bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2010, 06:01   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Genel Anestezi Ve Anestezi Uygulamaları

•Anestezi: Ağrı algılamasının geçici olarak ortadan kaldırılmasıdır.
•Reanimasyon: Yeniden canlandırma demektir. Acil müdahale ile yoğun bakım hizmetlerini kapsamaktadır.
•Medikal tedavilerle herhangi bir sonuç alınmamış kronik ağrıların tedavisi. (Algoloji). Çeşitli ilaçlarla sinir ve ganglion bloklarıyla epidural ve spinal analjezi yöntemleriyle cerrahi tedavisi olanaksız kronik ağrıların özellikle kansere bağlı şiddetli ağrıların tedavisi sağlanmaktadır.
Anestezi hekimi ameliyata alınacak hastanın cerrahi hastalık durumunu hızla ortadan kaldırıp yaşam kalitesini artırmak ve günlük yaşamına en kısa sürede dönmesini sağlayan kişidir. Bunu hastayı ameliyat öncesi değerlendirerek ameliyat sırasında ve sonrasında ortaya çıkan olumsuz koşulların düzelterek ve ameliyat sonrası ağrı tedavisini planlayarak gerçekleştirmektedir.
Sık sorulan sorular:
Ameliyat olacağım ne yapmalıyım ?
Ameliyat öncesi hasta ve anestezi hekimi arasındaki tam ve doğru bilgilere dayalı bir görüşme mutlaka sağlanmalıdır. Bu görüşme günler öncesinden yapılmalı böylelikle hastanın ameliyata motivasyonu sağlanmalı ve gerekli tetkikler için yeterli süre verilmelidir.
Bu görüşme niçin bu kadar önemlidir?
Ameliyata alınacak hastanın operasyon öncesi muayenesinde 3 temel amaç vardır.
1.Hastanın fiziksel ve mental durumunun saptanması aldığı tedaviler ve hastanın ek bir hastalığı olup olmadığı buna göre istenecek labaratuar testleri ve konsültasyona karar vermek.
2.Hastaya uygulanacak anestezi yöntemini ameliyat sırasındaki tedavi yaklaşımını ve ameliyat sonrası ağrıyı ortadan kaldırmak için uygulanacak yöntemi anlatarak hastayı bu konularda bilgilendirmek ve eğitmektir.
3.Hastanın rızasının alınması. TCK yapılan yeni düzenlemeler neticesinde hastaya uygulanacak her türlü girişim ve tıbbi tedavi hastanın rızasıyla yapılabilmektedir. Bu amaçla hastanemizde ameliyata girecek hastalar için bir form oluşturulmuştur. Bu formda operasyon sırasında ve anestezinin farklı aşamalarında hastaların karşılaşacağı tüm riskler dökümante edilmiştir ve hastaların bunu imzalaması gerekmektedir.

Ameliyat olacak hastanın ameliyat öncesinde dikkat etmesi gerekli hususlar nelerdir?
Öncelikle ameliyat öncesi 6 saat içerinde kesinlikle herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Ancak anestezi hekiminin onayı ile ameliyattan evvel 2 saat öncesine kadar berrak sıvılar içmenize izin verilebilir. Ameliyat kararı verildikten sonra hasta sigara kullanıyorsa mutlaka bırakması gerekmektedir. Kullanılan ilaç varsa bunların kullanılmaya devam edilmesi ancak anestezi hekiminin ve cerrahın ortak kararıyla mümkündür. Bu nedenle mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ayrıca ameliyat öncesi hasta banyo yapmalı eğer hastane dışından geliyorsa bol ve rahat giysiler giymelidir. Diş protezi kontak lens ve takılar ameliyathane gelmeden mutlaka çıkarılmalıdır.
Anestezinin çeşitleri var mıdır? Nelerdir?
Anestezi hastalara değişik yöntemlerle uygulanmaktadır. Bunlar
1.Genel Anestezi
2.Bölgesel Anestezi
3.Lokal Anestezi
Genel anestezi ne demektir?
Genel anestezi geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Bazı ülkeler ve halk arasında narkoz olarak da tanınmaktadır. Genel Anestezi sırasında uyku bilinç kaybı ağrı yokluğu hareket yokluğu oluşmaktadır. Genelde ilacın damar içine enjeksiyonu ile anesteziye başlanır bilinç kaybını takiben kaslar kas gevşetici ilaç ile felç haline sokulur. Ameliyat sırasında hastanın solunumu kontrol altında tutulur ve anestezinin devamı için anestezik gazlar kullanılır. Bu nedenle hastanın soluk borusuna “Endotrakeal Tüp” denilen bir tüp yerleştirilip bunun aracılığıyla hasta anestezi makinesine bağlanır.
Genel anestezi bağlı yan etkiler nelerdir?
•Mide bulantısı ve kusma
•Boğaz ağrısı
•Düşük kan basıncı
•Ameliyat sonrası solunum desteği gereksinimi
•Anormal kalp ritmi
•Yüksek tansiyon
•Uzun dönem oryantasyon bozukluğu ve şuur bulanıklığıdır.

Ayrıca baş ağrısı kas ağrıları ve genel yorgunluk hissi de büyük oranda görülebilmektedir.
Genel anestezinin komplikasyonları nelerdir ?
•Boğaz ağrısı
•Ses kısıklığı
•Ağız ve diş hasarı
•Akciğer enfeksiyonları
•Atelektazi
•Aspirasyon pnömonisi
•Kalp atım bozuklukları
•Ani kalp durması gibi komplikasyonlar görülebilmektedir

Uzman kişilerce ve gerekli teknik donanım sağlandığında bu komplikasyonlar son derece nadir görülmektedir.
Bölgesel anestezi ve lokal anestezi ne anlama geliyor?
Bölgesel Anestezi: Vücudun bir parçasının duyusunun ortadan kaldırılmasıdır. Bilinç kaybı olmadığı için hasta kendindedir. Anestezi makinasına da bağlanmasına gerek kalmamaktadır. Çeşitli yöntemlerle uygulanır. Bunlar periferik sinir blokları spinal anestezi epidural anestezi ve kaudal blok şeklindedir. Ayrıca sadece kol bölgesini ilgilendiren küçük ortopedik girişimlerde özel yöntemler damar içine lokal anestezik madde verilerek uygulanan RİVA (rejyonel intravenöz anestezi) da bölgesel anestezi teknikleri arasındadır.
Periferik sinir bloklarında; sadece ameliyat edilecek bölgenin duyu hissini sağlayan sinirler lokal anesteziklerle bloke edilmektedir.
Epidural veya spinal anestezide omurilikten çıkan sinirler lokal anestezik ilaçlarla bloke edilerek ameliyat olucak bölgedeki ağrı duyusu kaldırılabilir.
Lokal Anestezi: Sadece vücudun küçük bir bölümünün ağrı duyusunu ortadan kaldırır. Örneğin cilt kesisi olduğunda dikiş atmak için yararlanılabilir.
Bölgesel anestezinin komplikasyonları nelerdir?
•Sırt ağrısı
•Baş ağrısı
•İdrar yapamama
•geçici nörolojik semptomlar
•Ani kalp durması
•Menenjit
•Spinal yada epidural apse gibi komplikasyonlardır.

Fakat bunlar ehil ellerde ve donanımlı merkezlerde yapıldığında çok nadiren görülmektedir. Halk arasında belden uyuşturma olarak bilinen bu anestezi yönteminde felç olabileceği düşüncesi vardır. Bu ancak yöntem kurallara uyulmadan yanlış olarak uygulandığında veya vucutta kanamaya eğilim oluşturacak bir hastalık veya ilaç kullanımı söz konusu ise mümkündür. Özellikle gebe kadınlarda sezeryan ve agrısız doğum için kullanılan epidural ve spinal anestezi anne ve bebek açısından en uygun anestezi yöntemidir.
Bölgesel anestezi her hastaya uygulanabilir mi?
Öncelikle ameliyat yönteminin bu tür bir anesteziye uygun olması ve hastanın böyle bir yöntemle ameliyat olmayı kabul etmesi gerekmektedir. İşlem yapılacak bölgede iltahabi bir durum şiddetli kalp kapak hastalarında kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda hemofili gibi kanama bozukluğu olan hastalarda önemli miktarda kan kaybetmiş hastalarda bu yöntem uygulanamamaktadır.

Ameliyathanede hastaların karşılaşacağı işlemler nelerdir?
Hasta ameliyat masasına alınmadan evvel elin üstünden ya da koldan damar yolu açılarak bazı ilaçlar ve serumlar verilmeye başlanır. Daha sonra operasyon salonuna alınan hastalar ameliyat boyunca hastanın yaşamsal fonksiyonlarını takip etmek için kullanılan cihazlara bağlanır. Ve daha sonra anestezi işlemi uygulanır. Anestezi hekiminin görevi burda bitmemektedir. Ameliyat sırasında aniden ortaya çıkacak tüm sorunlara müdahale etmek için anestezi hekimi siz uyanıncaya kadar sürekli yanınızdadır. Anestezi hekiminin işi hastayı uyutup uyandırmak değildir ameliyat insan vücudu için majör bir travmadır ve vücut bu travmaya karşı savunma mekanizmalarını harekete geçirir ve travmadan kurtulmaya çalışır anestezi hekimi bu travmaya oluşan yanıtı azaltarak vücutta bir denge kurar ve ameliyat sonrası dönemde ağrıyı kontrol altına alarak bu dengeyi hasta lehine korur.
Ameliyat sonrası ne gibi işlemler uygulanır?
Ameliyat bitiminden hemen sonra hasta ayılma odasına alınır. Bu dönemde yanınızda yaşamsal fonksiyonlarınızı yakından takip eden bir hemşire bulunur. Burada da ortaya çıkabilecek tüm olumsuz koşulları düzelten anestezi hekiminizdir. Tüm yaşamsal fonksiyonlarınızın normal olduğu sonucuna varıldıktan sonra odanıza alınırsınız.
Bundan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?
Elbette. Anestezi alımından itibaren ilk 24 saatte
•Alkol almamaya
•Reçete edilmemiş ilaçlar içmemeye
•Araç ve tehlikeli makineleri kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
jumaru (27-02-2010)

Alt 27-02-2010, 06:03   #2 (permalink)
 
jumaru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

allah anezteziyi bulan insanlardan razı olsun yoksa napardım :)))
jumaru isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31-08-2015, 06:16   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

=) Ya Şimdi Kesin ErgenLik Felan diyceksiniz De :DD 8. Sınıfa Geçtim ve 3 YıLdır Sağlıktan Vazgeçemiyodum.Hemşire OLmak iStiyodum Aslında Ama Şimdide hemşire OLmak için 4 Yıllık Üniversite çıktı.O yüzden Hiç Girmek istemedim.Ve Anestezi BöLümünü Gördükten sonra Hem Anestezi Üzerine sağlık Lisesi Okumak Hemde 2 Yıllık Puansız Geçişle ÖnLisans Okumak İstiyorumm =) Çok MutLuyum İnşallah Kazanırım .. Benim İçin Dua Edin OLurmu??Allah Sizi Duasız Bırakmasın İnşallah =) SAYGILARR !!
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Genel Anestezi Ve Anestezi Uygulamaları

Genel Anestezi Ve Anestezi Uygulamaları konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: narkoz vücuttan nasıl atılır, narkoz nasıl atılır, narkozun vücuttan atılma süresi, narkoz vücuttan ne kadar sürede atılır, anestezi vücuttan nasıl atılır, narkoz vücuttan kaç günde atılır, anestezinin vücuttan atılması, anestezi vücuttan kaç günde atılır, lokal anestezi vücuttan nasıl atılır, anesteziyi vücuttan atma, narkoz kaç günde vücuttan atılır, narkoz nasil atilir, narkoz ne kadar sürede vücuttan atılır, narkoz vücuttan ne zaman atılır, vücuttan narkoz nasıl atılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
anestezi ve reanimasyon uzm.dr.duman Ortopedi 0 08-07-2009 07:21
Anestezi Bölümü Nedir? - Anestezi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:50
İlk anestezi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 20-10-2008 11:48
Anestezi Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 21-03-2008 01:34
Anestezi (Awake) Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 12-03-2008 10:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.