bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 10:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon veya AntraksAnthrax Bacillus anthracis adlı mikrop tarafından meydana getirilen bulaşıcı olan ot ile beslenen hayvanlarda özellikle sığır koyun ve beygirlerde ani olarak ortaya çıkan ve insanlara da geçebilen bir hastalık. İnsanlar hastalığı hayvanlar veya bunların ürünlerinden alır. Mikroorganizma insanlara deriden girerse kara çıban denilen karakteristik bölgesel bir çıbanla ödem; kan dolaşımına karışması ile de sepsis (kan zehirlenmesi) ve iç organ lezyonları meydana gelir. Mikroplu etlerin yenmesi ağır bağırsak hastalıkları yapar. Hayvanlarda ise vücut ısısı yükselir dalak şişer kan katran gibi koyu renk alır ve pıhtılaşmaz.

Etken Gram pozitif bir basildir (çomak).Hastalık oluşturan infektif formu spor formudur.Vücuda alındıktan sonra spor formu vejetatif forma dönüşür ve hastalık tablosunu ortaya çıkarır.Bu nedenle antraks'tan ölen insan ve hayvanların otopsi/nekropsi'sini yapmak yasaktır.Zira bu işlem etkenlerin sporlanmasına neden olur ve antraks sporları 30-60 yıl arası canlılığını koruyabilir.Fakat kadavra açılmadığı ve etkenler vejetatif formda kaldığı zaman bir kaç gün içinde etkenler ölür.

Doğal şartlar altında sıcak kanlı hayvanlardan beygir sığır koyun ve domuzlar arasında çok yaygın olarak görülebilir. Kanatlı hayvanlar ise inceleme yapmak için hastalandırılabilirler.Hastalığa en çok sığırlar duyarlıdır. Genç hayvanlar ergin ve yaşlılardan daha duyarlıdırlar. Açlık yorgunluk uzun yolculuk fazla sıcak ve soğuk iyi beslenememe fena bakım organik bozukluklar şap vb viral hastalıklar iç parazitler ve diğer stres faktörleri hastalığın çıkış ve yayılışında önemli rol oynarlar. Hastalık rutubetli bataklık ve sıcak bölgelerde diğer bölgelerden daha çok görülür. Önleyici tedbirler alınmazsa büyük kayıplara yol açar.
Ölen hayvanların insanlar tarafından veya merada bırakılarak yırtıcı kuşlar ve hayvanlar tarafından parçalanması ve kuşlar yağmur ve sel sularıyla uzaklara diğer meralara ve topraklara nakledilmesi buralara bulaşmasına sebep olur. Kan emici sinekler de hastalığı yayabilirler.

Şarbon meslek hastalığı şeklinde görülür. Hayvanla meşgul köylülerde dericilerde veteriner hekimler/patologlarda rastlanabilir.

Hastalık; hayvanlarda sendeleme solunum güçlüğü ayakta duramama titreme ve halsizliklere sebep olur. Kısa sürede öldürür. Ölen hayvanlarda ölümden hemen önce ve sonra ağız burun ve makattan kanlı bir akıntı gelir.Bu kan akması etkenin kanın pıhtılaşma yeteneğini sekteye uğratması sebebiyle olur. Vücut sıcaklığı artar. Hayvanlarda süt veriminde azalmaya gebe olanlarda yavru atmaya sebep olur.Zira yüksek mortalite ile seyreden bir hastalıktır.

Basil insanlarda deriden girerse ortası siyah çevresi cerahatli karakabarcık adı verilen çıbanı (karbunkel) meydana getirir.

Hastalık deri şarbonu ve iç organ şarbonu olarak ikiye ayrılır. İç organlarda barsak şarbonu ve akciğer şarbonu olur. Deride karakabarcık ve kötü ödeme sebep olur.İnsanlarda çoğunlukla deri formu görülür.

Karakabarcık (Habis Çıban karbunkel)


Cilt üzerinde derinin açık yüzeylerinde meydana gelir. Yüz burun el ve ayakta çıkar. Vücudun kapalı yerlerinde nadirdir. Hastalık başlarken bulaşma yerinde kaşınma ve yanma pire ısırığı görünümünde kırmızı ufak bir nokta hasıl olur. Kabarır büyür ve irinleşir ortası çukurlaşır içindeki sıvı bulanır kahverengi olur. Çapı 6-9 cm'ye kadar ulaşabilir. Hastalığın başlangıcında baş ağrısı halsizlik ve iştahsızlık vardır. Hastalık sükunet bulunca sıcaklık düşer yaranın üzerindeki siyah kabuk kösele gibi sertleşir.

Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir?


Habis ödem


Derinin bazı bölgelerinde boyun göğüs özellikle göz kapaklarında ağız içi ve dilde meydana gelir. Mikrobun girdiği yerde hafif ve ağrısız bir kızarıklık görülür.
Mikrop ağızda çoğalırsa kısa sürede boğaza ilerler ve öldürür.

Bağırsak şarbonu


Şarbonlu hayvan etini yiyen insanlarda görülür. Kırgınlık halsizlik başağrısı ve terleme meydana gelir. Bulantı kusma diyare(ishal) ve karın ağrısıyla ısı yükselir. Bazen kanlı ishal görülür. Nabız hızlanır ve zayıfları 2-3 günde öldürür.

Akciğer şarbonu


Sporlu toz ve kılların solunması ile olur. Ani bir titremeyle 40-41°C'ye yükselen ateşle başlar. Şiddetli kusma vardır. Nabız zayıflar ve hızlanır. 2-3 günde öldürür.Şarbonun en tehlikeli formudur.Akciğerlerdeki yoğun dolaşımdan dolayı septisemiye neden olur ve ölüm nedeni genellikle septik şok cerebral anoksemi'dir

Tedavi


Karakabarcıkta ilk tedavi şartı yaraya dokunmamaktır. Şarbon basilleri 42°C'nin üstünde üreyemez. Bundan faydalanmak için sıcak uygulama yapılabilir. Şarbon tedavisinde penisilindenpenisilin G (Kristalize penisilin) 6 saatlik aralarla damar içine verilmelidir. İkinci tercih edilecek ilaç tetrasiklin grubu ilaçlardan birisi olup 6 saat arayla 500 mg tavsiye edilmektedir.Doksisiklin kullanılabilir. Bununla karakabarcık ve ödem şekilleri tedavi edilmekte ve mikrobun yayılması önlenmektedir. Hafif hastalarda sulfadiazinden de faydalanılabilir. Streptomycin de penisilin ve tetrasiklin kadar olmasa da etkilidir. Yukardakiler içinde en iyi tedavi şekli penicillin ve streptomycinin kombine olarak kullanılmasıdır. Günde 10-15 milyon IU penicillin ve günde 1 gr Streptomycin kombine edilirse tatminkar sonuç alınabilir.

Korunma


Şarbon hayvanlardan insanlara geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Korunma için öncelikle hayvan hastalığı ortadan kaldırılmalıdır. Hasta hayvanlar öldürülür ve cesetleri yakılır veya kireçliahır artıkları ve gübreler de yakılmalıdır. Şarbon sporları insanlara meslek ilgisi dışında yün ve deriden bulaşır. Kuşkulu maddeler yakılıp yok edilir. Hasta insanlarda kullanılan pansuman maddeleri yakılmalı ve madeni aletler strerilize edilmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (13-03-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şap hastalığı kaç günde geçer, şarbon hastalığı nedir, deri şarbonu nasıl bulaşır, şarbonun tedavisi, şarbon hastalığı hakkında bilgi, şarbon nedir nasıl bulaşır, şap hastalığı nasıl geçer, şap hastalığı insanlara nasıl bulaşır, şarbon nedir tedavisi, şarbonu nedir, çıban nasıl geçer, şarbon hastalığı nasıl bulaşır, sarbon nedir, bacillus nasıl bulaşır, şarbonhastalığınedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sedef Hastalığı nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 1 18-07-2013 11:52
Fil Hastalığı nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 2 06-12-2011 03:01
Şarbon Hastalığı Nedir?-Hastalığın Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:10
Nikris Hastalığı nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:31
Şarbon nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats