bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 12:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kronik Lösemi Nedir? - Kronik Lösemi Hakkında

Kronik Lösemi Nedir? - Kronik Lösemi Hakkında

Granülositik seri neoplastik olarak artmıştır. Myeloproliferatif bir hastalıktır. KML’de belirgin kromozom anomalisi vardır. %92 Pheledelphia kromozomu (+) ‘dır. Myeloid seride mutlak kromozom anormalliği vardır. Tüm hücrelerde (eritrosit megakaryosit granülosit eozinofil) Pheledelphia kromozomu (+) ‘dır. B hücrelerinde (+) T hücrelerinde (-) ‘dir. Pheledelphia kromozomu-doğuştan yoktur sonradan oluşur. 9: 22 translokasyonu ile oluşur. Bazı kromozomlarda protoonkogenik kısımlar vardır. Herhangi bir nedenle açığa çıkarsa onkojenik karakter kazanır.

Sis onkojen 22. kromozomun uzun ko*lunda açığa çıkan onkojenik bölgedir. Phele*delphia kromozomu ile malign transfor*masyon ilişkilidir.Stage I. Hastada normal kemik iliği hücrelerinde metafazlar ara ara normal ara ara bozuktur.

Tanı konulamaz.Stage II. Sitogenetik olarak normaldir ancak pheledelphia kromo-zomu (+) ‘dır.
Stage III. Tüm hücre metafazında Pheledelphia kromozomu (+) ‘dır. Hastalık yakalanır.
Stage IV. Yukarıdakilere ek olarak BK artar ek kromozom anormallikleri olur.
Stage V. BK artımı ek kromozom anormallikleri

Klinik
. Halsizlik gece terlemesi
. Subfebril ateş
. Çabuk doyma dolgunluk hissi sol üst kadranda kunt ağrı olabilir.
. Sternal hassasiyet
. Tromboflebit
. Trombositopeni varsa kanama (nadir)


Fizik muayene
Kemiklerde hassasiyet
Masif splenomegali. Crista iliacaya kadar inebilir.
Hepatomegali
Bazen deri infiltrasyonu

Laboratuar bulguları


a. Kan sayımı-Periferik yayma . Hb 10-12 gr
. Normokrom-normositer anemi . Retikülosit azalır . Trombosit normal veya artmıştır. . BK artmıştır ilk geldiğinde 50 binin üstündedir. . Periferik yaymada her devredeki myeloid eleman görülebilir. (Kİ görünümü) Sola kayma vardır. Bazofil ve eozinofiller sayıca artar.b. Kemik iliği
. Hiperselüler kemik iliği
. Myeloid/eritroid oranı çok artar
. Megakaryositler belirgin oranda artar.c. Lökosit alkalen fosfataz enzimi boyanır. Normal indexi 60-120 arasıdır. KML’de 20′nin altındadır. Bu enzim aktivitesi normalde BK artmasına karşın lökosit alkalen fosfataz azalır ve bu diagnostiktir.
d. Pheledelphia kromozomuna bakılır.
e. Serumda Vit-B12 aktivitesi artar.
f. LDH ürik asit artar.
3-4 seneden sonra blastik transformasyon olabilir.

Ayırıcı Tanı
1. Lökomoid reaksiyon. Lösemiye benzer periferik kan tablosu vardır. BK artar sola kayma çok belirgindir. İp ucu olarak genellikle tanı konulabilen enfeksiyon hastalığı vardır. Bu primer hastalıkta (milier tbc) splenomegali olabilir. Ağır sepsis gram (-) pnömoni aynı tabloyu verir. Enfeksiyonda kemik iliği genellikle o kadar granüle değildir hiperselülarite yoktur. LAP çok fazladır. Pheledelphia kromozomu (-) Pnömoni aynı tabloyu verir. Enfeksiyonda kemik iliği genellikle o kadar granüle değildir hiperselülarite yoktur. LAP çok fazladır. Pheledelphia kromozomu (-) ‘dir. BK 50 bin civarıdır. Oysa KML’de genellikle 100 binin üstündedir. Enfeksiyon sağaltımı verilir ve beklenir. Lökosit alkalen fosfataz yüksektir bu ayırıcıdır.
2. Mylofibrozis. iliğin belirgin fibrozisi vardır. Megakaryosit artmıştır. Trombositoz bulunur. Masif splenomegali vardır. Aspirasyonda genellikle materyal gelmez. Biyopsi ile fibrozis görülür. Periferik yaymada gözyaşı hücreleri ve normoblastlar vardır. BK 50 binin altındadır. Lenf bezleri normal veya büyümüş olabilir.

Sağaltım

Hastayı aplaziye sokma felsefesi yoktur ilaç BK serisini kontrolde tutar. Kronik evrede myelosupresyon için en çok Busulfan Hidroxiüre ve melfelan kullanılır.
Busulfan (myeleran) BK 100 binin üstünde ise 0.1 mg/kg sabah kahvaltı öncesinde tek doz ile nötropeniye girer. BK 20 binin altında tutulmalıdır. BK tekrar arttıkça doz da arttırılır ve nitrozüre eklenebilir. Blastik transformasyon olursa sağaltım değişiktir. Bu durumda 3-4 ay ömür vardır.Hidroxiüre: Günde 0.5-2 mg şeklinde kullanılır. Busulfan’a dirençli vakalarda etkilidir.
Rekombiniant İnterferon-a’nın kronik fazdaki KML sağaltımında etkili olduğu bildirilmiştir.Kemik iliği transplantasyonu kronik fazda yapılabilir. Blastik transformasyonda kemik iliği nakli yapılmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kronik Lösemi Nedir? - Kronik Lösemi Hakkında

Kronik Lösemi Nedir? - Kronik Lösemi Hakkında konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kronik lösemi nedir, eritroid nedir, normokrom normositer ne demek, normokrom normositer nedir, normokrom nedir, periferik yayma nedir, normositer nedir, normokrom ne demek, sola kayma nedir, eritroid ne demek, eritroid seri nedir, kroniklösemi, normositer normokrom nedir, akut lösemi nedir, normokrom normositer,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hairy Cell Lösemi Nedir? - Hairy Cell Lösemi Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:26
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? - Kronik Yorgunluk Sendromu Hakkında elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:10
Lösemi belirtileri ve tedavisi. daywest Sağlığımız 0 23-04-2010 12:48
Kronik Telogen Effluvium Nedir ? Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 28-06-2008 06:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats