bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2010, 11:10   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Enfeksiyon Kökenli Beyin Hastalıkları

Kesin bir sınıflandırma yapılmadığından bu bölüm sinirbilimin en karmaşık konularından biridir. Gerçekten beynin bir enfeksiyon etkeni (bakteri virüs) ya da asalak tarafından etkilendiği ancak beyin dokusunda bu organizmaların bulunmasıyla doğrulanabilir. Ama bu bölge üstünde yapılacak doku incelemelerinin güçlükleri ve virüs parçacıklarının laboratuvar incelemelerinde ne kadar güç bulunabildikleri bilinen bir gerçektir. Türlerine göre «enfeksiyon kökenli beyin iltihapları» ya da «beyin hastalıkları» adı altında toplanan hastalıklara oldukça ender rastlanır; ama çoğu tehlikelidir. İncelenmeleri çok ileri teknikler gerektirmektedir.


NEDENLER
Aşağıda klinik muayene ve bakteri incelemesine dayanılarak düzenlenmiş genel bir sınıflandırma vereceğiz.
Bazen beyin iltihabına neden olabilen uçuk virüsünün çizimi. içinde yapılacak bir aşı önleyebilmektedir. Von Economo beyin iltihabı
Birincil salgın özellikli beyin iltihabının örnek tipidir. 1917-1925 arasında dünyanın birçok bölgesinde görülen bu hastalığa günümüzde rastlanmamaktadır. Virüs kökenli olduğu sanılmaktadır. İve-gen beyin iltihabının başlangıçta baş ağrıları kusma ve ateşle birlikte aşırı bitkinlik sürekli bir uyuklama ve uyku hali göz bozukluklarıyla (gözkapağı düşüklüğü şaşılık) kendini gösterdiği bilinmektedir.
Bazı hastalarda anormal hareketler (çırpınmalar köre hareketleri) ve zihinsel bozukluklar da gözlenmiştir. Belkemiğine iğneyle girilerek alman açık renkli sıvıda albümin ve glikoz miktarlarında yükselme ve bir hücre artışı (mm3‘te 20-600 lenfosit) saptanmıştır. Bu hastalığın evriminde niteleyici bir özellikte görülmüştür: Hastaların yüzde 4O’ı birkaç gün ile birkaç hafta içinde ölmüştür. Geri kalan hastalardaysa evrim ağır ağır gelişerek nekahet dönemi çok uzun sürmüş ileri yıllarda parkinson sendromu gövde ve yüzde (dil ağız gözler) anormal hareketler göz felçleri ve zihin bozuklukları ortaya çıkmıştır.
Bir virüs salgınına bağlı olarak geliştiği sanılan von Economo beyin iltihabının o dönemde beyin enfeksiyonu üstünde incelemeler yapmağa yöneltmek gibi olumlu bir sonucu da olmuştur.
Enfeksiyon sonrası beyin hastalıkları
Klinik tablolarında aşağı yukarı neden olan döküntülü hastalığınkilerle aynı görünümler ortaya çıkar. Başlangıç apansızdır; ateş 40 C’ı bulur; bu arada yerel ya da genelleşmiş çırpınma nöbetleri başlar.
Sinirsel belirtiler çeşitlidir. İki ya da tek yanlı felçler anormal hareketler ya da bir beyin zarları sendromu görülebilir. Ayrıca beyincik de hastalıktan etkilenerek bir denge bozukluğu ortaya çıkabilir. Beyin-omurilik sıvısının basıncı normal düzeydedir ama albümin ve lenfosit miktarları artmıştır.
Beyin elektrosunda genelleşmiş ve yavaş yayılan dalgalar saptanır.
Evrim
Özerk sinir sistemi bozukluklarının önem derecelerine göre evrim birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Hastaların yüzde 10-20’sinde ölümle sonuçlanır.
Hastalık bazıları çok ciddi olan çeşitli izler bırakır:
— kasılmalarla birlikte felçler;
— görme bozuklukları;
— sara nöbetleri;
— anormal hareketler;
— şiddetli derecelere ulaşabilen zihin bozuklukları.
Ayırıcı teşhis
Enfeksiyon sonrası beyin hastalıklarının teşhisi genellikle kolaydır; ama döküntülü hastalıklar sırasında ortaya çıkabilen ihtilatların ayırt edilmeleri gerekir; söz konusu ihtilatlar şunlardır :
— aşırı ateş yüksekliği kökenli bir çırpınma ya da yeni bir enfeksiyon eklenmesi sonucunda ortaya çıkan mikrop kökenli beyin zarları-beyin iltihabı (beyin-omurilik sıvısının incelenmesiyle etken mikroorganizma saptanabilir);
— sinüs enfeksiyonları ya da bir kulak iltihabı sonucunda görülen ikincil beyin toplardamarları iltihabı;
— çeşitli enfeksiyon hastalıklarında görülebilen kötücül bir sendrom (zeka geriliği gösteren bir kişide özerk sinir sistemi bozuklukları sonucu olan ciddi biçim).
Klinik biçimler
Aşı kökenli beyin iltihabı
Özellikle geç uygulanmış ilk aşılardan sonra görülür; aşı sonrası 10.-12. günlerde ortaya çıkar. Geleceği kötüdür: Hastaların yüzde 40′mın ölümüne yol açar. Geri kalan hastalardaysa çok ciddi izler bırakma olasılığı yüksektir.
Bu tür beyin iltihaplarının görülme olasılığı sözgelimi çiçek aşısı için on binde birdir.Kızamıkta görülen beyin iltihabı
Ortalama olarak binde bir olasılıkla kızamık döküntüsünü izleyen 5. güne doğru ortaya çıkar. Geleceği aşı kökenli beyin iltihabınkinden iyidir (yüzde 10 ölüm oranı). Ama çok çeşitli izler bırakabilir (hareket bozuklukları; zihin ve kişilik bozuklukları).
Kızamıkçıkta görülen beyin iltihabı
Döküntüyü izleyen 2.-5. günlerde görülür; geleceği kızamıkta görülen beyin iltihabınınkiyle aynıdır.
Suçiçeğinde görülen beyin iltihabı
Döküntünün 5. gününe doğru tipik beyin iltihabı bozukluklarıyla ya da beyinciğin etkilenmesi sonucu ivegen denge bozukluğu biçiminde kendini gösterir. Evrimi her zaman iyidir; iz bırakmaksızın birkaç haftada iyileşir.
Gripte görülen beyin iltihabı
Grip salgınlarında sinir belirtilerinin ağır bastığı ciddi durumlar görülebilir. Sözkonusu sinir belirtilerinin başlıcaları bilinç bozuklukları ve beyin zarları sendromudur. Herhangi bir enfeksiyon eklenmesi görülmeyen genç ve sağlıklı kişilerde yoğun yeniden canlandırmayla (özellikle solunumsal) birkaç haftada iyileşir.
Kabakulakta görülen beyin iltihabı
Kabakulak virüsü beyin zarları iltihabından çok beyin-beyin zarları iltihabına yol açar. Bu durumda beyin zarları belirtilerine beyin ağrıları ve bazı özel ruhsal bozukluklar (zaman ve uzaklık kavramının yitirilmesi; sayıklama) eşlik eder. Evrim genellikle iyicildir.
Boğmacada görülen beyin iltihabı
Boğmaca hastalarının yüzde 6’smda hastalığın 4.-5. haftalarına doğru ortaya çıkar. Başlıca belirtileri çırpınmalar ve sürekli yapılan anormal hareketlerdir. Hastalığa her zaman beyin zarları belirtileri eşlik eder.
Gelecek özellikle süt çocuklarında kötüdür. Hastaların ancak yüzde 50 kadarı iyileştirilebilir ve çoğunlukla ciddi izler kalır.
Tedavi
Virüslerin neden oldukları birçok hastalığa karşı henüz özgül bir tedavi bulunamamıştır. Bu nedenle tedavide özerk sinir sistemi bozukluklarını kısmen düzeltici bir yeniden canlandırmanın yanı sıra çırpınma önleyici ve ateş düşürücü ilaçlara başvurulmaktadır.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Enfeksiyon Kökenli Beyin Hastalıkları

Enfeksiyon Kökenli Beyin Hastalıkları konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beyinde virüs, beynin enfeksiyon kapması, beyin virüsü, felçli hastalar niçin iyileştirilemez, herpes virüsü beyin, beyin enfeksiyonu, beyincik iltihabı, uçuk virüsü beyin, beyinde herpes virüsü, beynin mikrop kapması, beyinde enfeksiyon, beyinde uçuk virüsü, beyinde mikrop, beyinde virus, beyincik iltihabı belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İlaç Kökenli Ağız İltihapları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:41
Travma kökenli Diş Bozunları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:22
Torch (kanda Enfeksiyon) Testi daywest Gebelik 0 20-02-2010 12:18
Beyin Nedir?-Beyin Hastalıkları elif Sağlığımız 0 20-06-2009 07:01
Serinlemek isterken enfeksiyon kapmayın Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 02-06-2008 03:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.