bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-09-2010, 11:17   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Akciğerin Ameliyat Gerektiren Hastalıkları

Akciğerin bir çok hastalığı bulunmaktadır. Ancak bunlardan bir kısmı "Göğüs Cerrahisi" biliminin ilgilendiği hastalıklardır. Tedavisi cerrahi olmayan diğer hastalıklar Göğüs Hastalıkları Bölümünün ilgi alanına girmektedir. Aşağıda özellikle ülkemizi en çok ilgilendiren ve merkezimizde tedavisi yapılan başlıca hastalıklar görülmektedir:
Sigaranın neden olduğu başlıca hastalıklar
Sigara tüm Akciğer Hastalıklarında hastalar için şikayetlerini artırıcı etkiye sahiptir. Üstelik Doğuştan Gelen Hastalıklar ve Kist hariç tüm diğer Akciğer Hastalıklarının oluşmasında rol oynar.
Akciğer Tümörleri
Akciğer'in iyi huylu ve kötü huylu tümörleri bulunabilir. Ne yazikki sigara içimine de bağlı olarak en sık olarak kötü huylu tümörlerine rastlanır ki bu tümörlerin bir diğer adı da "Akciğer Kanseri" dir. Akciğer kanserinde özellikle erken evrelerde cerrahi tedavi yüz güldürücüdür. Erken evrede yakalanarak uygun bir şekilde tamamen çıkarılmış bir tümörü olan hastanın kanserden "TAMAMEN" kurtulması mümkündür. Yakalanan evre ne kadar küçükse bu olasılık o kadar artar. 1 cm'lik tümörlerde bu oran %90 civarındadır. Bu nedenle akciğer kanserini erken yakalamak için 35 yaşından sonra özellikle sigara içen HERKESİN YILDA BİR KEZ röntgen çektirmesi hatta mümkünse 40 yaşından sonra yılda bir kez göğüs tomografisi çektirmesi uygundur (Tomografi uygulaması A.B.D.'de ve birçok batılı ülkede uygulanmamakta ancak Japonya'da uygulanmaktadır. Japonya'da yakalanan akciğer kanserlerinin yarıdan fazlası ilk evrede yakalanmaktadır. Bu oran A.B.D.'de %15 civarındadır. Ülkemizde ise çok daha düşük olduğu düşünülmektedir) Akciğer kanserinin ilk belirtileri hiç geçmeyen uzun süre (1 ay ya da daha fazla) devam eden öksürük göğüs ağrısı neden olmaksızın (diyet vb) aşırı kilo verme çok sık akciğer infeksiyonu geçirme bir süredir tedaviye rağmen bol balgam çıkarma gibi belirtiler olabilir. Böyle durumlarda en kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.
Pnömoni
Pnömoni bir alt solunum yolu infeksiyonu daha özgün şekli ile bir akciğer dokusunun (parenkimi) infeksiyonudur. Yani akciğer dokusunun bir bakteri ya da virus ile infekte olmasıdır. Halk arasındaki adı 'Zatüre' dir. 'Bronşit' te bir akciğer infeksiyonu olmak ile birlikte bronşit akciğerlerdeki 'hava yollarının' (bronşlar) infeksiyonudur ve pnömoniden bu nedenle ayrıdır.
Pnömoni en sık olarak 'pnömokok' ve 'streptokok' adı verilen bakteriler tarafından oluşturulur. Tüberküloz mikrobu da pnömoni yapar ancak tüberkülozun yaptığı pnömoninin akciğerlere yerleşimi infeksiyonun tedaviye oldukça dirençli olması ve özel ilaçların (anti-tüberküloz ilaçlar) oldukça uzun süreler kulanılmasının gerekliliği ile pnömoniler içinde ayrıca incelenir ve hem hasta hem de tedavi eden hekim için özelliği büyüktür.
Pnömoni genellikle bağışıklık sistemi tamamen normal olan ve başka bir vücud direncini kıran hastalığı olmayan kişilerde pnömoniye neden olan bakteriyi kişi akciğerlerine -hava yolu ile- alsa dahi oluşmaz. Bu nedenle pnömoni en çok bebekler ve küçük çocuklarda yaşlılarda AIDS gibi hastalığı bulunan kişilerde ciddi kalp hastalığı olan kişilerde organ nakli yapılan ve bu nedenle bağışıklığı baskılayan ilaçlar alan hastalarda ve ameliyat geçiren hastalarda ortaya çıkar. Burada belirtilen riski bulunan kişilerde (örneğin yaşlılarda) viral bir infeksiyon sonrası (örneğin ağır bir grip) da ortaya çıkar. Sigara içen kişilerde görülme sıklığı içmeyenlere oranla çok daha yüksektir.
Pnömoni hemen teşhis konulması gereken ve ciddi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Uygun ve erken başlayan bir tedavi ile ortadan kalkar ancak tedavisiz kalırsa ölümcül de olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok ölüme sebep olan hastalıklarda 6. sırada yer almaktadır.
En sık görülen belirti uzun süren ve balgam çıkarmaya neden olan öksürük ateş nefes darlığı ve kilo kaybıdır. Bazen göğüs ağrısı çocuklarda daha çok olmakla birikte karın ağrısı ve mide bulantısı da görülebilir. Yukarıda sayılan risk gruplarında 1 haftadan uzun süren ve göğüs ağrısının balgamın ve nefes darlığının bulunduğu kişilerde özellikle bir gribin ardından ortaya çıktı ise süphelenilerek hemen bir hekime başvurulmalıdır.
Teşhis muayene ve göğüs röntgeni ile konulur. Neden olan bakteri ya da virus(çok nadir olarak) 'kültür' yapılarak saptanır. Uygun antibiyotiklerin en az 15-20 gün kullanılması ve bu sırada mutlak ilgili uzman hekimin takibi gerekir. Uzun süren tekrarlayan ya da tedavi olmayan pnömoniler akciğerde bazı başka hastalıkların da bulunabileceği anlamına gelebilir. Bu nedenle gelişigüzel yetersiz ya da fazladan antibiyotik kullanımı yapılmamalı ülkemizde çok sık olarak yapıldığı gibi 'öksürüğe öksürüğü azaltan şurup verilir' şeklinde bir düşünce ile sürekli öksürüğü azaltan ilaçlar alınmamalıdır. Çünkü öksürük vücudun bir savunma refleksidir ve amacı akciğerde birikmiş olan ve içinde doku parçaları ve bakterileri bulunduran mukusu (balgam) dışarı atarak hastalığın geçmesine yardımcı olmaktır. Bu nedenle hastalıkta verilen şuruplar öksürüğü kesen değil tam tersine öksürüğü kolaylaştıran ve balgamı yumuşatarak daha kolay çıkmasını sağlayan 'ekspektoran' şuruplardır.
Tam ve yeterince tedavi olmayan pnömoniler tekrarlayabilir ya da 'bronşiektazi' 'akciğer apsesi' ya da 'ampiyem' gibi tedavisi çok daha zor ve hastada sekellere neden olabilen komplike hastalıklara neden olabilir.
Gerekli ve yeterli süre yapılan bir tedavi ile pnömoni hiç bir iz bırakmadan 1 ay içinde tamamen kaybolur. Akciğer röntgeni ise 2 ay kadar sonra tamamen sağlıklı bir akciğeri gösterir. Çünkü akciğer hasta tamamen kendini iyi hissetse bile 1 ay kadar süre daha içerideki mikropların öldüğü sıvıları temizler ve kendini onarır.
Tüberküloz (Verem) ve Akciğer'in Diğer İltihaplı Hastalıkları
Akciğerin iltihaplı hastalıkları (Bronşit zatüre vb) çoğunlukla uygun tıbbi tedaviler ile tamamen ortadan kalkabilen hastalıklardır. Ancak kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ya da doğuştan akciğerde veya solunum sisteminde süregelen bazı hastalıklarda (kistik fibrosis astma vb) bu infeksiyon hastalıkları çok uzun sürebilir ya da çok sık tekrarlayarak akciğerin düzelemeyecek bir şekilde bozulmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat gerekir. Bu tip hastalıklara verilebilecek en sık rastlanan örnek "Bronşiektazi" dir. Tüberküloz (verem) hastalığı ise vücudun her yerinde gözükebilen bir iltihabi hastalıktır. Hastalığa "Mycobacterium tuberculosis" adında bir bakteri neden olur. Vücudda en sık akciğerlerde olur. Genelde vücud direnci düşmüş kişilerde en sık olarak kötü ve dengesiz beslenen kişilerde görülür. Uygun tedavi ile tamamen iyileşebilir. Üstelik tüm ülkemizde köylerde dahil verem ilaçları herkese ücretsiz verilir. Ancak verilen tedavi düzenli uygulanmazsa (ki genellikle 6 ay ya da 1 yıl düzenli tedavi gereklidir) tüberküloz mikrobu akciğeri telafisi olmayacak bir şekilde "bozar". Bu durumda cerrahi tedavi kaçınılmaz olur. Tüberküloz için yapılacak en iyi davranış uygun aşılamaları yaptırtmaktır. Hastalığın saptanması durumunda ise verilen tedaviyi aksatmadan uygulamak çok önemlidir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-09-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akciğerin Ameliyat Gerektiren Hastalıkları

Akciğerin Ameliyat Gerektiren Hastalıkları konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akciğer ameliyatı neden yapılır, verem ameliyatı, ameliyat gerektiren hastalıklar, pnömoni ameliyatı, tüberküloz ameliyatı, akciğer ameliyatı hangi durumlarda yapılır, akciğer ameliyatı nedenleri, akciğer ameliyatı sonrası öksürük, akciğer hastalıkları ameliyatı, akciğer ameliyatı gerektiren durumlar, akciğer ameliyatı sonrası beslenme, hangi durumlarda akciğer ameliyatı yapılır, akciğer ameliyatından sonra beslenme, ameliyat gerektiren hastalıklar bulmaca, akciğer ameliyatından sonra öksürük,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kazayı ve Kefareti Gerektiren Durumlar Nelerdir? Я Dini Bilgiler 1 06-01-2014 08:28
Orucu Bozup Hem Kaza Hem de Kefareti Gerektiren Şeyler Я Dini Bilgiler 0 20-08-2010 07:05
Orucu Bozan Fakat Sadece Kazayı Gerektiren Şeyler Nelerdir? Я Dini Bilgiler 0 20-08-2010 07:04
Acil yaklaşım gerektiren diş sorunları nelerdir? daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 13-03-2010 06:35
Deri Hastalıkları Nelerdir?-Deri Hastalıkları Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats