bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 02:03   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paraziter hastalıklar...

Tenya askaris kıl kurdu vs parazitlerin barsaklarda oluşturduğu hastalıklar

Tanım ve Klinik Bulgular :
Helmint yumurtalarının yutulması ya da larvalarının cildi delerek organizmaya girmesi sonucunda ortaya çıkan paraziter infeksiyonlardır.

1. Plathelmintler (Yassı Solucanlar):
a) Sestodlar: Taenia'lar Hymenolepis Echinococcus.
b)
Trematodlar: Fasciola Schistosoma.

2
. Nemathelmintler (Yuvarlak Solucan):
Ascaris Enterobius Ancylostoma

Taenia : T.saginata erişkin formu insanda bulunan baş (skoleks) ile jejunuma tutunarak halkaları (proglottid) ile 10 m. uzunluğa kadar erişen ve insanların sindirdikleri besinlerle beslenen şeritsi bir parazittir. İnsan dışkısı ile dış ortama atılan yumurtaları ara konakçı olan sığırları bulaştırır ve sığırda larva infeksiyonlarına yol açar. İyi pişirilmemiş sığır etlerindeki larvaların yutulması ile insanna bulaşır. Temel yakınma dışkıda parazit halkalarının görülmesi ve daha nadir olarak da açlık karın ağrısıdır. Yumurtaları insanlar için bulaştırıcı değildir. Benzer bir parazit olan Taenia solium?un ise ara konakçısı domuzdur ve yumurtaları insanlar için bulaştırıcıdır.

Diphrobothrium latum : Çiğ balık yenmesi ile insanlara bulaşır incebarsaklara tutunarak 20-25 m. uzunluğa erişir. Çoğu olgu asemptomatikse de %2 olasılıkla B12 vtamini yetmezliği sonucu megaloblastik anemiye neden olabilir.

Hymenolepis nana : Küçük (2-4 cm) bir fare ve insan parazitidir. Diğerlerinin aksine ara konakçı gerektirmeden hastalıklı insan dışkısın tarafından kontamine edilmiş besinlerdeki yumurtaların yutulması ile bulaşır. Bu nedenle aile içi bulaş söz konusudur. Halkalar barsakta parçalandığından dışkıda sadece yumurtası görülebilir. Çocuklarda daha sıktır. Karın ağrısı enterit anemi asteni sinir sistemi belirtileri ve konvülsiyonlara kadar varabilen semptom zenginliği vardır.

Fasciola hepatica : Koyunların yapraksı parazitidir. İnsanlara iyi yıkanmamış çiğ sebzelerle bulaşır safra yollarına yerleşerek portal siroza neden olur.
Schistosoma: Kontamine sularda yaşayan serkaryaların cildi delmesi ile dolaşıma geçer türe göre mesane (S. haematobium S. japonicum) kolon (S. mansoni S. japonicum) veya nadiren diğer visseral organlar ve medulla spinalis (S. mansoni) venalarına yerleşerek kronik irritasyon nedenli organ patolojilerine (kronik sistit mesane kanseri kronik ishal karaciğer fibrozu portal hipertansiyon) ve allerjik reaksiyonlara yol açar.

Ascaris lumbricoides : Dış ortama atılan infekte insan dışkısındaki yumurtalar burada erginleşir ve yumurtaların insan tarafından yutulması ile bulaşır. Erişkinleri 20-25 cm. uzunluğunda bulunan yuvarlak solucansı bir parazittir. Organizmadaki larva döngüsü sırasında geçtiği akciğerlerde allerjik pnömoni (Löeffler pnömonisi) barsakta serbest olarak yaşayan erişkin formu ise tıkanma ikteri ileus ve malnutrisyon tablolarına yol açar.

Enterobius vermicularis : Evrimi sadece insan ile sınırlı olan insandan insana yumurtaların aktarılması ile bulaşan küçük bir nematoddur. Yutulan yumurtadan incebarsaklarda çıkan larva kolon mukozasına tutunarak yaşar. Dişilerin anüsteki yumurtlama döneminde gelişen irritasyonuna bağlı olarak anal kaşıntı ve sekonder infeksiyonlara neden olur.

Ancylostoma duodenale Necator americanus : Kancalı kurtlar olarak anılırlar. Kumlardaki hareketli larvanın çıplak ayaktan cildi delmesi ile insanlara bulaşır. Dolaşım yolu ile akciğere oradan da özofagus yolu ile oral kavite ve özofagusa gelen larva yutulur erişkin hale gelip incebarsaklara tutunur. Barsak kanamalarına neden olduğu için süregen kan kaybına bağlı demir eksikliği anemisi gelişir (pika anamnezi). Kanama bazen ciddi boyutlara ulaşabilir. Ayrıca; evrimi sırasındaki seyahatlerine bağlı olarak cilt akciğer gastrointestinal (bulantı kusma ishal) görülebilir.

Trichuris trichiura : Yumurtasının yutulması ile bulaşır kolona tutunarak yaşar. Allerjik reaksiyonlar karın ağrısı distansiyon kanlı ishal kilo kaybı mental değişiklikler ileus anal prolapsus ve apendisit tabloları ile kendini gösterir.

Strongyloides stercoralis : Kancalı kurtlarla aynı evrimi gösterse de önemli bir farkı yumurtalarının barsaktayken açılması sonucunda immünitesi normal bireylerde peptik ülser benzeri yakınmalara neden olurken immünite problemi olanlarda çoğul otoinokülasyonlar sonucu karaciğer kalp beyin gibi birçok organı içeren belirtiler ile seyreden ve mortalitesi yüksek hiperinfeksiyon tablolarına yol açar. Bu hastaların salgıları da larva içerdiği için bulaştırıcıdır.

Tanı Metodları : İntestinal parazitlerin büyük çoğunluğunun tanısı dışkı incelemesi ile konur. Bu amaçla yüzdürme ve çöktürme yöntemleri kullanılmaktadır. Daha ağır olan Schistasoma ve Ascaris yumurtalarını için en uygun yöntem çöktürme yöntemidir (Formol-Etil asetat) E.vermicularis yumurtaları için dişi oksiyür gece saatlerinde rektum-anüs bölgesine yumurtladığından sabah uygulanan Selofan-Bant Yöntemi en iyi sonuç verir. Şistozomyaz fasyolyaz askariyaz kancalı kurt trişuryaz ve strongyloides infeksiyonları gibi doku irritasyonu yapan parazitozlarda eozinofili önemli bir bulgudur.

Tedavi : Sestod infeksiyonlarının tedavisinde niklozamid veya pirazikuantel nematod infeksiyonlarında ise mebendazol albendazol gibi preparatların kullanımı gereklidir. Trematod infeksiyonlarının tedavisinde pirazikuantel denenmekle birlikte tedavide kesin başarı sağlanamamıştır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-05-2009, 11:27   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

iki sendir bagırsaklarımda prazıt sorunu vardı hangı doktora nereye gıttysem care bulamadım daha sonra sarımsak ve çörek otu yedim şimdi allahıma şükür hiç bişi yok elbette uzmandan yardım almak doktora gıtmek gereklı ama alternayıf tıpı da kulak ardı etmeyelım bı de bu hastalıklarda yeme içme yanı beslenme düzeni çok onemlı..


Fulden Çakmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paraziter hastalıklar...

Paraziter hastalıklar... konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kıl kurdu dışkıda görülürmü, kıl kurdu yumurtası gözle görülür mü, parazit yumurtası gözle görülür mü, kil kurdu gozle gorulurmu, kıl kurdu gözle görülür mü, kil kurdu yumurtasi kakada gorulurmu, parazit yumurtaları gözle görülür mü, helmint paraziti, bağırsak parazitleri dışkıda görülürmü, dışkıda parazit gözle görülürmü, diphrobothrium latum nedir, kıl kurdu yumurtaları gözle görülür mü, evermicularis dışkıda görülürmü, tenyayı dışkıda görülürmü, barsak parazitleri dışkıda görülürmü,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aşı İle Korunabileceğiniz Hastalıklar Bakimli Bayan Sağlığımız 2 24-02-2013 11:51
Genetik Hastalıklar salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:03
Cinsel hastalıklar artıyor Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 30-06-2008 01:03
Doğduğunuz Ay ve Hastalıklar Bkmlyz Burçlar, Tarot ve Astroloji 0 11-05-2008 12:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats