bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-09-2010, 11:21   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ampiyem ve Plevral Effüzyon (Akciğer ve Plevrada Sıvı Toplanması)

Tanım: Genellikle altta yatan bir hastalığa bağlı olarak plevral boşlukta sıvı birikimidir. Efüzyon transuda veya eksuda niteliginde olabilir. Ampiyem ise plevral boşlugun mikrobiyal infeksiyonudur. Yetersiz tanı ve tedavi durumunda kötü prognoza sahiptir.
Klinik Bulgular: Ampiyemin klinik bulguları çok değişken olup plevral sıvı toplanması ve infeksiyonla ilişkilidir. Göğüs agrısıdispne kilo kaybı ateş titreme gece terlemesi başlıca bulguları oluşturur. Fizik incelemede plevral sıvı saptanabilir. Predispozan faktörleri bilmek ve şüphelenmek tanıda önem kazanır.
Etiyoloji: Pnömoni seyri esnasında gelişebilecegi gibi ekstapulmoner infeksiyon varlıgında malignansi komplikasyonu olarak kollagen doku hastalıklarında plevraya yönelik girişimler sonucu plevral boşlugun mikrobiyolojik olarak kontaminasyonu ile de ortaya çıkabilir. Diger yönden saglıklı erişkinde pnömoni sonucu gelişenlerde en sık etkenler; Staphylococcus aureus Streptococcus pneumoniae veya Streptococcus pyogenes çocuklarda Haemophilus influenzae’dır. Aspirasyon pnömonisi akciger apsesi orofaringeal odaklı ampiyemde ise anaerob mikroorganizmalar etkendir. Polimikrobiyal de olabilir. Travma veya cerrahi girişim sonucu gelişenlerde ise; S. aureus ve Gram negatif bakteriler etkendir. Fistül oluşumunda tüberküloz aktinomikoz nokardiyoz subdiyafragmatik odakvarlıgında ise salmonella klostridiyum ve Entaomoeba histolytica etken olabilir. Bagışıklıgı baskılanmış kişilerde vfungal etkenler ve atipik mikobakteriler de sorumlu olabilir.
Tanı: Ampiyem torasentez sonucu mikroorganizma ve iltihabın görülmesi ile dökümante edilir. Ampiyem varlıgında sıvının Ph>7.2 glukoz> %40 mg LDH> 1000mg. /dl.dir. Gram boyama kültür ARB aranması gerekirse plevral biyopsive sitoloji uygulanır. Tanıya yaklaşımda akciger grafisi decubitis pozisyonunda grafi ultrasonografi gerekirse kompüterize tomografi önemlidir. Altta yatan hastalıga yönelik testler de yapılır.
Ayırıcı Tanı: Malignansi kolagen doku hastalıkları tüberkülozpankreatit.
Tedavi: İnfeksiyonun eradikasyonu iltihabın drenajı akciger ekspansiyonunun saglanması amaçlanır. Primer tedavi drenajdır. Belirgin iltihabı olan plevral sıvıda Ph<7.2 glukoz seviyesi<40mg/dl laktik dehidrogenaz> 1000 U/lt olan olgularda drenaj gereklidir. Digerlerinde antimikrobiyalajan başlanır ve 12-18 saat sonra torasentezle tekrar degerlendirilir. Gerekirse tüp drenajı da uygulanabilir. Tüp drenajında 24 saat içinde yanıtalınamayan olgularda intraplevral urokinaz tedavisi uygulanır. Gögüs tüpü drenajı ve trombolitik tedaviye yanıt alınamayan olgularda diger cerrahi yaklaşımlar gerekir.
Antimikrobiyal Tedavi: Plevral sıvıya direkt vermeye gerek yoktur. Etkene yönelik olarak planlanır. Ampirik tedavide anaeroblara yönelik antibiyotikler tercih edilmelidir. Betalaktam antibiyotikler kullanılabilir. Yanına aminoglikozidler veya kinolonlar eklenebilir.Anaerobik mikroorganizmalarla oluşan ampiyemde clindamycincarbapenem veya betalaktam/betalaktamaz inhibitörleri kullanılır. Nontüberküloz infeksiyonlarda 2-4 hafta yeterlidir.Tüberkülozda tüberküloz tedavisi uygulanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ampiyem ve Plevral Effüzyon (Akciğer ve Plevrada Sıvı Toplanması)

Ampiyem ve Plevral Effüzyon (Akciğer ve Plevrada Sıvı Toplanması) konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: plevral effüzyon tedavisi, akciğer drenajı, ampıyem, effüzyon tedavisi, ampıyem nedır, ampiyem ne demek, plevral effüzyon nedir, ampiyem nedir, çocuklarda plevral efüzyon, ampıyem ne demek, plevral efüzyon tedavisi, akcıger apsesı drenajı, plevral efüzyon nasıl önlenir, ampiyem ne kadar sivi cikak, plevral efüzyon nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yağ mı, kas mı, sıvı mı kaybettiğimizi nasıl bileceğiz daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 06-04-2010 12:41
Akciğer Tüberklozu Nedir?-Akciğer Tüberklozundan Korunma Yolları elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:07
Akciğer Kanseri Nedir?-Akciğer Kanseri Tedavisi elif Sağlığımız 0 20-06-2009 08:07
sıvı sabunluk süsleme RabiaA El İşi Teknikleri 0 16-06-2009 02:47
Hayat kurtaran sıvı: Serum... Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats