bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2010, 02:01   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Böbreküstü Bezi Kabuk Bölümü

BÖBREKÜSTÜ BEZİ KABUK BÖLÜMÜ
3 ana grupta toplanan çok sayıda hormon salgılarlar:
— başlıcası aldosteron olan mineralokortikoyit. hormonlar;
— özellikle erkeklik özelliğini veren hormonlar ya da androjenler;
— biraz da progesteron ve östrojen (dişilik hormonları).
Böbreküstünün demetsi tabakası. — Işınlar biçiminde dar kılcal damarlarla birbirinden ayrılmış hücre dizileri görülmektedir.
Burada her grubun başlıca hormonlarını inceleyeceğiz.
Aldosteron Biyosentezi ve yapısı
Aldosteronun biyosentezini (yapımını) yumaksı tabaka hücreleri sağlar.
Bu yapımın evreleri bilinmektedir. Kolesterolden başlar ve çeşitli yollar izleyebilir.
Salgılanması taşınması biyolojik etkinliği ve yıkımı
Normal bir yetişkinde aldosteron salgılaması ortalama 24 saatte 100-200 |igr dolayındadır. Kan dolaşımına geçince kendine özgü olmayan proteinlere kopması kolay bağlarla bağlanır. Organizmaya yayılması metabolizması çok hızlıdır ve çok çabuk yiter: Salgılanan miktarın yarısı 50 dakika kadar sonra yokolur. Az salgılanmasının ve kısa ömürlü olmasının tersine biyolojik etkinliği büyüktür. Böbrek ve karaciğerde değişime uğrar sidikle özellikle yıkım ürünleri biraz da bozulmamış aldosteron biçiminde atılır.
Fizyolojik etkinliği
Etkinliği özellikle sodyum ve klor iyonlarının dokularda tutulması potasyum ve hidrojen iyonlarının atılması üstünedir. Sodyumu tutmakla sodyum hareketlerini izleyen suyu da tutmuş olur.
Bu etki böbrekler düzeyindedir ve potasyum ile hidrojen iyonlarının atımındaki denge iç ortamdaki asit-baz dengesinin oluşumunda rol oynar.

Salgılanmasının düzenlenmesi

Aldosteron salgılanmasında en önemli etmen hücre dışı iç ortam hacmi özellikle de kan hacmidir. Kan hacmi azalırsa aldosteron salgılanması artar kan hacmi çoğahrsa aldosteron salgılanması azalır. Kan hacmiyle ilgili bilgiler sağ kulakçıktaki ve şahdamarının içindeki alıcılar tarafından alınır; ama bundan sonraki mekanizma bilinmemektedir.
Öteki etmenler kan sodyum düzeyi (natremi) ve kan potasyum düzeyidir (kalyemi). Kan sodyum düzeyi düşüklüğü (hiponatremi) ve kan potasyum düzeyi yüksekliği (hiperkalyemi) aldosteron salgılanmasını artırır.
Aldosteron salgılanması reninanjiyotensin sistemi tarafından başlatılır: Böbrekte kan akımının azalması reninin serbestleştirilmesine yolaçar; renin kanda bulunan anjiyotensinojeni antiyotensin I sonra II haline çeviren bir maddedir. Anjiyotensin II aldosteronun böbreküstü bezi kabuğu tarafından yapımını ve serbestleştirilmesini uyarır.
Ayrıca ACTH aracılığıyla hipotalamus-hipofiz sistemi de bir ölçüde olayda rol oynar.
Kortizol (ya da hidrokortizon) Biyosentezi ve yapısı
Kortizol demetsi tabaka hücreleri tarafından yapılır. Yapım kolesterol ya da asetatla (ya da her ikisiyle birlikte) başlar. Daha sonra kortizol oluşabilmesi için birçok yol izlenebilir.
Kortizolün salgılanması taşınması biyolojik etkinliği ve yıkılması
Kortizol düzeyi 100 mit plazmada 15 (igr’dır (ya da gamma). Günde 15-20 mgr kortizol serbestleşir. Kan dolaşımına geçince özel bir taşıyıcı proteine bağlanır: Transkortin. Kortizolün yüzde 95 kadarı transkoı tine bağlıdır; bu nedenle de biyolojik etkinliği yoktur. Ama taşıyıcısından ayrılabilir ve dokular tarafından kullanılabilir hale gelebilir: öyle ki transkortinkortizol bileşiği bu hormonun deposu gibidir. Yüzde 50’si 100 dakika dolayında bir süre içinde yiter. Özellikle karaciğerde yıkılır. Yıkım ürünlerinin tümü sidikle atılır. Yalnızca kortizolün bir bölümü hiç bozulmadan sidikle atılır.
Fizyolojik etkinliği
Kortizolün başlıca etkileri karbonhidrat ve protein metabolizmaları üstünedir.
Karbonhidrat metabolizmasına etkisi
Kortizol karaciğerde aminoasitlerin glikoza çevrilmesini (glikojenez) ve glikozun glikojen biçiminde depolanmasını sağlar; böylece glikoz gereksinimi olduğunda yani kan şeker düzeyi düşüklüğünde (hipoglisemi) harcanmaya hazır bir depo oluşur. Böbreküstü bezi yetmezliğinde kan şeker düzeyi düşmesi eğilimi vardır (hidrokortizon vermekle düzeltilir).
Protein metabolizmasına etkisi
Kortizol proteinlerin yıkımını artırır yapımını durdurur. Bu nedenle böbreküstü bezi kabuğunun aşırı çalışmalarında kaslarda körelme kemiklerde yaygın kireç yitimi görülür ve deri dayanıksızlaşır. Proteinlerin yıkımı kanda aminoasit düzeyinin artmasına yolaçar. Bu aminoasitler karaciğerde glikojen yapımında kullanılırlar (bir glikoneojenez sözkonusudur; çünkü bu yapımda karbonhidratlar değil aminoasitler kullanılmaktadır).
Yağ metabolizmasına etkisi
Kortizol yağları harekete geçirir ve yeniden dağıtarak gövde ile yüzde toplar.
Su-elektrolit metabolizmasına etkisi
Biraz tutulmasına yolaçtığı sodyuma pek az etkisi vardır. Daha çok sidik söktürücü etkilidir. Potasyumun atılmasını artırır.

Kortizolün öteki etkileri

Kortizolün iltihaplanmaya karşı alerjiye karşı ve bağışıklığa karşı bir etkisi vardır; bu etkilerden tedavide yararlanılır (kortizon türevleri).
Kan hücrelerinin oluşumunu da etkiler V2 eyozinofil parçalı çekirdeklerin artmasına yolaçar.
Midede klorhidrik asit salgılanmasını artırır.
Ayrıca şok tedavisinde kullanılan önemli bir atardamar basıncı yükseltici etkisi vardır.
Salgılanmasının düzenlenmesi
Bir negatif geri denetim mekanizmasıyla sağlanır. Kortizol-hipotalamus-kortikotrofin serbest-leştirici etmen (CRF)-ACTH.
ACTH’nın böbreküstü bezinin demetsi tabakasını ve yumaksı tabakasını uyarıcı etkisi vardır: ACTH yokluğunda bu tabakalar körelirler aşırı bulunursa aşırı gelişirler.
Kortizol salgılanmasında günlük bir ritim bulunduğunu söylemek gerekir; kandaki düzeyi sabah en yüksek gün sonunda en düşüktür.
Sıkıntı saldırı organizmanın dayanıklılık olanaklarını artırmak için kortizol salgılanmasını artırır (sinirsel merkezler ve hipotalamus aracılığıyla).
Böbreküstü bezi kaynaklı androjen hormonlar
Biyosentezleri ve yapıları

Burada yalnızca başlıca androjen hormonlardan sözedeceğiz (yunanca «andros»: «erkek» ve «genese»: «oluşum»dan; yani erkek cinsine özgü). Bunlar dehidroepiandrosteron (DHA) bunun sülfatı 11 B-hidroksiandrostendiyon ve adrenosterondur.ı Ağsı tabakada yapılırlar.

Erkekte androjen hormonları salgılayan bir bez daha vardır: Erbezi. Kadında androjen hormonları böbreküstü bezi kabuğu yapar (yumurtalık ve etenin küçük rolü bir yana bırakılırsa). Ama testosteron yalnızca erbezinde yapılır.
Böbreküstü bezi androjenleri 17-ketosteroyit-ler grubunda sınıflandırılır.
Androjen hormonların salgılanması taşınması biyolojik etkinliği ve yıkılması
24 saatte erkekte 18 mgr kadında 12 mgr dolaylarında DHA sülfatı salgılanır.
Androjenlerin biyolojik etkinliği zayıftır. Burada açıklanmayacak olan çok karmaşık mekanizmalarla çok çabuk değişime uğrarlar.
Sidikle bozulmadan ya da yıkım ürünleri biçiminde atılırlar.
Fizyolojik etkinliği
Cinsel organlara ve ikincil cinsel .özelliklerin belirmesine etkisinden burada ayrıntılarıyla sözetmeyeceğiz.
Androjen hormonların metabolizmalara da etkisi vardır.
Aminoasitlerden protein yapımını artırırlar; özellikle kemik ve kasları uyarıcı (yapım) bir etkileri vardır. Ama miktarları fazla olursa kemik ucu kıkırdaklarının erken kapanmasına yolaçarak büyümeyi durdururlar.
Buna karşılık yağ metabolizması üstünde yıkım etkileri vardır (hadım kişiler şişmanlar).
Bunlardan başka kalsiyumun kemiğe bağlanmasını kolaylaştırırlar.
Salgılanmasının düzenlenmesi
Bu düzenlemede negatif geri denetim mekanizmasına göre hipotalamus-hipofiz sistemi ve ACTH rol oynar.
Kortizol düzeyi de olaya karışır.
BÖBREKÜSTÜ BEZİ ÖZ BÖLÜMÜ
Katekolaminler adı verilen (çünkü tümünün yapısının temelinde pirokatekol vardır) hormonları yaparlar. Başlıca 3 katekolamin vardır: Dopamin; noradrenalin; adrenalin.
Biyosentezi ve yapısı
Daha az olmakla birlikte bunlar da çevresel sinir sisteminde (sempatik sistemin sinir uçları) ve beyinde yapılırlar.
Yapım zincirleri ve yapılan bilinmektedir.
Katekolaminlerin salgılanması taşınması biyolojik etkinliği ve yıkımı
Katekolaminler böbreküstü bezi öz bölümünde yapılır ve depolanırlar. Dinlenmede 24 saatte 5 mgr kadar hormon salgılarlar.
Kanda serbest ve bağlı biçimlerde dolanırlar. Sonra çeşitli organlara bağlanır (karaciğer dalak kaslar ve kalp) ve oralarda yıkılırlar.
Yıkım ürünleri sidikle atılır.
Fizyolojik etkinliği
Damarlar üstünde karmaşık bir etkileri vardır organlara ve hormona göre değişen bir biçimde damar çaplarına etkirler (çevresel damarları büzer kalp kas ve beyin damarlarını açarlar) .
Adrenalin kalbe atım sayısını ve oksijen gereksinimini artırarak etkir. Noradrenalin koroner damarları (kalbi besleyen damarlar) genişletir.
Düz kaslar üstünde de karmaşık bir etkilen vardır.
Karbonhidrat metabolizmasını karaciğer ve kaslardan glikojeni glikoza çevirerek kan şekerini yükseltmeyle etkilerler.
Katekolaminler bazal metabolizmayı artırırlar.
Salgılanmasının düzenlenmesi
Sinirsel yoldan sağlanır (ortosempatik sistemle dolayısıyle de çevresel sinir sistemiyle) ama çevresel sinir sistemi aracılığıyla merkezi sinir sistemi de işe karışır.
Böbreküstü bezi öz bölümünün salgılamasını artıran etmenler şunlardır: Kan basıncının düşmesi soğuk kan şeker düzeyi düşüklüğü (hipoglisemi) çeşitli kaynaklı saldırılar.
MUAYENE YOLLARI
RÖNTGEN İNCELEMELERİ
Yararlı olabilecek röntgen incelemeleri hazırlıksız karın filmi çekme; karın zarı arkası bölgeye iğneyle hava verme damar içine karşıt madde verilerek boşaltım sistemi filmi çekme ve böbreküstü bezleri damarlarının filmini çekmedir.
BİYOLOJİK İNCELEMELER
Kanda ve sidikte başlıca iyonların saptanmasına (iyonogram) her zaman başvurulur.
Ama statik ve dinamik çeşitli incelemeler çok daha özgündür.
Böbreküstü bezi kabuğu Statik ölçümler
Glikokortikoyit hormonların (özellikle kortizol) etkilerinin incelenmesi
Kan kortizol düzeyi (kortizolemi) ölçümü kortizolün salgılanmasmdaki günlük değişiklikleı nedeniyle sabah ve akşam kan alınarak yapılır. Normal sonuç ölçüm için kullanılan tekniğe bağlıdır.
Sidikte 17-hidroksisteroyitler ölçülür. Normal sonuçlar şunlardır:
— erkekte: 5-9 mgr/24 saat; — kadında-. 3-6 mgr/24 saat.
• Bu ölçümleri tamamlamak için karbonhidrat metabolizması da incelenilebilir: Kan şeker düzeyi ölçümü; şeker yüklemesi.
Mineralokortikoyitlerin incelenmesi
24 saatlik sidikte serbest aldosteron (normal sonuç: 24 saatte 2-10 jıgr) ve özellikle tetrahid-roaldosteron (normalde 24 saatte 50 |jgr atılır) ölçülebilir.
Plazmadaki renin’in etkinliği incelenebilir; normal olarak plazmaya litre başına dakikada 5-8 mgr olarak salgılanır.
Androjenlerin incelenmesi
Dehidroepiandrosteron’un (DHEA) ölçümü ilgi çekicidir; çünkü yalnızca böbreküstünden kaynaklanan tek androjend;ir. Sidikte normal sonuç-’ lar erkekte 1-3 mgr/24 saat; kadında 05-15 mgr’-dır.
17-ketosteroyitlerin ölçümünün normal sonuçları şöyledir: Erişkin erkekte 12-20 mgr/24 saat; erişkin kadında 6-12 mgr.
Dinamik deneyler
Glikokortikoyit hormonların dinamik incelemesi
Uyarı deneyleriyle böbreküstü bezlerinin yanıt verebilme yetenekleri ölçülür.
ACTH testi iğneyle belli miktarda ACTH verildikten sonra kandaki kortizolün normal olarak 30-60 dakikada yüzde 50-100 artmasına yolaçar. Günümüzde Thorn testine; oranla çok daha fazla kullanılmaktadır.
Deksametazonla yapılan durdurma deneyinin amacı glikokortikoyit hormonların hipotalamus-hipofiz sistemi üstündeki negatif geri denetiminin iyi çalışıp çalışmadığını incelemektir.
Deksametazon etkinliği kortizolden 30 kez fazla olan yapay bir kortikosteroyit hormondur. Verilmesi hipotalamus-hipofiz sistemini durdurur dolayısıyle ACTH’m salgılanması azalır ve kan kortizol düzeyi düşer. Sidikte de 17-hidroksisteroyitler ve dehidroepiandrosteron azalır ya da yiter.
Hipotalamus-hipofiz böbreküstü bezi eksenini genel inceleme deneyleri uyarı ve durdurma deneylerini tamamlayabilir.
Metopiron testi kortizolün bedende yapımım (biyosentez) engeller. Kortizolün hipotalamus-hipofiz çiftine uyguladığı geri denetim ortadan kalkar; ACTH daha çok miktarda salgılanır ve me-topironun etki noktasının üstünde böbreküstü bezi kabuk hormonlarının (kortikoyitler) yapımını artırır. Böylece sidikte 17-hidroksisteToyitlerin. düzeyi 2 katma çıkar.
Lizin-vazopressin testinin amacı burada doğrudan doğruya hipotalamus ya da ön hipofizi etkileyerek ACTH salgılanmasını uyarmaktır. Normalde plazma kortizol düzeyi artar; en az 2 katına çıkar.
Mineralokortikoyitlerin dinamik incelemesi
Anjiyotensin testi atardamar basıncını 20 mm Hg artıran anjiyotensin II miktarını belirlemeye dayanır. Böyle bir sonucu elde etmek için iğneyle verilmesi gereken normal anjiyotensin II miktarı kişinin kilosu başına 4-8 ın.gr/dakikadır.
Androjenlerin dinamik incelemesi
Böbreküstü bezi öz maddesi Statik ölçümler
Çok sayıda maddenin sidikteki ölçümlerine dayanır: Katekolaminler ve yıkım ürünleri: Adrenalin noradrenalin; vanilmandelik asit; birarada normetanefrin ve metanefrin; homovanilik asit.
Dinamik deneyler
ilkeleri özel maddelerle uyarma ya da durdurmadır; bu da atardamar basımcının sırasıyla artmasına ya da azalmasına yolaçar.
Uyan tiraminle sağlanır. Durdurma rejitinle elde edilir.
- İncelemelerin çok sıkı gözetiım altında yani ; hastanede yapılması gerekir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Böbreküstü Bezi Kabuk Bölümü

Böbreküstü Bezi Kabuk Bölümü konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: metanefrin düşüklüğü, metanefrin nedir, normetanefrin yüksekliği, metanefrin yüksekliği, metanefrin düşüklüğü nedir, normetanefrin düşüklüğü, metanefrin normetanefrin nedir, normetanefrin nedir, normetanefrin, homovanilik asit yüksekliği, normetanefrin neden yükselir, kortızol, normetanefrin ne demek, kanda metanefrin, buzzer 18 kadınlarda etkilimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Böbreküstü Bezi Kabuğunun Urları ve Doğuştan Böbreküstü Bezleri Büyüklüğü daywest Sağlığımız 0 11-05-2010 01:59
Böbreküstü Bezi Kabuğunun Aşırı Çalışmaları daywest Sağlığımız 0 11-05-2010 01:57
Süreğen Böbreküstü bezi Yetmezlikleri ve Addison Hastalığı,nedenleri... daywest Sağlığımız 0 11-05-2010 01:55
Yaram Kabuk Baglamis mormavi Resimli Şiirler 3 29-08-2009 06:11
şile bezi elbiseler incitanesi Elbiseler ve Günlük Giysiler 1 07-05-2009 10:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats