yatan nedenin ve eşlik eden durumların tanınması ve giderilmesi ilk iştir. Davranışcı yöntemler adı verilen tedavi yöntemi uzun sürmekle birlikte etkili olmaktadır. Ayrıca bazı antidepresan ilaçların tedavi edici etkisi bilinmektedir.
TEDBİR ALMAK ÖNEMLİ

Kızdığımızda üzüldüğümüzde öfkelendiğimizde sadece söz olarak "saçımızı yolmak" etkili bir cümle olabilir. Yine de bu sözün altındaki gerçeği unutmamakta sözde kalmayıp eyleme geçtiğinde bir hastalık olduğunu anımsamak gerekir. Bölgesel olarak saçsız kalmış bir başla şarkılara şiirler konu olmuş güzellik ve çekicilik simgesi kaş ve kirpiklerimizi yitirmiş bir şekilde yaşamanın hoş olmayacağı bir gerçek. Bu nedenle en baştan tedbir almakta yarar var. Hele yaşadığımız ülkede bunca saç yolduracak haber olay ve gerçekler varken


salon beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
şermin dağçobanı (24-04-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saç Yolma bir hastalıktır

Saç Yolma bir hastalıktır konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Saç Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kendi sacini basini yolan kadınlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Yolma gizem Psikoloji 0 05-07-2008 06:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats