bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2008, 10:54   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Hiperbarik Oksijenasyon ispatlanmış medikal bir tedavi yöntemidir

Sualtı ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Doç. Dr. M. Emin Elbüken:
“Hiperbarik Oksijenasyon ispatlanmış
medikal bir tedavi yöntemidir”
Birçok hastalıkta iyileşme süresinin kısaltılmasında esas tedaviye önemli bir yardımcı bazılarında da medikal tedavi ile birlikte ana tedavi unsuru olan Hiperbarik Oksijenasyon basıncı kontrol edilebilen özel bir odada oksijen solunarak uygulanan oldukça önemli ve başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan tıbbi tedavi yöntemidir.
Basınç altında yüzde 100 oksijen solunması oksijenin kan sıvısında daha fazla oranda çözünmesine olanak sağlıyor. En az iki saat kadar olan tedavi seansları sırasında solunan oksijen kan sıvısında ve dokularda artan miktarlarda çözünerek normal (95 mmHg) kan oksijen basıncı değerinin 15-20 misline (1500-2200 mmHg) kadar çıkarılabiliyor ve tedavinin sona erdirilmesinden sonraki süre içinde de vücutta olumlu etkilerin devam etmesini sağlıyor.
Son günlerde daha iyi anlaşılmaya başlanmasıyla beraber gündeme gelen bu tedavi yöntemi hakkında Türkiye’nin ilk yetişmiş Sualtı ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Doç. Dr. Emin Elbüken ile görüştük.
Bu tedavi yönteminin fizyolojik etkileri ispatlanmış bir tıbbi tedavi olduğunu asla alternatif bir tedavi yöntemi olmadığını önemle vurgulayan Dr.Elbüken dergimize şu açıklamaları yaptı:
“Dünyada son derece yaygın bir şekilde uygulanan hiperbarik oksijen tedavisi ile ilgili olan branş ülkemizde 1983 yılında Sağlık Bakanlığınca “Sualtı ve Hiperbarik Tıp” adıyla uzman hekimlik branşı olarak Tababet Uzmanlık Tüzüğüne alınarak kabul edildi ve uzman hekimler yetiştirilmeye başlandı. Anılan uzmanlığın sorumluluk sahasında sualtı yani yüksek basınç altında çalışanların hastalık ve kazalarının önlenmesi ve tedavi prensipleri ile ilgili bir yetki alanı bir de hiperbarik oksijenin etkili olduğu hastalıkların tedavi prensipleri ve uygulamaları ile ilgili ayrı bir yetki alanı bulunmaktadır. Ancak uzman doktor yönetiminde ve kontrolünde yapılan tedavilerde belirli dozda ve sürede hiperbarik oksijen solunduğunda vücudumuzda şu olumlu etkiler görülür:
Yaralı veya başka bir nedenle dolaşım ve oksijen yetersizliği olan dokularda oksijen miktarı artar yara iyileşmesi hızlanır. Böylece tedavilere dirençli birçok yara başarıyla tedavi edilebilir. Yükselen oksijen basıncı ile dolaşımı bozuk hipoksik ve iskemik dokuda yeni kan damarları oluşumu uyarılarak kan akımında ve beslenmede artış sağlanmış olur. Geçirdiğimiz depremler veya trafik kazalarında karşılaştığımız doku ezilmelerinde kemik kırıklarında ve enfeksiyonlarında uygulanan medikal ve cerrahi yöntemlerin yanında bu tedavinin de etkisiyle organ kayıplarının önüne geçmek mümkün olmuştur. Birçok depremzede bu tedavi şansını bulmuşlar ve böylece çoğu sakatlık engellenebilmiştir. Hiperbarik oksijenasyon ödemi azaltır örnek olarak kafa travmalarında meydana gelen ve hayatı tehtid eden beyin ödeminin tedavinin ilk 5 dakikasında %50 oranında gerileme gösterdiği ispatlanmıştır. Hiperbarik oksijenasyon tedavisi ile ciddi enfeksiyonların şiddeti azaltılabilir. Yaşamı riske girmiş dokuların korunmasına ve hızla iyileşmesine yardımcı olur doku kaybı ve ölümü engellenir. Yeni kemik dokusu oluşumu hızlanır kemik yıkımı önlenir. Kemik dokusunda artan oksijen basıncı sayesinde günümüzde artık süregen hale gelmiş tüberküloz da dahil olmak üzere kemiklerin iltihabi hastalıklarıyla baş etmek mümkün olmaktadır. Zehirleyici gazların (karbonmonoksit ve diğer tüm kimyasal gazlar) etkilerini sadece basınç odasında sağlanabilen hiperoksi ile kaldırmak ve tedavi etmek mümkündür toksik gaz zehirlenmelerinin başka tedavisi yoktur hiperbarik oksijen tedavisi gecikmeden uygulanırsa hayat kurtarıcıdır. Emboli gibi hava kabarcıklarının yol açtığı durumlarda kabarcıkların yok edilmesiyle kan dolaşımını düzenir zira damar içindeki hava kabarcığının oluşturduğu dolaşım blokajını başka bir yöntemle ortadan kaldırmak olanağı yoktur. Şua (radyasyon) etkisi sonucunda meydana gelen yumuşak doku ve kemik harabiyetini engeller ve tedavi eder. Termal yanıklarda ve radyasyona bağlı yanıklarda iyileşme süresi ve tedavi maliyetlerinde %50 ye varan tasarruf sağlanır. Özellikle radyasyonun oluşturduğu derin doku hasarları ile geç dönem komplikasyonları bu yöntemle çok başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.
Görüldüğü gibi insan yaşamının kaliteli hale getirilmesinde büyük katkı sağlayan hiperbarik oksijen tedavisi bazı hastalıklarda OLMAZSA OLMAZ bir yöntem. Bunlardan biri Gazlı Gangren diğeri ise Toksik Gaz Zehirlenmeleri…
“Her iki hastalık durumunda da tedaviye erken başlamak çok önemli” diyen Dr. Elbüken açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“ Gazlı Gangren oksijensiz ortamda yaşamayı seven ve süratle yayılan mikropların yapmış olduğu bir hastalıktır dokularda gaz oluşturduğu için gazlı gangren adını almıştır. Halk tabiriyle et yiyen bakteriler diye de bilinmektedir. Bu bakterilerin tedavisi için bulunmuş bir ilaç henüz yoktur. Eğer gangren kol veya bacaktaysa bu bölge cerrahi olarak alınarak vücut kurtarılabilir. Ama enfeksiyon boyunda yüzde beyinde veya iç organlarda ise hastanın hayatını kurtarmak çok zordur. Çünkü antibiyotikler etkisizdir. Ancak basınç altında oksijen solumuyla tedavi edebilirsiniz. Bu bakteriler yüksek oksijen basıncı karşısında üreyemez ve toksin oluşturamazlar.
Ülkemizde sıkça rastlanan toksik gaz zehirlenmelerinde (kömür sobaları ve tüplü şofbenlerin kurallarına uygun olmayan kullanımları sonucu meydana gelen karbonmonoksit ve benzeri toksik gaz zehirlenmeleri) ise hasta tedaviye erken gönderilirse hayatı kurtulur ya da nörolojik hasar kalmadan iyileşir.”
Termal yanıklar kronikleşmiş kemik iltihaplanmaları ezilme tarzı yaralanmalar anaerob (oksijensiz ortamda yaşayan) mantar enfeksiyonları ani işitme ve görme kayıpları aşırı kan kaybına bağlı kansızlık gibi rahatsızlıklar da oksijen tedavisinin etki sınırları içinde yer alıyor.
TEDAVİ SIRASINDA NE HİSSEDİLİR ve NE YAPILIR?
Dünyada oldukça yoğun kullanılmasına karşın ülkemizde yeterince anlaşılmamış olan Hiperbarik Oksijen Tedavisi özel olarak imal edilmiş bir basınç odasında ve konforlu bir ortamda hastaya yüzde 100 oksijen solutulmasıyla gerçekleştirilen sistemik etkili bir tedavi şekli.
Oda içine basınçlı hava verilmesi ile uçak yolculuğunda olduğu gibi hastaların kulaklarında bir tıkanma hissi oluşuyor. Tıkanma hissi duyunca “kulak açma” adı verilen bir işlem başlıyor. Kulak açma işlemi tedavi derinliğine ulaşıncaya dek 4-5 saniyede bir tekrarlanarak her iki kulaktaki tıkanıklık hissi gideriliyor. Tedavi derinliğine gelince basıncın artırılma işlemi tamamlanıyor. Kulak açma işlemi bitiyor ve basınç odasında bulunan yardımcı hemşire tarafından hastalara maske takılarak oksijen solunumuna başlanıyor.
Oksijen solunumu yani tedavi seansı sırasında kitap okuyabiliyor televizyon radyo dinleyebiliyor hatta uyuyabiliyorsunuz. Tedavi seansları arasında verilen kısa molalarda hastalara içecek ve yiyecek ikramları da yapılmaktadır. Tedavi tamamlandığında odanın basıncı düşürülerek normale döndürülüyor.
HANGİ HASTALAR TEDAVİYE ALINAMIYOR!
Hiberparik Oksijen Tedavisi Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan hastalarda bazı solunum problemlerine neden olabileceği için dikkatlice uygulanıyor ya da hasta tedaviye uygun görülmüyor ve bunun için sualtı hiperbarik tıp uzmanının kararı gerekiyor. Bundan başka tedaviye önemli bir engel bulunmuyor ancak her tedavi seansından önce hastalar günlük kontrolden geçerek tedaviye alınıyorlar. Hiperbarik oksijen tedavisi yeni doğan bebekten ileri yaştaki hastalara kadar her yaştaki hastaya uygulanabiliyor. Bu tedavinin çok önemli fizyolojik etkilerinin yanı sıra hemen hemen hiçbir yan etkisinin bulunmayışı da tedaviyi farklı ve kayda değer hale getirmektedir.
Ülkemiz insanının çok basit nedenlerle öldüğünü veya sakat kaldığını çevremizden sıkça duyuyor görsel ya da yazılı basından izliyoruz. Bu bakımdan konu ettiğimiz tedavinin bilinmesi ve anlaşılmasının sağlanması ve yaygınlaştırılması önem taşımaktadır.
Ekonomik olarak da uygun olan ve birçok hastalığın tedavisinde etkileri ispatlanmış olan Hiperbarik Oksijen tıpta yeni ve etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin ilk Sualtı ve Hiperbarik Tıp uzmanı olan Dr. Elbükenin çalışmalarının değerini anlıyor ve bu alandaki hizmetlerinde başarılar diliyoruz.


Bakimli Bayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
hipertansiyon, oksijenasyon

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hiperbarik Oksijenasyon ispatlanmış medikal bir tedavi yöntemidir

Hiperbarik Oksijenasyon ispatlanmış medikal bir tedavi yöntemidir konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: emin elbüken, dr emin elbüken, mehmet emin elbüken, doçdremin elbüken, oksijenle damar açma, oksijenasyon, kulak tıkanması oksijenli su, kulakta tıkanıklık hissi tedavi, hiperbarik oksijenasyon, kulak açma yöntemleri, m emin elbüken, mehmet emin elbuken, doç dr mehmet emin elbüken, oksijen kulak acma, docdremin elbuken,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats