bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-06-2009, 02:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tropik Hastalıklar Nelerdir?-Tropik Hastalıkların Tedavisi

Tropik Hastalıklar Nelerdir?-Tropik Hastalıkların Tedavisi

Dönenceler ara*sında kalan ve bir kuşak gibi Dünya'yı tam ortasından saran tropik bölgeler yeryüzünün en sıcak yerleridir. Bitki ve hayvan türleri açısından son derece zengin olan bu bölgelerde çeşitli hastalıkların etkeni olan bakteriler tekhücreli hayvanlar ve öbür mikroskobik canlılar da çok bol bulu*nur. Bu nedenle toplum sağlığı açısından bü*yük bir tehlike yaratan hatta çoğu zaman ölümle sonuçlanan bazı hastalıklar tropik böl*gelerde çok yaygındır.
Tropik hastalıkların çoğu mikrobik ve bula*şıcı olduğundan önlem alınmazsa hızla büyük salgınlara dönüşebilir. Dünya Sağlık Örgütü bu hastalıklardan özellikle altı tanesini araştı*rılması bildirilmesi ve acil tedavisi zorunlu olan hastalıklar listesine almıştır. Bunlar sıt*ma cüzam şistozomiyaz tripanozomiyaz filaryoz ve layşmanyozdur. Tripanozomiyaz filaryoz ve layşmanyoz ise tek bir hastalığın değil kamçılılar grubundan tekhücreli hayvanların ve bazı ip*liksolucanların yol açtığı çeşitli asalak hasta*lıklarının ortak adıdır. Örneğin tripanozomi*yaz grubu kamçılı tekhücrelilerin iki ayrı tü*ründen ileri gelen Chagas hastalığı ile uyku hastalığını içerir. Filarya denen bazı ipliksolucanların neden olduğu filaryoz grubunun en önemli hastalıkları ise ırmak körlüğü ile fil hastalığıdır. Leishmania cinsinden kamçılı tekhücrelilerin yol açtığı layşmanyoz grubunda ise şark çıbanı ve kalaazar gibi çeşitli hastalıklar yer alır. Bütün bu hastalıkların taşıyıcısı çeçe sineği sivrisinek ve tatarcık gibi böceklerdir. Bunların dışında pian ya da frambezi ankilostomiyaz ya da kancalıkurt hastalığı dizanteri kolera sarı-humma ve veba gibi önemli hastalıklar da tro*pik bölgelerde çok sık görülür.
Günümüzde tropik hastalıklara yakalan*mış insanların sayısı yüz milyonları bulur. Ör*neğin her yıl en az 50 milyon kişide sıtma has*talığı saptanmakta yaklaşık 20 milyon kişinin de cüzamlı olduğu sanılmaktadır.
Bazı hastalıkların yalnızca tropik bölgeler*de görülmesinin çeşitli nedenleri vardır. Söz*gelimi şistozomiyaz hastalığının etkeni olan yassısolucanların arakonağı bazı tatlı su sal*yangozlarıdır; bu salyangozlar da yalnızca sı*cak sularda yaşayabilir. Aynı biçimde uyku hastalığını bulaştıran çeçe sineklerinin yaşa*ması ve üreyebilmesi için hava sıcaklığının en az 25°C olması gerekir.
Buna karşılık öbür hastalıklar için sıcaklık o kadar önemli değildir. Kolera sıtma cüzam gibi bazı "tropik" hastalıklara ekvatorun ku*zeyindeki ve güneyindeki daha ılıman bölge*lerde de rastlanır. Hatta dönencelerin çok dı*şında kalan Kuzey Amerika Avrupa ve Gü*ney Avustralya'da bile bazı tropik hastalıklar tek tük ya da küçük salgınlar halinde düzenli olarak görülür.
Ekonomik ve toplumsal koşullar da tropik bölgelerde bu hastalıkların hızla yayılmasını kolaylaştırır. Çünkü tropik ülkelerin çoğu yoksuldur; doktorlara öbür sağlık personeli*ne ilaçlara ve sağlık hizmetlerine ayıracak ye*terli paraları yoktur. Halkın pek azı aşılan*mıştır; üstelik temizlik kurallarına uymanın ve hastalıklardan korunmanın önemi konu*sunda yeterince aydınlatılmamışlardır. Kanalizasyon ağları yetersiz olduğu için bu atıklar içme sularına karışır. Ayrıca insanların çoğu yetersiz beslenir; genellikle tuvaleti ve banyo*su olmayan sağlıksız konutlarda kalabalık ai*leler halinde bir arada yaşamak zorundadır*lar. İşte bütün bu etkenler hastalığa yakalan*ma tehlikesini daha da artırır.
Oysa ılıman bölgelerdeki ülkelerin çoğu daha varlıklı olduğundan insanlar genellikle daha sağlıklıdır dengeli beslenir ve çocukluk çağından başlayarak bazı hastalıklara karşı aşılanır. Sağlık hizmetleri iyi örgütlenmiştir ilaç boldur içme suları temizdir ve halkın ço*ğu temizlik kurallarına uymanın sağlık açısın*dan ne kadar önemli olduğunu kavramıştır. Kaldı ki bir salgın tehlikesi baş gösterdiğinde hem insanlar ne yapmaları gerektiğini bilir hem de ilgili kurumlar gerekli önlemlerle bu tehlikenin önünü alabilir.

Tropik Hastalıklarla Savaş
Tropik hastalıkların hemen hepsi ilaçlarla te*davi edilebilir. Ama genellikle çok pahalı olan bu ilaçları satın alma güçlüğü hastalıkla*rın en çok görüldüğü kırsal kesimlere dağıtı*mında karşılaşılan engeller ve tropik ülke halklarının ilaç kullanımına yeterince özen göstermemesi tedavi şansını azaltan önemli etkenlerdir.
Tropik hastalıklarla savaşmak için bugüne kadar bu ülkelerde birçok sağlık kampanyası başlatılmıştır. Ne var ki suların içilmeden ya da yemeklere katılmadan önce kaynatılması gibi temel kuralları bile halka benimsetmek pek kolay olmamaktadır. Bunun için günde*lik yaşamda pek önemsenmeyen bu tür ön*lemlerin salgın dönemlerinde ne kadar gerekli olduğunu açıklayarak halkı eğitmek gerekir.
Tropik hastalıklarla savaşan uluslararası kuruluşların başında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) gelir. Bu savaş birçok cephede yürütülmesi gereken geniş çaplı bir savaştır. Her şeyden önce parasal kaynakların doktor ve hemşirelerin ilaçla*rın tıbbi araç ve gereçlerin en çok gereksinim duyulan bölgelere ulaştırılması gerekir. Ayrı*ca bütün atıkların uygun biçimde yok edilme*si kanalizasyon ağlarının kurulması ve temiz içme suyu sağlanması gibi en temel sağlık ön*lemleri yaygınlaştırılmalıdır. İnsanların yeter*li ve sağlıklı beslenmesi için gerekenler yapıl*malı düzenli sağlık kontrolü için gerekli per*sonel ilaç ve yardım sağlanmalıdır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tropik Hastalıklar Nelerdir?-Tropik Hastalıkların Tedavisi

Tropik Hastalıklar Nelerdir?-Tropik Hastalıkların Tedavisi konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Batma Nedir?-Hangi Hastalıkların Habercsidir? elif Göz Hastalıkları 0 18-06-2009 08:08
Tropik Meyve Yetiştiriciliği Bkmlyz Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 15-06-2009 11:17
Genetik Hastalıklar salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:03
Bütün Hastalıkların Kaynağı Çürük Diş ! Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 3 18-04-2009 09:55
Tropik Meyveli Kek tarifi Bkmlyz Kekler - Pastalar - Börekler 0 03-06-2008 11:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.