bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 01:52   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Eklem Rahatsızlıkları nedir.

Eklem hastalıkları:Eklem hastalıkları mikroplu eklem yan*gıları ve süreğen romatizmalar olarak iki grupta incelenebilirler.
Mikroplu eklem yangıları : Bir eklem hastalığına yolaçabilecek sayısız mik*rop vardır. Bunlar arasında stafliokoklar gonokoklar streptokoklar ve Malta humması mikropları başta gelir. Kıza*mık kabakulak ve karaciğer yangısı vi*rüsleri gibi bazı virüsler de eklem hasta*lıkları nedeni olabilirler. Mikroplu eklem yangısı birdenbire baş*gösterir. Şiddetli ağrı şişme çok yüksek yerel ateş derinin kızarması ve hareket olanağının azalması başlıca belirtiler*dir. Aynı zamanda yüksek bir ateş ve genel bir güçsüzlük de hastalık durumu*nu belli eder. Hastalık laboratuvar ince*lemeleriyle teşhis edilir. Hastalığa yol*açan mikrobu tanımak için çoğu kez hasta olan yeri delmek gerekir. Koch basili verem kökenli birçok eklem yangılarına yolaçar.
Omurga osteoartriti (kemik ve eklem yangısı): kalça ek*lemi yangısı ve dizde çoğu kez bir hidrartroz (eklem boşluğunda su toplan*ması) dan önce beliren beyaz ur en çok rastlananlarıdır. Bugün bakterilere karşı uygulanan modern tedavi yöntemleriyle bu hastalıklar önemli ölçüde denetim altına alınmışlardır. Ancak henüz bütü*nüyle ortadan kalkmış sayılmazlar. Has*talığın ilerlemesini yani az ya da çok önemli bir eklem katılaşmasına yolaçan eklemler arası bozulmayı durdurmak için erken teşhis çok önemlidir. Hangi eklem hastalanırsa hastalansın ağrılar hareketlerde sınırlanma yerel ateş yükselmesi gibi belirtiler ortaya çı*kar. Genel sağlık durumunda bozukluk yorgunluk zayıflama gibi belirtiler de teşhisi kolaylaştırır. Teşhis röntgenle ve laboratuvarda verem teşhis incelemeleri uygulanarak doğrulanır. Bakterilere kar*şı uygulanan modern tedavi yöntemleri verem kökenli eklem yangılarını ve yolaçtığı karışıklıkları önemli ölçüde azalt*mıştır. Hasta kesin tedavinin başlangı*cında alçıya alınırsa ameliyat gerekmez Bu dojeu zedelenmeleri gittikçe gelişir ve osteof it artışı yüzünden biçim bozulmalarına yolaçar. Bu durumda eklem kaynaşması (ankiloz) söz konusu olma*makla birlikte hareketler sınırlanabi*lir.
Artrozlu eklemler “ağrılı çarpık ve ça*tırtılıdır.
* Ağrılar sürekli değildir; hasta yoru*lunca ortaya çıkan ağrılar dinlenmeyle geçer geceleri de herhangi bir artış gö*rülmez. Ağrılar sabahları daha şiddetli*dir. Eklemler hareket ettirilerek uyuşuk*lukları giderilirse ağrılar geçer.
* Biçim bozuklukları zamanla hareket*lerin güçleşmesine yolaçmakla birlikte hiç bir zaman tam hareketsizlik sonucu*nu doğurmazlar.
* Çıtırtılar birbirine değen kemik uçla*rının anormal sürtünmelerinden ileri gelir. Anormal sürtünmelere koruyucu kıkırdağın aşınması yolaçar. Eklem*lerde sıcaklık artışı olmaması yangılan*ma olmadığını gösterir. Öte yandan hastanın genel durumu çok iyidir; ateş ve zayıflama görülmez.
Bütün bunlar laboratuvar araştırmala*rıyla ve zedelenmeleri somutlaştıran röntgen muayeneleriyle doğrulanır. Hastalığın gelişmesi çeşitli aşamalar gösterir. Araya uzun hafifleme dönem*leri girer; sonra hastalık yeniden hızla*nır.
Hastalık nöbetleri yangılanmayı önleyi*ci ilâçlarla etkin bir biçimde tedavi edil*melidir. Hafifleme döneminde kıkırda*ğı beslemek için iyot kükürt vitamin içeren basit ilâçlarla yetinilebiiir. Kaplı*ca banyoları her zaman yararlıdır. Ger*çekte artrozlarm en büyük nedeni ek*lem yıpranmasıdır.
Bu durumda başlıca nedenler arasında fizyolojik yıpranmayla birlikte yaşlan*ma dâ yer alır. Ama artroza genç kişi*lerde de rastlanır. Gençlerdeki artroza eklemlerin aşırı çalışma sonucu yorul*ması yolaçar. Hava basınçlı çekiç kul*lanan işçilerde görülen dirsek artrozlarıyla traktör sürücülerinde ortaya çıkan bel artrozları yinelenen mikrotravma bozuklukları olarak nitelendiri*lirler. Günlük yaşamda meydana gelebi*len iş ve yol kazalarının çoğu gideril*mesinde büyük güçlüklerle karşılaşılan zedelenme ya da çarpma artrozlarım doğurur.
Kalıtım beslenme bozuklukları ve me*tabolizma aksaklıkları gibi etkenleri de unutmamak gerekir. Hormonların rolü de önemlidir; özellikle androjenler kı*kırdağı her türlü yozlaşmadan korumaktadırlar.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eklem Rahatsızlıkları nedir.

Eklem Rahatsızlıkları nedir. konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eklem rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları nelerdir, eklem rahatsızlığı, eklem hastalıkları nelerdir, eklem bozukluğu nedir, eklem rahatsizliklari, eklem rahatsızlıkları belirtileri, eklem rahatsızlıkları nedir, eklem yangısı nedir, eklem yangısı, eklem rahatsızlığı nedir, eklem suyu, eklem rahatsizligi, eklem yangisi nedir, eklem hastaliklari nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Eklem Yangıları(Artritler) daywest Sağlığımız 0 02-05-2010 01:48
Karaciğer ve safra rahatsızlıkları olanlar için diyet daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 3 01-05-2010 01:23
Eklem ağrılarınızın nedeni yaşlılık romatizması olabilir Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 06-06-2008 03:41
Eklem hastalıklarına hangi bitkiler iyi gelir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats