bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-04-2010, 12:58   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kan dolaşımımız

Kan dolaşımımızKan ve lenf gibi sıvıları vücudun tüm bölümlerine kapalı devrede (damarlar) gönderen sisteme dolaşım sistemi denir. Kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemine aynı zamanda kardiyovasküler sistem denir. Kan ve lenf sıvılarının canlılığının devamı için dolaşım kapalı bir sistem olan damarlar aracılığı ile yapılır. Kan damarlar aracılığı ile merkezden n uçtaki hücrelere kadar ulaşır. Kanın damar içindeki akışını kalp sağlar. Burada hareketin merkezi kalp kanın iletim yolları da damarlardır. Dolaşım sistemi organ ve dokuların canlılıklarını korumaları fonksiyonlarını yapabilmeleri için gerekli olan besin maddelerini ve oksijeni hücrelere taşır. Kan dolaşımı vücut hücrelerinin oksijenlenmesinin ve vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlar.
Dolaşım sırasında karbon dioksit ve metabolizma atıkları boşaltım organlarına iletilerek atılması sağlanır. Aynı zamanda dolaşım sistemi vücutta enzimlerin vitaminlerin ve hormonların da dağılmasını sağlar
Büyük dolaşım
Kalp ile vücudun periferi (çevre) arasında oluşan dolaşımdır. Büyük dolaşıma aynı zamanda sistemik dolaşım ya da periferik dolaşım denir.
Kalbin sol ventrikülünün sistolü ile sol ventrikülden çıkan kan aorta pompalanır. Aort aracılığı ile oksijenden zengin kan merkezden (kalpten) perifere gönderilir. Aort kalpten çıktıktan sonra dallara ayrılır ve kapiller aracılığı ile kan hücre düzeyine kadar taşınır. Hücreler ve kapiller arasında gerçekleşen oksijen ve karbon dioksit alışverişinden sonra oksijeni azalmış kan periferden önce kapillerle daha sonra venlere aktarılarak v. cava superior (üst ekstremitelerin venöz kanının toplandığı ana toplardamar) ve v. cava inferior (alt ekstremitelerin venöz kanının toplandığı ana toplardamar) aracılığı ile kalbin sağ atriumuna getirilir. Sol ventrikülden aorta ile çıkan arterlerin v. cava supireior ve inferiorlarla sağ atriuma dönmesi büyük dolaşımdır.

Küçük dolaşım
Sağ ventrikülün sistolü ile sağ ventrikülden çıkan arteria pulmonalis aracılığıyla venöz kan akciğerlere getirilir. Akciğere getirilen bu venöz kan ile akciğer arasında oksijen karbon dioksit alışverişi gerçekleşir. Gaz alışverişi ile oksijenlenmiş kapiller kan her seferinde daha büyük damarlara aktarılarak ve nihayet v. pulmonalislerle kalbin sol atriumuna getirilir.
Sağ ventrikülden a. pulmpnalisle çıkan kanın akciğerleri dolaştıktan sonra v. pulmonalislerle kalbin sol atriumuna dönmesine küçük dolaşım denir.

Portal dolaşım
Mide dalak bağırsaklar (ince ve kalın bağırsaklar) ve pankreastan gelen venler kendi aralarında birleşerek bir ven kütüğü oluştururlar. Bu ven kütüğüne vena portae denir. V. portae karaciğerin alt yüzünde bulunan porta hepatis denilen kapıdan içeriye doğru sokulur. Karaciğer içine sokulan v. portae burada dallara ayrılır ve kapiller ağ oluşturur. Burada getirilen kan minarelleri ayrıştırıldıktan ve işlendikten sonra tekrar karaciğerde küçük venlerle toplanmaya başlanır ve nihayet karaciğerden v. hepatica aracılığı ile v. cava inferiora açılırlar. Karın organlarından kalbe dönen besince zengin venöz kanın içerdiği sindirim ürünlerinin (karbonhidrat albumin) karaciğerde işlenmesi vücut için hazır hâle getirilmesi (depolanması) ve toksik maddelerinin ayrıştırılmasına portal dolaşım denir.
Plesenta intrauterin hayatta anne ve fetüs (cenin) arasında besin ve gaz alışverişini sağlayan oluşumdur. Plesenta ve anne arasındaki geçişi sağlayan bağ ise göbek bağıdır. Göbek bağı içinde iki adet umbilical arter ve bir adet umbilical ven bulunur.
Fetüs plasenta yoluyla besin ve oksijeni anneden alır atık ürünleri ise yine aynı yolla venöz dolaşımına gönderilmek üzere plasentaya gönderir. Bu esnada oluşan kanın akış yönü umbilical arterlerde fetüsten plasentaya umbilical vende ise plasentadan fetüse doğru olur.
Fetüste kalbin sağ ve sol atriumlar arasında foramen ovale adlı delik bulunur. Bu delik aracılığı ile atriumlar arası kan akışı mümkündür.

Fetüste sağ ventrikülden çıkan a. pulmonalis arcus aortaya (aortanın kavis yapan parçası) ductus arteriosus adlı kanal ile birleşmiştir.
Fetüste akciğerler çalışmaz fetüs akciğer solunumu yapmaz. Ancak az miktarda kan a. pulmonalislerle akciğere gelir.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-11-2013, 12:01   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güzel bir sayfa
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kan dolaşımımız

Kan dolaşımımız konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: periferik dolaşım nedir, kan dolaşımı hangi organlarla gerçekleşir, kan dolaşımını sağlayan organlar, kan dolaşımı organları, kanın dolaşımını sağlayan organlar, kanı hangi organ yapar, kan dolaşımı organları nelerdir, kanın vücutta dolaşımı hangi organ sağlar, kan dolaşımını sağlayan organ, kan dolaşımını hangi organlar yapar, perferick kan dolaşımı, kan dolaşımını saglayan organlar, periferik dolasim nedir, kandaki gaz dolaşimi hangi organla gerçekleşir, kanın vücutta dolaşımı sağlayanorganlar,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.