bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2010, 11:17   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Enfeksiyon Kökenli Yutak Hastalıkları

ENFEKSİYON KÖKENLİ YUTAK HASTALIKLARI
Yutak mukozasındaki enfeksiyon ya da iltihaplar ya bademciklerde yerleşmiş (anjinler ya da bademcik iltihapları) ya da yaygın (yutak iltihapları) olabilirler.
BADEMCİK İLTİHAPLARI YA DA ANJİNLER

İvegen bademcik enfeksiyonu ya kırmızı anjinlerdeki gibi virüs kökenli bir enfeksiyon sonucunda ya da beyaz anj inlerdeki gibi mikrop kökenli bir enfeksiyon sonucunda oluşur.

Bu 2 biçimin ortak belirtileri vardır. Genellikle iki yanlı olurlar: Her 2 bademcik de aynı klinik görünümü gösterir.
Her 2 bademcik bölgesine yerleşmiş sürekli ağrılarla birliktedirler; özellikle yutkunma hareketleri sırasında ağrı şiddetle artar.
Çoğunlukla bazı virüs köikenli anjinler dışında boyunda lenf düğümü büyümesi de vardır.
Genel belirtiler şunlardır: Çocukta genellikle yüksek ateş; genel yorgunluk; iştahsızlık; kısacası az ya da çok belirgin bir enfeksiyon hastalığı sendromu. Sidik miktarı azalabilir; anjin sırasında böbrekler her zaman denetlenmelidir.
Ayrıca mikrobu ayırdetmeyi ve en etkili antibiyotiği seçmek için antibiyotik çizelgesi hazırlamayı sağlayan bakteri incelemesi yapmak bazen yararlıdır.
Virüs kökenli kırmızı anjinler
Ya bir nezleyi ya bir yutak iltihabını izlerler ya da bir grip enfeksiyonunun ilk belirtisi olarak ortaya çıkarlar. Çoğunlukla mevsimsel diye nitelenirler; çünkü genellikle kışın özellikle de ilkbaharda görülürler. Alışılmış olarak soğuk alma sonucu oldukları ileri sürülür.
Bademcikler şiş ve kırmızıdırlar ve bu kırmızılık yalnızca yutağın komşu bölgelerine değil gırtlağın ve soluk borusunun çok uzak mukozalarına kadar yayılabilir.
Genel olarak boyunda lenf düğümü büyümesi yoktur. Kan incelemesi yapılırsa parçalı çekirdeklilerde artma göstermez; ama hafif bir akyuvar azalması (lökopeni) ortaya koyar.
Antibiyotiklerle ve sülfamitlerle yapılan tedavinin hiç değilse ilk günlerde çok az etkisi vardır. Daha sonra mikrop kökenli ikinci bir enfeksiyon eklenirse antibiyotik tedavisi etkili olur.
İlk günlerde yatakta dinlenme ağrı kesiciler özellikle aspirin gargaralar öğütlenir.
Beyaz anjinler
Mikrop kökenlidirler. Başlıca sorumlu etken streptokoktur. Bademcikler çok büyümüşlerdir; renkleri hem kırmızıdır hem de bademcik çukurcukları düzeyinde yerleşmiş beyazımsı iltihap vardır. Bu zarlar kuşpalazındakinin tersine yapışkan değildir kolayca ayrılır.
Öteki belirtiler az çok kırmızı anjindekilerle aynıdır; bu arada boyunda lenf düğümleri büyümesine sık raslanır.
Kan incelemesinde yapılırsa parçalı çekirdeklilerde artma görülür. Bakteri incelemesi sorumlu mikrop (genellikle streptokok) konusunda fikir verir ve antibiyotik çizelgesi sayesinde en etkili antibiyotik (genellikle penisilin) saptanır.
Özellikle ciddi biçimlerde tedavi antibiyotik tedavisine dayandırılır. Antibiyotik çizelgesi hazırlanmamışsa hastalığın en sık rastlanan nedeni streptokok olduğu için penisilin ya da türevleri verilir.
Gerek bademcik apsesi gibi yerel gerek böbrek iltihabı ya da ivegen eklem romatizması gibi genel bir ihtilat tehlikesi varsa antibiyotik tedavisi yüksek dozlarda uygulanmalıdır. Yerel tedavi virüs kökenli kırmızı anjindekiyle aynıdır.
Vincent anjini
Ender raslanan bir hastalıktır.
Bademcik üstüne yerleşmiş bir yaralaşmayla nitelenir; işlevsel belirtiler özellikle de ağrı önemli değildir. Daha çok beden direnci azalmış kişilerde görülür. Evrim sırasında ateş yükselmesi görülmez.
Başlangıçta kuşpalazı görünümünde olan yaralaşma daha sonra soluğun kötü kokmasına da yolaçan kesin .bir yara halini alır. Bazen irinli dişeti iltihabı diş etleri üstünde yara ve iltihap zarları görülür.
Boyunda lenf düğümü büyümesine sık rastlanır.
Teşhis kolaydır. Bademcikte frengi şankrı olasılığını ayırdetmek gerekir. Bakteri incelemesi fiğ biçimi bakteriler ve spiroketler) teşhisin konmasını sağlar.
Tedavi özellikle 1/30′luk kromik asit gibi zayıf bir yakıcıyla yaranın badanalanmasına dayanır; günümüzde penisilin öğütlenmektedir. Gerek yerel olarak gerek ağız yolundan alınan sülfamitler de son derece etkilidir.
Bademcik az çok şişmiş çukurcuklarına sarımsı renkli ve kötü kokulu peynirsi tıkaçlar dolmuştur. Damak ön kemerine bastırmakla çukurcukların içindeki bu tıkaçlar (özellikle bademcik üstü çukurunun üstünden) dışarı çıkarılabilir. Belirtiler çok az çoğunlukla bütünüyle gizlidirler ve ancak sistemli muayeneyle ortaya çıkarılırlar.
Bazı hastalarda soluğun kötü kokması sık sık ivegen bademcik iltihabı tekrarlamaları bazen ses değişiklikleri hattâ peynirsi tıkaçlar atıldığı zaman apansızın yiten refleks kulak ağrıları vardır.
Süreğen bademcik iltihabının başlıca ihtilatlarının bir bölümü yerel bir bölümü de geneldir:
— bölgesel ihtilaf ar ya aralıklı ivegen bademcik iltihabı tekrarlamaları ya da bademcik apsesidir;
— genel ihtilatlar bademcik iltihabı tekrarlamaları sırasında romatizma alevlenmesine ve böbrek iltihaplarına yolaçan enfeksiyon odağına bağlıdır; bu durumda bakteri incelemesi hastalık yapıcı bir streptokoku ortaya koyar.
Tedavi antibiyotiklerle evrimin engellenmesine dayanır. Daha sonra eğer süreğen bademcik iltihabı enfeksiyon odağının gerçek nedeniyse girişimden önce ve sonra antibiyotikler verme koşuluyla bademcikler ameliyatla çıkarılır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Enfeksiyon Kökenli Yutak Hastalıkları

Enfeksiyon Kökenli Yutak Hastalıkları konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boğazda beyaz yara, bademcikte yara, bademcik yarası, yutakta yara, bademcikte beyaz yara, boğazda yara, boğazda beyaz yaralar, bogazda beyaz yara, bademcik yaraları, bogazdaki beyaz yaralar, bademciklerde yara, bademcikteki beyaz yaralar, boğazdaki beyaz yaralar, bogazda yara, bogazda beyaz yaralar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Enfeksiyon Kökenli Beyin Hastalıkları daywest Sağlığımız 0 07-05-2010 11:10
İlaç Kökenli Ağız İltihapları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:41
Travma kökenli Diş Bozunları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:22
Torch (kanda Enfeksiyon) Testi daywest Gebelik 0 20-02-2010 01:18
Serinlemek isterken enfeksiyon kapmayın Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 02-06-2008 03:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats