bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2011, 02:03   #1 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Thumbs up Uzun Süren Baş Dönmesine Dikkat.

Baş dönmesi şikayetleri kulak ağrısı göz hastalıkları ilaç zehirlenmeleri düşük veya yüksek tansiyondamar sertliği ve bazı kalp hastalıkları kansızlık ve kan hastalıkları mikrobik ya da beyin hastalıklarısara ve bazı ruh hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir.

Uzmanlar baş dönmesinin kan şekerinin düşmesine bağlı kısa süreli kendini gösterebileceği gibi iki saat krizler halinde ya da haftalarca-aylarca kendini tekrarlayarak ciddi hastalıkların habercisi olabileceği uyarısında bulunuyor.

Politzer Derneği (Uluslararası Kulak Cerrahisi ve Bilim Derneği) Başkanı Prof. Dr. O. Nuri Özgirgin AA muhabirine yaptığı açıklamada halk arasında baş dönmesi olarak bilinen hastalığın tıpta ''vertigo'' olarak isimlendirildiğini söyledi.

Baş dönmesinin hastayı yatağa düşürerek gözlerini dahi açamayacak şiddetle olabileceğini zaman zaman kayma hissine yol açabileceğini ya da göz kararması şeklinde görülebileceğini belirten Özgirgin baş dönmesinin ''basit'' bir sorun olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Özgirgin ''Baş dönmesi (vertigo) çok genel bir terimdir. Çok farklı nedenden kaynaklanan çeşitli tipte baş dönmesi duygusunu içine alır. Dolayısıyla bizlerin yalnızca 'baş dönmesi' yakınması ile bir sonuca ulaşabilmemiz mümkün değildir'' dedi.

Baş dönmesinin kulak ağrısı ani hava değişimi bazı göz hastalıkları ilaç zehirlenmeleri düşük veya yüksek tansiyon damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları kansızlık ve kan hastalıkları mikrobik ya da beyin hastalıkları sara ve bazı ruh hastalıklarından kaynaklanabildiğini ifade eden Özgirgin baş dönmesi yakınması olan hastaya tanı konulurken hastanın hekime verdiği yakınmaların detayları ve hikayesinin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Bu aşamada baş dönmesinin neye benzediğini nasıl bir duygu olduğunun hasta tarafından tarif edilmesi gerektiğini anlatan Özgirgin ''Hastanın çevrenin dönmesi tarzında rotasyon hissi sersemlik hissi yerin ayağın altından kayıyormuş hissi havada yürüyormuş hissi ve dengesizlik hissi gibi tariflerde bulunması önem taşıyor'' diye konuştu. Özgirgin bunların her birisinin farklı bir hastalığın bulgusu olabileceğini vurguladı.

-BAŞ DÖNMESİNDE SÜREYE DİKKAT-
Özgirgin baş dönmesinin nedenine göre belirtilerin de farklı olabildiğini ifade ederek kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde kulakta çınlama işitme azlığı kulakta basınç hissi bulantı-kusma kulak akıntısı ve gözlerde anormal hareketlerin saptanabileceğini anlattı.

Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise baş ağrısı uyuşmalar felçler göz hareketlerinde anormallikler görülebildiğini belirten Özgirgin yine baş dönmesine şiddetli bulantı ya da kusmanın da eşlik edebildiğini söyledi.

Özgirgin baş dönmesinin durduk yerde gelişebileceği gibi belli bir harekete bağlı olarak da ortaya çıkabildiğini dile getirerek baş dönmesinin ne kadar süre devam ettiğinin de çok önemli olduğuna işaret etti. Baş dönmesinin gün boyu devam etmesi ya da bir hafta kadar görülmesinin tek başına yeterli bir bulgu olmadığını kesin tanı konulabilmesi için daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Özgirgin şunları kaydetti:

''Çok kısa birkaç saniye süren baş dönmelerinin sık sık tekrarlaması hastada günler boyu devam eden baş dönmesi yakınmasını uyandırabilir.

Baş dönmesi dakikalar veya saatler sürebilir. Hastalarımızın büyük çoğunluğunun anlatımında 'şiddetli başım döndü kustum beni acile servise kaldırdılar orada serum takıldı ve daha sonra kendime geldim' öyküsü vardır. Aradaki detaylar daima atlanır ve bizim için kritik olan ise bu detayları bilmektir. Yakınmalar tıpkı 'masal' anlatır gibi saniye saniye anlatılmalıdır.''

Özgirgin eğilme yataktan kalkar kalmaz gibi hareketle ortaya çıkan baş dönmelerinin ''pozisyona bağlı'' ortaya çıkabilen bir durum olduğunu ve zaman içinde şikayetlerin tekrarlanabildiğini söyledi.

Meniere hastalığının da ikinci sıklıkta görülen baş dönmesi nedeni olduğunu ifade eden Özgirgin bu durumda baş dönmesinin krizler şeklinde seyrettiğini ve sıklığının farklılık gösterebildiğini ve bir-iki saat süren krizlerin kişinin ruh sağlığını bozabildiğini hastanede müdahale gerektiğini vurguladı.

Özgirgin denge sinirinin virüsler vasıtasıyla iltihaplanması halinde de de baş dönmesinin görülebildiğini dile getirerek bu kişilerin yürümekte zorluk çektiklerini dile getirdi.

Açlığa bağlık kan şekerinin düşmesinden kaynaklanabilen geçici baş dönmeleri ile çeşitli hastalıkların bulgusu olan baş dönmesiyle karıştırılabileceği uyarısında bulunan Özgirgin bu nedenle mutlaka hekim tarafından baş dönmesinin kesin nedeninin ortaya konması gerektiğini vurguladı.

-''KULAKTA İŞİTME KAYBI GÖRÜLEBİLİR''-
Özgirgin iç kulakla ilgili sorunların baş dönme nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirterekhalk arasında ''kristallerim yer değiştirdi'' tanımlaması ile kendini gösteren durumla sık karşılaşıldığını söyledi.

Yer çekimine bağlı dengenin sağlanmasında rol oynayan kristallerin yapısının iç kulak sıvaları içinde hareket ettiğini belirten Özgirgin kristallerin yarım daire kanallarının içine kaçması halinde baş dönmesinin gelişebildiğini anlattı.

Özgirgin baş dönmesi yapan kulak hastalıkları arasında üst solunum yolu infeksiyonları sonrası iç kulak tutulumu pozisyona bağlı baş dönmesi (BPPV olarak kısaltılır ve iç kulakta dengemizi sağlayan toza benzer bazı maddelerin fizyolojisinin bozulması) Meniere Hastalığı (İç kulaktaki sıvıların kimyasal durumlarının değişerek basınç artışı yapması) Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması) kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit)menenjit veya diğer ateşli hastalıkların iç kulağı etkilemesi iç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıkların yer aldığını belirtti.

-''GÖZ HAREKETLERİ İP UCU OLABİLİYOR''-
Baş dönmesinin iç kulaktaki bir hastalığa bağlı olması halinde genellikle kulak muayenesinde bir problem görülmediğini ifade eden Özgirgin ''Sadece orta kulak iltihaplarının iç kulağı etkilemesine bağlı baş dönmesi olması durumunda ise kulak zarında delik ve orta kulakta iltihaplanma görülebilir'' dedi.

Özgirgin bu durumda hastada anormal göz hareketleri olabildiğini belirterek göz hareketlerinin yönünün hangi kulağın hasta olduğuna dair ip ucu verdiğini söyledi.

-''HASTANEYE YATIŞ SÖZ KONUSU OLABİLİR''-
Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinin (tümörler hariç) genellikle zaman içinde kendiliğinden ortadan kalktığını ifade eden Özgirgin bu sürenin kimi zaman 6 ay ya da 1 yıla kadar uzayabildiğini belirtti. Özgirgin baş dönmesinin nedeninin pozisyonel olması halinde hekimin muayene sınasında uygulayacağı bazı hareketlerle düzelebildiğini anlattı.

Farklı nedenlere bağlı baş dönmelerinde ilaç tedavisinin yapıldığını ifade eden Özgirgin şiddetli şikayetler durumunda hastaneye yatışın söz konusu olabildiğini söyledi. Özgirgin tümörlere bağlı baş dönmelerinin de ancak tümörün cerrahi müdehale ile çıkarılması ile geçebileceğini vurguladı.

Özgirgin baş dönmelerine yapılacak ilk işin kişinin hemen oturtulması veya yatırılması şeklinde olduğunu sözlerine ekledi.


`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, `»HicЯet GeLini«´ adlı üyemize teşekkür etti.
Я (20-02-2011), mormavi (18-02-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uzun Süren Baş Dönmesine Dikkat.

Uzun Süren Baş Dönmesine Dikkat. konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hergün baş dönmesi, her gün baş dönmesi, hergün başdönmesi, hergun bas donmesi, gün boyu baş dönmesi, iki gündür baş dönmesi, 2 gündür baş dönmesi, hergün baş dönmesinin nedenleri, uzun süreli dengesizlik, hergün aynı saatte baş dönmesi, aynı saatte baş dönmesi, 2 gündür ara ara olan baş dönmesi, her günbaş dönmesi nedeni, hergun bas donmesi nedendir, hergün baş ağrısı nedenleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kıl Dönmesine Toz Seker ! Jülyet Epilasyon 0 25-09-2010 11:39
Üç aydan uzun süren bel ağrıları tehlikeli daywest Sağlığımız 0 02-04-2010 01:05
PFB vanish - Kıl Dönmesine Çözüm Bkmlyz Cilt Bakımı 0 11-04-2009 11:08
Çoraplarımızı daha uzun süreli kullanmak için nelere dikkat etmeli? Bkmlyz Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 12-09-2008 09:01
60 Yıl Süren Bir Aşk Hikayesi Bkmlyz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 6 06-09-2008 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats