bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-08-2010, 01:32   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma yöntemleri

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma yöntemleri
İstanbul Tabip Odası'nın her yaz olduğu gibi bu yıl da kamuoyuna yaptığı bulaşıcı hastalık uyarısı şu temel bilgiyle başlıyor: ‘‘Yeterli ve temiz su sağlanamayan kanalizasyon sistemi yeterli olmayan deniz veya göl suyunun temiz kişisel hijyen alışkanlıklarının iyi olmadığı toplumlarda bulaşıcı hastalıkları daha sık rastlanır.’’

Uyarıda İstanbul'da da bulaşıcı hastalıkların en sık görülen hastalıklar içinde yer almaya devam ettiği ve suyla besinlerle bulaşan hastalık etkenlerinin havaların ısınmasıyla birlikte arttığı bu nedenle oluşan ishalli hastalıkların vücutta önemli miktarda su ve tuz kaybına yol açtığı belirtiliyor. Bu hastalıkların bazen ölümlere bile neden olduğuna dikkat çekiliyor.

İstanbul Tabip Odası'nın verdiği bilgiye göre tifo kolera akut bağırsak enfeksiyonları hepatit A gibi bulaşıcı hastalıklar yaz aylarında İstanbul'un çevre mahallelerinde en sık görülen ilk beş hastalık arasında yer alıyor.

Nasıl Korunacaksınız?

Oda tifo kolera akut bağırsak enfeksiyonları hepatit A ve bazı paraziter hastalıklar gibi bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için önerilerini şöyle sıralıyor:

Sağlık Bakanlığı ruhsatı taşıyan şişe suları alınmalı.

Suyun temizliğinden şüphe ediliyorsa beş dakika kaynatılmalı veya klorlanmalı.

Su depoları yılda birkaç kez boşaltılıp temizlenmeli.

Tuvalet sonrası yemek hazırlamadan ve yemeden önce eller sabunlu su ile yıkanmalı. Biberonlar kaynatılmalı.

Gıdalar günlük olarak tüketilmeli. Bekletilecekse buzdolabına konulmalı. Buzdolabında bekleyen yiyecekler yaz aylarında en çok 48 saat içinde tüketilmeli.

İshalle seyreden hastalıklarda mutlaka hekime başvurulmalı. İshalli kişilere daha fazla sıvı verilmeli.

İçme ve kullanma suyunun yeterliliği ve temizliği ile deniz suyunun temizliği ve su analizi sonuçları konusunda Büyükşehir Belediyesi İSKİ ve İl Sağlık Müdürlüğü topluma düzenli olarak bilgi vermeli.

Klorlama nasıl yapılır?

Kireç kaymağı ile klorlama: Bir litre suya (5 su bardağı) 2.5 yemek kaşığı kireç kaymağı katın. Yarım saat sonra kireç tortusu dibe çöker. Üstte kalan suyu içine kireç tortusu karışmadan dikkatlice bir başka kaba alın. Daha sonra kullanılacak her bir litre suya bu kenara ayırdığınız kireçli sudan üç damla damlatın. Bu işlemler dikkatli yapıldığı takdirde temiz ve güvenli su elde etmiş olacaksınız.

Çamaşır suyu ile klorlama: Bir litre suya bir su bardağı çamaşır suyu ilave edin. Daha sonra kullanılacak her bir litre suya bu çamaşır sulu karışımdan üç damla ekleyin. Önerilen çamaşır suyu ve kireç kaymağı oranlarını aşmadığınız takdirde bu suları güvenle kullanabilirsiniz.
Aman çocuklar bulaşmasın
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arvas çocukların okul dönemlerine rastlayan döküntülü bulaşıcı hastalıklar konusunda aileleri uyardı. Kızamık kızamıkçık ve suçiçeğinin çabuk bulaşıcılığına dikkat çeken Prof. Dr. Arvas çocuğun döküntüsünün olduğu dönemlerin bulaşıcılık açısından da tehlikeli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arvas şu bilgileri verdi:


Kızamık:


Çocuğun kırgınlık döneminden sonra yüzden başlayarak birkaç gün içerisinde gövdeye yayılan birleşik döküntülere yol açan bir hastalık. Genellikle 10-12 günlük bir kuluçka döneminden sonra yüksek ateş yüzlerde kızarma ve burun akıntısı olarak görülüyor. Kızamık orta kulak iltihabı zatürree bazen de beyin iltihabı gibi ağır durumlara yol açar. Yaklaşık 7-8 günlük bir döküntü döneminden sonra ortadan kalkar. Bu dönemde çocuklar okula gitmemeli.


Kızamıkçık:


Hemen bir gün içerisinde vücuda yayılan döküntü 2-3 gün içerisinde kaybolur. Aşısı vardır. Genellikle kızamık kızamıkçık ve kabakulak hastalığının birleştiği karma aşı şeklinde uygulanır.Kabakulak:


Kulak önünde bulunan pratis bezinin bir veya iki taraflı şişmesiyle halk arasında rahatlıkla tanı koyulabilir. Hastalık şişlik ininceye kadar 10 gün boyuncu bulaşıcılığını korur.


5'inci Hastalık:


Okul öncesi ve okul çağı çocuklarda görülür. Çok hafif geçici bir ön dönemden sonra (yaklaşık 1 hafta kadar) yanaklarda kızarıklık ve vücutta döküntüler başlar.


Kan ve solunum yoluyla ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar da bulunuyor. İşte bu hastalıklar:


Hepatit A:


Küçük yaşlarda sarılık olarak da görülür. Okul çağına kadar çocukların yüzde 70-80'i bu hastalığı geçirir. Eğer 12 yaşına kadar geçirmemişse ergenlik çağından itibaren Hepatit A'nın öldürücü seyretme gücü yüksektir. Aşısı vardır fakat zorunlu değildir. Kuluçka döneminin son günlerinde (15 ile 30 gündür) ve sarılığın ilk dönemlerinde bulaşıcılığı vardır.


Hepatit B:


Kan ve kan ürünleri yolu ile bulaşan bir karaciğer rahatsızlığıdır. 50-150 günlük kuluçka döneminden sonra kendini çoğunlukla sarılıkla ortaya çıkarır. Aşısı 5 yılda bir tekrarlanmalı.


Menenjit:


Çocukluk yaş grubunda özellikle ilk 5 yaş içerisinde menenjittin en sık etkeni özel bir bakteridir. Beyin zedelenmesine hatta ölüme bile neden olabilir. Çocuğun hastalık mikrobuu fark edilmdiğinde yakın çevresinin mutlaka koruyucu antibiyotik alması gerekir.


Boğmaca:


Yeni doğan bebekten itibaren her yaş döneminde görülebilir. Süreci genellikle 3 hafta üzerinde olan ve periyodik öksürüklerle meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Aşısı yapılırsa yüzde 90 koruyuculuğu var.

Suçiçeği:

Tüm çocuklarda yetişkinlerde ve bağışıklık düzeni bozuk olanlarda ortaya çıkan sulu döküntülü bir rahatsızlıktır. Kuluçka dönemi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Döküntülerin içi su toplar ve çabuk kabuklaşır. Döküntüden 7 gün sonrasına kadar bulaşıcıdır.

Su çiçeği artışa geçti
Bulaşıcı çocuk hastalıklarından su çiçeği şikayetiyle hastane polikliniklerine başvurularda artış görülüyor. Su çiçeği özellikle kreş okul gibi ortamlarda birarada bulunan çocuklara kolayca bulaşıyor. Aslında kış sonlarıyla ilkbahar aylarında daha sık görülen su çiçeği soluma ve temasla geçiyor. Haseki Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği'nden Dr. Müjgan Deniz su çiçeği virüsünü alanların döküntüler ortaya çıkmadan 24-48 saat önce hastalığı etraflarına bulaştırmaya başladıklarını söyledi. Hastaların 6-7 gün boyunca hastalığı bulaştırdıklarını belirten Dr. Deniz hastalığın sadece çocuk yaşta değil yetişkinlerde de görülebileceğini vurguladı.


Virüs alındıktan 14 gün sonra hastalıkla ilgili ilk belirtilerin ortaya çıktığını anlatan Dr. Deniz başağrısı ateş karın ağrısı ve halsizlik görüldüğünü belirtti.


Ateş düşürücü ilaçlar alınabileceğini belirten Dr. Deniz ‘‘Yüksek ateşi olan çocuklara Aspirin vermek yanlış. Çünkü ‘Reye' sendromu denilen koma tablosuna yol açabilir’’ dedi. Döküntülerin bir yandan kururken diğer yandan yenilerinin çıkabileceğini belirten Dr. Deniz ‘‘Döküntüler tamamen kuruduktan sonra çocuklar kreşlerine okullarına gönderilebilir’’ dedi. Dr. Deniz özellikle 3-3.5 yaşlarındaki çocukların hastalığı ağır geçirebildiğini belirtti.


Dr. Deniz ayrıca su çiçeğinin bağışıklık sistemi zayıf kişilerde AIDS ve kanserli hastalar için de tehlikeli olabildiğini söyledi.Konu daywest tarafından (03-08-2010 Saat 01:37 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma yöntemleri
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma yöntemleri

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma yöntemleri konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 5 inci hastalık, bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklardan korunma yolları, bulaşıcı hastalıklardan korunma, kulak hastalıklarından korunma yolları, 5 inci hastalık nedir, bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri, okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları, bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları nelerdir, 5 inci hastalik, 5 nci hastalık, 5inci hastalık, kulak hastalıkları ve korunma yolları, çocuk hastalıkları ve korunma yöntemleri, bulaşıcı hastalıklardan, kabakulak mikrobuuu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Turner Sendromu Nedir?-Turner Sendromu Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:44
Kedi Miyavlaması Sendromu Nedir?-Kedi Miyavlaması Sendromu Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:42
Huzursuz Bacak Sendromu nimlahza Ortopedi 0 10-11-2008 01:31
Huzursuz Bacak Sendromu uykunuzu harap etmesin! Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 18-04-2008 02:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats