bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2010, 01:47   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Organ Aktarımında Bağışıklıkla İlgili Sorunlar

Aşağı yukarı 1945′e kadar aktarılan bir organ ya da doku parçasının neden kabul ya da reddedildiği anlaşılamıyordu. Ameliyat yöntemi hastanın ya da aktarılan organın durumu enfeksiyon v.b. suçlandırılıyordu. Bağışıklık olaylarının rolünü Medawar kanıtladı; 1952′den sonra da Dausset mekanizmayı giderek daha kesin biçimde açıkladı.
Alıcının bedenindeki bir yamanın geleceği özellikle alıcı-yama arasında bulunabilecek çelişkinin sonucuna bağlıdır. Sonucu alıcı ve vericinin bağışıklık niteliklerinin benzerlikleri ya da farklılıkları belirler. Bu bağışıklık nitelikleri de kalıtımın genlerle ilgili etmenlerine bağımlıdır. Sonuçlarsak aktarımın başarı ya da başarısızlığını alıcı ve vericinin kromozomları belirleyecektir.
Organ aktarımının bağışıklık tepkileri
Başlıcası alıcının yamaya karşı tepkisidir. Yamanın reddi ya da kabulü buna bağlıdır.
Yamanın alıcıya karşı tepkisine daha ender raslanır ve daha geç ortaya çıkar. İkincil organ aktarımı sendromuna yolaçar.
Bağışıklık bastırıcı tedavi sırasında mikroptan arındırılmış hasta odası.

Alıcının yamaya karşı tepkisi
Antijenler yama tarafından taşınırlar dokuyla ilgilidirler. «Doku uyuşurluğu antijenleri» diye adlandırılırlar. Bu dokuyla ya da hücreyle ilgili uyuşurluk anlamına gelir. Bütün hücrelerin üstünde (alyuvarlar dışında) bulunurlar; ama özellikle akyuvarların ve kan pulcuklarmın (trombositler) üstünde boldurlar.
HLA sistemine (akyuvar kan pulcukları grubu) bağlı olduklarını görmüştük. Belirli bir kişide bütün hücrelerde aynıdırlar. Ama her kişide türünün bütün bireylerinden farklı bir HLA sistemi vardır.
Dolayısıyle kuramsal olarak ancak gerçek ikizler arasında doku uyuşurluğu görülür; öteki insanlar arasında ise doku uyuşmazlığı vardır. Uygulamada olaylar bu kadar katı değildir ve tam uyuşurlukla tam uyuşmazlık arasındaki bütün ara evreler görülür. En iyi vericinin aranması da bu olaya dayanır. Gerçekten en güçlü antijenler (verici-alıcı arasında benzerliğin tam olmasını gerektirirler) ve çok daha az tehlikeli olan güçsüz antijenler tanınmaktadır.
Alıcıda yamanın antijenlerine karşı duyarlık kazanmayla ortalama 15 günde antikorlar oluşur. Bu antikorlar dolaşmazlar ve kanda bulunmazlar. Antijen-antikor tepkimesi dokuyla (hücreyle) ilgilidir. Antikor bir lenfosittir.
Yamanın başka antijenleri dolaşan antikorlar imünoglobülinler de oluşturur. Bunların rolleri geç karmaşık ve değişkendir. Bazen yamanın reddi olayına katılırlar bazen yamanın tutmasını kolaylaştırırlar.
Yamanın reddi nasıl gerçekleşir?

Antikorlar antijeni taşıyan hücre için zehirlidirler (sitotoksik). Yamanın hücrelerini yıkarlar. Yamanın ölümü kan damarlarında başlar. Daraar-sızlaşır iltihaplı ve ödemli bir tepkiyle çevrilidir. Sonunda doku bölümü gerçekleşir.

Organ aktarımı yapılmış hasta neden ölür?
Çoğunlukla yaşam için mutlak gerekli bir organ olduğunda (kalp karaciğer böbrek) aktarılmış organın ölümü nedeniyle ölür. Hasta ve yama aynı zamanda ölürler. Ayrıca hastalar çoğunlukla bağışıklık bastırıcı tedavinin kolaylaştırdığı enfeksiyon eklenmesinden ölürler.

Bazen aktarılan organın ölmüş artıklarının zehirleyici etkisiyle ölürler; ameliyat sırasındaki ya da ameliyat şoku nedeniyle olan ölümleri bağışıklık olaylarıyla ilgili olmadıkları için burada incelemeyeceğiz.
Yamanın alıcıya karşı tepkisi
Çok daha ender rastlanır; daha geç ve önceden kestirilemeyen biçimde ortaya çıkar. Özellikle kemik iliği aktarımlarında raslanan ikincil organ aktarımı sendromuna neden olur.

Belirtiler
3 evrede gelişirler. İlk evre sindirimle ilgilidir; İştah yitimi; bulantı; kusma; ishal; büyük karaciğer. İkinci evrenin belirtileri deriyle ilgilidir: Deride pullanma ve kızarma. Deride soyulan büyük kırmızı plakalar oluşur. Üçüncü evrede ağır ihtilatlar ortaya çıkar; Alyuvar yıkımlı kansızlık; kemik iliğinin ve lenf düğümlerinin körelmesi.

Önleme
Olanaklı durumlarda ameliyattan hemen önce damardan kortizon türevleri ya da lenfositlere karşı serum verilerek aktarılacak organın bağışıklık tepkileri yok edilir (bağışıklık bastırma).
Aktarımdan sonra orta derecede bir bağışıklık tedavisini çok uzun süre sürdürmek alıcıdan çok yamaya (aktarılan organ ya da doku) zarar verir.
Kemik iliği aktarımlarında aktarımdan önce 2 saat süreyle yamanın 37°C’ta tutulmasının ikincil sendrom tehlikesini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Organ Aktarımında Bağışıklıkla İlgili Sorunlar

Organ Aktarımında Bağışıklıkla İlgili Sorunlar konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Farklı Türlerden Organ Aktarımları daywest Sağlığımız 0 11-05-2010 01:46
Bebeklerin Kulakları İle İlgili Sorunlar daywest Bebek Hastalıkları 0 31-01-2010 03:46
Öğrencilerden toplu organ bağışı Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-06-2008 12:50
Yargıtay'dan organ bağışına destek Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 10-06-2008 01:00
Koldan cinsel organ Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 05-06-2008 12:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats