bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-05-2010, 04:32   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Venoz Yetmezligi Belirtileri(KVY postflebitik sendrom)

Kronik venöz yetmezlik (KVY) ayaklarda ve bacaklarda kanın göllenmesiyle sonuçlanacak şekilde bacak venlerinin yetersiz hale geldiği bacak damar hastalığının ilerlemiş evresidir. Bacak venlerinde bir tıkanıklık veya venlerdeki tek yönlü kapakçıklarda bir hasar olduğunda ortaya çıkar. Normal koşullar altında bu kapaklar kanın sadece geriye kalp yönünde akmasını sağlar. Yetersiz kapaklar ise bacaklardan kalbe doğru olan kanın yerçekiminin etkisiyle geriye kaçmasına ve alt tarafta göllenmesine yol açar.

Kronik venöz yetmezlik nedenleri

Venlerdeki kan akımını tıkayan kan pıhtısı (venöz tromboz) iltihap (flebit) veya hasarlanmış kapaklar
Bacak yaralanması veya cerrahisi
Bacak venlerinde kapaklarda hasarlanmaya yol açacak şekilde basınç artışına yol açan obezite
Hareketsiz olarak uzun süre ayakta durma
Doğumsal genetik eksiklikler
Dikkatli bir tedavi yapılmaz ise KVY bacak ülserlerine ilerleyebilir bu durum uzun vadede KVY’li hastaların yüzde 25’inde meydana gelir.
Bacak ülserleri KVY’ne eşlik eden ciddi bir komplikasyondur. KVY’ne eşlik eden bacak ülserleri dış tarafta olabilirse de genellikle ayak bileği iç yüzünde lokalizedir. Ayağın ön yüzünde ve dizden daha yukarıda oluşmazlar.

KVY’in belirti ve bulguları
KVY sıklıkla derin ven trombozu nedeniyle ortaya çıkar.


Belirtiler ve yatkınlaştırıcı faktörler şöyledir:

Bacaklarda veya ayak bileklerinde şişme (ödem)
Bacaklarda uzun süreli kaşıntı veya ağrı
Ayakta uzun süre durma ile alevlenen bacaklardaki dolgunluk hissi
Deri altı katmanlarının sertleşmesi (indürasyon)
Derinin kahverengi renk değişikliği özellikle ayak bilekleri çevresinde
Derinin inflamasyonu (dermatit)
Varisler
Ayak bileklerinde veya daha üst seviyede ağrılı ülserasyonlar (bacak ülserleri staz ülserleri)

Sol tarafta kronik venöz yetmezlikte görülen deri renk değişikliklerini (kahverengi) görüyoruz. Sağda ise daha ileri safhada deri renk değişikliklerine ödem de eklenmiş (sol bacak).

Kronik venöz yetmezliğin en kötü komplikasyonu olan ülser. Bu ülserler ciddi bakım gerektirir ve iyileşmesi zordur. Kronik venöz yetmezliği nasıl teşhis ederiz?


Bir çok vakada karakteristik şikayetlerin varlığı (örn. ayaklarda şişme deri renk değişikliği ve yara gelişimi (ülserasyon) KVY tanısını kolayca koydurur. Aşağıdaki durumlar da tanıya yardımcı olabilir:

Hastanın ve ailesinde ven hastalığı bulunması

Fizik muayene. Venöz yetmezlikle ilişkili ülserlerin varlığı ve lokalizasyonu ilave herhangi bir teste gerek kalmadan tanıyı koymaya yeterli olabilir.
Dupleks ultrason: Venöz kan pıhtılarını tespit etmeye yönelik olarak yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan ağrısız bir testtir. Test ayrıca yetersiz venleri de gösterir.

Ayak bileği-kol indeksi (ABI):

Bu test atardamarların kan basıncını koldaki kan basıncıyla karşılaştırır. Venöz hastalıklarla birlikte bulunabilen periferik arteryel hastalıkların taramasında kullanılır. Bu bilgi tavsiye edilen tedaviyi değiştirebildiği için önemlidir.
Venogram: Venlere özel bir boyanın (kontrast madde) enjekte edilerek X ışınları yardımıyla filmlerinin çekilmesidir.

KVY için tedavi seçenekleri

Cerrahi olmayan tedaviler:

Bacakları yükseğe kaldırma: Bu hastalar istirahat halindeyken bacaklardaki venöz basıncı azaltmaya yönelik önemli bir metoddur. Hastalar günde üç veya dört defa olmak üzere 30 dakikalığına bacaklarını kalp seviyesinden yukarıda tutmaları yararlıdır.

Kompresyon çorapları (varis çorapları) giyme: Bunlar ayak bileğinden maksimumla başlayıp yukarı gidildikçe (turkeyarena.com) giderek azalan oranda bacaklara sürekli bir basınç uygulayarak kan akımına yardımcı olmak üzere dizayn edilmişlerdir. Kompresyon terapisi KVY tedavisinin önemli bir parçasını oluşturur. Diz üstü diz altı külotlu parmak ucu açık olan vb. bir çok çeşit çorap bulunmaktadır. Çalışmalar göstermiştir ki çorap giymek zor olduğu için çoğu hasta giymeleri gereken süre kadar bu çorapları giymemektedir. Ancak önemli olan hastaların çorapları durum düzelinceye kadar giymeleri gerektiğidir. Çorapları giyme konusunda ciddi sorunları olan hastalar için uzmanlar fermuarlı veya velkrolu (cırt cırt bantlı) yeni çorapları tavsiye edebilirler.

İlaç tedavisi:

Diüretikler (idrar söktürücüler): Bunlar genellikle bacak şişlikleri olan hastalarda kısa süreli kullanım içindir.
Aspirin: Aspirin bacak ülserlerinin iyileşmesine yardım edebilir.
Oral pentoksifilin: Bu bazen bacak ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için kompresyon terapisi ile birlikte kullanılır. Ciddi KVY’i olan hastalarda özellikle bacak ülserleri olanlarda uzmanlar cerrahiyi muhtemelen kompresyon terapisi ile birlikte önerebilir.

Özellikle ciddi hastalığı olan hastalarda olmak üzere KVY’ni düzeltebilen cerrahi prosedürler şunları içerir:

Venöz soyma ve bağlama (ligasyon)

Angioskopik olarak valvüloplasti: Hasarlanmış venöz kapakların angiyoskop (venin iç yapısının video görüntülerini alan fiberoptik bir cihazdır) kullanılarak cerrahi tamiridir. Ancak bu işlem bir çok merkezde yapılamıyor ve uzun süreli sonuçları bilinmiyor.

Kapak oto transplantasyonu:

Vücudun diğer bir bölgesinden alınan sağlıklı venin hastalanmış venin bir parçasıyla değiştirmek üzere transplantasyonudur. Bir veya iki tane işlev gören kapağı içeren segmentin transplantasyonunu etkilenmiş bacaktaki dolaşımın yerine konması için yeterlidir. Ancak bu işlem de bir çok merkezde yapılamıyor ve uzun süreli sonuçları bilinmiyor.

Subfasiyal endoskopik perforatör cerrahi:

Bu işlem bütününde dolaşımın devamlılığını sağlarken ülsere iyileşme şansı verir. Ancak bu işlem de yenidir fakat hızla kabul görmektedir. Çalışmalar klasik yöntemlere göre bu yöntemle ülserlerin iyileşmesinin dört kat daha hızlı olduğunu göstermiştir.

Bacak ülserleri olan hastalar için iyileşmeyi hızlandırmaya yönelik olarak kompresyon terapisi ile birlikte ülserli bölgeye yeni bir insan derisi eşdeğeri greft kullanılabilir.
KVY’i olan hastalar doktorlarının tavsiyelerini (örn. bacakları yüksekte tutma ve bandajlama) mutlaka uygulamalıdırlar. Aksi takdirde bacak ülserleriyle ilgili tekrarlayan problemler ven iltihabına (flebit) neden olabilir. Bazı hastalar için hayat boyu antikoagülasyon (kan sulandırıcı) tedavi tavsiye edilebilir. Tedavisi zor olan venöz ülserli hastaların tedavilerinin planlanmasında multidisipliner ekipleri olan merkezler genellikle daha başarılıdırlar. Bu ekipler genellikle vasküler cerrahları plastik cerrahları ve fizik tedavi ile yakın koordinasyonu içerir. Vasküler cerrahlar altta yatan venöz patolojiyi düzeltmek için çalışırlar. Plastik cerrahlar yara bakımı ve rekonstrüksiyonunu üstlenir fizik tedavi ise masaj teknikleri ve sofistike bandaj ve uygulamalar ile şişliği azaltırlar.


alıntı
Venoz Yetmezligi Belirtileri


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-11-2010, 05:41   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart venöz yetmezlik

ben venöz kaçak ve venöz yetmezliğinden ameliyat oldum.kasık bölgemden ve diz kapağının yanından kesikler açtılar.fakat ameliyat olduktan sonra şikayetlerim geçmedi.yine ayaklarım şişiyor ve ağrılarım oluyor çok ayakta durmama rağmen özellikle dkiş bölgelerinde yanma ve aşırı kaşıntılarım oluyor.ayaktayken dikişlerim morarıyor.dinlendiğimde ise pembeleşiyor.nedenini açıklarmısınız


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Venoz Yetmezligi Belirtileri

Venoz Yetmezligi Belirtileri konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: venöz yetmezlik belirtileri, venöz yetmezlik nedir, venöz yetmezliği nedir, venöz yetmezliği belirtileri, venöz kaçak, venöz kaçak nedir, venöz kaçak tedavisi, venöz yetmezlik tedavisi, venöz belirtileri, venöz kaçak belirtileri, derin venöz yetmezlik tedavisi, kronik venöz yetmezlik belirtileri, venöz yetmezlik, venöz yetmezlik ameliyatı izle, venöz yetmezliği ameliyatı izle,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Septisemi belirtileri daywest Sağlığımız 0 23-04-2010 12:33
Kanser Belirtileri daywest Kanser 0 14-03-2010 05:22
ihanetin Belirtileri... mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 24-09-2009 05:09
MSG Nedir?-MSG Belirtileri elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats