bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-10-2012, 07:58   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart GDO’lu Kurban Olur mu?

GDO’lu Kurban Olur mu?


Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı. Bayram günü tespitinde bile ortak hareket etmeyi beceremeyen Müslümanlar bu bayramda da farklı günlerde bayram yapacak. Türkiye 25 Ekim’de bayram yapacak Suudi Arabistan ise 26’sında. Derin dünya devletinin maşası BM ve 5’li çetesinin uygulamalarını veya beceriksizliğini haklı olarak eleştiren Türkiye Müslümanların ortak bayram günü belirlemesi konusunu da eleştirir mi acaba?
Tek başına çözümlenmeyen bu hâl İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuşları korkutmak için tarlalara konulan korkuluklar kadar- bile fonksiyonu olmadığını göstermek için yeterli. İnsanlar bu ülkede kurbanı adet yerini bulsun gelenek veya İslamî bir emir olmak üzere üç nedenle keserler. Nedenleri herkesin kendini bağlar elbet. Ancak dileğimiz herkesin inanarak ve Allah’ın bir emrini yerine getirmek amacıyla kesmesi.
Bayram öncesi kürsülerden kurban edilecek hayvanın kulak kuyruk diş ve boynuzlarının yapısı hakkında klasik bilgiler mutat olduğu üzere tekrara tekrar dile getirilecek. Fakat hiç kimse bu hayvanların ırkları ve beslenmeleri ile ilgili bir cümle bile kurmayacak. Oysa bütün mezhepler; helâl olmayan gıdalarla beslenmiş hayvanların kesilmeden önce hapsedilmesini ve her hayvanda farklı süre olmak üzere helâl ve temiz gıdalarla beslenerek temizlendikten sonra kesilmesini ister.
Batılıların “arî ırk yaratma” dedikleri projeleri sadece insanlar için geçerli değildi elbette. Aynı şeyi insandan önce bitki ve hayvanlarda denediler. Bu nedenle veterinerler ve besiciler de arî ırk tabirini sık sık kullanırlar. İşte bugün çeşitli yöntemlerle elde edilen bu sözde arî ırk hayvanlar arî yemlerle hayvan hapishanelerinde besleniyor. Diğer taraftan küçükbaş büyükbaş ve de tavuk yemlerine; GDO’lu soya ve mısırların yanı sıra kan ve diğer hayvansal atıklar antibiyotikler hormonlar ve başka kimyasallar ekliyorlar. İpini koparınca yani özgür olduğunu hissedince büyük bir şehri savaş alanına çeviren sonunda bir kurşuna veya uyuşturucu iğnelere teslim olan havyan onu anlayacak birini bulamasa da aslında bir ömür yaşadığı hapis hayatından kurtulmanın tadını çıkarmaya çalışıyor.
TÜM YEMLER GDO’LU
Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selim Çetiner GDO taraftarı almasına rağmen “Biyogüvenlik Kurulu’nun GDO onaylarına katılmam mümkün değil” diyor. Genetik mühendisi olan Prof. Çetiner bir çalışmasını şöyle aktarıyor: “Türkiye’nin dört bir köşesinden toplayarak test ettiğimiz 51 yem örneğinin 50 tanesinde GDO içeriği tespit ettik. Kaçınılmaz olarak çok ufak aile işletmeleri hariç hemen hemen tüm hayvancılık işletmeleri hayvanlarını AB ülkelerinin tamamında olduğu gibi Türkiye’de de GDO’lardan üretilen yemlerle beslemektedir.”
“Biyogüvenlik Kurulu’nun GDO onaylarına bilimsel ve yasal açıdan katılmıyorum” diyen Prof. Çetiner GDO’lu yemlerin ve GDO’lu yemlerle beslenen hayvanların etiketlenmemesinden de şikâyetçi. GDO taraftarı birini bile isyan ettiren Türkiye’nin neye hizmet ettiği ayan beyan ortada. Hayvanların ülkemizdeki beslenme şekillerinin kurbanın ve insanların sıhhatini etkileyecek olması büyük bir vebal değil mi?
GDO; ETE SÜTE VE YUMURTAYA GEÇİYOR
İtalya’da Catania Üniversitesi Biyomedikal Bilimleri Bölümü’nden Agodi Barchitta Grillo ve Sciacca’nın yaptıkları araştırmada marketlerden alınan 12 markaya ait 60 farklı süt örneği analiz edilir. Analiz sonucunda GDO’lu mısır ve soyayla beslenen hayvanlardan elde edilen bu sütlerin yüzde 25’inde GDO’lu DNA parçaları bulunur. GDO’lu DNA zincirinin parçaları pastörize edilen üründe dahi yer almaktadır. Araştırmalar GDO’lu yemlerin bir yandan hayvanları kanser yaptığını ve kısırlaştırdığını diğer yandan da et süt ve yumurta yoluyla insanlara da geçtiğini ispat etmiştir. Süt ineklerinin sütlerinde kan ve dışkıları ile on iki parmak bağırsaklarında transgenik bitki DNA’sına rastlanan İtalya’daki Cattolica S. Cuore Üniversitesi’nce yapılan araştırmada GDO’lu yemle beslenen hayvanların kanında karaciğerinde dalağında ve böbreğinde GDO’lu DNA’ların tespit edilmesi tehlikenin hangi korkunç boyutlara eriştiğini gözlerin önüne seriyor.
HAYVANIN YEDİKLERİ KURBAN’IN SIHHATİNİ BOZAR MI?
Fıkıhçılar leş yiyen bir çoban köpeğinin sürüde bulundurulamayacağını hakeza leş yiyen bir av köpeğinin yakaladığı avı yemenin de caiz olmadığını belirtirler. O halde şu soruyu soralım: Peki av ve çoban köpeğinin bile ne yediği ile ilgilenen bir din nasıl olur da insanların yediği/kurban edeceği hayvanların ne yediği ile ilgilenmez? Aslında hayvanların ne yediği ile ilgilenmeyen din yani İslam değil günümüz Müslümanları hatta fıkıhçılarıdır. Müslümanların kusurları hiçbir şartta İslam’a fatura edilemez.
Görüştüğüm fıkıhçıların kahir ekseriyeti ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Fıkıh Komitesi “GDO’nun helâl olmadığı” fetvasını veriyor. İslam; insanlarda olduğu gibi etini sütünü ve yumurtasını yediğimiz hayvanlar ile av ve çoban köpeği gibi istifade ettiği hayvanların beslenmesinin de ‘helal ve temiz’ olmasını ister. Yani köpeğinize bile kendiliğinden ölmüş bir hayvanın etini yediremezsiniz. Peki İslam helâl olmayan GDO’lu yemleri tüketen bir hayvanın et süt ve yumurtasını helâl kabul eder mi? Peki GDO’lu yemler kan ve hayvansal atık içeren yemlerle beslenen hayvanların kurban olmasına izin verir mi?
Elbette fetva makamında değilim. Söyleyeceğim her şey soru sormak sesli düşünmek ve nefsime yönelik uygulamaları okurlarımla paylaşmaktan ibaret. GDO kan ve hayvansal atık içeren yemlerle beslenen hayvanların et süt ve yumurtalarını ve bunlardan elde edilmiş mamulleri kullanmayı kendim için caiz görmediğim gibi buna rıza göstermeyi de zulme ortaklık sayarım. İçimdeki kalbimdeki müftüye sordum o böyle diyor. Belki sizde sorar ona ittiba edersiniz. Temiz beslendiğinden emin olduğunuz bir hayvan alır kurban edersiniz. Maharet kurban kesmek değil kabul edilebilecek bir kurban kesmektir.
(Kemal Özer Ekim 2012)
GDO’lu Kurban Olur mu?
Avrupalı bilim adamlarından Michael Antoniou GDO’lu yemlerin farelerde kanseri tetikediğini bilimsel olarak ispatladı. Türkiye de GDO’lu tarım ürünlerinin ve hayvan yemlerinin ithalatının serbest olması ve kurbanlık hayvanlar da dahil çoğu hayvanın bu yemlerle beslenmesi gelecek büyük tehlikenin habercisidir. (2012)

Ekmekte GDO Skandalı
Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre programı damacana su skandalının ardından dün gece büyük yankı uyandıran GDO dosyasını açtı. Fransız bilim adamları geçtiğimiz günlerde GDO’lu mısırla beslenen farelerin yüzde 80′inde kansere rastlandığını ileri süren bir araştırma yayımlayınca gözler bir kez daha GDO’lu gıdalara çevrildi. Birçok Avrupa ülkesi GDO’lu ürünlere yasaklama getirdi. Türkiye’de ise hayvan yemi dışında GDO’lu ürünlerin ithalat ve tarımı yasak. Hayvan yemi olarak yurda giren GDO’lu ürünlerin gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılıp kullanılmadığını araştıran Deşifre ekibi sofralarımızdaki zehirin izini sürdü. İstanbul genelinde faaliyet gösteren ünlü marketlerden 30 farklı numune toplandı. Bu numuneleri TÜRKLAB üyesi yetkili laboratuvarlarda analiz ettiren program ekibi çikolatadan et ürünlerine kadar çeşitli kalemlerde üründe GDO taraması yaptırdı. Analizler sonucunda numunelerin çoğunda kansere yol açtığı bilimsel raporlarla kanıtlanan GDO’lu katkı maddelerinin kullanıldığı ortaya çıktı. Aralarında ünlü markaların da olduğu (ancak isimler şimdilik gizli tutuluyor) GDO’lu gıdaların listesi tüyler ürpertici.
GDO’lu Çıkan Ürünler
  • İnegöl Köfte
  • Galete unu
  • Çavdar unu
  • Hazır Ekmek karışımı un
  • Hazır kıyma
  • Adana Köfte
  • Mısır Çipsi
  • Kakaolu Kremalar
(Eylül 2012)


Kaynak: Arastiralim.com


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


GDO’lu Kurban Olur mu?

GDO’lu Kurban Olur mu? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: acındırırsan arsız olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanuni Sultan Süleyman’ın Kral Fransuva’ya fermanı elif Tarih 0 21-06-2011 03:03
Acındırırsan arsız olur, acıktırırsan hırsız olur. Atasözünün anlamı nedir? elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 01:10
Hz. İsa’yı, Hz. Mehdi’yi ve Deccal’i herkes tanıyabilecek mi? nurküllü Dini Bilgiler 0 08-03-2011 08:32
Hangi hayvanlardan kurban olur? Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 07:24
Gözdeki Retina’nın Ayrılması Neden Olur Ve Düzeltilebilir mi? daywest Göz Hastalıkları 0 28-04-2010 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats