bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-07-2010, 12:59   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Damar tıkanıklığına yeni tedavi trombolitik


Beyindeki damarların tıkanması halinde hayati tehlike taşıyan damar içi pıhtıların eritilerek damarların açılmasını sağlayan ''trombolitik tedavi'' Sağlık Bakanlığı hastaneleri içinde ilk kez Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmaya başladı.

1800'lü yılların ikinci yarısında ''Gureba Hastanesi'' ismi ile hizmet vermeye başlayan ve 1924 yılında çıkarılan yasa ile ''Ankara Numune Hastanesi'' ismini alan Ankara'nın en eski hastanesi birçok yeniliğe imza atıyor.

Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin göreve geldiği 12 aylık sürede daha kaliteli ve hızlı hizmet sunumu servislerin yenilenmesi son teknolojik cihazların hastaneye kazandırılması acil servis yapılanması mali yapının düzeltilmesi ve hastane gazetesinin çıkartılması gibi birçok konuda yenilik yaptıklarını söyledi.

Bunlardan birinin kan damarları içindeki tehlikeli pıhtıların eritilerek damarların açılmasını sağlayan ''trombolitik tedavi'' uygulaması olduğunu belirten Zengin yöntemin akciğer embolizminde toplar damar pıhtılaşmasında kalp krizindeki tıkalı koroner damarlarda beyin damarlarındaki tıkanıklıklarda bypass cerrahisi yada stent yerleştirilmiş damarlarda kol ya da bacaklardaki ani oluşan atardamar tıkanıklıklarında uygulandığını ifade etti.

Zengin tedavide özel pıhtı eritici ilaçlar kullanıldığını ve damar hastalıklarının tamamına yakınında bu ilaçların pıhtı olan damarın içine çok ince borular kullanılarak verildiğini anlatarak şunları kaydetti:

''Türkiye'de Sağlık Bakanlığı hastaneleri içinde beyin damarları içindeki tehlikeli pıhtıların eritilerek damarların açılmasını sağlayan pıhtı eritici tedaviyi yapan ilk hastaneyiz. Uygulanan bu yöntem sayesinde beyin damarı tıkanıkları tam olarak ortadan kaldırılabiliyor. Tanısal amaçlı uygulamalarda da rutin olarak yapılıyor. Tedavi amaçlı ise yarısı stent uygulaması olmak üzere 40 civarında hastaya uygulama yapıldı.''

Trombolitik tedavinin genelde yoğun bakım anjiografi ünitesi ya da altyapıya sahip ameliyathanelerde yapılabildiğini dile getiren Zengin pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde trombolitik tedavinin yan etkilerinin fazla olabileceğini iç kanama geçmişi kontrolsüz yüksek kan basıncı gebelik kalbin iç yüzünün enfeksiyonu ileri yaş şeker hastalığına bağlı gözün iç tabakasının hastalığı gibi durumlarda yöntemin riskli olabileceğini bildirdi.

Zengin tedavinin en önemli yan etkisinin kanama olduğuna dikkati çekerek giderek kötüleşen kol yada bacak ağrısı ateş solunum güçlüğü giderek artan bulantı kusma ya da öksürük kol ya da bacakta morarma şişlik ve ağrı kusma ya da dışkı ile kan gelmesi kateterlerin yerleştirildiği girişim bölgelerinden kan gelmeye devam etmesi halinde en kısa süre içinde hastaneye başvurulması gerektiği uyarısında bulundu.

ACİL TIP YAPILANMASINA GEÇİLDİ

Yenilikler kapsamında acil sağlık hizmetleri sunumunda Acil Tıp yapılanmasına geçildiği belirten Zengin Acil Tıp biliminin dünyada ve Türkiye'de nispeten yeni bir uzmanlık dalı olduğunu ve acil sağlık hizmetlerinde bu anlayışa geçilmesi ile çalışma sisteminin önemli ölçüde değiştiğini dile getirdi.

Bazı tetkiklerin sonuçlarının daha çabuk alınması için Acil Servise yönlendirme yapılabildiğini ifade eden Zengin normal polikliniklerde tetkiklerin hızlı yapılması için düzenleme yaptıklarını bildirdi.

Zengin Acil Servis çalışma sistemini gerçek acil hastalara etkili ve hızlı müdahale edebilme üzerine kurduklarını ve günde 500 acil vakaya müdahale ettiklerini anlattı. Acil Tıp Kliniği'nin daha verimli olabilmesi için eğitim kadrosunun tamamlanmaya çalışıldığını ve serviste tadilatın devam ettiğini belirten Zengin ''Çalışmalar tamamlandığında acil servis alanında iddialı işlere imza atacağız. Giriş katını tamamen acil hastalara ayırmayı planlıyoruz bütün idari birimleri bir kat alta alacağız. Acil servis aynı anda 50 hastanın muayenesi yapılacak bir birim haline gelecek'' diye konuştu.

''EN YÜKSEK TAHSİLAT RAKAMLARI...''

Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zengin hastanenin mali yapısını detaylı bir şekilde masaya yatırdıklarını gelirlerin arttırılması ve giderlerin azaltılması konularında yoğun çalışmalar yaptıklarını anlatarak ''Kurulan komisyonlar sayesinde hastanede tasarrufa gidildi. Satın alma ekibi acil durumlar dışında açık ihale usulü alımlar yaparak daha hassas davrandı. Ankara Numune Hastanesi tarihinde en yüksek tahsilat rakamlarına 2010 yılının ilk 5 ayında ulaşıldı. Mali tabloda oluşan olumlu gelişmeler sonucunda satın alma ödemeleri 3 ayın altına çekildi'' dedi.

''KRONİK YARA BAKIMINDA ULUSLARARASI MERKEZ OLACAĞIZ''

Türkiye'de el cerrahisinin uzmanlık alanı olarak yakın tarihte kabul edildiğini ve ilk hizmet birimlerinden birinin hastanelerinde açıldığını ifade eden Zengin ''El Cerrahisi alanında hedefimiz el cerrahisi ve rehabilitasyonunu birlikte ele alarak bu alanda komple hizmet verebilen bir merkez olmaktır'' şeklinde konuştu.

Nurullah Zengin kronik yara bakımının Türkiye'de ihtiyaç duyulan en önemli hizmet alanlarından olduğunu belirterek Akyurt İlçesi Semt Polikliniği binasını modern Yara Bakımı Merkezi'ne dönüştürecekleri bilgisini verdi. Destekleyici yara tedavi yöntemlerinden biri olan hiperbarik oksijen yönteminde Türkiye'nin en modern uygulama cihazlarından birinin hastaneleri bünyesinde bulunduğunu dile getiren Zengin ''Yeniden yapılanma ile kronik yara bakımında uluslararası alanda önemli merkezlerden biri olacağız'' dedi.

Zengin yanık merkezinin 9 yoğun bakım yatağı ile hizmet vermeye devam ettiğini ifade ederek ''Yanık merkezimizde yanığın akut döneminde hizmet veriliyor. Belli bir süre tedavi gören hastaların uzun dönem bakımları kronik yara bakım merkezinde devam edecek'' diye konuştu

''NUMUNE GAZETESİ VE DERGİSİ YAYINDA''

Bunların dışında ''Numune Gazetesi'' ve ''Numune Sağlık Dergisi''nin yayınını başlattıklarını da anlatan Zengin bu yayınların hasta ve hasta yakını odaklı yayınlar olduğunu söyledi. Zengin gazetede ve dergide yer alan haberlerle hem hastaları doğru bilgilendirmeyi hem de ulusal sağlık politikalarının oluşumuna katkı vermeyi hedeflediklerini belirtti.

Tadilat planları içerisinde eğitim salonlarına öncelik verdiklerini dile getiren Zengin eğitim salonlarının her türlü teknik donanıma sahip ve son derece modern olduğunu söyledi. Zengin her ay ''Numune Konferansları'' programı başlattıklarını ve yakın dönemde hastane web sayfasında bilimsel aktivitelerin canlı olarak yayınlanacağını sözlerine ekledi.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Damar tıkanıklığına yeni tedavi trombolitik

Damar tıkanıklığına yeni tedavi trombolitik konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beyin damarlarının acılmasında yeni teknikler, trombolitik ilaç isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kılcal damar sorunu ... daywest Cilt Maskeleri 3 17-01-2010 03:49
Damar Sertliği Ve İlacı Bkmlyz Alternatif Tıp 0 24-09-2009 05:43
‘Damar damar üstüne gelmek’ vena LakLak Bölümü 0 04-05-2009 03:47
Damar Sertliği nasıl tedavi edilir? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 30-11-2008 11:32
Arif Damar Biyografi-Arif Damar Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 12:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats