bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2010, 11:25   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kan Yağı Trigliseritleri Düzeyi Yüksekliği

KAN YAĞ DÜZEYİ YÜKSEKLİKLERİ
Kan yağ düzeyi yüksekliği (hiperlipemi) terimi serum yağlarını oluşturan yağlardan birinin ya da birden çoğunun artmasını dile getirir (klinikte genellikle toplam yağ düzeyi kolesterol düzeyi ve trigliseritlerin düzeyi araştırılır). Dolayısıyle kan yağ düzeyi yüksekliği tek başına bir hastalık değil ya tek başına bulunan (o zaman kendine özgü belirtilere yolaçar) ya da bir hastalığa bağlı olan biyolojik bir bozukluktur. İhtilatlar gözönüne alman kan yağ düzeyi yüksekliği tipine göre değişir özellikle kalp-damar (damar sertliği) ve sindirim (ivegen pankreas iltihabı) sistemlerini etkilerler.
İlk futarlı sınıflandırma 1967′de Frederickson tarafından yapılmıştır. Bu sınıflandırma bütün uzmanlarca kabul edilmiyorsa dakan yağ düzeyi yükseklikleriyle ilgili bütün sınıflandırmaların temelini oluşturur.

KAN TRİGLİSERİTLERİ DÜZEYİ YÜKSEKLİKLERİ

Frederickson sınıflandırmasındaki 1.. 4. ve 5. tiplere uyarlar.
3 tipe ayrılırlar: Besinlere bağlı kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği; yapısal kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği; besinlere bağlı ve yapısal kan trigliseritleri düzeyi yükseklikleri.
Besinlere bağlı kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği
Besinlerle alınan yağlara bağlıdır ve Frederickson sınıflandırmasının l. tipine uyar. En az 12 saat açlıktan sonra şilomikronlarm artışı sözkonusudur. Hiç bir zaman atardamar sertliğine yolaçmayan kalıtımsal ve iyicil bir hastalıktır.
Klinikte karın ağrısı nöbetleri karaciğer ve dalak büyümesi pankreasın etkilenmesi yağlı ağ tabaka iltihabı (ağ tabaka damarları beyaz bir görünüm almıştır) ve deride özellikle göz kapakların da sarı lekelerle (kolesterol depolanmaları) nitelenir.
Biyolojik açıdan şunlar saptanır:
— süt gibi ya da krema görünümünde bulanık açlık serumu;
— toplam yağ düzeyinde önemli yükseklik;
— trigliseritlerde yükseklik;
— kan kolesterol düzeyinde orta dereceli yükseklik.
Hastalık iyicil kalır ve atardamar ihtilatlarına neden olmaz.
Kalıtımsal olan bu hastalık çekinik olarak geçer.
Tedavisi yağ bakımından yoksul bir beslenme rejimi uygulanmasına dayanır.
Yapısal kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği
Frederickson sınıflandırmasının 4. tipine uyan yapısal kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği kanda karaciğer kökenli beta öncüsü lipoproteinlerin artışıyla nitelenir. Kan yağ düzeyi yüksekliklerinin yüzde 25′inden çoğunu oluşturur. 2. tip kan yağ düzeyi yüksekliklerinde görülen kadar sık olmasa da kalp atardamarı sertliğiyle ilişkisi kesindir. Bozukluk yalnızca biyolojik bir sendromla nitelenir:
— süt gibi ya da krema görünümünde bulanık serum;
— değişik biçimde yüksek bulunan toplam kan yağları;
— kan trigliseritleri düzeyinde değişmez yükseklik;
— normal ya da nöbetler biçiminde yükselen kolesterol düzeyi;
— elektroforezde beta öncüsü lipoproteinler bulunması.
Çoğunlukla şeker metabolizmasındaki bir bozukluk da birlikte bulunur. Bu tür kan yağ düzeyi yüksekliği büyük ölçüde atardamar sertliğine yolaçar ve çoğunlukla göğüs anjinli genç kişilerde bulunur.
Bazen otozornlarla geçen ailesel bir anormallik bazen de süreğen pankreas iltihabı alkoliklik nefrotik sendrorn gibi bazı hastalıkları izleyen ikincil bir bozukluk sözkonusudur. Tedavi şekerlerin oldukça ciddi biçimde kısıtlanmasıyla birlikte düşük kalorili bir beslenme düzeni gerektirir. Trigliseritleri düşürmek için beslenme düzenine çoğunlukla ilaçlar da eklenmelidir.
Besinlere bağlı ve yapısal kan trigliseıitîeri düzeyi yüksekliği
Frederickson sınıflandırmasının 5. tipini oluşturur; yapısal kan trigliseritleri düzeyi yüksekliği ile besinlere bağlı kan trigliseritleri düzeyi yüksekliğinin birarada bulunmasıdır; şilomikronlarda artışla ve beta öncüsü lipoproteinler bulunmasıyla nitelenir. Ender bir hastalıktır; serum krema görünümündedir; toplam yağlar yükselmiştir (trigliseritler ve kolesterol de yükselmiştir); beta öncüsü lipoproteinlerde artış vardır.
Bu bozukluğun atardamar sertliği yapıcı etkisi azdır. Tedavi yağlı ve karbonhidratlı besinlerin alınmasmda kısıntı yapmaya dayanır; düşük kalorili bir beslenme düzeni önerilir ve kan yağları düzeyini düşürücü bir tedavi gereklidir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kan Yağı Trigliseritleri Düzeyi Yüksekliği

Kan Yağı Trigliseritleri Düzeyi Yüksekliği konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: trigliserid serum, trigliserit, trigliserit serum, trigliserid serum yüksekliği, trigliseritler, trigliserid serum nedir, serum trigliserit, kanda yağ yüksekliği, bun yüksekliği, trigliserit pankreas, kan yağı yüksekliği, kanda trigliseritler, kanda bun yüksekliği, trigliserid serum yüksek, kan yagi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan Kolesterol Düzeyi Yükseklikleri daywest Sağlığımız 0 07-05-2010 11:22
Kanda Kolestrol Yüksekliği nasıl tedavi edilir? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 30-11-2008 12:08
Tansiyon Yüksekliği nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:04
Güneş yağı nimlahza Karikatürler 0 07-10-2008 03:01
Yılan Yağı Bkmlyz Saç Bakımı 0 16-05-2008 12:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats