bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-01-2011, 01:33   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow EEG (Elektroensefalografi) Nasıl Çekilir?

Elektroensefalografi (EEG) epilepsili hastaları ve şüphe oluşturan nöbet bozuklukları olan hastaları incelemekte kullanılan önemli bir tetkiktir. Beynin elektriksel aktivitesini ölçmek için EEG cihazı kullanılmaktadır. Epilepside EEG'nin amacı tanının desteklenmesi sınıflanması fokal beyin lezyonunun araştırılması ve epilepsi hastalarının izlenmesidir. Buna karşın tek başına EEG bulgusu epilepsinin tanısı için yeterli değildir. "EEG tedavi edilmez epilepsi tedavi edilir." cümlesinden yola çıkarak klinik bulgu olmadan yalnız EEG sonuçları ile hastaya antiepileptik tedavi başlanması doğru değildir. Bunun tersi olarak EEG'nin normal sonuç vermesi de hastanın epileptik olmadığı sonucuna götürmemektedir. Epilepside önemli olan klinik nöbetletin varlığıdır. EEG tanıyı dışlamaz ancak tanıyı destekler. Epilepsi hastasında EEG normal olduğu zaman gerekirse özel elektrodlarla EEG'ler yinelenebilir. Çekilmiş olan EEG'lerin değerlendirilmesi görsel ve subjektiftir. Bu sebeple değerlendiren kişinin tecrübesi ve bilgisi önem taşır.
EEG elektrodlarının montajı mümkün olduğu kadar basit olmalı ve her montajın başında bağlantılar belirtilmelidir. Çekim sırasında hastaların tok uyanık ve gevşek bir halde olması sağlanmalıdır. Yine çekim sırasında üç dakikalık hiperventilasyon (hızlı ve derin nefes alıp verme) yaptırılmalı fotik uyarı (belli süre ve aralıklarla parlak ışık) verilmelidir. Gerekli hallerde uyku uzun uykusuzluk ve diğer aktivasyon yöntemleri uygulanabilir.
Dijital EEG cihazları kayıtların saklanması ve gerekli hallerde yeniden değerlendirilmesi için önemli derecede kolaylık sağlamaktadır.
- EEG laboratuvarlarında epileptik aktiviteyi ortaya çıkarma amacıyla kullanılan yöntemlere Aktivasyon Yöntemleri denir. Bu yöntemler:
1) İlk Seçenek Yöntemler:
a) Göz açıp kapama görsel uyarılarla ortaya çıkan nöbetler için kullanılmaktadır.
b) Hiperventilasyon bütün EEG laboratuvarlarında kullanılır. Aç karnına hiperventilasyon yapılırsa delta yavaş dalgaları ortaya çıkar. Bu nedenle hastaların EEG çekimlerinin tok karnına yapılması gerekir.
c) İntermittent fotik uyarı saniyede 1-30 kez yinelene flaş uyarısı ile yapılır.
d) Jeneralize ve parsiyel deşarjların ortaya çıkarılmasında derin uyuklama nREM birinci ve ikinci devreyi kapsayan 10 ila 30 dakikalık trasenin önemi büyüktür. Bazı nöbet çeşitleri uykusuzluk veya uykunun azaltılması ile uyarılmaktadır. Böyle durumlarda hastanın uzun süre uykusuz kaldıktan sonra EEG çekiminin yapılması gerekir.
2) İkinci Sıra Yöntemler: Özellikle tetik mekanizmalarıyla uyarılan epilepsilerde hastanın bildirdiği uyarılar (iç tetikleme hesap yapma geometrik şekiller işitsel uyarılar derinin uyarılması gibi) epilepsi dejarşlarının ortaya çıkmasında kullanılmaktadır.
- Bilgisayar Kullanımı ve Uzun Süreli Monitörleme: Uzun süreli monitörleme epileptik olmayan atakların ayırt edilmesi ilaçla kontrolü sağlanamayan ve nöroradyolojik olarak patoloji sağlanamayan olgularda nöbet ile EEG arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak ve incelemek nöbet tipinin iktal patternlerinin belirlenmesi ve uygun ilaç seçiminin yanında saçlı deri ve derin elektrodlarla cerrahi endikasyonun araştırılmasına yönelik olarak kullanılır.
- Epileptik ve Paroksismal Patternler:
1) İnteriktal Paroksismal (Nöbet Arası) Patternler:
a) Diken (Spike)
b) Keskin (Sharp)
c) Multipl Diken
d) Hızlı Diken Akımları
e) Diken ve Yavaş Dalga Kompleksi
f) Yavaş Diken ve Dalga Kompleksi
2) İktal (Nöbet Anı) Patternler:
a) Jeneralize Tonik Klonik Konvülsiyon
b) Absans
c) Kompleks Parsiyel Nöbetler
d) Basit Parsiyel Nöbetler
e) Myoklonik Nöbetler
f) Tonik Nöbetler
g) Atonik Nöbetler
h) Salaam Atakları
- Epileptik Olmayan Patternler: EEG'de görülen dalgaların ayrımı biçimsel özellikleri yerleri ortaya çıkış zamanları ve hangi koşullarda normal hangi koşullarda patolojik olduğu deneyimli bir EEG'ci tarafından doğru değerlendirilebilir. Ancak başka bazı patternler de nöbetlere eşlik edebilir. Nöbet öyküsü ve klinik bulgu incelemesi EEG'nin değerlendirilmesinde önem taşıdığından bu incelemenin yapılmaması bazı epileptik olmayan patternlerin epileptiform patternler ile karıştırılmasına neden olabilir. Bunun yanına EEG değerlendirilmesinden kaynaklanan hatalar da eklenince bazen hastalara yanlışlıkla epilepsi tanısı konarak gereksiz yere antiepileptik tedavi uygulanabilmektedir.
Toplumda EEG bozukluğu %30'a varan oranlardadır. Bu veriler epilepsi - EEG deşarjı ilişkisinde klinik bulgu ve nöbet öyküsünün önemini göstermektedir. Bu kişilerde az da olsa gelecekte nöbet olma olasılığı bulunmaktadır. Ansefalit gibi beyin enfeksiyonlarında EEG'de değişiklikler görülür. Ateş ve bilinç bozukluğu olan hastalarda özellikle EEG bu konuda aydınlatıcı olmaktadır. Herpes ansefalitinde de EEG'de kendine özgü özellikler görülebilir. Demans (bunama) hastalarında da EEG'de bazı değişiklikler görülür.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
hasretimsin (15-02-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


EEG (Elektroensefalografi) Nasıl Çekilir?

EEG (Elektroensefalografi) Nasıl Çekilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eeg nasıl çekilir, eeg neden çekilir, eeg nasil çekilir, aktivasyonlu eeg nasıl çekilir, eeg nasıl çekiliyor, eeg nedir nasıl çekilir, eeg nasil cekilir, eeg niçin çekilir, emg neden çekilir, eeg ne için çekilir, eeg çekilirken nelere dikkat edilmeli, eeg çekilirken, eeg nasıl cekılır, beyin eeg nasıl çekilir, elektroensefalografi nasil çekilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünya kuğuların olsaydı nasıl olurdu dersiniz bakın nasıl olurmuş nimlahza Komik Yazılar 4 07-12-2012 07:11
EMG (Elektromiyografi) Nasıl Çekilir? daywest Sağlığımız 0 09-01-2011 01:31
HPV virüsü ve kondilom nasıl bulaşır? Genital siğil nasıl oluşur? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:33
Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır Nasıl Tedavi Edilir daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 17-08-2010 01:33
Saç Biti Nedir? Nasıl Bulaşır? Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız? Bkmlyz Sağlığımız 0 24-04-2008 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats