bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-10-2008, 05:15   #1 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart alkol rektum kanserine neden oluyor

ALKOL REKTUM KANSERİNE NEDEN OLUYOR

Haftalık içilen toplam alkolün üçte birini şarap olarak tüketenlerdeyse bu riskin bir miktar azalabildi i gözlendi.

Danimarka da yaş ortalaması 23-95 olan 29 bin kadın ve erkek denek üzerinde araştırma yapıldı.


Deneklerin haftada tüketti i bira ve şarabı belirleyen uzmanlar ayrıca deneklerdeki ba ırsak kanseri riskini araştırdı. Bu riskler sigara tüketimi kilo durumu ve deneklerin egzersiz alışkanlı ı göz önüne alınarak de erlendirildi.


15 yıl izlenen denekler arasında 114 kalın ba ırsak 202 rektum kanseri vakası belirlendi.


Haftada 41 bardaktan fazla bira veya alkollü içki tüketen deneklerde içki tüketmeyen deneklere göre rektum kanseri oluşumunun 3 buçuk kat artabildi i saptandı.


Aynı oranda alkolün haftada üçte birini şarap olarak tüketen deneklerdeyse bu risk içki tüketmeyen deneklere göre iki kattan biraz daha az bulundu.


zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-10-2008, 05:17   #2 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ALKOL VE GENCLER

Her yıl ABD de yaşları 16-24 yaş arası onbinden fazla genç otomobil kazalarında ölmektedir. Yaklaşık 40000 kişi de yaralanmaktadır. Alkol ço u kez bo ulma.intihar ve yangınlar nedeniyle oluşan ölümlerden de sorumludur.
Alkol tüketimi özellikle lise son sınıf erkek çocuklar arasında oldukça yüksek bulunmuştur. Ancak ergenlik dönemindeki kız çocuklarında da alkol kullanım oranı yüksek bulunmuştur.

Bir gencin alkol kullanması alışkanlı a yolaçabilece i için tehlikelidir. Bu ülkede alkol alışkanlı ı olan yaklaşık 20 milyon erişkinin yarıdan fazlası aşırı alkol tüketimine gençlik yıllarında başlamıştır. Bir erişkin için alkol alışkanlı ının gelişmesi yıllar almasına ra men gençlerde birkaç ay gibi kısa bir sürede oluşabilir.

Bir kişinin alkolik olmasının nedenleri oldukça karmaşıktır. Bununla birlikte genç bir insan için reklam kampanyaları ve örnek aldı ı modeller(akranlar ve ebeveynler)alışkanlık oluşmasında çok önemlidir. Alkol kullanmaya erken yaşlarda başlanması psikolojik olarak alkole ihtiyaç duyulması ve belki de genetik faktörler ba ımlılı a belirli bir e ilim oluştururlar. Gençler arasındaki alkol alı§kafltjıft!|ajleyi okulu ve toplumu etkiledi i için önemli bir sorundur. Alkol alışkanlı ını önlemek veya onunla başetmenin tek yolu: sorunu anlamak ve e itimdir.

Bir Ebeveyn Olarak Rolünüz

Okullarda alkol ve uyuşturucu kullanımına karşı e itimin önemi giderek daha iyi kavranmaya başlanmıştır. Aynı oranda önemli bir di er e itim alanı da ailedir. Çünkü çocuklar ilk kez bu ortamda alkolden neden uzak durmaları gerekti ini ve nasıl uzak durabileceklerini ö renirler. Ebeveynler alkol ve uyuşturucu maddelerin neden gençlere çekici geldi i alışkanlı ın belirtileri alışkanlı ın uzun ve kısa dönem etkileri alışkanlı ı oldu undan kuşkulanılan bir çocu a nasıl yaklaşılması gerekti i ve ne tür yardımlar isteyebilecekleri konusunda daha çok şey ö renmelidir.

Kendine güven ve iletişim kurma biçimlerinin alkol alışkanlı ında yaşamsal bir rolü vardır. Birçok genç alkolik ebeveynlerinin çocuklarının kişisel yetersizliklerini farkedemediklerini ve birçok alanda aileleriyle iletişim kurmanın imkansız oldu unu bildirmişlerdir. Güven ilişkisi ilk çocukluk yıllarında kurulmalı ve çocu un olgunlaşmasına kadar devam ettirilmelidir. Okul yaşı çocu unda akran baskısı birçok de er yargısının kayna ını oluşturdu u için çok önemlidir. Özellikle alkol kullanımı konusunda. ..

Çocuklar duyduklarını ve gördüklerini ö renirler. Birçok çocuk psikologu çocu un alkol kullanımı konusundaki tavrının beşinci sınıftan önce aile ve televizyon tarafından şekillendirildi ine inanır. Ebeveynlerin iyi örnek olması ve bunu erken yaşlarda yapması önemlidir. Akran baskısının egemen oldu u ergenlik yıllarında ebeveynlerin iyi örnek olması daha da önemlidir. E er alkol alışkanlı ınız varsa büyük olasılıkla çocu unuzda da olacaktır. E er çocuklarınız alkolü tehlikeli alışkanlık yapıcı bir madde olarak gördü ünüzü bilirlerse alkolle ilişkileri sa lıklı olacaktır.

Genç insanların alkol alışkanlı ı konusunda çok az e itildikleri bir toplumda yaşıyoruz. Çocukların alkol kullanımı gibi bir konuda akranları tarafından yönlendirilmelerine izin verilmesi saçma ve sorumsuz bir davranıştır. Birçok genç alkole ba lı olarak ortaya çıkabilecek fizyolojik ve psikolojik sorunlara karşı pek de duyarlı de ildir. E er bu süreçte onlara sevgiyle yaklaşmaz akıllıca yol göstermezseniz bir trajediyle karşılaşabilirsiniz.


zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 12-10-2008, 01:22   #3 (permalink)
 
bayrak_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

tşkrlr cnm inş. kimse alkol kullanmıyordur ve kullanmaz:(


bayrak_007 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
alkol

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


alkol rektum kanserine neden oluyor

alkol rektum kanserine neden oluyor konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sevgisizlik depresyona neden oluyor gizem Psikoloji 0 05-07-2008 06:25
Tuz hipertansiyona neden oluyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 05-04-2008 01:27
Hatalı Muayene Vajinismusa neden oluyor.... Я Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 26-03-2008 03:34
Alkol alan annenin çocuğu haşarı oluyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50
Sevgisizlik depresyona neden oluyor Forum Ana Psikoloji 0 05-03-2008 03:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats