bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 12:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için gerekli olan biyokimyasal işlemlerin sonunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılma yerlerinden biri de böbreklerdir. Ayrıca vücut için gerekli bazı maddelerin seviyesinin ayarlanması da böbrekler tarafından yürütülür. Böbrek taşları idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluşur. Normalde idrarda kristal ve taş oluşumunu engelleyecek bazı kimyasal maddeler vardır. Fakat bazı insanlarda bu engelleyici mekanizma tam olarak çalışamayabilir ve bu kişilerde tekrar edici idrar yolları taşları görülür. Taşların ölçüleri oldukça değişken olabilir ve böbrekten mesaneye doğru ilerleme eğilimindedirler. Taşın idrar akışını tıkaması ve hareket etmesi durumunda ağrı kanama ve enfeksiyon gelişebilir.
Belirtileri

Taş hastalığında görülen ağrı en sık rastlanan belirti. Böbrek ağrısının şiddeti değişiyor. Bazı kişilerde belli belirsiz bir sızlama şeklinde görülürken bazılarında son derece şiddetli kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluğa kadar ulaşabiliyor. Dr. Özveren ağrının şiddeti konusunda şunları söylüyor:
“Ağrı atakları taşın üreter içerisindeki hareketi ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20 – 60 dakika arasında sürebilir. Böbrek ağrısı taşın bulunduğu vücut tarafında olur. Ağrının yeri taşın yerine ve hareketine göre değişebilir. Böbrekte veya üst üreterdeki taş kaburga ile kalça arasında yan (böğür) ağrısına sebebiyet verir. Alt üreterde ve mesaneye yakın taşlar karın alt kısmında veya cinsel organa doğru yayılan ağrıya yol açar.”
Böbrek taşı hastalığında tek belirti ağrı değil. İdrarda kanama bulantı kusma idrar yaparken acı-yanma ve idrar sıkışıklığı hissi de hastalarda görülüyor. İlginç olarak belirti vermeyen böbrek taşlarına da rastlanıyor. Bu taşlar ancak kontrol sırasında ya da başka amaçla çekilmiş filmlerde tesadüfen saptanıyor.


Tedavi


1-Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla taşın düşürülmesi
2-ESWL ( şok dalgası ile taşları kırmak)
3-Minimal invaziv girişimler (Kapalı böbrek taşı ameliyatı kapalı üreter taşı ameliyatı)
4-Klasik açık ameliyat yöntemi

Bu yaklaşımlardan hangisinin uygulanılacağı; taşın yerine büyüklüğüne idrar yollarına verdiği veya verebileceği zararına ve taşın cinsine bağlıdır. Günümüzde minimal invaziv tekniklerin gelişmesi sonucu klasik açık cerrahi en az başvurulan ve en az tercih edilen metod olarak kalmıştır.

1-Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla taşın düşürülmesi
Böbrek taşlarının çoğu kendiliğinden düşme eğilimindedir. Tüm idrar yolu taşlarının yaklaşık 80’i ilaç tedavisi ile düşer. Taşın düşmesini etkileyen en önemli faktör taşın büyüklüğüdür. 4 mm’nin altında taşın düşmesi beklenirken 6 mm’nin üzerindeki taşlar‘a müdahale gereklidir. Ayrıca taşların şekli ve idrar yolundaki yerleşimide düşmeyi etkileyen önemli faktörlerdir

2- ESWL (Vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma)
ESWL (Taş Kırma) için SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) (SSKBAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI) ile anlaşmamız mevcuttur. Herhangi bir sevk almadan direkt ESWL (taşkırma) ünitemize başvurmanız yeterlidir.


Bir odaktan çıkan şok dalgaları taşın üzerine yönlendirilerek taş kırılır. X-ray ve ultrason ile odaklama yapan ESWL cihazları mevcuttur. Kırılan taş parçaları idrar yoluyla vücuttan atılır. Başarı taşın cinsine sertliğine büyüklüğüne ve idrar yolunda yerleştiği yere göre değişir. Tek bir seansta kırılabilen taşlar olabileceği gibi tekrarlayıcı seanslara da ihtiyaç duyulabilir.
ESWL seansı sırasında rahatsızlık hissi ve ağrı duyulabilir. Bu nedenle tedavi öncesi ağrı kesiciler kullanılır. İşlem sonrasında çoğunlukla hastanede kalmaya ihtiyaç olmaz.

3-Minimal invaziv girişimler : Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) Üreterolitotripsi (URS)
Bu girişimlerde amaç üriner sistemi tehdit eden taştan kurtulmayı sağlamak ve hastanın en kısa zamanda günlük hayata dönmesini sağlamaktır. Perkütan nefrolitotomi ve Üreterolitotripsi bu grupta yer alan girişimlerdir.
Taş uygulanan tedaviye rağmen düşmüyorsa düşmeyecek boyutlarda ise idrar yolunda idrarın akmasını engelleyecek tam bir blok oluşturuyorsa tekrarlayıcı idrar yolu enfeksiyonuna yol açıyorsa böbreklerde hasara yol açmışsa girişim gereklidir.
Önceleri taş için açık cerrahi yapılırken artık günümüzde minimal invaziv girişimler diye adlandırılan yeni yaklaşım mevcuttur. Bu girişimlerde amaç en kısa zamanda hastalığın ortadan kaldırılması ve hastanın en erken dönemde günlük hayatına dönmesini sağlamaktır. Minimal invaziv girişimlerde hasta erken dönemde normal yaşamına döner.

a-Perkütan Nefrolitotomi – PCNL
Kapalı sistemle yapılan böbrek taşı ameliyatıdır.Endoskopik böbrek taşı ameliyatında sırt bölgesinde böbrek hizasına 05 – 1 cm boyutunda bir kesi yapılır. Optik cihaz yardımıyla taş video sistemi ile monitörde görülür ve özel aletler yardımıyla çıkartılır. Perkütan ameliyatının en önemli üstünlüğü vücut dokularının normal yapısının korunmasıdır. Bunun sonucunda iyileşme süreci hızlıdır. Hastalar ameliyat sonrası dönemi açık ameliyata göre çok daha rahat geçirmektedir. Hastalarımız genellikle 2 – 3 günde taburcu edilerek günlük aktivitelerine hızla kavuşurlar. Bu açık böbrek taş ameliyatı ile karşılaştırıldığında oldukça kısa bir süredir.

b-Üreterolitotripsi – URS
Kapalı sistemle yapılan üreter taşı ameliyatıdır.Üreter taşları hem ESWL hemde üreterorenoskopi (URS) ile müdahale edilerek temizlenebilir. URS’de herhangi bir kesi yapılmaz. İdrar yolundan özel bir endoskopik alet gönderilerek taş üreterde görüntülenir ve temizlenir. Hastaların çoğu aynı gün evlerine dönüp bir gün sonrada normal yaşamalarına dönebilirler.

4- Klasik açık ameliyat yöntemi
Bu yaklaşımlardan hangisinin uygulanılacağı taşın yerine büyüklüğüne idrar yollarına verdiği veya verebileceği zararına ve taşın cinsine bağlıdır. Günümüzde minimal invaziv tekniklerin gelişmesi sonucu klasik açık cerrahi enaz başvurulan ve enaz tercih edilen metod olarak kalmıştır


Taşı oluşturan kesin neden bilinmemekle beraber risk faktörleri şunlardır


Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? idrar yolu enfeksiyonu
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? böbrekteki yapısal bozukluklar
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? böbrek hastalığı olanlar (renal tübüler asidoz kistik böbrek hastalığı…)
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? beslenme alışkanlıkları
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? yetersiz sıvı alımı
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? sıcak iklim kuşağında yaşamak
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? hiperkalsiüri sistinüri hiperokzalüri hiperürikozüri
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? bazı ilaçlar (asetazolamide anti viral ilaçlar….)
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? bazı bağırsak hastalıkları (inflamatuar bağırsak hastalığı…)
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? genetik faktörler
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? geçirilmiş bağırsak ameliyatları ( jejono ileal by-pass )
Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? metabolik hastalıklar (örn. Hiperparatiroidizm gut hastalığı…)


Kadınlarda Böbrek Taşı Riski

Bol sıvı alımı tüm yazarlarca olmasa da çoğu yazar tarafından böbrekte taş olan durumlarda yinelemeyi azalttığı düşünülerek önerilmektedir.

Belli meşrubatların böbrek taşı oluşumu üzerinde etkileri ile ilgili çok az çalışma vardır.

Bira ve kahve tüketimi ile böbrek taşı öyküsü arasında negatif bir ilişki vardır. Karbonatlı içeceklerle (soda) ise pozitif ilişki söz konusudur. Süt çay ya da su için belirgin bir bağlantı yoktur. Erkeklerde yapılmış izlem çalışmasında elma suyu ve greyfurt suyu ile artmış kahve çay ve alkollü içeceklerle azalmış risk saptanmıştır. Bu çalışma kadınlara uyarlanmaz; çünkü taş oluşumu erkeklerden farklı olabilir. “su içmek” bu çalışmaya alınmamıştır.

1986-1994 yılları arasında böbrek taşı öyküsü olmayan 81093 hemşire çalışmaya katılmış ve 18 meşrubat sorgulanmıştır. En çok tüketilen sıvılar su (ortalama 2-3 bardak /gün) kafeinli kahve (ortalama 1 fincan/gün) süt (2-4 bardak / hafta).

Kafeinli kahve kafeinsiz kahve çay şarap belirgin olarak riskle ters ilişkili greyfurt suyu riskle doğrudan bağlantılı bulunmuştur .Her 240 ml kafeinli kahve riski % 10 azalmaktadır; kafeinsiz kahve % 9 çay % 8 şarap %59 riski azaltmaktadır. Greyfurt suyu riski % 44 arttırmaktadır. Kafeinli kahve ve şarap belirgin olarak sudan daha fazla koruyucudur.

Araştırmanın bulguları total sıvı alımının böbrek taşı oluşumu ile ters ilişkili olduğu hipotezini doğurmaktadır.

Kafein Antidiüretik hormonu ADH’nin (Vücuttan su atılmasını kontrol eden hormon) böbrek üzerindeki etkisiyle yarışarak idrarı daha fazla dilue etmekte ve kristal formasyon riskini azaltmaktadır. Ancak kafein nedeniyle kalsiyum atılımı da artmaktadır.

Benzer olarak alkol ADH’u inhibe eder idrar akımı artar idrar konsantrasyonu azalır. Şarabın biradan daha olumlu etki göstermesi şaraptaki daha yüksek alkol konsantrasyonu ile bağlantılı olabilir. Greyfurt suyu barsak duvarına etkiyle birkaç serumun ilaç düzeyini etkiler; ve belki de potansiyelolarak önemli diyet faktörlerinin metabolizmasını da etkiliyordur. Erkektekinin aksine kadınlarda elma suyu ile ilgili belirgin bağlantı bulunamamıştır.
Diyetteki kalsiyum potasyum ve süt alımı riskle ters orantılıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: böbrek rahatsızlığının belirtileri, bobrek rahatsizliginin belirtileri, böbrek taşı hemşirelik bakım planı, böbrek taşı hemşirelik bakımı, böbrek taşı ağrısız düşer mi, böbrek taşında hemşirelik bakımı, böbrek rahatsızlığının belirtileri nedir, üreter taşı hemşirelik bakım planı, böbrek taşı hemşirelik tanıları, üreter taşı hemşirelik bakımı, ağrısız böbrek taşı düşermi, böbrek rahatsızlığının belirtileri nelerdir, 6 mm böbrek taşı düşermi, ağrısız böbrek taşı düşer mi, böbrek taşlarında hemşirelik bakımı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Böbrek Taşı ve İdrar Yolu Taşı Nasıl Düşürülür? daywest Sağlığımız 2 07-09-2015 09:45
Flebit Hastalığı Nedir? - Flebit Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:06
Sars Hastalığının Belirtileri Nelerdir? - Sars Hastalığı Nasıl Bulaşır? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:59
Safra Taşı Belirtileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:52
Hamilelikte görülen böbrek taşı... daywest Gebelik 0 07-02-2010 03:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats