Bakimliyiz.Com

-   Sağlığımız (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kume Bas Agrisi Nedir? (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/57203-kume-bas-agrisi-nedir.html)

mormavi 10-05-2010 04:29

Kume Bas Agrisi Nedir?
 

Baş ağrıları primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Primerde ağrıyı açıklayacak herhangi bir hastalık bulunmaz. Küme baş ağrısı, migren, gerilim tipi baş ağrıları bu grupta yer alır. Sekonder baş ağrılarının altında ise belirli rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Baş ağrısının hangi grupta yer aldığını belirlemek için nörolojik muayene, beyin görüntülemesi, EEG, kan ve idrar tahlilleri gibi uygulamaların yapılması gerekir.

Küme baş ağrıları genelllikle erkeklerde görülmektedir. Saniyeler süren şiddetli ağrı atakları arka arkaya kümeler halinde gelir. Ağrı daha çok göz çevresi ve şakakta yoğunlaşır ve tek taraflı olur. Gözde kızarma, yanma, sulanma gibi belirtiler görülebilir. Küme tipi baş ağrısı geldiğinde 15 dakika - 3 saat devam eder. Ataklar hafta da bir olabileceği gibi gibi yılda bir de görülebilir. Ataklar sigara, alkol ve damarlarda genişlemeye neden olan ilaç kullanımıyla tetiklenebilir.

Küme baş ağrıları geldiğinde her gün birkaç defa çok şiddetli ağrı yapar. Ağrının çoğu defa aynı saatlerde gelmesi en önemli özelliklerinden biridir.

Küme tipi baş ağrısı nadir görülmesine rağmen, geldiğinde kişiyi çok rahatsız eder. Genel olarak hep bir gözün çevresinde görülür.

Küme başağrılarında en etkili tedavi biçiminin 20 dakikalık aralıklarla saf oksijen solumak olduğu belirtilmektedir.

Alıntı


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:52 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.