bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2010, 11:13   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ayak Tabanı Derin Yaraları

DERİN YARALAR
Nedenleri ve yerleşim bölgeleri çok çeşitli olabilen bütün derin yaralar genellikle tek tip görünümlüdürler. Çevreye doğru değil derinlemesine gelişirler; önce deriyi sonra altındaki dokuları yıkarlar.
AYAK TABANI DERİN YARALARI
Nedenleri
Çoğunlukla elli yaşını aşmış erkeklerde görülen ayak tabanı derin yaralarının nedenleri çok çeşitlidir ve sistemli olarak araştırılmaları gerekir.

Şeker hastalığı

En sık raslanan nedendir. Özellikle yaşlı şeker hastalarında çok ağrılı ayak tabanı yaralarına sık raslanır. Yumuşak dokuda beslenme bozuklukları çok belirgindir yaralar çok uzun bir sürede kapanır (insülin tedavisi son derece etkilidir). Şeker hastalarında bu yaraların çok sık görülmesi her derin yarada kan ve sidik şeker düzeylerinin ölçülmesini gerektirir.
Tabes
Frenginin geç biçimlerinin günden güne azalmasından ötürü çok ender görülen bir nedendir.
Cüzam
Etkinlik derecesi her ülkeye göre değişir. Yolaçtığı derin yaralar deride duyarlık bozuklukları (duyusuzluk) ve önemli kemik bozukluklarıyla birliktedir. Bozunlar birden çok sayıda iki yanlıdırlar ve aynı zamanda ortaya çıkarlar.
Damarsal ve sinirsel bozukluklar
Bunlara örnek olarak sirengomiyeli çocuk felci ya da doğuştan oluşum bozuklukları (omurga çatlaklığı) ya da travmalara bağlı çevresel sinir sistemi bozunları gösterilebilir.
Atardamar iltihaplarına ve süreğen alkolikliğe bağlı çevresel beslenme bozuklukları da ender olarak derin yaralara yolaçabilir.
Teşhisi ve Başlangıç dönemi
Başlangıç dönemi çoğunlukla kabuk tutmuş nasır biçiminde bir sertlikle nitelenir; sonra ayağın yerle temasta bulunan bölümlerinde (topuk ya da taban) bir yaralaşma gelişir. Bölgede kendiliğinden ya da bir enfeksiyon sonucunda oluşan içi sıvı dolu kesecik patlar; görünüşteki bir geçici iyileşme döneminden sonra deri yaralaşmaya başlar ve yara derinlemesine ilerleyerek derialtı dokularına ulaşır.
Yerleşme dönemi
Oluşan yara dar ama derindir; çevresindeki bölümlerin kalmlaşmasıyla oluşmuş kaba bir sınırla çevrilmiştir. Tabanı düzensizdir ve çoğunlukla seröz irinli salgılarla kaplıdır.
Ağrı hastalık etkenlerine ve enfeksiyon eklenmesi durumlarına göre çok değişik şiddettedir.
Evrim
Yaralaşma süreğen bir evrimle derinlemesine ilerler ve kas kiriş eklem ve kemiklerde yıkıma yolaçar. Bu durumda en büyük tehlike kemik eklem enfeksiyonları eklenmesidir.
Hastalığın geleceğini başka enfeksiyon ve damarsal beslenme bozukluğu ihtilatları da ciddileştirirler: Apseler; çevre derisinde kangrenler; tırnak ve kemiklerde biçim bozuklukları.
Klinik biçimler
Hastalıkların gençlerde görülen biçimlerine «üyelerdeki yaralaşmalı doku ölümlü bozunlar» adı verilir. El ve ayaklarda süreğen evrim gösteren tekrarlamalarla ilerleyen biçimlerdir. İki büyük tipe ayrılırlar: Ailesel Thevenard hastalığı; Bureau ve Bariere hastalığı (ailesel olmayan yalancı sirengomiyeli).
Bazı hastalarda damak . kemiğinin yıkımı sonucunda ağız tavanı delinerek ağız ve burun boşlukları birbirleriyle birleşebilir. Buna tabes hastalığının ağız yerlesimin.de raslanır.
Ayak tabanında derin yara. Ayağın yerle temas eden bölümlerinde başgösteren bozun zamanla derialtı dokularını etkiler.
Parmaklarda da tabes hastalığına bağlı olarak derin yaralar ortaya çıkabilir. Hastalığın sinir sistemini etkilediği durumlarda (sirengomiyeli) dolamayı andıran bir durum ortaya çıkar. Omurilikteki sinirsel bozukluklarla paralel olarak gelişir.
Tedavi
Bütün derin yaralarda en önemli nokta doku yıkımının önüne geçmektir. Bunu sağlamak için bozunlar permanganatı ı çözeltiler ve çeşitli maddelerle mikroptan arındırılarak enfeksiyon eklenmesinin önüne geçilir. Tedavide ikinci aşama yaraların çevresinde oluşan hiperkeratoz tabakasının giderilmesidir (indirgeyicilerle masajlar ayağın duruşunun değiştirilmesi).
Kan dolaşımını etkileyici bazı ilaçlar yaraların kapanmasını hızlandırır.
Tedavinin olumlu sonuç vermesi özellikle neden olan hastalıkların (cüzam1 frengi şeker hastalığı) düzeltilmesine ve alkol tütün gibi bozunları şiddetlendirici etmenlerin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.
Cerrahi girişim başvurulacak en son çaredir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ayak Tabanı Derin Yaraları

Ayak Tabanı Derin Yaraları konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ayak yarılması, ayak tabanı yarılması, ayak altı yarılması, ayak altı yarılması neden olur, ayakta yarılma, ayak tabanında yarılma, taban yarılması, ayaklarda yarılma, ayak yarilmasi, ayak tabani yarilmasi, ayak alti yarilmasi, ayak altının yarılması, el ve ayak yarılması, ayak altı yaraları, ayak tabanının yarılması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İntizar - Derin Derin Müηzєνi ´ Resimli Şarkı Sözleri 1 19-04-2010 01:35
Uçuk ve Aft Yaraları Nedenleri elif Sağlığımız 0 20-06-2009 08:30
Ayak ve ayak bileğinin anatomisi Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:17
Deve Tabanı Bakımı (Monstera) Bkmlyz Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 27-04-2008 08:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats