bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2011, 01:10   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ses Neden Kısılır Tedavisi Nedir Ne Yapmalı'Ses kısıklığı ihmale gelmiyor'

Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ses kısıklığının ihmal edilmemesini tavsiye eden uzmanlar ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığınınsık görülen belirtiler olduğunu söylüyor.

Ses değişikliklerinin nedeninin genellikle gırtlakta yerleşmiş olan ses tellerindeki sorunlar olduğunu kaydeden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gürkan Ünal ses telleri üzerinde şişlik bulunması halinde kapanmaları dolayısıyla da çıkan sesin düzgün olmayacağını belirtti.

Ses kısıklığının en sık nedeninin akut larenjit olduğunu ve soğuk algınlığı ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıktığını belirten Dr. Ünal "Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeninin genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bu tür ses kullanma alışkanlığı ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı bağırmanın ardından gelişen akut larenjit sırasında ses teli içinde küçük kanamalar da meydana gelebiliyor. Sesin dinlendirilmediği taktirde kanamanın 'polip' adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebildiğini ve sürekli ses kısıklığına neden olduğunu unutmamamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Ünal "Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenlerinden birisi de yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki bir adelenin zayıflığına bağlı olarak mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş etmesidir. Ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mide ile ilgili şikayetler yoktur. Sigara içmek de ses kısıklığına neden oluyor. Sigara gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan düzelmeyen ses kısıklığı olan ve sigara içen kişilerin bir uzmana muayene olmaları gerekir." dedi.

Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında alerji guatr ve sinir sistemi hastalıklarının da sayılabildiğini anlatan Op. Dr. Ünal birçok insanda doğal yaşlanma ile birlikte ses kısıklığı da ortaya çıkabildiğini belirtti.

Ses kısıklığının 2-3 haftadan uzun sürmesi soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı olması öksürükle kan gelmesi yutma güçlüğü olması halinde kulak burun uzmanına başvurulması gerektiğini vurgulayan Dr. Ünal; "Ses bozukluklarının tedavisi ise ses kısıklığının nedenine göre değişiyor. Ses kısıklığına neden olan durumların çoğu ses istirihati ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzeliyor. Ses sorunu olan bütün hastalar sigara içmemeleri ve sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınmaları gerekiyor. Ses kısıklığını önlemek için sigara içiyorsanız bırakın. Kafein (kahve kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının bol su için evinizin havasını nemlendirin gıdanıza dikkat edin (baharatlı gıdalardan kaçının) sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın" diye konuştu.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (27-02-2011)

Alt 17-10-2012, 09:57   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ses kısılıncan sesin geri gelmesi için ne yapmalıyız yardıdımcı oldun


 

Alt 22-10-2012, 12:35   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hafif Ses Kısıklığımı Önlemek ve Tedavi Etmek İçin Ne Yapabilirim?
  • Sigara içiyorsanız bırakın
  • Alkol kafein gibi vücuda su kaybettiren şeylerden kaçının
  • Sigara dumanı bulunan yerlerden uzak durun
  • Bol su veya sulu şeyler için (kafeinli içecekler hariç)
  • Evinizdeki havayı nemlendirin
  • Diyetinize dikkat edin alkol ve acılı yiyeceklerden uzak durun
  • Sesinizi uzun süreli zorlayarak kullanmayın
  • Profesyonel ses bakımını öğrenin
  • Sesiniz kısık olduğu zaman konuşmaktan ve şarkı söylemekten kaçının (Bu burkulmuş bir bileğe rağmen yürümek gibidir)


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2012, 12:36   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ses Kısılması İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler: Eşit miktarlarda Zencefil Nar çiçeği Hibiskus Adaçayı.

Hazırlanışı: Bütün malzemelerden eşit miktarlarda karıştırarak bir tutam karışım elde ediniz. Karışımı 1 su bardağı kaynar suyun içine atarak hafif ateşte 5 dakika süreyle demleyin.Ardınadan soğutmadan sıcak şekilde için. Ses kısıklığı kürünü hergün 1 defa uygulayın. Uygulamaya 2 hafta süreyle devam edin.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2012, 12:38   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ses Nasıl Oluşur: Ses oluşumu için akciğerlerden gelen hava akımı kullanılır. Akciğerler solunum havasını gırtlağa doğru iterler ve gırtlaktaki ses tellerinin arasından geçen hava ses oluşturur. Bu ses ağız boşluğu dil dişler burun boşluğu ve sinüsler aracılığı ile konuşma halini alır.

Ses Telleri Nerededir: Ağız boşluğundan sonra önde ve arkada iki yol oluşur. Arkadaki yol sindirim sistemi ile ilgilidir ve yemek borusu aracılığı ile mideye gider. Öndeki yol ise gırtlak (larinks) aracılığı ile solunum yoluna (bronş ve akciğerlere) bağlanır. Ses telleri gırtlak içerisinde bulunurlar. Sağ ve solda iki tane olan ses telleri hareketli organlardır ve birbirlerine doğru yaklaşıp ayrılırlar. Nefes alıp verme sırasında yanlara doğru açılırken konuşma esnasında birbirlerine doğru yaklaşır ve titreşim yaparlar. Ses tellerinin yerleşim yeri boyunda adem elması olarak bilinen çıkıntının 2 cm kadar alt kısmına tekabül eder.

Ses Kısıklığı Ne Demektir: Ses kısıklığı deyince genellikle sesin azalması veya hiç çıkmaması olduğu düşünülür ancak her türlü normalden farklı ses oluşumuna ses kısıklığı denir. Sesteki çatallaşmalar titreşimler boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir.

Ses Kısıklığı Neden Oluşur: Ses kısıklığı oluşturan çok sebep vardır. Bunlar arasında çok basit ve kendiliğinden dahi iyileşebilecek sebepler olduğu gibi ciddi ve tedavisinin büyük ameliyatlar olabileceği hastalıklar olabilir. Ses kısıklığına sebep olabilecek hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:
-Larenjit (Gırtlak iltihabı)
-Ses tellerinde nodülkist veya polip gibi iyi huylu kitleler
-Akciğer hastalıkları
-Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci
-Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı
-Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü)
-Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri
-Ses telleri çevresine gelen darbeler
-Psikolojik sebepler
-Şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telinide tutan hastalıklar

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim: Aslında ses kısıklığı olur olmaz doktora gitmek gerekir. Ancak ülkemizde bu pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genelde 1-2 haftadan daha fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu ağızdan kan gelmesi yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetlerde varsa KBB uzmanına başvurmak için daha acele etmek gerekir. Ses kısıklığı olduğu zaman ne hemen ciddi bir hastalık endişesine kapılmalı ne de çok küçümseyip muayeneyi ihmal etmemek gerekir.

Muayene Nasıl Yapılır: Poliklinik şartlarında ses teli muayenesi ya larinks aynası denen ayna ile ya da endoskop adı verilen görüntülü yöntemle yapılır. Her ikisinde de doktorunuz diliniz tutarak dışarı çekecek ve ayna ya da endoskopu ağız içine sokacaktır. Bu bazen hastada öğürme refleksinin oluşmasına ve bulantıya neden olabilir. Bazen hastanın boğazını uyuşturmak gerekebilmektedir. Doktorunuz ses tellerini gördükten sonra hareketlerini kontrol etmek için sizden 'i' demenizi isteyecektir. Bu şekilde herhengi bir hareket kısıtlılığıda muayene edilebilecektir. Bazen bu yöntemlerle ses telleri yeterince muayene edilemez. Bu durumda direk laringoskopi adı verilen ve hasta sırt üstü yatar pozisyonda iken hastanın ağzından sokulan ve gırtlak muayenesin sağlayan bir boru şeklinde alet kullanılması gerekir. Bu işlem sırasında mikroskop kullanılarak daha ayrıntılı muayene yapılabilir. Direk laringoskopi yaparken lokal ya da genel anestezi gerekir.

Ne Gibi Tetkikler Yapılmalıdır: Ses kısıklığının sebebinin anlaşılmasında en önemli kısım hastanın muayemesidir. muayene sırasında genellikle sebep hakkında bir fikir edinilir. Yapılacak tetkiklerde genellikle bu fikire göre seçilir. Larenjit (ses teli iltihabı) nodül polip kist gibi hastalıklarda teşhis muayene ile konduğu için genel olarak tetkik yapmak gerekmez. Ses kısıklığı için yapılabilecek tetkikler arasında şunlar sayılabilir:
-Akciğer grafisi
-Sinüzit filmleri
-Alerji testleri
-Şeker hastalığı tüberküloz gibi hastalıkların araştırılması
-Gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonansla incelenmesi
-Tümör görülürse biopsi alıp patolojide incelenmesi
-Ses teli sinirinin felcinde beyinle ilgili filmler
Bu tetkiklerde hangilerinin yapılacağı doktorunuz muayenede gördüklerine göre kendisi karar verecektir.

Nasıl Tedavi Edilir: Ses kısıklığının tedavisi ses kısıklığı yapan hastalığa göre değişir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların belirtisidir. Bu nedenle tedavi hakkında bilgi her hastalığın kendi bölümünde anlatılacaktır. Kısa bilgiler vermek gerekirse ses teli iltihabı genel olarak ilaç ile tedavi edilir. Nodül ve polip gibi hastalıklar için eskiden daha fazla ameliyat yapılırdı ancak son yıllarda daha çok ses eğitimi ile tedsavi edilmektedir. Hastanın sesini doğru kullanması nodül ve poliplerin küçülmesini veye yok olmasını genellikle sağlamaktadır. Bu amaçla doktorunuzun size önerileri olacaktır. Ses teli felçleri bazen tümör gibi hastalıklara bazende guatr ameliyatlarına bağlı olmaktadır. Eğer tümöre bağlıysa ilgili organın tedavis gerekir. Guatr ameliyatı sırasında bazen ses teli siniri kesilebilir. Bu durumda bazı sinir ve kas ameliyatları yapılabilmektedir. Mideden asit kaçağı (reflü hastalığı) olan vakalarda hem ilaç tedavisi hemde hastanın alacağı bazı önlemler vardır. Bu önlemler bir alt paragrafta anlatılmıştır. Eğer ses kısıklığı gırtlağın kötü huylu bir tümörüne bağlıysa hasta ameliyatla tedavi edilir. Bu ameliyatta tümörün yaygınlığına göre gırtlağın bir kısmı veya tamamı çıkarılır. Ses fonksiyonu bu ameliyattan mutlaka etkilenir. Konuşma için bazı yardımcı yöntemler gerekebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim: Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastanın dikkat edeceği bazı durumlar vardır. Bunlara arasında şunlar sayılabilir:
-Sigara ve alkol kullanılmaması (sigaranın rolü çok daha fazladır)
-Sesin doğru tonda kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla yapmadan kullanılması
-Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
-Diaframı kullanarak gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
-Bol su içilmesi
-Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması
-Mideden asit kaçağın olan hastalar için akşam saatlerinde çay kahve kola alkol alınmaması mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi yemek yiyip hemen yatılmaması yüksek yastıkta yatılması
-Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması

Ameliyat Ne Zaman Gerekir: Ses kısıklığı yapan hastalıklardan bazıları ameliyatla tedavi edilirler. Nodül polip ve kistler ses terapisi ile düzelmemiş ise veye boyutları büyükse ameliyatla alınabilirler. Tümörler hemen hemen daima ameliyatla tedavi edilirler. Ses teli sinirlerinin felcinde de konuşmayı daha iyi hale getirmek için bazen amliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlarla ilgili bilgiler her hastalığın kendi bölümünde anlatılmaktadır.


kaynak: kbbhastanesi.com


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29-01-2013, 05:06   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eşi maç izlerken çok bagırdıgı için sesi kesildi sesinin açılması için ne yapmalıyım beni bildire bilirmisiniz


 
Alt 01-06-2014, 10:42   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok gzl ama sesin kısılması için neler ypmamız gerek ??


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses Neden Kısılır Tedavisi Nedir Ne Yapmalı

Ses Neden Kısılır Tedavisi Nedir Ne Yapmalı konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ses nasıl kısılır, ses kısılması, sesimiz kısıldığında ne yapmalıyız, insanın sesi neden kısılır, sesi kısılan ne yapmalı, sesi kısılan insan ne yapmalı, sesimizin kısılması için ne yapmalıyız, sesimiz kısılınca ne yapmalıyız, sesin kısılması için ne yapılmalı, kısılan ses nasıl açılır, sesi giden insan ne yapmalı, insan sesi nasıl kısılır, insan sesi neden kısılır, insanın sesi nasıl kısılır, sesimiz nasıl kısılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Balgam neden çıkar? Balgam Tedavisi daywest Sağlığımız 0 27-02-2011 01:07
Artroz Hastalığı Nedir Tedavisi Nelerdir daywest Sağlığımız 0 02-05-2010 01:50
Neden Kulağımız Çınlar?-Kulak Çınlamasının Tedavisi elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:16
Nöroblaston Nedir?-Nöroplastom Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:12
Fenilketonüri Nedir?-Fenilketorini Tedavisi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats