bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 02:04   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tifo ve Paratifo...

Bir diğer adı da enterik ateş olan tifo ve paratifo hastalıkları hemen hemen aynıdır; tek farkları hastalıkları oluşturan mikroplardır. Bilinç bulanıklığı düşmeyen ateş baş ağrısı karın ağrısı ile karakterize hastalık; kirli besinler ve sularla ağız yolundan bulaşır bazı ülkelerde zaman zaman salgınlar yapar tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir.

Tanım:
Tifo S.typhi ; paratifo ise S.paratyphi A B C isimli basil türü bakterilerin neden olduğu hastalıklardır. Bilinç bulanıklığı düşmeyen ateş baş ağrısı karın ağrısı (ateşin yükselmesine rağmen) nabız sayısının azalması dalakta büyümekandaki akyuvar hücrelerinin sayısında azalma göğüs-karın cildinde gül kurusu renginde lekeler ile karakterize insanlara özgü sistemik infeksiyon hastalıklarıdır. Daha çok kirli besinler ve sularla ağız yolundan bulaşan bazı ülkelerde zaman zaman salgın yapan tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlar ile ölümle sonuçlanabilen hastalıklardır.

Etkenler:
S.typhi ve S.paratyphi A B ve C sadece insan infeksiyonlarından sorumludur insan-insan bulaşı söz konusudur mikrobun yaşadığı tek canlı insandır. Genelde hasta insanın basil yüklü çıkartıları yoluyla mikrobun bulaştığı besin ve sularla bulaşır.Hastalığın su yoluyla sakgın yapması nadir değildir. Hastalar dışkı ve idrarlarıyla bol miktarda basil çıkardıkları gibi diğer çıkartılarında da (solunum yolu salgıları kusmuk v.s) bulunabilir. Taşıyıcılar çok fazla sayıda bakteri yayarlar bu kişilerin dışkılarının 1 gramında 1000000000-100000000000 tifo basili olduğu saptanmıştır.

Hastalığın meydana gelişi:
Bakteriler sağlıklı ve duyarlı kişi tarafından ağız yolundan alındıktan sonra mideye gelir. Salmonellalar mide asidine duyarlıdır ve burada ölürler ancak besinlerle ya da bol sıvı ile alındığında bu etkiden korunabilirler. Diğer yandan mide asiditesinde bozukluk olduğu (aklorhidri gastrektomi antiasid kullanımı gibi) durumlarda bu engeli kolayca aşarlar. Bakterinin alınan miktarı hastalık oluşma olasılığını etkiler. Ağız yolundan alınan bakteri miktarı 109 kadarsa %95 olasılıkla hastalık gelişir.


Klinik:
Enterik ateşin kuluçka süresi ortalama 10-14 gündür; 3-5 gün gibi kısa olabileceği gibi 60 güne kadar da uzayabilir. Alınan bakteri miktarı arttıkça inkübasyon süresi kısalmaktadır. Hafif belirtilerle akşamları 37.5-38oC ateşle kendini gösteren gribe benzer şekilde seyredebilir. Bazen çok ağır seyir gösterebilir. Bazen de sekiz haftayı geçen sürelerde devam eden klinik şekilleri olabilir. Tipik bir enterik ateşin seyrinde ise hastalığın süresi ortalama dört haftadır.

1. Hafta: Çoğu kez 1-2 gün süren kırıklık iştahsızlık ürpermeler baş ağrısı gibi yakınmalarla başlar. Her gün 1-20C yükselen vücut ısısı bu haftanın sonunda 39-40 0C’ye ulaşır. İştahsızlık yorgunluk vücut ağrıları alında fazla olmak üzere künt sürekli baş ağrısı uykuya meyil ateşe eşlik eder öksürük ve burun kanaması görülebilir. Karın ağrısı ve karında rahatsızlık hissi vardır. Deri sıcak ve kurudur. Çoğu kez terleme olmaz. Bu haftada hastalar daha çok kabızlıktan yakınır bazen ishal yakınması da olabilir.

2. ve 3. Hafta : Tüm belirtilerde şiddetlenme olur ateş 39.5-400C bazen 41-42 0C’ye çıkar devamlı bir hal alır. Hastanın genel durumu bozuktur ağır hasta görünümündedir. Çoğu kez zeka faaliyetleri durmuş bakışlar sabit donuk olup hastanın mimikleri kaybolur. Hastanın etrafıyla ilgisi kesilmiştir. Kendine verilen yiyecek ve içeceğin farkında değildir.
Karın üst kısmında ve göğüs cildinde ciltten kabarık basınca solan birkaç mm çapında gül kurusu (pembe) renkte döküntüler belirir 2-3 gün sürer. Aşırı halsizlik bilinçte küntleşme bazı hastalarda delilik hali görülür. Karında rahatsızlık hissi şişkinlik artar. Karaciğer ve dalaktaki büyüme saptanmaya başlar. Bu haftada ishal yakınması kabızlığa göre daha fazladır. Dışkıda kan bulunabilir. Bazı hastaların parmakları ritmik hareketlerle örtüleri toplar; bu dikkat çekici bir belirtidir.

4. Hafta: Komplikasyon görülmezse üçüncü haftadan sonra ateş düşmeye başlar yavaş yavaş düşerek dördüncü haftanın sonuna doğru vücut ısısı normale döner. Beşinci hafta nekahat dönemidir.

Tanı:
Kesin tanı; kan kemik iliği dışkı veya idrardan etkenin üretilmesi ile konur. Hasta antibiyotik kullanmadan önce bu örneklerden birden fazla kültür yapılması bakterinin üretilme şansını artırmaktadır. Ülkemizde ise hastalar çoğu kez antibiyotik kullanarak hekime başvurduğu için kan kültürlerinde bakterinin üretilme şansı azalmaktadır.

1. haftada …………………………. Kan kültürü

2. haftada …………………………. Öncelikle dışkı kültürü kan kültürü de (+) olabilir

3. haftada …………………………. Öncelikle idrar kültürü dışkı kültürü de (+) olabilir

4. hafta ve sonrasında ………...….....Öncelikle safra kültürü dışkı kültürü de (+) olabilir
Bu tip özgül tanı yöntemleri yanında diğer bazı laboratuvar testleri enterik ateş tanısına yardımcı olabilir. Hemogramlökosit formülü sedimantasyon yapılır.

Komplikasyonlar:
Enterik ateşin komplikasyonları çok çeşitlidir başlıcaları şunlardır: Endotoksik şok mide kanaması barsak delinmesi safra kesesi iltihabı sarılık damar iltihabı deliryum (delilik hali) havale zatürre bronşit böbrek-kas-eklem iltihapları tromboflebit (bir çeşit damar iltihabı) menenjit.

Bağışıklık :
Tifo hastalığı geçiren kişilerde bağışıklık gelişir. Kişi ikinci kez tifo basili ile karşılaştığında genellikle tekrar hastalanmaz ancak antibiyotik tedavisi erken başlanan hastalar ikinci kez tifo geçirebilir.

Prognoz :
Komplikasyonlardan önemli şekilde etkilenir. Antibiyotik öncesi dönemde ölüm oranı % 15 civarında iken tedavi gören hastalarda % 1-2’ye düşmüştür. Ölüm nedeni genelde ağır toksemi (mikrobun ürettiği zehirli toksinlerin kana karışması) dolaşım yetmezliği barsak delinmesi mide kanaması ile zatürredir.

Tedavi:
Tifoda mikroba karşı yapılan tedavide ilk kullanılacak ilaç kloramfenikoldür. Ateş genellikle 3-5 gün içinde düşer. Ölüm oranıda % 20’lerden % 1’e düşmüştür. Kinolon grubu ilaçlar paratifoda ilk seçenektir. Tifoda da etkili biçimde kullanılmaktadır. Ateş üç gün içinde kontrol altına alınmaktadır. Diğer bir seçenek 3. kuşak sefalosporinlerdir. Çocuklarda gebelerde süt veren annelerde tercih edilir.
Tedaviye yanıt alınamayan ağır toksemik hastalarda steroid kullanılabilir. Perforasyon durumunda 4-6 saat içinde cerrahi müdahale gerekmektedir.
Ateş düşürücü ilaçlardan özellikle Aspirin ateşi anormal şekilde aşırı düşürebileceğin kullanılmamalıdır. Ateşi düşürmek amacı ile ıslak kompres yapılmalıdır. Kabızlık için ilaç ve lavmanlar kullanılmaz.
Kronik (süregen) taşıyıcılarda da ampisilin amoksisilin ya da kinolon grubu antibiyotikler kullanılır.

Korunma:
En etkili yöntem içme ve kullanma sularının gerekli arıtma sistemlerinden geçirilerek temiz su temini ve sağlıklı bir atık giderim sisteminin kurulmasıdır. Tifolu hastaların kullandığı tuvaletler dezenfekte edilmelidir. Kişisel hijyen önemlidir.

Tifodan korunmada diğer etkili bir yöntem de aşılamadır. Bir gün ara ile üç doz şeklinde alındığında koruyuculuğu % 43-96 arasındadır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tifo ve Paratifo...

Tifo ve Paratifo... konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tifo bulaşıcımıdır, tifo bulaşırmı, tifo nedir, tifo bulasicimidir, tifo bulaşıcı mıdır, tifo bulasirmi, tifo bulaşıcı mı, tifo hastalığı bulaşıcımı, tifo ağız yoluyla bulaşırmı, tifo nefesle bulaşır mı, tifo nedir baska birine bulasirmi, paratifo insandan insana bulaşır mı, tifo başkasına bulaşırmı, tifo nefesle bulaşırmı, tifo hastalığı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tifo nedir? Bkmlyz Sağlığımız 4 29-05-2014 07:46
Tifo nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats