bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-12-2010, 10:59   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Böbrek Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

BÖBREK KANSERİ
Erken saptanabilen böbrek kanserlerinde cerrahi ile tam tedavi sağlama şansı oldukça yüksek. Bu nedenle hastalığın belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmak büyük önem taşıyor.
Böbreklerden köken alan birçok kanser tipi bulunur. Ancak erişkinlerde en sık görülen tür olan ‘böbrek hücreli kanser’ tipi temel alınarak bilgi vereceğiz. Bu kanser tipi böbreğin kanı filtre eden ve idrarı oluşturan dokularından kaynaklanmaktadır
BELİRTİLERİ NELER?
Böbrek kanserleri erken dönemlerinde sıklıkla herhangi bir belirti veya şikayet oluşturmaz. Böbrek kanserinin büyümesi ile birlikte bazı belirtiler ortaya çıkabilir.
Bunlar;
- İdrarda kan varlığı gözle görülebilen kanama veya sadece idrar tahlilinde görülebilen mikroskobik kanama şeklinde olabilir.
- Böbrek bölgesinde muayenede ele gelen kitle
- İştahsızlık
- Kilo kaybı
- Tekrarlayan ateş
- Devamlı olabilen yan ağrısı
- Genel halsizlik ve kendini kötü hissetme

Tansiyon yükselmesi kan değerlerinde normalin altına inme (kansızlık) de böbrek kanserlerinde görülebilir.
Yukarda bahsedilen belirtiler böbrek kanseri dışındaki hastalıklarda da gözlenebilir. Bu belirtileri olan kişiler doğru teşhis ve tedavi için en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurmalıdır.
Ancak unutulmamalıdır ki erken dönem böbrek kanserlerinde hiçbir belirti olmayabilir. Bu nedenle doktora başvurmak için yukarda bahsi geçen belirtilerin ortaya çıkması beklenmemelidir. Zira erken dönemde yakalanan böbrek kanserlerinin tedavi başarısı ve buna paralel olarak da tedavi sonrası yaşam süresi çok daha yüz güldürücü olur.
TANI NASIL KONULMAKTADIR ?
Doktorunuz ile görüşmenizde genel sağlık durumunuz hakkında sorular sorulacak takiben fizik inceleme yapılacaktır. Ardından genel sağlık durumunuzu değerlendirmek amacıyla sizden kan ve idrar örnekleri alınacaktır. Böbrek ve çevre organların değerlendirilmesi amacıyla da çeşitli radyolojik tetkiklerden faydalanılmaktadır. Bunlar arasında ultrasonografi İVP bilgisayarlı tomografi MRI vb. tetkikler yer alır.
Bir kez böbrek kanseri ön tanısı konulduktan sonra hastalığın yayılım derecesini anlamak amacıyla doktorunuz ek tetkikler isteyebilir.
BÖBREK KANSERLERİNDE TEDAVİ
Böbrek kanserlerinde birinci basamak tedavi cerrahi yöntemle mevcut kanserli dokunun tamamen çıkarılmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki cerrahi ile tam tedavinin sağlanabilmesinde kanserin derecesi ve evresi çok önemlidir. Erken saptanabilen böbrek kanserlerinde cerrahi ile tam tedavi sağlama şansı oldukça yüksektir.
Ameliyattan sonra hastalığın derecesine göre gerekirse immünoterapi denilen ek bir tedavi yöntemine başvurulabilir.
Kemik tutulumu olan hastalarda bölgesel ışın tedavisinden de (Radyoterapi) aydalanılır.

Kemoterapi ise sadece çocukluk çağında görülebilen Wilm’s tümöründe kullanılır erişkinlerde görülen böbrek hücreli kanserlerde pek etkili olmaz.
Akılda tutulması gereken önemli bir nokta da böbrek kanserlerinde cerrahi tedavi sonrası uzun yıllar boyunca düzenli takiplerin hastalığın kontrolü açısından önemli olduğudur. Ayrıca hastalığın ortaya çıkışındaki en önemli risk faktörlerinden birisi olan sigara içme alışkanlığının da mutlaka terk edilmesi gerekliliği de unutulmamalıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (20-12-2010)

Alt 12-03-2011, 10:54   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Böbrek Yetmezliği Nedir? - Tedavi Şekli Nasıldır?

Böbrek Yetmezliği Nedir? - Tedavi Şekli Nasıldır?

Böbrek yetmezliği böbreklerin yeterince işlev görev yapamadığı durumdur. Fizyolojik olarak böbrek yetmezliği glomerüler filtrasyon hızında bir yavaşlama olarak tanımlanır. Klinik olarak bu kendini yüksek serum kreatin düzeyi şeklinde gösterir. Akut ve kronik böbrek yetmezliği olarak iki ana kategoriye ayrılabilir.
  • Kronik böbrek yetmezliği (KBY) yavaş gelişir ve başta az belirti gösterir. Çeşitli böbrek hastalıklarının (IgA nefrit glomerulonefrit kronik piyelonefrit ve idrar retansiyonu gibi) bir komplikasyonudur. Son dönem böbrek yetmezliği bunun nihai sonucudur bu durumda böbrek nakli için bir bağışçı bulunana kadar dializ gerekir.
  • Akut böbrek yetmezliği (ABY) adından da anlaşılacağı üzere böbrek işlevinin hızla kaybolması durumudur. Bunun tanımı oliguria (yetişkinlerde günde 400 mL'den az idrar üretimi[1] çocuklarda 05 mL/Kg/saat'den az bebeklerde 1 mL/kg/saat'den az olarak nicelenir) vücut suyu dağılımı ve elektrolit dengesinde bozulmalardır. Hastalığın ilerlemesini durdurabilmek için hastalığın temel nedeninin anlaşılması gerekir temel nedenlerin tedavisi zarfında geçecek zaman zarfında dializ gerekebilir.
Akut böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliği ile beraber de meydana gelebilir. Buna kronik üzerine akut böbrek yetmezliği (KüABY) denir. Bunun akut kısmı tersinebilir ve tedavinin amacı hastanın böbrek işlevini olağan düzeyine geri getirmektir. Böbrek işlevi serum kreatinin düzeyi ile ölçülür. Eğer hasta bir doktor tarafından izlenmişse ve geçmiş kan sonuçları yoksa KüABY KBY ve ABY'nin birbirlerinden ayıredilmeleri mümkün olmayabilir.


Modern tıbbın gelişmesinden evvel böbrek yetmezliğine üremik zehirlenme kana idrar karışması için ise üremi terimi kullanılırdı. Yaklaşık 1847'den itibaren bu terim düşük idrar üretimi için kullanılmaya başlanmış bugünse oligüri olarak kullanılmaktadır.

Böbrek hastalarında nefes kokusuna rastlanabilmektedir. Çünkü böbrek hastalığı ağız kuruluğuna ağız kuruluğu da nefes kokusuna neden olduğu düşünülmektedir.

Tıpta hemodiyaliz fistül greft ya da kateter adı verilen uygun bir vasküler giriş yolu kullanılarak hastadan alınan kanın bir makina ve pompa yardımıyla diyalizör adı verilen bir süzgeçten (yapay böbrek) geçirilirken sıvı ve solüt içeriğini düzenleyerek hastaya geri verilmesine verilen addır. Genelde haftada 3 kez 4 saat süren seanslar şeklinde uygulanır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (13-03-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Böbrek Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ıvp nedir, böbrek kanseri nedir, böbrek kanseri nedir kısaca, ıvp, böbrek tümörü nedir, böbrek kanseri nasıl tedavi edilir, böbrek kanseri nedir vikipedi, böbrek kanseri nasıl ortaya çıkar, ıvp ne demek, böbrek kitlesi nedir, böbrek kanseri nedir nasıl tedavi edilir, böbrek kanseri nasıl anlaşılır, böbrek kanseri nedir kısa bilgi, böbrek kanseri kısaca nedir, böbrek tümörü nasıl anlaşılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hıçkırık nedir ve nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Sağlığımız 1 21-12-2011 09:43
Mide Kanseri nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 2 14-11-2010 06:01
Deri Kanseri nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 30-11-2008 11:31
Prostat Kanseri nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:26
Rahim Kanseri nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats