bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-09-2009, 12:29   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dogumsal Parmak Anomileri

Doğumsal Parmak AnomileriDoğumsal anomaliler tüm canlı doğumların yaklaşık %7'sinde görülmektedir. Bu bebeklerde üst ekstremiteye ait anomaliler %15 oranında orta ya çıkmakta ve bu olguların da %10'unda önemli fonksiyonel veya kozmetik deformiteler görülmek tedir. Etyolojide genetik (%30) nongenetik (%10) ve sebebi bilinmeyen (%60) faktörler rol oynamak tadır.

Doğumsal üst ekstremite anomalileri ekstremi-tenin değişik embriyolojik yetersizliklerinden etki lenmesine göre yedi gruba ayrılmıştır:

1. Kısımların oluşmasındaki yetersizlik:
a. Transvers : Dirsek altı amputasyonu Brakidaktili
b. Longitudinal: Fokomeli Radial eksiklikler Ulnar eksiklikler
2. Büyüme gerilikleri: İsole hipoplazi Poland Sendromu
3. Kısımların ayrılmasındaki yetersizlik: Sindakti-li Synostozis
4. Duplikasyonlar: Preaksial polidaktili Postaksial polidaktili
5. Aşırı büyümeler: Makrodaktili
6. Doğumsal konstrüksiyon band sendromu
7. Genel iskelet anomalileri ile birlikte görülen el anomalileri.

Doğumsal anomalilerde uygulanacak olan cer rahi tedavinin amacı el fonksiyonlarının korunma sı ve arttırılmasına; elin ve ekstremitenin en azın dan kabul edilebilir bir görünüm kazanmasına yö nelik olmalıdır. Aynı olgularda cerrahi girişimin zamanlaması ise parmakların konjenital konstrük siyon band sendromunda olduğu gibi ilgili ekstre mite bölümlerinin yaşamı söz konusu ise acil cer rahi girişim gerekebilir. Eğer deformite büyüme ile daha da ciddi boyutlar kazanacak ise cerrahi giri şim bir yaşından önce yapılmalı; eğer ameliyat son rası kazanılacak parmakların kullanımda kortikal readaptasyonu gerekiyor ise cerrahi girişim üç ya şından önce yapılmalı; Şayet ameliyat sonucunun başarılı olması için rehabilitasyon ve çocuğun ko-opere olması gerekiyor ise cerrahi girişimin dört yaşından sonra yapılması uygundur.

Sindaktili: Polidaktili ile beraber doğumsal üst ekstremite anomalileri içinde en sık görülen grubu oluşturur. Parmaklar arasında yapışıklığın olduğu bir anomalidir; kısmi bir yapışıklık varsa inkomplet sindaktili yapışıklık parmak ucuna kadar geliyorsa komplet sindaktili yapışıklık sadece deri ve fibröz dokuları içeriyorsa basit sindaktili kemik doku sunda da yapışıklık var ise kompleks sindaktili olarak adlandırılır. Ek başka anomalilerle beraber olan sindaktililer ise komplike sindaktililer adı altında başka bir kategoride toplanır

Polidaktili: Parmakların veya başparmağın faz la sayıda olmasıdir. Fazla olan parmağın yerine gö re preaksiyel (radial) santral ve postaksiyel (ulnar) polidaktili olarak ayrılabilir. Tedavide duplike olan parmaklardan daha az gelişmiş olanı cerrahi olarak çıkarılır. Bazen tam olmayan bu iki parmaktan tam bir parmak oluşturmak gerekebilir.

Makrodaktili: Doğumdan itibaren ya da erken çocukluk döneminden sonra ekstremitedeki aşırı büyüme ile karakterize nadir görülen bir anomali dir. Tedavide kitle küçültücü ameliyatlar yapılır ve sıklıkla birden fazla operasyon gerekmektedir.

Doğumsal konstrüktif band sendromu: Ekstremitenin belli bir bölgesinde derinliği değişik dere celerde olabilen sirküler tarzda konstrüktif bir band söz konusudur. Tedavi gerektirmeyecek ka dar yüzeyel olabileceği gibi yerleşim yerinin dista-linde kalan kısımda amputasyona neden olabilecek kadar derin bir band şeklinde de olabilir. Tedavi gereken durumlarda band cerrahi olarak çıkarıla rak Z-plastiler ile onarım yapılır.
Yarık el (Cleft hand): Santral eksikliğin olduğu grupta yer alan bir anomalidir. Genellikle üçüncü parmağın değişik derecelerde yokluğu söz konusu dur. Tipik ve atipik olmak üzere iki şekilde görüle bilir. Tedavide mevcut yarık cerrahi olarak kapatı lır.

Klinodaktili: Parmağın koronal planda ulnar ya da radial tarafa eğilmesi ile karakterize bir ano malidir. Tüm parmaklarda görülmekle birlikte en sık 5. parmakta görülür ve tipik klinik görünüm be şinci parmağın distal interfalangeal eklem düze yinden radial tarafa deviasyonu şeklindedir. Daha çok kozmetik problem oluştururlar. Tedavi gerek tiren olgularda deviasyonun şiddetine göre değişik cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

Kamptodaktili: Proksimal interfalangeal ek lemde görülen izole non-travmatik fleksiyon deformitesidir. En sık 5. parmakta görülür. Cerrahi teda visi kontraktüre neden olan yapıların bulunarak ortadan kaldırılması şeklinde yapılır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dogumsal Parmak Anomileri

Dogumsal Parmak Anomileri konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: altı parmaklılık nedir, altı parmaklılık hastalığı nedir, parmak anomalileri, 6 parmaklılık, makrodaktili, altı parmaklılık hastalığı, alti parmaklilik, altı parmak hastalığı, bebeklerde 6 parmak, altı parmaklılık tedavisi, altı parmaklılık, 6 parmak hastalığı, 6 parmaklılık hastalığı nedir, altı parmak hastalığı nedir, bebeklerde 6 parmaklılık,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
parmak kurabiye incitanesi Bisküviler - Kurabiyeler 6 25-09-2010 10:25
Neden 4. Parmak... mormavi LakLak Bölümü 2 16-09-2009 08:22
Altı Parmak ay_parçası Fıkralar 1 04-08-2009 04:06
İrmikli Parmak Tatlısı Tarifi-İrmikli Parmak Tatlısı Yapılışı (resimli) gizem Tatlılar 0 22-06-2009 05:57
Parmak patates Bkmlyz Mezeler - Ordövrler 0 31-03-2008 11:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats