Bakimliyiz.Com

-   Sağlığımız (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Karaciğer ve Pankreas (http://www.bakimliyiz.com/sagligimiz/57253-karaciger-ve-pankreas.html)

daywest 11-05-2010 01:10

Karaciğer ve Pankreas
 
Karaciğer ve pankreasın vücudumuzda önemli görev*leri vardır. Sindirim kanalının dışında olsalar bile oni*kiparmak bağırsağına yani incebağırsakların ilk kısmı*na sindirim suları akıtırlar. Karaciğer binlerce minik kim*ya fabrikası şeklinde çalışan lobüller ihtiva eder. Lobül gıdaları işleyerek ve bir kısmını de*polayarak, kan dolaşımına verir. Lobülün görevleri ara*sında onikiparmakbağırsağı için safra üretmek de var*dır.
http://www.saglikbilgilerim.com/wp-c...er-300x250.jpg

Karaciğer koyu yeşil bir safra üreterek yağların eri*tilmesine ve sindirilmesine yardımcı olur. Karaciğer saf*rası onikiparmakbağırsağı tarafından kullanılana dek saf*ra kesesinde depolanır. Yağlı bir yiyecek yediğimizde, karaciğerimiz daha fazla safra üreterek safra kesesine ak*tarır. Bu safraya karışan mineraller daha sonra safra ke*sesi taşları oluşturabilirler.
Karaciğerimiz: Karmaşık bir organ
Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organdır. Ge*lişmiş bir insan vücudunda ağırlığı iki kiloya kadar ula*şabilir. Karaciğer kan ihtiyacını iki kanaldan sağlar. Bi*rinci kanal kalpten gelen ve oksijen açısından zengin kan, ikinci kanal ise gıda açısından zengin olan ve incebağır*saktan gelen kandır. Karaciğer kan ihtiyacının beşte bi*rini kalpten, beşte dördünü bağırsaktan karşılar. Karaciğer amino asitler gibi gıdaları vücudun diğer kesimle*rinde kullanılabilecek şekilde işler. Aynı zamanda kara*ciğer vitamin ve minarelleri depolayarak ihtiyaç duru*munda kana karıştırır ve bu yolla vücuda aktarır. Kara*ciğerin diğer bir görevi de glikojen şeklinde karbonhid*rat depolamasıdır. Beyin, kaslar ya da diğer organların enerji ihtiyacı göstermeleri halinde bu glikojen glikoza çevrilir.
Glikojenin oluşturulması pankreasın kana insülin adı verilen bir hormonu aktarmasıyla başlar. Vücudun in*sülin üretememesi diabet hastalığına yol açar. Şeker has*talığı adıyla da bilinen bu hastalık kanda aşırı miktarda glikoz birikmesine yol açar.

Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, karaciğerin vücutta başka görevleri de vardır. Mesela eski alyuvar*ları ayrıştırır. Diğer bir görevi de vücut için zararlı ola*bilecek zehirli maddeleri -alkol ve ilaçların kullanılma*yan kısımları gibi vücudun dışına atmasıdır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:10 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.