bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Saç Bakımı > Saç Boyaları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-07-2008, 12:05   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saç Boyama Hakkında Merak Ettikleriniz

Yeni bir saç rengi ile bambaşka biri olabilirsiniz...
Saçlarınıza zarar vermeden size yakışan saç boyama...
Ön görüşme saçın analizi (daha önce saça yapılan işlemler saçın cinsi ana rengi ana renge uygulanabilecek saç rengi ten rengi göz rengi ile uyumlu yeni rengin seçimine karar vermek. Mevsimine göre renklerin değişimi (sonbahar-kış koyu renkler ilkbahar-yaz daha açık renkler)
Hemen her kadın hayatının bir döneminde saçlarını boyatmıştır. Kimisi modaya uymak için kimisi de değişiklik olsun diye boyatır saçlarını. Sizin de saçlarınız boyalıysa ya da boyatmayı düşünüyorsanız aşağıdaki bilgilere bir göz atmanızı öneririz.
Boyanırken saç temiz mi yoksa kirli mi olmalı?
Saçınızın temiz ya da kirli olması farketmez. Her iki durumda da iyi sonuç alabilirsiniz. Ancak boya
yapmadan önce saçınızda jöle biryantin sprey köpük gibi saç şekillendiricileri varsa
fırça yardımıyla temizlemelisiniz. Çünkü şekillendiriciler saça yeterli miktarda boyanın nüfuz etmesini engeller. Boyanın kalıcılığı kısa süreli olur.

Saç boyası saçı döker mi?
Boya saçı dökmez. Mevsim değişikliği fizyolojik rahatsızlıklar düzensiz beslenme gibi koşullar saçın dökülmesine neden olur.

Cilde bulaşan boyalar nasıl temizlenir?
Saç boyasını uygulamaya başlamadan önce saç diplerine nemlendirici krem uygulanabilir. Bekleme süresi sonunda saçlar yıkanmadan önce veya yıkandıktan sonra nemli bir pamukla boyanın ciltten temizlenmesi kolaylaşır. Nemlendirici krem uygulaması unutulursa sabunlu bir bez ya da pamuklu yardımı ile boya temizlenebilir.
Kaş ve kirpik boyanabilir mi?
Kaş ve kirpikler hiçbir boya ile boyanmaz. Eğer kaşlarınızı boyamak istiyorsanız özel olarak hazırlanmış kaş- kirpik boyalarını kullanın.
Boya ne kadar zamanda uygulanmalı?
Saç ayda yaklaşık 1 cm uzar. 4 ila 5 hafta ara ile saç diplerini boyamak ve saç uçlarına rötuş yapmak
gerekir.
Kına olanlar boya yapabilir mi?
Kına saçı kaplar ve saç üzerinde bir tabaka oluşturur. Kınayı saçtan çıkarmak ise mümkün değildir. Bu
nedenle saçınızda kına varsa saç boyası kullanmayın.
Saç renginin daha belirgin olması için saç boyasından fazla oksidasyon kremi kullanılırsa
ne olur?
Boya kutusunun içindeki reçetede yazılan miktar ve oranlar en sağlıklı sonucu almak için idealdir. Bu
nedenle farklı bir karışım tavsiye edilmez.
Tüm yönleri ile saç boyama!
Kimyasal boyalar mı yoksa doğal boyalar mı hangisini seçmeli? Saç rengini değiştirmek beyazları gizlemek veya sadece bir ışıltı yaratmak için... En uygun saç boyası nasıl seçilir? Hangi metoda öncelik tanınmalı? Saç sağlığına zarar vermeden nasıl kullanmak lazım? Güzel günlerin şerefine saçlarınıza eğlence katın!
Kına çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır.

Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika Orta Doğu ve Hindistan''da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.

Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.

Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

Doğal boyaların özelliği sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.

Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa
yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.

Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.
KİMYASAL BOYALAR: KULLANIŞLI VE BAZEN AGRESİF
Üç ana kimyasal boya vardır:

Direkt boyalar saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler. Boya negatif saç pozitif yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler. Bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermez ancak saçta yansımalar sağlar. Etkileri birkaç (genellikle 6-8) şampuanlamadan sonra hafifler. Oksidasyon bazlı boyalardan daha iyi tolere edilirler.

Kalıcı boyalar olarak bilinen oksidasyon bazlı boyalar saç teline nüfuz eder. Bunlar saçın ve özellikle saça rengini veren melaninin yapısını değiştirir. Bu boyalar iki bileşik ile iş birliği halinde etkilerini gösterir: oksijenli su (oksidan) ve amonyak (alkalin). Amonyak saç teline kimyasal boyanın girmesine izin verecek şekilde saçın kabuğunu açar. Kabuklar açıldıktan sonra amonyak uçar. Oksijenli su ise saç telinin içindeki doğal renk hücrelerini değiştirerek boyaların birleşip görünebilir olmasına izin verir. Bu boyalar beyaz saçların tamamen kapanmasına izin verdiği gibi saç rengine yapılacak açma veya koyultma gibi kökten renk değişimleri için de uygundur. Dayanıklılıkları ise uzun sürelidir.

Ton sür ton olarak adlandırılan boyalar ise yukarıda anlatılan direkt boyalar ve oksidasyon bazlı boyaların ortalarında bir yerde bulunur. Amonyak içermezler ama oksijenli su içerirler. Saç kabuğunun açılıp boyanın tutunması için amonyak yerine aynı işlevi gören farklı bir molekül kullanılmaktadır. Yani bu tür boyalarda da saç teli kabuğunun hemen altı boyayı tutar. Bu da ton sür ton boyamanın direkt boyalardan fazla ama oksidasyon bazlı boyalardan daha az dayanması anlamına gelir. Ton sür ton boyalar %50''ye varan oranlarda beyaz saçları örter ve yaklaşık 24 şampuanlama içinde de hafifler.

BOYAMA FARKLARINI ANLAMAK KOLAY MIDIR?
Evet farklı boyama şekillerini ayırt etmek kolaydır. Boyama şekli çoğunlukla kutunun üzerinde belirtilir. Ayrıca göz önüne alınabilecek çeşitli ipuçları da vardır. Örneğin “6-8 şampuanlamadan sonra hafifler” dendiğinde uçucu bir boyama şekli anlaşılır. “Beyaz saçları tamamen kapatır” ibaresi ise oksidasyon bazlı bir boyayı tanımlar.

DOĞAL BOYALAR SAÇI KUVVETLENDİRİR
Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır. Kınanın avantajı çivit papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır. Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika Orta Doğu ve Hindistan''da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur.

Birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. Ancak bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; bu nedenle bazı üreticiler kına ile çivit gibi farklı karışımlar yoluna gider.

Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın; boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.

Doğal boyaların özelliği sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşir.

Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesini sağlar.

Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanır. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa uygulama süresinin kısa tutulması gerekir.

Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.

BOYALAR SAÇI BOZAR MI?
Evet özellikle saç telinin yapısını değiştirerek boyayan bazı kimyasal boyalar uzun dönemde saçınıza zarar verebilir. Bunlar direkt boyalar ile ton sür ton boyalardır.

Özellikle kokusu yüzünden amonyak kötü bilinir. Oysa uçucu olma özelliği nedeniyle en az agresif olan iyi bir alkalindir. Gerçekten de amonyak saça kendini sabitlemez. İşlevini bitirdiğinde uçar. Oysa etanolamin gibi kullanılan bazı diğer alkalinlerde durum böyle değildir. Bunlar hiçbir koku vermezler ancak saç elyafına yapışıp kalırlar.

Amonyak kokusunu sevmeyenler için bu kokuyu örten parfümlerle üretilmiş krem biçiminde boyalar bulunmaktadır.

BOYALARIN SAĞLIĞA ZARARI VAR MIDIR?
Oksidasyon bazlı boyalara kıyasla direkt ve doğal boyalar daha az alerjiye neden olur. Alerji vakalarının çoğu doğrudan boya maddesiyle ilgilidir. Bu nedenle ev kullanıcılarına hararetle tavsiye edilen şey tüm saça boya uygulamadan önce küçük bir bölgede boyayı denemeleridir. Kuaförler de benzer şekilde uygulama yapar.
ALERJİ RİSKİ
Boya ürünleri mutlaka önceden test edilir. Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha hassas olabilir ve yapılan testlere rağmen ürün bu insanlarda alerjiye neden olabilir. Testler 1986 tarihinden beri hayvanların üzerinde değil hücrelerin üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu testler insan vücudunun hassasiyetleri üzerine dayandırılmıştır. Bio-kimyagerler hücresel değişiklik veya mutasyonların olup olmadığını araştırır. Bu testler bitirildiğinde insan derisi üzerinde yapılan testlere geçilir. Bunlar hammadde üzerinde yapılmaktadır. Bu da tahriş oranında fikir yürütülebilmesine izin verir.

Kına da alerjiye sebep olabilir özellikle doğal olmayan “kara kına”. Kara kınada alerjiye neden olan doğal kınaya karıştırılmış bakır oksit veya kurşun tuzudur. Bu moleküller saç için zararlıdır. Kara kınada göz ardı edilmemesi gereken bir alerji ve zehirlenme riski vardır. Kurşun tuzları saça sabitlenir. Bu nedenlerle bahsi geçen bir boyamanın üzerine kalıcı yeni bir boya uygulamak da sakıncalıdır; çünkü saçı yakma tehlikesi bulunur. Kimyasal boyaların prospektüslerinde üreticilerin ürünlerinin metalik tuzlar içeren bir boyayla boyanmış saçlara uygulanmaması için talimatları vardır.

RENK DEĞİŞTİRMEDEN RÖFLE YAPMAK
Direkt ve uçucu bir boya seçin. Bu tip boyalar genellikle 6-8 şampuanlamada hafifler ama saça bir ışıltı getirir. Beyaz saçlar kapanmaz. Saçınızın doğal rengini de değiştirmezsiniz.

RENK DEĞİŞTİRMEDEN BEYAZLARI KAPATMAK
Ton sür ton boyalar beyaz saçları %50 den 70''e varan oranlarda kapatır. Bunlar direkt boyalar gibi saçın rengine kökten bir değişiklik getirmez ancak saçı kendi doğal renk tonunda boyar veya ufak bir renk farkı sağlar. Bu boyalar 6-8 hafta içinde hafifler.

KÖKTEN RENK DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK VEYA AÇIK MEÇLER ELDE ETMEK
Saçın rengini açmak kökten renk değişiklikleri veya saçın genelinden çok daha açık renkte meçler elde etmeye yarar. Böylece esmerden sarışına veya sarışından kızıl renge geçilebilir. Saçı açmak saçın asıl yapısını değiştirir. Saça rengini veren doğal madde olan melanin yok edilir. Renk açıcılar oksijenli su gibi oksidasyon bazlıdır.

Açılmış olan saç daha hassastır ve kırılganlığı nedeniyle daha fazla bakım ister. Buna rağmen genel anlamda bozulmuş değildir. Bu nedenlerle boyanın kullanım talimatlarına ve uygulama sürelerine dikkatle uyulmalıdır. Tabii ki fazla agresif olan ve oksijenli suyla yapılan saç açma işlemlerinden de kaçınılmalıdır. Yoksa saça geri dönülemeyecek kadar büyük zararlar verilebilir.

Saç açma işlemi kalın veya ince telli her tür saça uygulanabilir. Önemli olan açma işleminin uygulanacağı saçın öncesini bilmektir. Örneğin kalın olup da saç teli kabukları açık olan bir saç sağlıklı ince bir saça göre açma işlemine daha hassas olacaktır.

BEYAZ SAÇLARI KAPATMAK VE RENK DEĞİŞTİRMEK
Bunun için oksidasyon bazlı bir boya kullanmanız gereklidir. Bu tür boyalar beyazları tamamen kapattıkları gibi renk değişiklikleri yapmak için de uygundur. Bu arada beyaz saçı bulunmayıp da saç rengini değiştirmek isteyenler için beyaz saçları kapatmayan ancak kökten renk değişikliklerine izin verip renk çeşitleri bol olan kalıcı boyalar da vardır.

KUAFÖRDE Mİ EVDE Mİ BOYAMALI?
Kuaförde kullanılan boyalar piyasada satılanlardan çok farklı değildir. En büyük fark boyada kullanılan temel aktif maddelerin konsantrasyon oranlarındadır. Kuaförlerde doğal olarak eve oranla daha geniş bir renk ve çeşitleme imkanı bulunmaktadır. Yöntemler de farklılık gösterebilir çünkü kuaförler farklı nüanslarla karışımlar elde edebilir.

Üreticilerin sadece profesyoneller için ürettikleri ve dolayısıyla sadece kuaför salonlarında bulunabilen boyaları da vardır.

Kendi saçınıza uyarlanmış kişiselleştirilmiş bir boyama istiyorsanız en iyi çözüm bir kuaför salonuna gitmeniz olacaktır. Özellikle de ilk kez boya yaptıracaksanız veya iki ton arasında kararsızsanız.

RENKLER: YILIN EĞİLİMLERİ VE ÖNERİLER
Bir renk seçmek her zaman kolay değildir. Zevkiniz olduğu kadar tarzınıza uygun bir renk seçmek doğru olacaktır. Mat bir cildiniz varsa sıcak yansımaları olan dore veya bakır renklerini seçin.
Açık pembemsi bir cildiniz varsa size daha soğuk kül ya da erik kurusu tonlarında renkler uygun olacaktır. Genel anlamıyla koyu tonların hatları sertleştirme ve daha açık tonların da hatları yumuşatma özellikleri vardır.
Kızıllar esmer esmerler sarışın sarışınlar kumral olmak istiyor... Böyle olunca saç boyası üreticileri de bu istekleri gerçeğe dönüştürmek saçlarımıza zarar vermeyen besleyici boyalar üretmek için harıl harıl çalışıyor. Biz de saç boyalarıyla ilgili bir araştırma yaptık. İşin içine girmişken de boyaları kendi saçlarımızda denedik... Kısa ve zahmetsiz bir işlemle birden bire sarışın ya da kızıl saçlı olmak çok güzel. Ancak saçların yıpranması elde edilen rengin uzun süre korunamaması da madalyonun öbür yüzü. Saç rengimizi değiştirmekten hoşlanıyoruz ama bu değişiklikten bir süre sonra yıpranmış rengi atmış saçlarla da baş başa kalmak istemiyoruz. Tüm kozmetik sektörü gibi saç boyası üreten firmalar da sürekli ürünlerini geliştiriyor ve hayallerimizi gerçekleştirmemize olanak tanıyan ürünler üretiyorlar.
Özellikle bu yıl bahar aylarında yepyeni saç boyası markalarıyla tanıştık. Bu markaların en önemli özelliği rengi mükemmel biçimde değiştirirken saça da zarar vermemeleri.

Doğru rengi bulmak
- En doğal sonucu elde etmek için geçerli bir kural var: teninizle en uyumlu rengi seçmek. Özgün saç renginizi en fazla 1-2 ton açarak son derece doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Profesyoneller saçının renginde daha radikal bir değişiklik elde etmek isteyenlere saçlarını birkaç tona boyamayı tavsiye ediyorlar. Zaten genelde tüm saçlar sadece tek bir tondan değil bir iki tondan oluşuyor.
- Eğer ten renginiz pembemsiyse kızıl tonlarından kaçının. Altın gölgeler size daha fazla yakışacak.
- Eğer cilt tonunuz "bej" ise hem altın renginde sıcak tonlar hem de küllü gölgeler size yakışabilir.
- Buğday tenliyseniz açık sarı hariç her renk sizde güzel duracak.
- Esmer tenliyseniz çikolata kestane gibi koyu ve parlak renkler yüzünüzün ortaya çıkmasını kolaylaştıracak ve size çok yakışacak.

Evde saç boyarken
İster amacınız saçınızdaki beyazları kapatmak olsun ister yepyeni bir rengi hedefleyin evde saç boyamak pratik ekonomik ve eğlenceli bir deneyim. Üstelik Türk kadınlarının büyük bir çoğunluğunun saçlarını evde boyadığı biliniyor. Ayrıca yeni saç boyalarını uygulaması o kadar kolay ki aldığınız sonuçlar kuaförde alınandan pek de farklı olmuyor. Tabi bir de kurallarına uyarsanız...

Kaynak : kuaforcumhur.com


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saç Boyama Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç Boyama Hakkında Merak Ettikleriniz konusu, Saç Bakımı / Saç Boyaları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: oksidan krem, boya üstüne boya tutarmı, oksidan ne işe yarar, temiz saça boya tutar mı, oksidasyon kremi ne işe yarar, temiz saça boya tutarmı, kirli saça boya tutar mı, oksidasyon kremi ile saç açma, saça zarar vermeyen boya, boya ustune boya tutar mı, oksidasyon kremi ne ie yarar, boyanın üstüne boya tutarmı, oksidan krem ne işe yarar, oksidan losyon ne işe yarar, temiz saç boya tutarmı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
boyama hakkında herşey rüzgar Saç Boyaları 2 18-05-2011 10:58
Saç Boyama Hakkında Her Şey Bkmlyz Saç Boyaları 0 02-07-2008 12:02
Aşılar hakkında merak edilen 10 soru Bkmlyz Gebelik 0 17-04-2008 01:18
Mamografi ve Göğüs (Meme) Kanseri Hakkında Merak Ettikleriniz Bkmlyz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 07-03-2008 01:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats