bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-04-2010, 05:56   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kaolin( Mineral Cesitleri)

Kaolin granit kayaçlardan elde edilen bir kil türüdür. Bazı seramiklerin ve porselenlerin yapımında kullanılır. Türkiye'de arı kil olarak da bilinir. Beyaz ve yumuşak bir toprak türüdür.
Granit kayaçlar feldspat minerallerini içerir. Sert olan granit kaçaylar atmosfer etkileri ve yer altındaki lavların sıcaklığının etkisiye ufalanır ve yumuşar. Bu şekilde uzun süreçler sonucu feldspat mineralleri kaoline dönüşür.
Dünyaca ünlü Çin porselenlerinin yapı maddesi kaolindir. 18. yüzyıla kadar Çin porselenleri dünyaca bilinmesine rağmen yapı maddesi bilinmiyordu. Bu dönemde gezginler tarafından Çin'den getirilen kaolin örnekleri Avrupa'da seramik ve porselen ürünlerin üretilmesini sağladı ve hızla dünyada yaygınlaştı.
İlk başta çanak çömlek yapımında yaygın olarak kullanılan kaolin günümüzde pek çok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Yüksek kalitede parlak kağıtların üretiminde kaolin kullanılır. Ayrıca boya plastik eşya yapay kauçuk ilaç gübre mürekkep ve kozmetik ürünlerin yapımıda da kaolinden yararlanılır.


Kaolin
Kaolin( Mineral Cesitleri)

Kaolin porselen seramik ve çini yapımın*da kullanılan yumuşak beyaz renkli bir topraktır. Kaolin adı "yüksek dağ" anlamın*daki Çince K'ao ling sözcüklerinden gelir. Kaolin Çin'den kaynaklandığı için çeşitli Avrupa ülkelerinde Çin çamuru ya da Çin kili olarak adlandırılır. Türkiye'de bazı yerlerde kaoline arıkil de denir. Kaolin aslında bir kil türüdür ve granit kayaçlardan elde edilir.
Granit kayaçlar genellikle kuvars feldispat ve mika minerallerinden oluşur. Granit nor*mal olarak çok sert bir kayaçtır ama atmosfer koşullarının etkisiyle ufalanabilir ya da Dünya'nın iç kesimlerinden püsküren sıcak gazla*rın ve sıvıların zorlamasıyla ayrışabilir ve bunun sonucunda feldispat minerali kaoline dönüşebilir. Böylece granit yumuşak ve kolay*ca ezilip dağılabilen bir yapı kazanır. "Kaolinleşme" denen bu süreç milyonlarca yılda tamamlanır. Türkiye'deki kaolin yataklarının büyük bölümü bu biçimde oluşmuştur.
"İkincil" ya da "tortul" çökeller denen başka kaolin yatakları da vardır ve bunlar göllerde bulunur. Irmak ve yağmur suları uzun bir süreç içinde kum ve kaolini doğal olarak ayırır ve göl kurudukça kalın kaolin damarları oluşur. ABD'nin güney eyaletlerin*de bu tür kaolin yataklarına rastlanır. Kaolin çıkarılan öteki ülkeler Fransa Alman De*mokratik Cumhuriyeti İngiltere ve Çekoslo*vakya'dır.
Türkiye'de Balıkesir Bilecik Bursa Eski*şehir Çanakkale ve Kütahya illerinde zengin kaolin yatakları vardır. Buralardaki taşocaklarından kaolin hemen hemen aynı yöntemle çıkartılır. Ocaktaki yumuşak granit kütleleri*ne çok hızlı su püskürtülerek önce kütle parçalanır. Basınçlı suyla kil (yani kaolin) ve kum ocağın dibinde toplanır. Bu bulamaç da*ha sonra ayırma tesisine pompalanır. Bu tesis*te kuvars mika ve bir miktar feldispattan oluşan ve kile oranla daha iri taneli olan kaba kum içi su dolu çökeltme tanklarında tankın dibine çökeltilir. Çökelti atılıp kil bulamacı dışarı alınır. Ama bu bulamaç da hâlâ bir miktar ince taneli kum içerdiği için bulamaç gene birkaç tankta toplanır ve bu kez ince kumun çökelerek ayrılması sağlanır. Bu işlemlerin sonunda kaolin artık tümüyle kumdan arınmış duruma gelir. Kaolin bulamacı sonunda iyice süzülüp kurutularak macun kıvamına getirilir ve seramik çini porselen fabrikalarına taşınmak üzere depolanır.
Çin porselenleri dünyaca ünlüdür; ama bu porselenlerin nasıl yapıldığı 18. yüzyılın başla*rına kadar Avrupa için bir sır olarak kaldı. Bu tarihte Fransız gezginler Çin'den Avrupa'ya kaolin örnekleri getirdiler. Avrupa'daki ilk kaolin yatağını ise İngiliz porselen üreticisi William Cookworthy 1745'te İngiltere'deki St. Austell'de buldu. Böylece porselen sera*mik ve çini üretimi Avrupa'da da yaygınlaştı.
Kaolin ayrıca kâğıt yapımında kâğıdın basım özelliklerini artırmak için de kullanılır. Bu amaçla ya kâğıdın hammaddesi olan odun hamuruna katılır ya da bitmiş kâğıdın yüzeyi*ne ince bir kat halinde sıvanır. En nitelikli parlak kâğıtlar bu ikinci yöntemle üretilir.
Boya plastik eşya yapay kauçuk ilaç camyünü iplik gübre mürekkep ve koz*metik yapımında da kaolinden yararlanı*lır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaolin( Mineral Cesitleri)

Kaolin( Mineral Cesitleri) konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: porselen nerede üretilir, kaolin mineralleri, kaolin nerede bulunur, porselen ülkemizde nerede üretilir, kaolin nerede satılır, çok sert bir mineral, kaolin kili nerede satılır, kaolin minerallerinden biri, porselenin içindeki mineraller, kaolin minerali, kaolen nerede bulunur, porselen yapımında kullanılan mineraller, kaolin nerede kullanılır, kaolin nerelerde kullanılır, kaolin nerede çıkarılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Markazit Mucevher Cesitleri mormavi Takı ve Aksesuar Modası 0 24-02-2010 09:21
Karisik Elbise Cesitleri.... mormavi Elbiseler ve Günlük Giysiler 3 24-02-2010 04:22
Kukla cesitleri mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:31
Mineral Care Mud Hair Musk Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 01-07-2008 12:51
Vazgeçilmez bir mineral: Sodyum Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 27-06-2008 07:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats