bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-10-2010, 11:05   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Tiroid Hormonu, Tiroit Hormonları GörevleriVücudumuzdaki tüm hücreler tiroit hormonlarından etkilenmektedir. İnsanın anne karnındayken gelişimi doğduktan sonra büyümesi ve tüm metabolizma faaliyetleri tiroit hormon tarafından kontrol edilmektedir. Tiroit hormonlarının vücudumuzda etkilemediği organ veya hücre yok gibidir. Kalp hızı kan kolesterol düze yi vücut ağırlığı kasların güçlü olması adet düzeni cilt ve tırnaklar kemikler sek organları beyin ve psikolojik durum tiroit hormonlarından etkilenmektedir. Tiroi hormonlarının önemli görevlerinden bazıları aşağıda daha detaylı olarak verilmiştir:

a) Tiroit hormonları metabolizmamızı hızlandırır:

Tiroit hormonlarının en önemli görevlerinden birisi bazal metabolizma denileı istirahat halindeyken harcanan kalorileri ayarlaması ve enerji üretimini sağlaması dır. Bu sayede vücudumuzun ısısı ayarlanır ve belirli bir düzeyde tutulur. Bu ıs oluşması olayı aldığımız oksijenin yakılması sırasında oluşur. Görüldüğü gibi tiro it bezi vücudumuzu bir soba gibi ısıtmaktadır. Tiroit bezi az çalışırsa vücut ısısı dü şer ve üşürüz. Bunun tersine çok çalışırsa metabolizma hızlanarak kendimizi sıcak hissederiz ve sıcak yerlerden kaçarız.

b) Tiroit hormonlarının kan yağları üzerine etkisi:

Tiroit hormonlarının fazla salgılanması kan yağlarının yani kolesterol ve trigli şerit dediğimiz yağların yakılmasını artırır ve kan düzeylerinde azalma yapar. Tiroit hormonlarının az salgılandığı durumda (hipotiroidi) metabolizma yavaşladığın dan kan yağları fazla yakılamaz ve kanda birikir. Sonuçta kandaki kolesterol ve trig liserit isimli yağlar çok yükselir. Bu nedenle kan yağlan yüksek kişilerde mutlak; tiroit hormon tetkikleri yapılmalı ve tiroit bezinin az çalışması gibi bir durum olu] olmadığı araştırılmalıdır. Kan yağlarını yükselten diğer bir hastalık da şeker hasta lığıdır.

c) Karbonhidrat metabolizmasına etkisi:

Tiroit hormonlarının ekmek şeker ve nişasta gibi karbonhidratların yakılmalar ve böylece enerji üretilmesinde önemli görevleri vardır. Kandaki şekerin insülin hormonu sayesinde hücrelere girmesine tiroit hormonları yardımcı olur. Kanda şeker azaldığında ise tiroit hormonları karaciğerden kana şeker salınmasını artırarak kan şekerinin daha fazla düşmesini önler.

d) Tiroit hormonlarının büyüme ve boy üzerine etkisi:

Çocukların büyümesi için kanda tiroit hormonlarının yeterli miktarda olması gerekir. Tiroit hormonu az salgılanan çocuklarda büyümede gerilik boy kısalığı ve*ya cücelik oluşur.

e) Beyin gelişimi ve anne karnındaki bebeğin büyümesi tiroit hormonları*na bağlıdır:

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi anneden göbek kordonuyla gelen tiro*it hormonlarına bağlıdır. Eğer annede tiroit yetmezliği varsa bebeğe az hormon ge*lir ve bebeğin beyin gelişimi iyi olmaz; zekâ geriliği ortaya çıkar. Bu nedenle gebe*liğin ilk aylarında tiroit hormon tetkiki yapılarak (sadece TSH hormonu ölçmek ye*terlidir) tiroit hormon azlığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Beyin dışındaki diğer or*ganların gelişimi için de vücutta tiroit hormonlarının yeterince bulunması gerekir.

f) Tiroit hormonları iştah ve vücut ağırlığını kontrol eder:

Tiroit hormonlarının az salgılanması veya fazla salgılanması iştah ve vücut ağır*lığında değişiklikler meydana getirir. Tiroit hormonlarının az olması iştahı azaltarak az gıda alınmasına neden olurken fazla olması iştahı artırarak aşırı yemek yenme*sine yol açar. Kiloda görülen değişiklikler ise tiroit hormonlarının bazal metabolizma hızını etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Hipotiroidi denilen tiroit bezinin az çalışması durumunda önceki kiloya göre % 15-30 oranında kilo alma hipertiroidi denilen tiroit hormonlarının fazla salgılanması durumunda ise önceki kiloya göre % 15-oranında kilo kaybı söz konusudur. İlaçlarla tedavi yaptığımız hipertiroidili has*talarda yaklaşık 1-2 ay sonra hastaların kilo almaya başladığını görürüz. Hipertiro*idi durumunda bazal metabolizma hızı fazladır ve aşırı oksijen tüketimi vardır. Ba*zal metabolizma hızındaki bu değişiklikler karbonhidrat ve yağ metabolizmasını da etkileyerek kan yağları düzeylerinde değişiklikler yapmaktadır. Tiroit hormonları vücudumuzda yağ yapım hızını ve yağ yakılmasını etkilemektedir. Karaciğer ve yağ dokusunda bulunan ve yağ yapımını sağlayan enzimler tiroit hormonlarından etki*lenmektedirler.

g) Tiroit hormonları görmeyi ve gözün retina bölgesinin gelişimini sağlar: Yapılan bilimsel çalışmalar tiroit hormonlarının gözün retina adı verilen ve görmemizi sağlayan bölgesinin gelişiminde önemli rol oynar. Tiroit bezi az çalışan sıçanlarda gözün retina bölümünün iyi oluşmadığını gözlenir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (25-10-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tiroid Hormonu, Tiroit Hormonları Görevleri

Tiroid Hormonu, Tiroit Hormonları Görevleri konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vücudumuzdaki hormonlar ve görevleri, hormonlar ve görevleri, tiroit bezinin salgıladığı hormonlar, aşk hormonu iyileştirecek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tiroid Bezi Hastalığı, Kansızlık ve Tiroid Belirtileri daywest Sağlığımız 1 23-11-2014 04:38
Tiroid Antikoru, Tiroid Antikorları daywest Sağlığımız 0 24-10-2010 11:04
Tiroit Tetkileri; Tiroid Sintigrafisi, Tiroid Ultrasonu daywest Sağlığımız 0 24-10-2010 11:03
Aşk hormonu iyileştirecek Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 22-07-2008 10:50
Aşk hormonu iyileştirecek Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-07-2008 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats