bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 01:38   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Gut ,Damla Hastalığı

Kalıtımla yakından ilgili olduğu sanılıyor. Hastalık eklem*lerde başgösteren dayanılmaz ağrılarla ortaya çıkan özellikle ayak başparmaklarının eklemlerinde etkisini gösteren bir hastalıktır. Zaman zaman dizde ayak ve el bileklerinde hatta el parmaklarında da görüldüğü üzere zaman zaman romatizma ile de karıştırılıyor…
Genel olarak Gut ayak başparmağında şişlik kızarma ve ağrıyla varlığını belli ediyor. Parmağın su toplayıp şişmesi hastalığın en belirgin özelliği boî protein ve karbonhidratlı be*sinlere fazla iltifat edenlerde biriken fazla ürik asitin böbrek*ler yoluyla vücukan dışarı atılamaması hastalığa yol açıyor.
Gut ,Damla Hastalığı

GUT BİR KOPRADOR HASTALIĞIDIR…

GÜZEL YEMEKLERİN ÇEKİCİLİĞİNE KAPILMAYIN!..

Hastalıkların çoğunda dengesiz ve yetersiz beslenme önemli rol oynar. Bünyenin gereksinmesi olan ve beslenme yo*luyla sağladığı maddelerden yoksun kalması pek çok sorun yaratır. Fakat iyi beslenmek de bazan insanın başına çorap örebilir. Halk arasında «damla» adıyla bilinen gut hastalığını ele alalım :
Özellikle boğazına düşkün erkeklerde ve bazan da yaş dönümüne giren kadınlarda görülüyor. Günlerini gecelerini zi*yafet sofralarında geçiren yemek yemeyi bir gereksenme değli de bir eğlence sayanlar bir gün Gut’un pençesine düşüverirler.
NEDENİ BELLİ AMA…
Gut’un nedenleri yüzyıllardan beri biliniyor ama tedavisi konusunda önemli bir gelişme kaydedildiği söylenemez. Kısa bir süre öncesine kadar doktorlar Gut’a yakalanan hastalarına stkı bir perhiz ve ağrı dindirecek ilaçlar önermekten başka bir şey yapamıyorlardı.
Gut’un nedeni bilindiği halde esaslı bir tedavisinin yapıla*maması da tıp dünyası için bir üzüntü kaynağı olmuştu.
Her sabah alış veriş yapmaya çıkan ev kadını kalabalık mağazada alacaklarını seçmeye çalışırken birden gözleri ka*rarıyor titremeye başlıyor ve bayılacakmış gibi oluyor. Oracı*ğa yığılıp Kalma korkusu içinde herşeyden vazgeçip biran ön*ce evine kapağı atmaya kalkıyor. Bundan sonraki günlerde ise ihtiyaçlarını eşine çocuklarına ya da komşularına ısmarlama yoluna gidecektir.

Farkına varmadan evde oturma hastalığına tutulan bir ev kadını zamanla arkadaş toplantılarına gezilerine sinemaya tiyatroya gitmekten de çekinmeye başlar. Özellikle tek başına sokağa çıkmak onun için büyük sorun haline gelmiştir… So*kak ortasında fenalaşmak eve dönecek vasıta bulamamak bin bir tehlikeyle burun buruna gelme ihtimali onun iyice benli*ğine yerleşmiştir artık
KÖTÜ ÖRNEK!.
Günlerini evinde geçiren kadınların çocuklarına da kötü örnek oldukları bir gerçek. Çocuk da. annesinin yuvayı bir sığınak saymasını zamanla benimsiyor ve itte fırsatta dış dün*ya ile ilgisini kesmeye bakıyor. Okulda toplum içinde ve’mes*lek hayatında kendisinden beklenenleri veremez oluyor.
Bir evin dört duyarı arasında mutluluğu bulduğuna inanan ev kadınlarını bu inançlarından vazgeçirmek onları tehlikeli bir hastalığın eşiğinden geri döndürmek ‘demektir.
Yakin komşularınız ve ahbaplarınız arasında bu gibi kim*seler varsa ilgilenmek gerektiren vazifelerimizden biri olma*lıdır..

Gut nükleik asitlerin yapısında bulunan pürin denilen azotlu maddeleri metabolizmasındaki bozukluktan ileri gelen bir hastalıktır. Her yaşta ve iki cinste de görülebilir. Ancak daha çok erkeklerde ve orta yaşlarda ortaya çıkar. Hastalığın ortaya çıkmasında ve şiddetlenmesinde; aşın yeme ve içme gerginlikler soğuktan etkilenme ameliyatlar yorgunluk gibi du*rumlar rol oynar. Krizlerin şiddeti ve sıklığı hastaya göre değişir. Kriz haftada bir gelebileceği gibi ayda yılda bir kez gibi seyrek de olabilir.
Pürinler normal olarak bir dizi tepkime sonucu ürik aside çevrilerek id*rarla atılır. Gut hastalığında ürik asit yapımı hızlanır ve kandaki düzeyi nor*malin üzerine çıkar. Ürik asidin sodyum tuzlan oluşarak özellikle kıkırdaklarda yumuşak dokularda birikir ve kristalleşir. Eklemler şişer ve ağrı yapar. Ürik asidin tuzları böbrek ve idrar yollannda kristalleşerek taş oluşturabilir.
Ürik asit besinlerle alman nükleik asitlerdeki pürinlerden ve vücutta sentezlenen pürinlerden oluşur. Gut hastalığında fazla miktarda oluşan ürik asidin ancak yansı kadarının besinsel kaynaklı olduğu bildirilmektedir. Bu hastalığın oluşumunda besinsel pürin alınmasının ikinci derecede rol oynadığı sanılmak*tadır. Gut hastalığına sebep olarak doğuştan gelen bir bozukluk nedeniyle vü*cutta aşırı derecede pürin sentezlenmesi gösterilmektedir.

Gut hastalığı olanlar için diyet düzenlemede uyulması gereken esaslar şun*lardır :
1. Enerji: Diyetin enerji değeri hastayı normal kiloda tutacak şekilde dü*zenlenir. Şişman hastalar normal ağırlığa zayıflatılır. Normal kiloya zayıflatma*nın birçok yararları yanı sıra krizleri hafifletici seyrekleştirici ve önleyici bir etkisi olduğu bildirilmektedir.
2. Pürinler: Diyette pürinleri fazla içeren besinler kısıtlanır. Pürinlerce en zengin besinler; balıkyumurtası (havyar) sardalya beyin karaciğer böbrek ve kuru baklagillerdir. Bu besinler özellikle krizlerin sık olduğu zamanlarda ve kriz sırasında hiç verilmez. Hastanın durumu iyi krizler çok seyrekse kısıtlama bi*raz hafifletilir; gerekirse diyete seyrek olarak az miktarda kuru baklagil kara*ciğer böbrek gibi besinler eklenebilir. Protein ihtiyacı daha çok süt ve türevleri yumurta tahıl ve türevleri daha az olarak yağsız etler ve kuru baklagillerle kar*şılanır.
Sebze ve meyvelerde pürinler çok azdır. Diyette bu yiyeceklerden yeterli miktarda bulundurulur.

3. Yağ: Diyette yağ azaltılır. Bunun sebebi yağın enerji değerinin yük*sek olması ve hastalığa olumsuz etkisidir. Hastalığın şiddetli döneminde yağ kı*sıtlanır. Bunun dışında diyette orta derecede yağ bulundurulur. Kaymak her türlü yağ ve fazla yağlı yiyecekler diyette yer almaz. Yemeklere fazla yağ kon*maz.
4. İçki ve İçecekler:
Hastaya alkollü içki verilmez. Genellikle gut has*talığında çay ve kahve alınmaması gerektiği bildirilmektedir. Sebep olarak da bu tür içeceklerin kafein içermesi kafeinde de pürinli bir madde (metil pürin) bulunması gösterilmektedir. Bazı yazarlar ise çay ve kahvedeki pürinlerin vü*cutta ürik aside çevrilmediğini; o yüzden bu içecekleri yasaklamanın dayanağı olmadığını ileri sürmektedirler.
Hastalığın Şiddetli Döneminde:
Krizlerde hasta iştahsız ve isteksiz olur. Hastanın isteğine göre diyette süt ve ürünleri yumurta tahıl sebze ve meyve gibi yiyecekler bulundurulur. Hastaya bol miktarda sıvı (günde 3 litre kadar) verilir. Fazla sıvı verilmesinin nedeni kanda yüksek olan ürik asidin idrarla atı*mını kolaylaştırmaktır. Verilecek sıvı hastanın isteğine göre süt limonata ve çeşitli meyve suları olabilir. Ağır durumda diyetten pürinlerin zengin olduğu yiyecekler çıkarılır yağ olabildiğince kısıtlanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gut ,Damla Hastalığı

Gut ,Damla Hastalığı konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gut has, pürinli gıdalar, pürinli yiyecekler, purin diyeti, gut hastasının yemesi gerekenler, purinli gıdalar, pürinli gıdalar nelerdir, gut hastaliginda yemesi gereken yiyecekler, gut hastalarının yemesi gerekenler, gıdaların pürin değerleri, purinli yiyecekler, gut hasya, gut hastalarının uyması gereken perhiz, ayak parmaginda kristallesme, gut has diyet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Muzlu Damla Sakızlı Güllaç Tarifi - Muzlu Damla Sakızlı Güllaç Yapılışı gizem Tatlılar 0 06-01-2010 08:16
Bir Damla Ask.. mormavi Dini Resimler 0 20-08-2009 04:45
Damla Sakızlı Kayısı Rüyası - Damla Sakızlı Kayısı Rüyası Tatlısı Tarifi gizem Tatlılar 0 22-06-2009 03:52
Çok güzel damla gifleri Bkmlyz Avatarlar, Smileyler, Winkler, Moodlar, Skinler 2 17-11-2008 11:04
Damla Sakızlı Sütlaç Bakimliyiz Tatlılar 0 13-03-2008 09:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats