bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2011, 01:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Şimdi de yüksek tansiyonun hastayı ilk rahatsız eden ve bir doktora gitmesine yol açan belirtilerinden söz edelim. Biliyoruz ki henüz aşırı boyutlara ulaşmamış bir yüksek tansiyonun belirtisi yoktur. İşte bu nedenle doktorlar hastalarının kendilerine geliş sebebi ne olursa olsun tansiyonlarını da mutlaka ölçerler. Zira bu ölçüm başka hastalıkların tedavisi için alınacak önlemler açısından da önem taşır.Hipertansiyonun görülebilecek belirtileri içinde en önemlisi sabahları yataktan kalkarken başın arkasından enseye doğru uzanan ancak kısa bir süre sonra geçen baş ağrılarıdır. Böyle bir ağrının başka nedenleri de olabilir. Ama hemen her gün bu tür bir ağrıyla uyanıyorsanız ve ağrının şiddeti giderek artıyorsa doktorunuza hemen gitmeniz için önemli bir sebebiniz var demektir. Ama şunu da unutmayın: Pek çok baş ağrısının nedeni telaş ve üzüntüdür. Tansiyonunuz son derece normal olduğu halde kendinizi tansiyon hastası olarak görmeye başlarsanız başınız mutlaka ağrıyacaktır.

Burada "migren" dediğimiz başağrısı türünden de kısaca söz etmekte yarar var. Yüksek tansiyon migrenin nedenleri arasında değildir. Ancak ikisinde de koşullar aynı olduğundan bazı kişilerde hem migren hem de yüksek tansiyon bulunabilir. Eğer hastada yüksek tansiyon olduğu halde teşhis edilememişse ya da tedavisi gerektiği gibi yapılmıyorsa migren ağrıları da daha sık ve daha şiddetli görülür. Baş dönmesi yüksek tansiyonun az rastlanan belirtilerinden biridir. Sebebi belirlenemeyen halsizlikler tatilde ve işten uzak ortamlarda bile duyulan yorgunluk hisleri ise çok daha sık rastlanan tansiyon belirtileridir. Eğer hastanın tansiyonu oldukça aşırı bir düzeye yükselmişse görme bozuklukları meydana gelebilir. Gelişmiş tedavi yöntemleri nedeniyle hasta ihmalci davranıp doktora gitmemezlik etmediği takdirde körlük söz konusu değildir. Ancak eğer tedavi geciktirilir ya da gerektiği gibi yapılmazsa o zaman tehlike büyür.

Hipertansiyonun birçok belirtisi muhtelif organlarımız üzerindeki aşırı basınçtan kaynaklanır. Kalbin aşırı bir biçimde çalışmak zorunda kalması kalp yetmezliğine ve soluk alamamaya neden olabilir. Bu durum ilk zamanlarda kısa bir yürüyüşten sonra fazla yorulmak şeklinde kendini gösterir. Eğer tedavi ihmal edilirse gelişir ve sonuçta soluk alamamaya kadar gider. Bazen gece üstüste gelen nefessizlik nöbetleri görülebilir. Kalbi besleyen atardamarların atheromasında bu damarlar büyük ölçüde daralır. Yüksek tansiyon hastaları için sözkonusu tehlike daha da büyüktür. Kanla yeterince beslenemeyen kalp bir de hipertansiyonun etkisiyle aşırı çalışmak zorunda kalınca tıp dilinde "angına pectoris" dediğimiz şiddetli göğüs ağrıları ortaya çıkar. Göğüs kafesinin ortasında hissedilen bu ağrı soluksuz kalma gibi önceleri hafif yorgunluklardan sonra kendini gösterir. Zamanla en ufak bir hareket sonucu ortaya çıkar ve hasta ağrısı geçinceye kadar yerinden kımıldayamaz. Eğer bir kalp atardamarı tamamen tıkanmışsa "Thrombosis" dediğimiz durum ortaya çıkar. O zaman ağrı dinlenme anında bile hissedilir ve "angina pectoris"e oranla çok daha şiddetlidir. Kalp atardamarlarından birinin bu şekilde tıkanması halk arasında "kalp krizi" diye adlandırılan rahatsızlığa yol açar. Böbrek hastalıklarının kimi zaman yüksek tansi*yona neden olduğunu daha önce belirtmiştik. Bunun tersi de doğrudur ve çok uzun süreli yüksek tansi*yon dönemi sonunda böbrekler etkilenir. Hasta ön*celeri her gece bir kez sonraları çok daha sık uyanarak tuvalete gitme gereksinimi duyar. Çok ça*buk susar. Eğer böbreklerdeki tahribat daha da şid*detlenirse iştah ve enerjisini yitirir sürekli halsiz ve yorgun olur.

Yüksek tansiyonlu insanlar kalp damarlarının tı*kanma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları kadar bey*ne giden damarların tıkanması tehlikesinden de çe*kinirler. Ansızın ortaya çıkan bu tehlikenin ilk belir*tisi vücudun bir yanındaki kolun ya da bacağın kımıldayamaması bu arada kişinin konuşma yeteneğini de yitirmesidir. Beynin tıkanan damardan etkilenen yöresine bağlı olmak üzere hasta bilincini de yitirip komaya girebilir. Böyle bir durumda hastanın kurtul*ma şansı çok değişik faktörlere bağlıdır. Birçok has*ta zamanla iyileşme gösterebilir. Tamamen iyileşenlerin sayısı ise çok azdır. Hipertansiyon tedavisinin bilinçli bir şekilde yapılması ikinci bir şok ola*sılığını azaltır.

Yüksek tansiyonun beyin üzerindeki en büyük tehlikesi ise apopleksi denilen beyin kanamasıdır. Hastanın beynine giden bir atardamar çatlar kan do*kunun üzerine yayılarak beynin bir bölümünü tahrip eder. Hasta derhal komaya girer. Kurtulma şansı çok azdır.

Yüksek tansiyonla ilgili en büyük tehlikeleri böy*lece sıraladıktan sonra çok önemli bir noktaya dik*katlerinizi çekmek istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz son iki tehlike çok ender görülen olaylardır. Asla unutmamak gerekir ki hipertansiyon hastalarının çok büyük bir bölümünde hastalık hemen hiç belirti gös*termeyecek biçimde seyreder ve hasta bu iki tehli*keden hayli uzaktadır. Ancak tedavilerin mutlaka ve düzenli şekilde yapılması gerektiği doktorun tüm önerilerini yerine getirmenin yararı da unutulmamalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Sağlığımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hipertansiyon belirtileri, tansiyon için hangi doktora gitmeliyim, yüksek tansiyon için hangi doktora gitmeli, tansiyon hastası hangi doktora gitmeli, tansiyon hastaları hangi doktora gider, tansiyon hastaları hangi doktora gitmeli, tansiyon hastası hangi bölüme gitmeli, tansiyon hastaları hangi bölüme gitmeli, hipertansiyon belırtılerı, tansiyon için hangi bölüme gitmeliyim, hıpertansıyon belırtılerı, tansiyon hastası hangi doktora gider, yüksek tansiyon hastaları hangi doktora gitmeli, tansiyon için hangi doktor, yüksek tansiyon hangi doktora gitmeliyim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
alerji belirtileri nelerdir? dseda14 Allerji ve Alerji Çeşitleri 1 11-11-2011 12:25
Kum Dökme Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:21
Lenfoma Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:15
Dil Ülseri Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 12:00
Esansiyel hipertansiyon (primer hipertansiyon) daywest Sağlığımız 0 20-06-2010 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats