bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2008, 10:24   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı
Psoriasis sık rastlanan kronik nüksedici ve değişken klinik özellikleri olan bir deri hastalığıdır. Keskin sınırlı evitemli plak ve papüller üzerinde yerleşmiş parlak beyaz kabuk renginden dolayı halk arasında "sedef hastalığı" adıyla anılıyor.

Nerelerde görülür?
• Klasik Sedef Hastalığı (Psoriasis vulgaris) özellikle diz ve dirsekte kalça bölgesinde vücudun sürtünmeye daha çok maruz kalan bölgelerinde kızarık kepekli plaklar şeklinde ortaya çıkabilir.
• Vücudun katlantı bölgelerini (kasık göğüs altı koltuk altı göbek sünnet derisi) tutabilir. Sadece bu bölgelerde sınırlı kalabilir.
• Deri ekleri (saç ve tırnak) tutulumu ile sınırlı olabilir. Saç tutulumu saç dökülmesi yapmaz. Tırnak tutulumunda tırnakta noktalanma erime kepeklenme görülebilir.
• Sadece avuç içi ve ayak tabanını tutabilir. Bu bölgelerin tutulumu Sedef Hastalığının buradaki özel ter bezlerini etkilemesi ile açıklanabilir.
• Sedef Hastalığı eklemleri tutarak “Sedef Romatizması” oluşturabilir. Tüm romatizmal hastalıkların %10’nu Sedef Hastalığına bağlı olarak oluşmaktadır. Sedef Hastalığının belki de en önemli tutulum yeri yarattığı sonuç itibarı ile eklemlerdir. Sedef romatizması çok ağır eklem bozuklukları yapabilir.
• Sedef Hastalığı tüm deriyi tutabilir. Bu Sedef Hastalığının ağır seyreden bir şeklidir. Bütün deri kırmızıdır.
• Sedef Hastalığı deri üzerinde iltihabi görünümde seyredebilir. Bu çeşit rahatsızlıkta kızarık zemin üzerinde toplu iğne başı şeklinde çok sayıda küçük iltihabi lezyon gözlenir (İltihabi Sedef Hastalığı mikrobik bir hastalık değildir).

Kimlerde ve ne sıklıkta görülüyor?
Gerçek sıklığı kesin olarak saptanmış olmamakla birlikte popülasyonunun yüzde 1 – 3'ünde bulunduğu tahmin ediliyor. Dünya üzerindeki dağılımı; ırksal jeografik ve çevresel faktörlerden etkileniyor. Örneğin; japon kızılderili ve zencilerde oldukça az görülüyor. Kadın ve erkek eşit derecede tutuluyor. En sık 10 – 35 yaşlarında görüldüğü belirtiliyor.
Ancak doğumdan itibaren tam yaşam boyu yakalanma riski oluşuyor. Ne kadar erken yaşta ortaya çıkarsa pozitif aile öyküsü olasığı o denli yüksek oluyor. Ayrıca erken ortaya çıkış daha ciddi bir hastalığı işaret ediyor.

Neden kaynaklanıyor?
Etiyolojisi üzerinde yapılmış birçok çalışmalara rağmen halen nedeni bilinmeyen hastalıklar arasında yerini korumaya devam ediyor. Birçok faktörler ileri sürülüyor. Olasılıkla tetikleyici rol oynayan bu faktörlerden biri veya birden fazlası kalıtsal zeminde bir araya gelerek hastalığı başlatıcı bir yüklem üstleniyor. Bunların en önemlilerinden birini psikosomatik mekanizma oluşturuyor. Psişik stress ya başlatıcı ya da arttırıcı rol oynuyor ve hastaların çoğunda tespit ediliyor. Bunun yanı sıra; enfeksiyon odakları bazı sistemide viral ve bakteriyel enfeksiyonlar bazı ilaçlar (lityum antimalaryel antihipertansifler) travma ender olarak aşılar tetikleyici nedenler arasında yer alıyor.

Kaç tipte görülüyor?
Psoriasis'in klasik tipteki klinik gösterimi; keskin sınırlı pembe – kırmızı eritemli bir papül veya makül üzerine yerleşmiş sedefi beyaz parlak kabuklar şeklinde. Çocuklarda genellikle gövde saç deri kol ve bacaklarda nokta veya damla şekilli elemanlar görülürken yetişkinlerde de travmayla ilgili olarak diz dirsek ve bel bölgesinde plak yapma eğilimli lezyonlar halinde ortaya çıkıyor. Ancak bu kural değil. Tek bir lezyonun büyüklüğü toplu iğne başı gibi son derece küçük veya büyük bir vücut bölümünü kaplayacak kadar olabiliyor. Bu elemanların büyüklük ve şekillerine göre morfolojik tiplemeler yapılmış. Bu elemanlar özel isimleriyle anılıyor.

Nasıl tanı koyuluyor?
Klasik bir tip psoriasis dışında klinikte başka psoriasis tipleri de mevcut. Bunlar atipik psoriasis formları olarak biliniyor. Bunların başlıcaları vücutta yaygın kızarıklık yapan ve genellikle hastane tedavisini gerektiren eritrodermik psoriasis yine tüm vücudu tutan fakat kızarıklığın yanı sıra içi steril püy ile dolu kabarcıkların bulunduğu püstüler psoriasis eklemlerin tutulduğu ve bazen romatoid artrit ya da ankilozan spondilit ile karışan artropatik form ve nihayet gebelik prosiasisidir. Bu formların tümü genellikle ciddi seyrediyor ve sistemik tedaviye gereksinim duyuluyor. Tipik özellikler gösteren klasik psoriasis olgularında tanı zorluk göstermiyor. Fakat sınırlı yerleşim gösteren veya atipik vakalarda; egzama deri lenfoması frengi mantar hastalıkları liken gibi dermatozlarla ayrım zor olabiliyor. Böyle deriden parça alınarak histopatolojik tetkik yapılıyor ve hastalığa özel bulgular saptanarak tanı konuluyor. Tanıda diğer laboratuar bulgularının bir önemi olmuyor ve her ne kadar ürik asit yüksekliği hafif anemi hipoalbüminemi yüksek sedimantasyon saptanabilse de spesifik olarak nitelendirilmiyor.

Tedavi olarak neler uygulanıyor?
Hastalığın tedavisinde şimdiye kadar pek çok çeşitli ilaç ve yöntemler denendi ve her geçen gün bunlara yenileri ekleniyor. Bunun nedeni etiyolojinin belli olmaması ve dolayısıyla nedene yönelik sağaltım yapılamadığı için bunların kısmen ya da tümüyle başarısız kalmasıdır. Tedavinin ana ilkeleri nüksü önlemek üzere çeşitli tetikleyici faktörleri elimine etmeye çalışmak yani enfeksiyonu ortadan kaldırmak travmadan kaçınmak psişik faktörleri düzeltmek; hastalık tipi lezyon morfolojisi ve yerleşim yeri ile hastanın yaşı ve genel durumuna göre uygun bir yöntemi ve / veya ilacı seçiyor. Bölgesel soyucular katran antralin gibi eski ve konvansiyonel ajanlar bugün önemlerini hala koruyor. Topikal kortikosteroidli merhemler fototerapi helioterapi bazı sitostatik ilaçlar sulfasalazin kolşisin topical ve sistemik D vitamini sistemik retinoidler hatta interferon diğer tedavi seçeneklerini oluşturuyor.

• Sedef Hastalığı tedavisinde amaç en az yan etki ile en iyi sonuçları elde etmek ve belirtisiz dönemi mümkün olduğunca uzun sürdürmektir.
• Her Sedef hastasına önerilen tedavi aynı değildir ve her hasta için uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir.
• Genelde tedaviye yan etkileri daha az olan ve deriye dıştan sürülen ilaçlarla başlanır. Bu uygulamalardan önce kepek dökücü ilaçlarla yüzey temizlenir ve diğer ilaçların etkinliği arttırılır.
• Belirtilerin yaygın olduğu durumlarda ultraviyole ışını ile tedavi uygulanabilir (UVB PUVA vb.).
• Çok inatçı ve ağır tiplerde ağız yolu ya da iğne şeklinde uygulanan ve yan etki riski daha yüksek olan ilaçların takip altında kullanılması önerilebilir.
• Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tetikleyici etkenler aradan çıkartılmaya çalışılır. Banyodan sonra nemlendiriciler kullanılıp derinin kuruma kaşıntı ve zedelenmesi dolayısıyla yinelemeler önlenmeye çalışılır.
• Sedef Hastalığı'nda lokal ve kabin PUVA tedavileri uygulanmaktadır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-04-2011, 12:14   #2 (permalink)
kaniirfan
Avatar Yok
 
Standart tedavi

öncelikle belirteyim kendim sedef hastasıyım yaklaşık5 yıldır
Bir incir ağacının yanına gidin .inciri dalından kopartığınızda veya incirin yapragını dalından kopardıgınızda çıkan sütü direk sedef olan yerinize sürün 3 gün yapın 4 . gün sedef medef kalmayacaktır.
Not vücuttaki sedef bölgelerini kaybeder acayip yakar ama sedef iç hastalık oldugu için karaciğerden geldiği için kaşıntı durumu devam edecektir.fakat sütü sürdüğünüz yer tamamıyla kaybolacaktır.karaciğer için ise bol bol enginar yiyin.ben enginarı denemedim ama incir sütünü denedim neremi sürdüysem kayboldu.tek tük bi kac yer kaldı..LÜTFEN BU BİLGİYİ PAYLAŞIN.SEDEF HASTALIGININ YOK OLMASI ÜMÜDİYLE.HOŞÇAKALINIZ


 
Etiketler
sedef hastaligi nedir, sedef hastaligi tedavisi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sedefli romatizma, sedef romatizması, dirsekte sedef, sedef romatizmasi, romatizmal sedef, sedef romatizma, sedef romatizması belirtileri, sedef romatizması hastalığı, sedef romatizmasi tedavisi, romatizma sedef, sedef hastalığı romatizması, sedef romatizması tedavisi, sedef hastalığına bağlı romatizma, sedefe bağlı eklem romatizması, erkek incir ağacı sütü sedef,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats